vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

489 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
ερωτηση..
1ον http://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/NC-0.50/SubProducts/NC0.50-10m αυτο ειναι ni-80?
2ον διαβασα οτι με αυτο το σύρμα βγαινει καλυτερη η γευση.ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
σύρμα Ni200 χοντρότερο απο 0,32 υπάρχει σε Ελληνικό κατάστημα;

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά, πείτε μου κάποιος αν γνωρίζει...
Πήρα προχθές τον Lemo και επειδή δεν "γλυτώνω"  :tongue_smilie: να φτιάξω κι εγώ αντιστασούλα, ξέρετε μήπως το "μαμά" το σύρμα αν είναι Kanthal ( και αν ναι, πόσο; 24άρι, 26άρι, 28άρι; ) ή άλλος τύπος σύρματος, καθώς επίσης και τι εσωτερική διάμετρο έχει; Και αν το μέτρησα σωστά επείδη χρειάστηκε να αλλάξω το βαμβάκι, του μέτρησα νομίζω ότι έχει 9 ή 10 σπείρες.
Γιατί μου αρέσει αυτό το στάνταρ set up μέχρις στιγμής και που είναι στα 1.2 Ohm. Σίγουρα θα κάνω μπόλικους πειραματισμούς στο μέλλον, αλλά θέλω να ξέρω και το στάνταρ του.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
φιλε μου καλημερα,κατοχος και γω του λεμο,το μαμα συρμα ειναι κανθαλ και πρεπει να ειναι 24 gauge δηλαδη 50μμ μπορει και πιο χοντρο. 8) ;D

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα, Κώστα!
Πιο χοντρό; Και πάνω-κάτω, εγώ το υπολόγιζα για 26άρι.
Ας μας πουν και οι υπόλοιποι όσοι (και αν) γνωρίζουν...


(Καθώς και όλες τις υπόλοιπες λεπτομέρεις γιατί ακόμα δεν έχω πάρει όόόόόλααα τα απαραίτητα εργαλειάκια...)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Μια ψιλοάσχετη ερώτηση αλλά αφορά τα σύρματα, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να βρούμε τέτοιου τύπου (Kanthal, NiChrome.. ) σε καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών ή αν έχετε υπόψιν άλλου τύπου μαγαζιά εκτός ηλεκτρονικού τσιγάρου που θα μπορούσαν να έχουν τέτοια πράγματα. Έχετε κάτι υπόψιν;

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
@Τhorin13

0,40mm kanthal D, 3mm εσωτερική διάμετρος, 9 σπείρες

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα, Κώστα!
Πιο χοντρό; Και πάνω-κάτω, εγώ το υπολόγιζα για 26άρι.
Ας μας πουν και οι υπόλοιποι όσοι (και αν) γνωρίζουν...


(Καθώς και όλες τις υπόλοιπες λεπτομέρεις γιατί ακόμα δεν έχω πάρει όόόόόλααα τα απαραίτητα εργαλειάκια...)

 
 
http://www.ebay.com/itm/25-Meter-FeCrAl-Kanthal-D-Heizdraht-Heizleiterdraht-Widerstandsdraht-/321448570413?pt=DE_Technik_Computerzubeh%C3%B6r_Kabel_Adapter&var=&hash=item4ad7d3ee2d

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Eίχα την εντύπωση πως όταν μιλάμε για 0.26 kanthal τότε εννοούσαμε σύρμα διατομής 0.26, προφανώς την πάτησα και το σύρμα που πήρα μου βγήκε αρκετά χοντρό (γύρω στα 0,4mm αν δεν κάνω λάθος; ).


Τώρα για να φτιάχνω αντιστάσεις με το συγκεκριμένο σύρμα γύρω στο 1 με 1.2ohm σε 2mm κατσαβίδι πόσες περίπου σπείρες θα χρειαστούν; Γύρω στις 11-12 ε; Πολλές μου φαίνονται και έχω την εντύπωση ότι θα εξαντλεί τη μπαταρία σύντομα το σύνολο αυτό.. αν δοκίμαζα σε μεγαλύτερο κατσαβίδι ίσως;

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
εχω δει σε Ελληνικα μαγαζια αλλοι να πουλανε το συρμα 1 ευρω το μετρο και καποια λιγα το ιδιο συρμα 4 ευρο +- τα 10 μετρα ...λετε να υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα?

