vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο το συρμα: Niobium alloy resistance wire?
Η περιγραφη λεει οτι ειναι παρομοιο με το kanthal, αλλα αντεχει υψηλοτερες θερμοκρασιες.
Μια συγκριση με το kanthal οσον αφορα την αντισταση ανα μετρο:

Wire Type (mm)         Ωμ/m
Kanthal A-1 0.20       43.60
Niobium Alloy 0.20     46.12
Kanthal A-1 0.25       29.65
Niobium Alloy 0.25     30.02

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Πιστεύω ότι η πολύ καλή προσπάθεια του συνατμιστή WillECoyote, συγκέντρωσης και παράθεσης των στοιχείων για τα NiCr & FeCrAl σύρματα, καλό είναι να συμπληρωθεί με πληροφορίες και για τα υπόλοιπα σύρματα που κυκλοφορούν.
Π.χ. δεν καταλαβαίνω γιατί να μην δοκιμάσουμε και τα Stainless Steel σύρματα (κι αυτά σχετικά χαμηλή αντίσταση έχουν).
Τις εντυπώσεις μου για το 0,20mm τις έχω γράψει κι εδώ:Τελικά ξεχάστηκα και δεν παρήγγειλα 0,1 mm όπως έλεγα. :eyesplash:
Επιφυλάσσομαι όμως τώρα που το ξαναθυμήθηκα ;D
Γενικά το 0,2SS είναι "απαιτητικό" σε ρεύμα και τροφοδοσία υγρού. Με το νν μποξάκι, δεν κατάφερα να πάω παραπάνω από 3,9 βολτ με 1,8Ωμ (8,45 βατ δλδ) , μου έφερνε καμένο και ήταν γενικά ανυπόφορο στις παρατεταμένες τζούρες, ακόμα και με τέρμα ανοιχτή καμπάνα.
Αντίθετα στα 3,7βολτ ήταν πολύ καλό σε γεύση, ντουμάνι στο μέσο όρο και χτύπημα ικανοποιητικό για τα δικά μου γούστα.

Εαν δεν έχει πρόβλημα κι ο συγγραφέας του θέματος (WillEcoyote) μπορούμε να τροποποιήσουμε και τον τίτλο του νήματος, ώστε να είναι όλες οι απόψεις για τα διαθέσιμα σύρματα συγκεντρωμένες εδώ.

Τελικα τι εγινε το  0,1 το πηρες?

Ακομα εχει δοκιμασει κανεις αυτα απο τιτανιο....?

http://www.biriecig.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=159


http://www.stealthvape.co.uk/titanium-wire

Πιστευω οτι ειναι πιο καλα απο τα nichrome και kanthal σε  θεμα υγειας...

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Το τιτάνιο, απ'ότι λένε στα διάφορα φόρα, λιώνει αν το κάψεις και δεν κάθεται με τίποτα τυλιγμένο.
Είχε βγάλει και ένα video ο todd σε κάποια φάση...δε θυμάμαι καν τι έλεγε βέβαια  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
αν το βρεις ποσταρε το... ;)

Αποσυνδεδεμένος stelios 1982

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
παιδια καλησπερα.δεν ξερω αν γραφω σε σωστο νημα αλλα θα ρωτησω ξερει κανεις που θα βρω ετοιμες ποιοτικες αντιστασεις για την σοφια?


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
fabvape,esmoke guru.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Τελικα τι εγινε το  0,1 το πηρες?
...
...όχι Μπάμπη, ξεχάστηκε το 0,1mm SSwire λόγω του ότι είμαι ικανοποιημένος με το 0,2 στα micro coil.  ;)

Μάλιστα είναι τόσο ανθεκτικό, ώστε πρώτα παραδίδει το πνεύμα το non res. και ύστερα το SS.


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
με το τσαφ αραγε θα κολλαει το ss?   :confused1:

δεν με νοιάζει τοσο η αντοχή όσο η αποφυγή των συστατικών νικελίου και χρωμίου καθως και της σκουριάς του σιδήρου που περιεχουν τα αλλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2014, 23:45 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Αν θες να σου στείλω να δοκιμάσεις, ευχαρίστως.

Άλλωστε κι εγώ από χορηγία-δωράκι του pdim έχω, οπότε διπλό το καλό.

