vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 1 χρήστης
dvelev

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος TakisCavo

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
@kotsos75
Εγώ έχω παραγγείλει αυτό και αυτό για δοκιμή αλλά δεν μου έχουν έρθει ακόμα για να σου πω γνώμη. Αν και το σύρμα, σύρμα είναι, δεν βλέπω σε τι μπορεί να διαφέρει ένα πχ κανθαλ α1 ας πούμε από εδώ ή από εκεί κλπ.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
ευχαριστω για την προταση αλλα αυτα νομιζω ειναι nicrome ενω εγω θελω kanthal


αυτα τα εχει δοκιμασει κανεις?
http://www.fasttech.com/products/2040504
http://www.fasttech.com/products/2040506

Αποσυνδεδεμένος TakisCavo

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Χα χα χα!!!  :idiot1: 
Τώρα που το λες και το παρατηρώ έχεις ένα δίκιο...
Για δες αυτό και αυτό. Πάντως υπολόγιζε για αποστολή μετά τις γιορτές τους. Λέει αποστολή 1/3 και μετά 20-30 μέρες να έρθουν
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2015, 17:11 από TakisCavo »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
@kotsos75
Αν και το σύρμα, σύρμα είναι, δεν βλέπω σε τι μπορεί να διαφέρει ένα πχ κανθαλ α1 ας πούμε από εδώ ή από εκεί κλπ.


Με αυτή τη λογική το νερό νερό είναι. Πάμε ομαδικώς να πιούμε από τον Ασωπό.  :))  Από fasttech έχουν έρθει πολλά πράγματα που απλούστατα ΔΕΝ είναι κατάλληλα για χρήση. Το πιο απλό πράγμα είναι να πάρεις ατσάλι της προκοπής και να φτιάξεις ένα αντίγραφο ατμοποιητή, αλλά για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους κάνουν $#^#$ και έχεις ατμοποιητες από "SS" που σκουριάζουν. Αντίστοιχα με βρεφικά γάλατα και μελαμίνες. Αντίστοιχα με υγρά ατμίσματος με βαρέα μέταλλα μέσα.


Κάποια προϊόντα τους είναι εντάξει και γι'αυτο κάποιες εταιρίες (κλώνων και μη) έχουν αποκτήσει όνομα και αγοράζουμε άφοβα. Το OEM σύρμα που γράφει Kanthal, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι εντάξει. Ωστόσο λέει "authentic" οπότε 99% είναι όντως το κανονικό kanthal a1/nichrome και ότι άλλο λέει.

Αποσυνδεδεμένος TakisCavo

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν είναι όλα τα πράγματα εκεί καλά; κατάλληλα; όπως θες πες το, αλλά όπου λέει authentic έτσι είναι. Και προς θεού δεν νομίζω κάποιος να αγοράζει από εκεί πριν δει τα σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
δεν ξερω αν εδω εχουμε καλυτερα συρματα η ατμοποιητες αλλα αφου θελεις τοσο πολυ να βοηθήσεις οκ εγω μαζι σου ειμαι.
στην φωτο ειναι τα πραγματα που θελω να παραγγειλω
βρες τα απο ελλαδα και κανε την σουμα να δουμε αν τα βρεις και ποσο κανουν και υπολογισε τα μεταφορικα για το καθε μαγαζι που θα χρειαστεί για να τα παρω


το ξερω οτι το mercedes ειναι καλυτερο αλλα εγω μεχρι daewoo αντεχω τι να κανουμε...


συγνομη για το offtopic

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε kotsos καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι τα 40μ σύρμα τα οποία έχεις παραγγείλει, και μόνο αυτά, στην Ελλάδα θα σου πήγαιναν περίπου όσο όλη σου η παραγγελία. Δεκτόν.

Όμως, και σου μιλάω από ίδια εμπειρία: με 40μ σύρμα, θα βγάλεις κάπου τρία χρόνια, εκτός αν στρίβεις καινούριο coil δυο φορές τη μέρα. Είσαι σίγουρος ότι σου είναι χρήσιμο τόσο?

Με το σύρμα της FT, η μόνη εμπειρία ήταν το Nichr 0.20mm που πήρα, 10 μέτρα, μαζί με 30 μέτρα φυτίλι τα οποία ήρθαν μαζί με τον πρώτο μου επισκευάσιμο. Για περίπου 9 μήνες τα χρησιμοποιούσα. Μετά, αποφάσισα να το γυρίσω σε Kanthal και microcoil και τα περίπου 27μ φυτίλι και 8.5 μέτρα σύρμα που μου έμειναν, τα χάρισα. Το σύρμα πάντως, μια χαρά έπαιζε.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Από κίνα αγοράζω και εγώ αρκετά συχνά. Δεν έχω σκοπό να σου πω περί αντιγράφων κτλ. Στο κάτω κάτω σου είπα να πάρεις από ebay/amazon αν θες που και πάλι έχει 30λεπτά το μέτρο από ευρώπη.  Ωστόσο δεν εμπιστεύομαι κάποια πράγματα γιατί είναι γνωστοί ψεύτες. Αν γράφει authentic η fasttech ή αν έχει πολύ καλές κριτικές, 99% όπως είπα, είναι ότι λέει.

