vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 2 χρήστες
treloneritis, kostas...

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Καπου ειχα δει οτι οταν το 0,20 το καψουμε (και το kanthal kai to NiCr) kαι μετα το τεντwσουμε,τοτε στενευει και ειναι 0,18-0,19.
Μπορει κι αυτο να παιξει ρολο
Knomax,δεν θα σε πετυχw πουθενα,θα στο κλεψw ολο.Ξερεις εσυ τι λεw  ;D ;D :)) :)) 8)

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
@shadockan
Δεν νομίζω να ισχίει αυτό που λες.  ;) 
Που το είδες;

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Στο βιντεο που ειναι στο παρακατω τοπικ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17565.0.html
περιπου μετα το 15:30 δειχνει κατι αντιστοιχο για μειωση της διατομης ο kritikos...

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
 :thumpup:
Δεν το'ξερα αυτό  ???
Πρώτη φορά το είδα. :)
Αν κ' νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να το κάνουμε αυτό. Αν θέλουμε μικρότερης διατομής σίρμα, απλά αγοράζουμε σίρμα μικρότερης διατομής  8)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εχεις δικιο,αλλα πολλες φορες καιγοντας το συρμα το τραβαμε να ισιwσει,με τους ακροδεκτες του πολυμετρου (οχι παντα).
Δεν το εχw δκιμασει ακομα για να εχw γνwμη,αλλα αφου το λεει ο Kritikos...δεν πιανει συρμα πρwτη φορα.
Εχw καινουριες αντ/σεις στους ατμοποιητες μου,στην αλλαγη θα τις τεντοσw kai θα τις μετρησw για να το δw κι εγw,απλα για να το δw με τα ματια μου ,οχι οτι αναιρw τα λεγwμενα καποιου.
Και στα νηματα για τους genesis καποιο παλικαρι εκανε το απλο kanthal....ribbon.Eιμαστε απιαστοι οι Ελληνες :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος stratos660

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας

Και στα νηματα για τους genesis καποιο παλικαρι εκανε το απλο kanthal....ribbon.Eιμαστε απιαστοι οι Ελληνες :)) :)) :))


Φιλε μου και αυτο ο kritikos727 το εχει κανει και αν θυμαμαι καλα ο ενας τροπος που το ειχε κανει ηταν με το μηχανημα που φτιαχνει η γυναικα του τα μακαρονια και μαλιστα το ειχε ψιλοχαλασι και δεν το συνιστουσε


Αστο φιλε μου ο ανθρωπος ειναι πολυ μπροστα

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Πληροφοριακά, αν και μάλλον θα είναι γνωστό σε αυτούς που ασχολούνται, υπάρχει ένα φτηνό εργαλείο, που δεν θυμάμαι πως το λένε - πίσω από την πλ.Κλαυθμώνος στα μαγαζιά με εξοπλισμό για κοσμήματα - που τραβάς σύρμα από μέσα του και φτιάχνεις ότι διατομή χρειάζεσαι με δαύτο. Οπότε, με μόνο ένα πάχος σύρματος, μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να πειραματιστεί με όλες τις λεπτότερες διαστάσεις που επιθυμεί, χωρίς να χρειάζεται να αγοράζει πολλά καρούλια ...


Edit:
Κάτι σαν αυτό ..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2013, 11:56 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Πηρα αντισταση 0,15 της ni-chrome και όταν την φτιάχνω πάνω στον ατμοποιητη μου βγάζει ότι δεν έχει αντίσταση. Μπορεί να μου δώσανε λάθος. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να καταλάβω αν έχει η όχι αντίσταση το σύρμα. Χωρίς πολυμετρο.

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Όταν μπλέκεις με επισκευάσιμους, μοντάκια, μπαταρίες και τα σχετικα, το πολύμετρο είναι απαραίτητο.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Καταρχάς, νομίζω πως είναι ni-chrome, όχι "της". Τι ατμοποιητής; Αν έχεις άλλο σύρμα ή άλλη αντίσταση για αρχή βάλ'τα πάνω του να δεις μήπως φταίει αυτός, έχει χάσει στα μέσα του δηλαδή κάποια επαφή. Αν όλα καλά, απλά κάνε ένα δέσιμο στους δύο πόλους του με ένα κομμάτι σύρμα, χωρίς τύλιγμα η φιτίλι, αρκεί να κάνει επαφή στους δύο πόλους. Για να λες ότι φαίνεται πως δεν έχει αντίσταση υποθέτω πως το μετράς με μοντάκι (κι εγώ έτσι μετράω τα πάντα, χωρίς πολύμετρα..) Και σε άλλον ατμοποιητή να το δοκιμάσεις πάλι θα βγάλεις αποτέλεσμα για το αν το σύρμα σου έχει αντίσταση ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
εχω την ηθακη. οχι οι αλλες αντιστασεις που φτιαχνω παιζουνε. το εβαλα δοκιμαστικα σαν non και δολευει κανονικα. τι μπορει να γινει αν δεν ειναι non? θα παθει τιποτα ο ατμοποιητης? και αν δεν ητανε non θα δουλευε κανονικα. παραξενο ομως. γι'αυτο λεω μηπως εγινε λαθος και μου στειλανε αλλο συρμα.




Παρακαλούμε: Μην κάνετε χωρίς σοβαρό λόγο παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω. Δεν υπάρχει λόγος να συναντάμε συνεχόμενα τα ίδια πράγματα δυο και τρεις φορές!
Για σωστή χρήση της παράθεσης διαβάστε κι
εδώ.
Ευχαριστούμε.

Απ'το συντονισμό του φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2013, 02:28 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
..................... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να καταλάβω αν έχει η όχι αντίσταση το σύρμα. Χωρίς πολυμετρο.

Φτιάξε μια αντίσταση με το παλιό σύρμα (υποθέτω είναι παχύτερο από 0,15) και αντί για νον , στην μία άκρη βάλε το υπό αμφισβήτηση σύρμα. Αν τα συνδέσεις απευθείας με μια μπαταρία και δεις να πυρώνει πρώτα αυτό , τότε θα έχει αντίσταση.
Αν πυρώνει μόνο το παλιό τότε είναι νον.
Θεωρητικά πάντα και με πολύ προσοχή

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
το εκανα το πειραμα που μου ειπες και το αποτελεσμα ειναι οτι το συρμα που ειχε σιγουρα αντισταση γινοταν κοκκινο ενω το αλλο που δεν ξερω αν εχει κοκκινισε ελαχιστα εως καθολου. αυτο παει να πει οτι ειναι χωρις αντισταση σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Αν το σύρμα που έχει σίγουρα αντίσταση , είναι παχύτερο ή ίδιο πάχος με το υπό αμφισβήτηση , τότε αυτό σημαίνει ότι η αντίσταση του δευτέρου είναι μικρότερη.  Πόσο ;  :dontknow:
Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι σύρμα "μειωμένης αντίστασης" , το οποίο κολλάει περισσότερο με το "ελαφρύ κοκκίνισμα" που περιγράφεις και όχι ΝΟΝ .
Όλα αυτά είναι θεωρητικά και βάση της δικής μου λογικής . Δε σημαίνει ότι είναι και σωστά .
Δεν ξέρεις κάποιον με πολύμετρο να στο μετρήσει ;

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
υπαρχει περιπτοση να παθει τιποτα ο ατμοποιητης αν ειναι μειωμενης αντιστασης?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364