vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, Ηρακλης

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτό το σύρμα:

https://www.skroutz.gr/s/26044461/Geek-Vape-Kanthal-A1-28ga-10m.html

Συνήθως στήνω σε 2mm πυρήνα 6 σπείρες και βγαίνει περίπου 1ohm.

Μου μαυρίζει κάπως γρήγορα και αλλοιώνεται η γεύση ενώ το βαμβάκι φαίνεται να αντέχει ακόμη.

Υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές; Μιας και με ενδιαφέρει μόνο το MTL και μονόκλωνα σύρματα σκεφτόμουν ίσως κάποια άλλη εταιρεία ή ακόμη να  δοκίμαζα s316l αν τυχόν έχει μεγαλύτερη αντοχή.

Τέλος θα βοηθούσε το 26ga kanthal που είναι πιο παχύ ή δεν έχει κάποια σχέση αυτό με την ταχύτητα του μαυρίσματος;
Το μαυρισμα δεν εχει σχεση με το τι συρμα χρησιμοποιεις .
1) Θα μαυρισει το συρμα ΕΥΚΟΛΑ εαν το καψεις πριν τη χρηση .
2) Θα μαυρισει απο τα πολλα ml καταναλωσης .
3) Θα μαυρισει απο λαθος στησιμο ,λογο λιγοτερου ή περισσοτερου βαμβακιου .

Αυτο που βλεπεις σαν μαυρισμα εαν ΔΕΝ καις το συρμα ,συνηθως ειναι πολλα καταλοιπα , εαν ειναι σωστο το στησιμο .

Εκτος της Mythical που ειναι μια σοβαρη εταιρια του χωρου και αν δεν σε ενδιαφερει μονο το Kanthal , μπορεις να δοκιμασεις και Ζιρκονιο που ειναι λιγο πιο ακριβο βεβαια , αλλα το καλυτερο σαν μεταλλο γενικα , ιδιαιτερα για ατμισμα .

Το SS , το Kanthal , το NiCr και το NiFe ειναι μεταλλικα κραματα .
Το Τιτανιο και το Ζιρκονιο ειναι μεταλλα και βιοσυμβατα με τον οργανισμο .
Το Ζιρκονιο ιδιαιτερα , ειναι το καλυτερο σαν υλικο .
 
Εαν σε ενδιαφερει ,υπαρχει σε καταστημα της Αθηνας .



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2022, 10:45 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Βασίλη καλημέρα, σε ποιο κατάστημα είναι διαθέσιμο?

Αποσυνδεδεμένος panagos87

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Αμα κανουμε κακροσυρτες τζουρες 9 δευτερολ μπορει να μαυρισει η αντισταση η δν παιζει ρολο και αυτο

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
ναι βασιλη και εγω θελω να μαθω καταστημα για ζιρκονιο,τωρα εχω ενα καρουλι και δουλευω,απλα οι τιμες που δινει το steam engine ειναι λαθος .εμενα 5,5 στροφες σε 2,5αρι πυρηνα,0,35mm βγαινει 0.63ωμ,ενω το engine αυτην την τιμη την δινει για 14 στροφες.εχει βρει καποιος αλλο site που να εχει σωστες τιμες για ζιρκονιο?το engine αυτο που εχει το οναμαζει ζιρκινιο (pure).

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ρε Βαγγέλη, εκατό χρόνια ατμιστής, από το engine περιμένεις πανάθεμά σε? Τι σε νοιάζουν τα ohm και οι στροφές, μια χαρά δεν είναι το σετάπ σου?

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
χαχαχα εχεις δικιο γιωργη

Αποσυνδεδεμένος Haruspex

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ ενδιαφέροντα τα παραπάνω. 

Θα δοκιμάσω ss316l για αρχή και αργότερα ίσως δω και το ζιρκόνιο εφόσον το βρω.

Απλά μία απορία. Επειδή τώρα κάνω μόνο αυτό το στήσιμο για MTL, 28ga kanthal 5 σπείρες με 2mm πυρήνα και βγαίνει ~1ohm.

Πως πετυχαίνω παρόμοιο στήσιμο με το ατσάλι και το ζιρκόνιο; Αν εμπιστευθώ το steam engine για παράδειγμα μου δείχνει ότι χρειάζεται στο ss 30ga αν θέλω παρόμοια ohm με το kanthal. 

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Βασίλη και εγώ θα ήθελα να μαθω το κατάστημα για το ζιρκόνιο :respect:

Πολύ ενδιαφέροντα τα παραπάνω.

Θα δοκιμάσω ss316l για αρχή και αργότερα ίσως δω και το ζιρκόνιο εφόσον το βρω.

Απλά μία απορία. Επειδή τώρα κάνω μόνο αυτό το στήσιμο για MTL, 28ga kanthal 5 σπείρες με 2mm πυρήνα και βγαίνει ~1ohm.

Πως πετυχαίνω παρόμοιο στήσιμο με το ατσάλι και το ζιρκόνιο; Αν εμπιστευθώ το steam engine για παράδειγμα μου δείχνει ότι χρειάζεται στο ss 30ga αν θέλω παρόμοια ohm με το kanthal.
Να μην σε νοιάζει η ωμικότητα που θα είναι σαφώς αρκετά πιο μικρή σε σχέση με ka1. Η συνολική μάζα του πηνίου σου σε ενδιαφέρει.  Άρχισε με την ίδια διάμετρο σύρματος και το ίδιο ακριβώς στήσιμο και άρχισε με τα ίδια watt που χρησιμοποιείς με το ka1 και πειραματίσου που σου αρέσει καλύτερα, λίγο πάνω λίγο κάτω. Η ωμικότητα δεν σε πολυενδιαφέρει εφ'οσον παίζεις με ηλ. μοντ.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος panagos87

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Εδω τι φταιει το συρμα?οτι στησιμο και να κανω στον ιδιο πολο αυτο γινετε.τροφοδοσια δν παιζει να ναι εχω δοκιμασει τα παντα.....2  ml εχω κανει

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως γέρνεις τον ατμοποιητή, στη μια πλευρά σε καμία τσέπη πχ? Γτ από θέμα τροφοδοσίας δεν είναι, όπως φαίνεται.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
..... θα ήθελα να μαθω το κατάστημα για το ζιρκόνιο
Fabvape

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Micha3L Ευχαριστω πολυ!!


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Εδω τι φταιει το συρμα?οτι στησιμο και να κανω στον ιδιο πολο αυτο γινετε.
Όπως βλέπω τη φωτό και αν βλέπω καλά, εγώ για αρχή, θα αφαιρούσα μία σπείρα από τις εφτά, θα τις έκανα πιο κοντά μεταξύ τους και θα σήκωνα την αντίσταση 1 χιλιοστό παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος panagos87

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
 Θα το ξαδοκιμασω αυριοο.τα παντα εχω κανει τα χω παιξει δν παει αλλο...στο σπιτι ειμαι.στηνω και απο τις πρωτες τζουρες γινετε αυτο σιγα :wall:

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2022, 01:18 από panagos87 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9362 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364