vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Το Kanthal D εχει μεγιστη θερμοκρασια συνεχους λειτουργιας τους 1300°C, ενω το A1 τους 1400°C.
Το Kanthal Α1 εχει λιγο περισσοτερο αλουμινιο στη συνθεση του (5.8% εναντι 4.8% στο Κanthal D).
Τελος, η ωμικη αντισταση ανα μετρο του Kanthal D ειναι λιγο μικροτερη απο αυτη του A1.

Αποσυνδεδεμένος hellsrose

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
ποιο απ τα δυο θα μου συστηνες?

για αντιστασεις micro με συρμα 30αρι για παραδειγμα..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Εγω προτιμω το Α1. Μου φαινεται οτι δινει καλυτερη γευση, αλλα αυτο μπορει να ειναι και στο μυαλο μου.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Τα σύρματα τα οποία δουλεύω αυτό τον καιρό, είναι 0,25 Α1 και 0,28 D. Εμένα πάλι νομίζω ότι το D παίζει καλύτερα και αποδίδει επίσης! Αλλά το πιο λογικό είναι να είναι και μένα στο μυαλό μου και να μην υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά στο ένα από το άλλο!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Ενα κολπακι απο το τρελο (πρωην) μουσατο αγορι που μας δειχνει πως να ισιωσουμε το συρμα μας
ωστε να κανουμε τη ζωης μας πιο ευκολη στο στησιμο ατμοποιητων και κυριως οταν πρασπαθουμε να φτιαξουμε στριφτες αντιστασεις.

https://www.youtube.com/watch?v=yA_iUkuKufs&list=UUgZd5ygXFoQry9KDGlddSBg

Αποσυνδεδεμένος pelegrin07

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
καλημέρα, με 0.20 συρμα τυλιγμένο σε 2mm φυτίλι, πόσες σπείρες πρέεπει να φτιάξω για να μου βγει 1.5 η αντίσταση?

Βάλε τα δεδομένα εδώ στον παρακάτω πίνακα υπολογισμού
http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=1.5&awg=32&id=2

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ! Χρησιμοποιώ DID genesis 2 μήνες τώρα με mesh και συρματα Nichrome 0,2 και 0,16 και Kanthal 0,2 με 4 σπείρες όλα.
Σε κάποια από αυτά μου βγάζει 1,9 ohms και σε κάποια 1,6 ohms.
Δεν έχω καταλάβει πόσα Watts πρέπει να χρησιμοποιώ και πόσα Volts.
Τώρα χρησιμοποιώ 9 Watt με 4,4 Volts.
Πριν χρησιμοποιούσα 7 Watt και 4,6 Volts.
Δεν έχω δει καμία διαφορά στο χτύπημα, ούτε μου έχει φέρει καμμένο.
Όταν κατέβαζα δοκιμαστικά στα 4,0 Volts, τότε ένιωθα λιγότερο χτύπημα.
Μήπως κάτι μου διαφεύγει στη μεταξύ τους αναλογία.
Έχω δει τους πίνακες που έχουν αναρτηθεί αλλά δεν μπόρεσα
να βγάλω κάποια άκρη.
Θα εκτιμούσα πολύ να με βοηθούσε κάποιος.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2014, 12:43 από Giannis Pap »

Δεν έχει καμία σχέση ο υπολογισμός της αντίστασης Ohm με τα Watt και τα Volts στο σετάρισμα σου
παρά μόνο για τον υπολογισμό του συνόλου των watt που ατμίζεις.

Στις τιμές της αντίστασης ισχύει πως μεγαλύτερη διατομή είναι και μικρότερη αντίσταση ανά μέτρο και αντίστροφα Ohm
Δηλαδή όσο μεγαλώνει η διατομή του σύρματος, τόσο μεγαλύτερο μήκος χρειαζόμαστε, για να
φτιάξουμε αντίσταση με ίδια τιμή.


Τα Watt είναι αποτέλεσμα του υπολογισμού των Ohm της αντίστασης και των επιθυμητών Volts.
( volts X volts : ohm = watt )

Στα Watt μπορείς να χρησιμοποιείς όσα θέλεις (εφόσον τα σηκώνει η μπαταρία σου και το mod σου.
Ναι μεν έχει να κάνει με τις προδιαγραφές τους αλλά και με την κυκλοφορία του υγρού στον ατμοποιητή. Κάποιοι έχουν καλύτερη κυκλοφορία και σηκώνουν περισσότερα watts ( εννοείται να τα αντέχεις , να παίρνεις καλή γεύση χωρίς ίχνος καμένου ή αλλοίωσης ) και κάποιοι δεν έχουν με αποτέλεσμα να μην τα σηκώνουν.
Επίσης όσο πιο πολύ σύρμα έχεις τόσο καλύτερη γεύση.