Αν θες, συνεννοούμαστε με π.μ., μη χαλάμε και το νήμα ;)

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
παιδια καλησπερα.δεν ξερω αν γραφω σε σωστο νημα αλλα θα ρωτησω ξερει κανεις που θα βρω ετοιμες ποιοτικες αντιστασεις για την σοφια?
ολες ποιοτικες ειναι.............
αλλα αν σον και καλα πρεπει να αγορασεις κατι για την σοφια....παρε αντιστασεις απο το καταστημα του κατασκευαστη ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος mpeos

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
δηλαδη αν θελω να φτιαξω μια αντισταση με 1.8 Ω τη συρμα kanthal να ειναι λιγο χοντρο το συρμα γιατι δεν θελω πολυ χτυπημα  και τη φυτιλι θελω?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2014, 03:58 από mpeos »

Αποσυνδεδεμένος aviator

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ καλή η δημοσίευση του πίνακα, πολύ καλύτερα αν ήταν σε μορφή PDF για το desctop για όσους δουλεύουν με επισκευάσιμους :yes:

Αποσυνδεδεμένος mpeos

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
αλλη μια ερωτηση ποια ειναι η διαφορα στα Ω τη αλλαζει ? ο ατμος? το αρωμα?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Στην ιδια μπαταρια, αν βαλεις μια αντισταση με μικροτερα Ω θα εχεις περισσοτερο ατμο, περισσοτερο κτυπημα,
μεγαλυτερη καταναλωση υγρου και μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας σε σχεση με μια αντισταση με μεγαλυτερα Ω.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Σήμερα παρέλαβα από τον Vangos σύρμα 0,20mm stainless steel
Καταρχάς να τον ευχαριστήσω δημόσια το Βαγγέλη για την δωρεάν
παραχώρηση και μεταφορά του σύρματος στα χεριά μου …..

ακόμα ένα μεγάλο ευχαριστώ και στο pdim ο οποιος ηταν αυτος που αγόρασε το σύρμα αυτό……

λοιπόν για να μην τα πολύ λέω έκανα ένα στήσιμο στο mule  όπως εδώ
μόνο που το σύρμα με αντίσταση ήταν του Βαγγέλη

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12961.msg716509.html#msg716509


Αποτέλεσμα ήταν να έχω 7 σπείρες με αντίσταση και τελική τιμή αντίστασης 1,3Ω
(μπήκαν και 1,5 σπείρα αριστερά και δεξιά της αντίστασης  με ΝΟΝ RES για τους λόγους που λέω στο πιο πάνω λινκ)
Το κόλλημα έγινε με το τσαφ με απόλυτη επιτυχία….στην σκάλα 2

Ατμιστικό αποτέλεσμα….

Πολύ  πολύ  πολύ  πολύ πολύ ΝΤΟΥΜΑΝΙ……
Καθαρή γεύση….για μένα άριστη….
Τώρα χτύπημα…..σε μηχανικό καλο, σε provari/dna20 άριστο…..


Παρατήρηση
Όταν έφτιαξα τον ατμό η αντίσταση βγήκε 1,3Ω μετρημένη στο  τσαφ,
το έβαλα στο προβαρι και μετρήθηκε 1,6Ω και το ίδιο στο dna20 κατά την λειτουργία. Μετά από αυτό μέτρησα τον ατμό με πολυμετρο ακριβείας   όπου η τιμή της αντίστασης ήταν όντως 1,3Ω οσο ελεγε και το τσαφ ,εν συνεχεία έβγαλα το φιτίλι και έβαλα τον ατμό πάνω στο dna20 όταν τροφοδότησα είδα την τιμή της αντίστασης να αλλάζει όσο η αντίσταση άναβε….
Άρα η τιμή της αντίστασης του σύρματος αλλάζει με την αλλαγή της θερμοκρασίας του σύρματος.
Αυτό δεν με χαλάει διότι η τιμή είναι σταθερή 1,6Ω στα βατ που παίζω ,απλά έχω στο νου μου ότι αν μετρήσω 1,3 Ω αρχικά στην πραγματικότητα έχω 1,6Ω……

Βαγγο   :respect:  :respect:  :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2014, 22:39 από BABIS1098 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364