vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, noe, tsiv, bloodlessz, george kotsopoulos, camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

χρησιμοποιω kayfun v4 κανονικα με kanthal 0.28 ηταν μια χαρα ο λαιμος μου ... απλα εναας φιλος μου ειπε δοκιμασε αυτον θα εκπλαγεις ετσι μου το εδωσε το μονο που μου ειπε οτι εινι 0.38 ... γιαυτο ρωταω γιατι ειμαι περιεργος οτι με kanthal δεν ειχα κανενα θεμα ενω με αυτο ειναι δραμα, επισης τα υγρα τα φτιαχνω μονος μου , λες να εχω θεμα σε αυτο ? εχει ωριμασει μια χαρα το εχω αφησει 2 εβδομαδες .



Διόρθωση μορφοποίησης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2015, 21:58 από camber »

Αποσυνδεδεμένος γιωργος77

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Πόσες σπείρες θέλουμε για να έχουμε 1.6-1.7 ohm αντίσταση με 0.20mm nichrome :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Σε 2.5mm τρυπανακι θες 5, σε 2mm τρυπανακι θες 6.
Δες το παρακατω προγραμματακι για να τα υπολογιζεις.
http://www.steam-engine.org/coil.asp

Αποσυνδεδεμένος γιωργος77

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ nemesis :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος meyas1987

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
έχω μπερδευτεί τοσο πολύ με αυτά τα ni200 ,titanium κα , λοιπόν ,
άπλα πράγματα θέλω μια αντιστασουλα κάτω από το 1 Ω (0,9πχ) με τις λιγότερες σπείρες,
για να δουλεύει το TC ,
 τι σύρμα λέτε να πάρω  ? Νi ?Τi? κατι αλλο?
Ότι σύρμα προτείνετε , και από ότι διαβάζω ο γερμανος zivipf.com έχει τις καλύτερες τιμές και ποιότητα σωστά?

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή είχα κάνει κι εγώ την λαλακία και είχα πάρει Ni200 με 0.30mm διατομή, βρες και πάρε καλύτερα 0.20mm... Για να μπορείς να φτάσεις στο επίπεδο που ζητάς με ΣΧΕΤΙΚΑ πολλές και κυρίως, Α Ν Ο Ι Κ Τ Ε Σ σπείρες για να δουλέψει σωστά ο έλεγχος θερμοκρασίας στο Invader σου...


Εγώ θυμάμαι για να φτάσω σε 0.2Ω (περίπου) αντίσταση, έκανα με το 0.30 καμια 15αριά σπείρες και πάλι δεν μπορούσα να τις έχω ιδιαίτερα ανοικτές γιατί παραέπιαναν χώρο και δεν θα πέρναγε καν το δαχτυλίδι-καμπάνα του deck του (οποιουδήποτε) ατμοποιητή...

Αποσυνδεδεμένος meyas1987

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστώ για την απάντηση ψάχνοντας λίγο το http://www.steam-engine.org/coil.asp?mat=ti1&r=0.7&id=2.3&ll=9.8
μάλλον για τιτάνιο με βλέπω μιας και χρειαζετε λιγότερες σπείρες από το νικελιο..
πχ http://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/TT-0.25/SubProducts/TT-0.25-10m
το οποίο βεβαία δεν ξερω αν το δε χετε το tranformer  :laugh1: μου αλλα οκ θα το ψαξω...

Αποσυνδεδεμένος γιωργος77

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Με kanthal 0.30 πόσες σπείρες θέλουμε για 1.6 κ 1.7 ohm??

Ευχαριστω!!

...για το rba του mini subtank

Αποσυνδεδεμένος Nikolast89

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
κοιτα εδω http://www.steam-engine.org/coil.asp γυρω στις 12 μου βγαζει

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

Με kanthal 0.30 πόσες σπείρες θέλουμε για 1.6 κ 1.7 ohm??

Ευχαριστω!!

...για το rba του mini subtank
ανάλογα με την διάμετρο τις ράβδου που θα στρίψεις την αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος ipankas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα. Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω μόνο το βαμβάκι και να κρατήσω το σύρμα και αν ναι πόσες φορές;

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
πριν το κανεις και σαν απαντηση διαβασε το νημα .....http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25901.0/topicseen.html

θελω να ρωτησω ενα πραγμα ... κατα την αποψη σας ποιο συρμα ειναι ποιο καλο για 1,4 ?? kanthal η ΝιCr? και γιατι ?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Δεν υπάρχει καλό και κακό...
Το NiCr περίεχει νικέλιο που ίσως κάποιους τους πειράζει αλλά δεν νομίζω όσα χρόνια είμαι στο φόρουμ να είχαμε πολλούς που είχαν κάποια αλλεργία με το συγκεκριμένο μέταλλο.
Σε ότι αφορά τις φυσικές ιδιοτητες τους, το Kanthal στην ίδια διάμετρο έχει μεγαλύτερη αντίσταση ανά μονάδα μήκους, αυτό σημαίνει ότι αντιστάσεις ίδιας γεωμετρίας με kanthal έχουν μεγαλύτερη αντίσταση. Tο 20αρι NiCr έχει την ίδια σχεδόν αντίσταση με το 25αρι kanthal οπότε το kanthal οδηγεί σε πιο στιβαρές και σταθερές αντιστάσεις σε σχέση με το NiCr. Ειδικά σε ατμοποιητές με mesh ή microcoil αυτό είναι πολύ σημαντικό. Από την άλλη το NiCr λόγω μικρότερης μάζας, αρπάει πιο γρήγορα και αυτό είναι σημαντικό όταν έχουμε μπαταρίες με χαμηλή ισχύ (πχ. Ego).
Νομίζω πλέον με τον "πληθωρισμό" της ισχύος το Kanthal είναι η βασική επιλογή.

επειδη ημουν σε Kanthal και πηγα σε NiCr και εχω καποιες ενοχλησεις στον λαιμο κατι σαν να μου γαργαλαει ... και δεν ξερω τι παιζει να ειναι ... μια ερωτηση σε αυτο που ειπες ... αν θελω να φτειαξω σε Kanthal (Ειχα 0.30 και εκανα 5-6 σπειρες) 1.4Ω παραπανω απο 5 σπειρες πρεπει να ανεβω? ας πουμε 0.32 για να αυξησω σπειρες ? (θελω να μου πεις επισης αν ξερεις αν αξιζει σε χτυπημα και σε γευσει αυτο που θελω να κανω) αυτο ηθελα να πετυχω και επειδη το μαγαζι δεν ειχε παραπανω απο 0.30 σε kanthal πηρα NiCr πετυχα της ποιο πολλεες σπειρες απλα με πειραζει στο λαιμο ... θα μου πεις να παω να κοιταξω στο http://coiltoy.ermeso.com/ η στο coil wraping αλλα μου λεει ακυρα αποτελεσματα ... απο την εμπειρια σου τι μου λες ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171750 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364