vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, zalaros

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Eυχαριστώ για την απάντηση.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Το κάψιμο του σύρματος πριν να φτιάξουμε την αντίσταση είναι απαραίτητο; Που βοηθά ακριβώς; Γιατί προφανώς αφού φτιάξουμε την αντίσταση, κατά τη δοκιμή της, θα πυρώσει το σύρμα ούτως ή άλλως.
:hmmm: Κατά την γνώμη μου...καί απο οτι λένε ..θα σου είναι πιό ευκολο στην περιέλιξη..Καλημέρα !!!

Αποσυνδεδεμένος dred

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
αν σου στρώνει η αντίσταση χωρίς dry burn τότε μια χαρά γιατί η θερμοκρασία που ανεβάζει η αντίσταση με αυτό τον τρόπο είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με την θερμοκρασία που δημιουργείται στην αντίσταση με ποτισμένο βαμβάκι.αν όχι κάνεις dry burn.πάντως με κάποια προσπάθεια στην αρχή θα μάθεις να την στρώνεις την αντίσταση κ χωρίς dry burn.υπομονή κ επιμονή θέλει ο δύσκολος δρόμος αλλά στο τέλος θα σε ανταμίψει

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Ni 200 για DNA 40 που βρίσκουμε από ελλάδα ? τα περισσότερα λένε σύρμα χωρίς αντίσταση χωρίς να αναφέρουν κάτι περισσότερο :dontknow:
Και εμένα με ενδιαφέρει ξέρει κανείς ;
Από μικρούς υπολογισμούς που έκανα βέβαια με αυτό το σύρμα είναι σχεδόν αδύνατον να βγει σωστή αντίσταση και ακατόρθωτο διπλή αντίσταση, κάνω κάτι λάθος.

Υ.γ  εχω την εντύπωση πως το dna 40 έβγαλε μια τεχνολογία με την ρύθμιση θερμοκρασίας που δεν μπορεί να υποστηριχτεί από θέμα αντιστάσεων  μακάρι να κάνω λάθος.

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2014, 14:40 από tsioumiou »

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά εγώ παράγγειλα από το από πάνω λινκ και το παιδί ήταν εξυπηρετικοτατο αύριο θα το έχω στην κατοχή μου και θα έχω τα πειράματα  . .

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος bill1960

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
ποιο σύρμα κανει για την ρύθμιση θερμοκρασίας για το Vaporshark RDNA 40 και  πόσες σπειρες θελει και σε τι διάσταση τρυπάνι 2αρη 1,5αρη

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Οι κατασκευαστες λενε πως δουλευει με συρματα καθαρου νικελιου (Nickel Alloy Ni-200).
Διαβασα ομως (στο ecf νομιζω) πως αναγνωριζει και τα συρματα τιτανιου, αλλα με μια μικρη αποκλιση στις μετρησεις της θερμοκρασιας (20° - 30°F).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2014, 10:47 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ με Ni200 0.20  έφτιαξα μια αντίσταση με 9 σπειρες σε 2 Χιλ τρυπανακι νομίζω βγήκε  0.25 ωμ .
Ρύθμισα στους 450° και όλα ήταν καλά. Στα βατ δεν βλέπεις τρελή διαφορά δλδ ήτα το είχα 8 βατ η όταν το ανέβασα 13 μια από τα ίδια λογικό αφού το ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία.
Όταν ανέβασα την θερμοκρασία πάνω από 470 είχα περίεργη γεύση όχι καμένο αλλά χάλαγε η γεύση.
Στους 350 είχα πολύ λίγο χτύπημα.
Αυτά που λέω ήταν στον εξπρομιζερ που είχα να τον δουλέψω κανένα μήνα οπότε μόλις βρω χρόνο θα κάνω την δοκιμή στον απολλο που θα καταλάβω τι ακριβώς γίνετε.
Καλό θα ήταν οποίος το δουλεύει να μας πει την εμπειρία του μπας και βγάλουμε άκρη.


Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Εγκυκλοπαιδικά προς ενημέρωση του θέματος μιας και μιλάτε εδώ για σύρματα,καλώδια καθαρού
νικελίου για το rDNA 40 βρίσκεται και εδώ σε πολύ καλή τιμή (0,40€ / μέτρο για 0,20-0,25 σύρμα).


Έχω ήδη σε παραγγελία εγώ,τα μεταφορικά είναι 2,95€
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2015, 19:16 από ChRiS82 »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί πολύ και αν και έχω ξαναρωτήσει δεν έχω σιγουρευτεί:
Το Ni200 είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιούσαμε από παλιά για νον? Έχω την εντύπωση πως όχι. Ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Μήπως μπερδεύεις το Nickel Chrome με το Pure Nickel - Ni200 ?
Το σύρμα χωρίς αντίσταση είναι το Pure Nickel Wire- Ni200
To σύρμα με αντίσταση είναι το Nickel Chrome.


Ωστόσο υπάρχουν ένα σωρό άλλα σύρματα με αντίσταση όπως τα:
Kanthal A-A1-D/SS - ανοξείδωτο ατσάλι/Ασήμι/Τιτανίου και άλλα.

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
Εγκυκλοπαιδικά προς ενημέρωση του θέματος μιας και μιλάτε εδώ για σύρματα,καλώδια καθαρού
νικελίου για το rDNA 40 βρίσκεται και εδώ σε πολύ καλή τιμή (0,40€ / μέτρο για 0,20-0,25 σύρμα).


Μαλλον εχεις κανει καποιο λαθος... το λινκ που δινεις ειναι για νικελοχρωμιο και οχι για καθαρο νικελιο για το rDNA..
το σωστο ειναι αυτο..
http://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/63862298/Categories/Heizdraht/Nickeldraht

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Έκανα λαθάκι έχεις απόλυτο δίκιο,το διόρθωσα στο παραπάνω μου post  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος supad


Μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί πολύ και αν και έχω ξαναρωτήσει δεν έχω σιγουρευτεί:Το Ni200 είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιούσαμε από παλιά για νον? Έχω την εντύπωση πως όχι. Ισχύει?


Μπορεί ναι μπορεί όχι..το NI-200 είνια απλά ένας χαρακτηρισμός που σημαίνει ότι είναι καθαρό νικέλιο (πάνω από 99%). Πριν βγει η Evolv και πει ότι ο έλεγχος θερμοκρασίας γίνεται μόνο με NI-200 σύρμα χρησιμοποιούσαν για non σύρμα τα μαγαζιά και οι προμηθευτές και άλλα σύρματα με χαμηλότερες περιεκτικότητες νικελίου...



Μήπως μπερδεύεις το Nickel Chrome με το Pure Nickel - Ni200 ?
Το σύρμα χωρίς αντίσταση είναι το Pure Nickel Wire- Ni200
To σύρμα με αντίσταση είναι το Nickel Chrome.


Ωστόσο υπάρχουν ένα σωρό άλλα σύρματα με αντίσταση όπως τα:
Kanthal A-A1-D/SS - ανοξείδωτο ατσάλι/Ασήμι/Τιτανίου και άλλα.



Όχι φίλε μου δεν το μπέρδεψε ήταν καλή η ερώτησή του..  ;)
Επίσης το ασήμι χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για non resistance..

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
μια ερωτησση προς τους γκουρου του φορουμ σχετικα με τα συρματα....
εχετε ακουσει για αυτο;;;;nickel cadmium alloy

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364