Με τους genesis το ιδανικότερο είναι το 0.2 mm Kanthal ή Ribbon Kanthal D 0.20 mm.
Το πόσο σύρμα και ποιο θα το επιλέξεις εσύ σύμφωνα με τα γούστα σου, δεν υπάρχει στάνταρ.
Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και το mesh που χρησιμοποιείς, η διατομή η ποιότητα και φυσικά η
οξείδωση του.

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω links:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14711.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16257.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.0.html

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
καθομουν και χαζευα ενα βιντεακι με σεταρισμα σε kayfun.
χρησιμοποιησε 0.20 kanthal d και με 6-7 σπειρες εβγαλε 1.6 αντισταση(οσο πιο πολλες σπειρες ανεβαινει και η αντισταση?περιπου καθε σπειρα ποσο ανεβαινει?)


ειδα οτι υπαρχει και kanthal A ,οπως και kanthal A1 ,ποιες οι διαφορες?


λογικα εχει ξαναπαντηθει το ερωτημα οποτε συγνωμη εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Η διαφορά μεταξύ Kanthal D,Kanthal A και Kanthal A-1 είναι η μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας καθώς και το κράμα τους.

Kanthal D:  max. θερμοκρασία λειτουργίας 1300 ° C/δομικά στοιχεία κράματος:Cr 22%, Al 4.8%, Fe

Kanthal A: max. θερμοκρασία λειτουργίας 1350 ° C/δομικά στοιχεία κράματος:Cr 22%, Al 5.3%, Fe

Kanthal A-1: max. θερμοκρασία λειτουργίας 1400 ° C/δομικά στοιχεία κράματος: Cr 22%, Al 5.8%, Fe

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
στο θεμα ατμισματος ,εχουν καποια ουσιαστικη διαφορα?

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Η διαφορά μεταξύ Kanthal D,Kanthal A και Kanthal A-1 είναι η μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας καθώς και το κράμα τους.

Kanthal D:  max. θερμοκρασία λειτουργίας 1300 ° C/δομικά στοιχεία κράματος:Cr 22%, Al 4.8%, Fe

Kanthal A: max. θερμοκρασία λειτουργίας 1350 ° C/δομικά στοιχεία κράματος:Cr 22%, Al 5.3%, Fe

Kanthal A-1: max. θερμοκρασία λειτουργίας 1400 ° C/δομικά στοιχεία κράματος: Cr 22%, Al 5.8%, Fe
Το Kanthal D εχει μεγιστη θερμοκρασια συνεχους λειτουργιας τους 1300°C, ενω το A1 τους 1400°C.
Το Kanthal Α1 εχει λιγο περισσοτερο αλουμινιο στη συνθεση του (5.8% εναντι 4.8% στο Κanthal D).
Τελος, η ωμικη αντισταση ανα μετρο του Kanthal D ειναι λιγο μικροτερη απο αυτη του A1.


Καλημέρα.Μια διευκρίνηση παρακαλώ γιατί μπερδεύομαι αρκετά. Σε επισκευάσιμο ατμοποιητή DID Genesis με mesh 350 ή 400,χρησιμοποιώ αντιστάσεις 0,2. Άλλες φορές έχω 2,2 ohms και άλλες 1,6 ohms.Πόση τάση Watts/Volts πρέπει να χρησιμοποιώ περίπου. Εγώ όταν έχω λιγότερα ohms στην αντίστασηχρησιμοποιώ μεγαλύτερη τάση (1,6 ohms - 11 watt 4,6 Volts) ενώ όταν έχω (2,2 ohms - 8 Watt - 4,2 Volts).Μήπως κάτι δεν κάνω καλά? Επειδή πολλές φορές δεν έχω το throat hit που θέλω.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση!!!

Αφαίρεση του ποστ μέσα από την παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2014, 10:49 από petra »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Το αντίθετο θα έπρεπε να κάνεις.
Όταν έχεις χαμηλότερα Ωμ βάζεις λιγότερα volt και όταν έχεις ψηλότερα Ωμ ανεβάζεις volt. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι τα watt που πρέπει να τα κρατάς σταθερά εκεί που σου αρέσει. Συμβουλέψου κι αυτό http://www.ohmslawcalculator.com/ohms_law_calculator.php

Στο παράδειγμά σου 4.6V @ 1.6Ω μας κάνει 13.2W και όχι 11. Για να έχεις ίδιο αποτέλεσμα με αντίσταση 2.2Ω θα πρέπει να ανεβάσεις στα 5.4V.

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Γνωρίζει κανείς κάποιο εγχώριο κατάστημα που μπορώ να προμηθευτώ 0,40(26awg) ή/και 0,50(24awg) σύρματα  :dontknow:
Εναλλακτικά, ποιες διατομές συρμάτων σε περιέλιξη, θα πλησιάσουν κοντά στο ζητούμενο  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364