vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Εδώ μπορείς να διαβάσεις για τις διαφορές μεταξύ 316 και 317

https://www.atimetals.com/Documents/ati_316_316l_317_317l_tds_en2_v1.pdf

Εχει πινακάκι στην σελίδα δύο και φυσικά 15 σελίδες με πληροφορίες :)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
@pngtszs1976

Με ένα πρόχειρο search βρήκα αυτό:
304 - http://ww.atomizer.gr/show_1pro.asp?proID=1471
316L - http://ww.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=1495


Με ενδιαφέρει πολύ, ψήνομαι να τσιμπήσω 2-3 μέτρα! Δεν ξέρω βέβαια τη διαφορά στο είδος του, ξέρει κανείς τι παίζει, τι είναι προτιμότερο;
Με εβαλες τωρα και μενα σε σκεψεις..

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Μάκη καλό το πινακάκι, μακάρι να μπορούσα να βγάλω άκρη κιόλας  :))


Απ' όσο ξέρω το πιο επικίνδυνο απ' όλα αυτά τα μέταλλα που περιέχονται είναι το μαγκάνιο.
(Να γιατί:  http://www.lenntech.com/periodic/elements/mn.htm#Health%20effects%20of%20manganese)


Μαγκάνιο βέβαια περιέχεται και στο Kanthal A1, αν και σε μικρότερη ποσότητα (http://kanthal.com/en/products/material-datasheets/wire/resistance-heating-wire-and-resistance-wire/kanthal-a-1/). Max 0.4 στο Kanthal ενώ και στα τρία ατσάλια max έχει το 2. Επίσης, κάτι ανησυχητικό που αφορά το ατσάλι (απ' το πρώτο άρθρο που πόσταρα):
Manganese is essential to iron and steel production. At present steel making accounts 85% to 90% of the total demand, most of the total demand. Manganese is a key component of low-cost stainless steel formulations and certain widely used aluminum[/size] alloys.[/b][/size]


Δεν ξέρω βασικά αν πρέπει να νοιαστώ ή απλά να το ξεχάσω και να πάρω κανα μέτρο να δοκιμάσω. Ούτως ή άλλως μαγκάνιο τρώμε και απ' το ρύζι και άλλες πολλές τροφές. Να λέμε την αλήθεια, θέλω πολύ να δοκιμάσω να δω τι παίζει αλλά βαριέμα να μπω στη διαδικασία να ψάξω αξιόπιστο πωλητή και έπειτα ποιο είδος ατσαλιού είναι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Έτσι κι αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη.
Αφού τρώγεσαι πάρε κανένα μέτρο, κάνε το γούστο σου και τις δοκιμές σου και ενημέρωσε και το νήμα για τις εντυπώσεις σου. :)

Αποσυνδεδεμένος MrExo

Έχοντας στο μυαλό να στρίβω αντιστάσεις 1 εως 1.5ωμ
και με εξοπλισμό mod: ΙPV D2 75W, Clearo: kayfun V4 1:1clone (Ivogo)
Ποιο σύρμα είναι προτιμότερο και γιατί ?
Ποιες είναι οι διαφορές τους ?

Από μεταφορά
Παρακαλούμε:
Πριν ανοίξετε νέο θέμα, κάντε μια αναζήτηση. Το πιθανότερο είναι να υπάρχει ήδη η απάντηση στην ερώτησή σας.
Από το Συντονισμό
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2015, 13:48 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Για τις διαφορές των συρμάτων, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο πρώτο μήνυμα του νήματος καθώς και στο Αντιστάσεις τιτανίου

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκίνησα να κάνω αντιστάσεις και στο κάνθαλ σε καινούργια στις 5-10 πρώτες τζούρες έχω κάτι σαν καμένο ενω μετά είναι κομπλέ.


Το βαμβάκι το βρέχχω πριν και το αφήνω και 2-3 λεπτά να βραχεί.Επίσης είτε είναι το σύρμα κολλητά είτε ενωμένο είναι το ίδιο και το ίδιο αμα το ανάψω 1-2 φορές πριν βάλω το βαμβάκι είτε δεν το πατήσω το φιρε καθόλου?


Ξέρετε τι παίζει να είναι?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δοκίμασε το εξής:
αφού φέρεις το coil στα επιθυμητά σου επίπεδα και πριν περάσεις το βαμβάκι, πύρωσέ το και στάξε πάνω του λίγη βάση. Κάντο δυο τρεις φορές και μετά βάλε το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Εχει δοκιμασει καποιος το συρμα απο ανοξειδωτο ατσαλι.?  316 Stainless Steel Resistance Wire 32 AWG (0.2mm) / 23.5ohm/m

https://www.fasttech.com/product/3206400

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Ξεκίνησα να κάνω αντιστάσεις και στο κάνθαλ σε καινούργια στις 5-10 πρώτες τζούρες έχω κάτι σαν καμένο ενω μετά είναι κομπλέ.


Το βαμβάκι το βρέχχω πριν και το αφήνω και 2-3 λεπτά να βραχεί.Επίσης είτε είναι το σύρμα κολλητά είτε ενωμένο είναι το ίδιο και το ίδιο αμα το ανάψω 1-2 φορές πριν βάλω το βαμβάκι είτε δεν το πατήσω το φιρε καθόλου?


Ξέρετε τι παίζει να είναι?


Καθάρισε το σύρμα σου πρίν στρίψεις αντίσταση με λίγο οινόπνευμα ή και απλό νερό και σκουπισέ το καλά.

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Το νίκελ έχει σημασία άμα ακουμπάνε μεταξύ τους?Όχι οι σπείρες αλλα λίγο οι άκρες που πάνε στους πόλους με τις τελευταίες σπείρες ή δεν πρέπει να ακουμπάει πουθενά το νίκελ?

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Νομιζω εχει και το  GlobalVape.

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Οχι φιλε μου δενεχει αλλα ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σας.
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω :)


Πως μπορώ να καταλάβω αν το σύρμα που αγόρασα για να φτιάχνω αντιστάσεις για τον ατμοποιητή μου είναι όντως σύρμα για αντιστάσεις και όχι για να φτιάχνουμε π.χ συρματόπλεγμα


Οκ , το παράδειγμα είναι λίγο προφανές , μιας και η διαφορά στην διάμετρο θα είναι τεράστια , αλλά εκεί θέλω να καταλήξω , πώς μπορώ να ξέρω ότι όντως το σύρμα είναι σύρμα για αντιστάσεις και όχι για γενική χρήση ή οικιακή χρήση ;


ΓΝΗΣΙΟ ΣΥΡΜΑ CANTHAL A1 ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΩΝ


VS


Kanthal A1 διατομής 0.50mm 5 μέτρα

Ο λόγος που ρωτάω , είναι γιατί αγόρασα το 2ο που αναφέρω και μου έβγαζε γεύση από μέταλλο στην βάση που άτμιζα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Από συγχώνευση.
Παρακαλούμε: Πριν ανοίξετε νέο θέμα, ρίξτε μια ματιά στα περιεχόμενα του πίνακα ή χρησιμοποιήστε την αναζήτηση. Το πιθανότερο είναι να υπάρχει ήδη κάποιο θέμα το οποίο να σας καλύπτει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 11:15 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364