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
@makis206

"Eίχα την εντύπωση πως όταν μιλάμε για 0.26 kanthal τότε εννοούσαμε σύρμα διατομής 0.26"


Αυτό εννούμε και η εντύπωσή σου είναι σωστή

"γύρω στα 0,4mm"

0,40 δηλαδή

"Τώρα για να φτιάχνω αντιστάσεις με το συγκεκριμένο σύρμα γύρω στο 1 με 1.2ohm σε 2mm κατσαβίδι πόσες περίπου σπείρες θα χρειαστούν; Γύρω στις 11-12 ε; Πολλές μου φαίνονται και έχω την εντύπωση ότι θα εξαντλεί τη μπαταρία σύντομα το σύνολο αυτό.. αν δοκίμαζα σε μεγαλύτερο κατσαβίδι ίσως;"

Βάζε εδώ τα στοιχεία για να βλέπεις πως θα φτιάχνεις τις αντιστάσεις κλπ Αν πας στο advanced θα έχεις περισσότερες επιλογές, όπως πχ αν φτιάχνεις microcoil να βάλεις 0 στο πεδίο wrap spacing. Σωστά έγραψες οτι χρειάζεσαι 11-12 σπείρες για 1,2 Ω. Την μπαταρία την εξαντλεί η χαμηλή αντίσταση, το χονδρό σύρμα και τα πολλά βατ - βολτ. Αν αλλάξεις πάχος-διάμετρο coil δεν θα αλλάξει τίποτε, γιατί για να έχεις τα ίδια Ω σημαίνει οτι θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο μήκος σύρματος. Το πόσο στενα ή πλατιά θα τυλίξεις αυτό το μήκος σύρματος, δεν θα αλλάξει το ρεύμα που θα απαιτηθεί για να το ανάψει. Απλά θα σου πρότεινα να τυλίξεις σε 3mm για να έχεις λιγότερες σπείρες (η επιφάνεια ατμοποίησης δεν θα αλλάξει).

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Ή αυτό (3άρι τρυπανάκι δηλαδή), ή που θα επιστρέψω το σύρμα να πάρω λεπτότερο, εκεί γύρω στο 0.26 που το ήθελα απ'την αρχή. Και μάλλον έτσι θα το κάνω γιατί δεν θέλω να χρησιμοποιώ τόσο χοντρό σύρμα.
Το σίγουρο είναι ότι εγώ του είπα "Kanthal 26άρι" κι αυτός κατάλαβε Kanthal 26AWG, τέλος πάντων πιστεύω θα συνεννοηθούμε αυτή τη φορά..  :))

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
0,28 ή 0,30mm είναι τα συνηθέστερα.... Προσωπικά χρησιμοποιώ 0,28 αλλά όταν τελειώσει θα πάω στο 0,30. Θεωρώ οτι θα δουλεύεται καλύτερα και θα μπορώ να κάνω και καμιά σπείρα παραπάνω  ;)


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις το διαπίστωσα κι εγώ στον magma που έκανα την απόπειρα να στήσω με το παλιότερο 0.25 nichrome που μου είχε μένει απ'τα στησίματα του mini RBA.. έφτιαξα το coil κι έξω ενώ ήμουν έτοιμος να το βιδώσω στη βάση, το ποδαράκι έκοψε πριν καν προλάβω να αρχίσω να σφίγγω καλά την πρώτη βίδα. Πάμε σε 30άρι λοιπόν, ίσως καταλήξω και σε 0.28 βέβαια για να χρησιμοποιώ και στον mini RBA όταν χρειαστεί, ελπίζω μόνο να αντέχει στις βίδες του magma..

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτησω  κατι γιατι εχω μπερδευτεί...  Αλλο το σύρμα "χωρις αντισταση" και αλλο το Ni200 σωστα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364