Τράβα δες το νήμα του Marquis στους κλώνους καλή ώρα. Κάνε μια γύρα το νήμα του Kayfun εκεί επίσης. Επίσης κοίτα τα πιο πολλά κλωνάρια τους. Θα δεις ότι μιλάνε για βίδες που σκουριάζουν, για ολόκληρους να σκουριάζουν και για ποιότητα του κ$#^.

Τέλος, σχεδόν όλοι όσοι έχουμε πάρει κάτι κινέζικο, έχουμε πετάξει τα σύρματα και τα φιτίλια που είχε το πακέτο γιατί είναι χάλια.

Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι σε προειδοποιώ γιατί είμαι πλούσιος και θέλω μερσεντές και όχι daewoo, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
φιλε kotsos, θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα Τρυφωνα για την ποσοτητα που εβαλες. Εναι παρα πολυ και δεν νομιζω οτι χρειαζεται...Απο την ιδια σειρα των συρματων εχω παρει το 0,5 και το 0,6 και ειναι οντως αυτο που λεει. Ειναι αρκετα καλα για συρματα..Απλα οταν τα παραλαβεις (αν τα παραγγειλεις τελικα) ριξτους ενα βρασιμο για καλο και για κακο (εγω αυτο εκανα πριν τα χρησημοποιησω).
Σε αυτο που λεει ο φιλος Atrum σε σχεση με την ποιοτητα εχει απολυτο δικιο. Εγω απλα θα συμπληρωσω οτι αν ειναι να σου βγει καλο θα σου βγει.
Σε γενικες γραμμες προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με οτι αγορα εχω κανει απο FT

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Τhe mesh company ----- Zivipf --------   και Vape sin (Eλλαδα)


Καλα ειναι να μπορουμε να αγοραζουμε πιο φτηνα , αλλα οι διαφορες φιλε μου δεν αξιζουν τοσο που να περιμενεις τοσο καιρο και να μην ειναι και αριστης ποιοτητας.


Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα τα συρματα της FT , αλλα δεν τα ξερουμε κιολας..........φιλικα , ειμαι ο Βασιλης και ειμαι καλα.... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
εχω παρει ηδη 50 μετρα nichrome και ειμαι οκ ισος για πολλα χρονια. το kanthal λεω να το παρω για να δω τη διαφορα εχει και μιας και θα παραγγειλω τα υπολοιπα πραγματαδεν χανω τιποτα αν δώσω 5ευρω παραπανω και παρω και αν μου αρεσει εχει καλως δεν θα χρειαστη να ξαναψαχνω αν οχι τι ειχαμε τι χασαμε.
η ερωτηση νομιζω πως ειναι απλη(ασχετα αν το καναμε ολοκληρο θεμα) αν καποιος ξερει συγκεκριμενο kanthal απο το συγκεκριμενο site
το site θα ειναι κλειστο για τις επομενες 10 μερες οποτε αν καποιος εχει κατι καλο να προτείνη εδω θα ειμαι δεν βιαζομαι


keep calm and vape on :bye:

Αποσυνδεδεμένος terymix

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Τα συρματα που πουλαει το vapespotgr τα εχει δοκιμασει κανεις ?? Ειναι καλα ??

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Μια ερώτηση για τους εμπειρότερους, εδώ και καιρό ανακατασκευάζω τις αντιστάσεις Evod BCC στην αρχή με έτοιμη αντίσταση NiCh με και χωρίς αντίσταση με διατομή 0.14 (1.8 ωμ) για να μην μπλέκω με ενώσεις συρμάτων αλλά είχα κατά το άτμισμα μια ελαφρά γεύση σιδερίλας και ελαφρύ κάψιμο στο λαιμό και με ανησυχούσε κατά πόσο είναι ασφαλές για την υγεία. Έτσι πήρα από άλλο κατάστημα τις ίδιες έτοιμες αντιστάσεις με μόνη διαφορά την διατομή που είναι 0,16 νομίζω, δυστηχώς με αυτές η σιδερίλα και το κάψιμο στον λαιμό είναι τόσο έντονο που μου είναι αδύνατον να ατμίσω. Υπόψιν δεν καίω τα σύρματα, δεν ξέρω και αν αντέχουν ειδικά τα μικρής διατομής, αλλά τους κάνω Dry burn στην αρχή. Τι φταίει και έχω αυτό το αποτέλεσμα? Το σύρμα που είναι NiCh, θέλουν κάψιμο ή κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Μάλλον σου κάνει hot spot. χρησιμοποιείς σύρμα non?

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Είναι έτοιμα σύρματα με αντίσταση και χωρίς (non). Τι εννοείς με το hot spot? Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία της αντίστασης και τα ωμ είναι σωστά περίπου (1.7, 1.8 ή 1.9).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9406 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364