vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

490 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Συγχωρέστε με άλλα δε μπορώ να καταλάβω ούτε το νόμο των ωμ ούτε το προγραμματάκι υπολογισμού, είμαι των θεωρητικών σπουδών 🙂, μπορεί κάποιος να μου πει ποιό σύρμα σε fused clapton πρέπει να πάρω για να βγάζω αντίσταση 0.4 ή 0.5 σε 3αρη πυρήνα με πέντε σπείρες; βοηθήστε παρακαλώ για να μην πρήζω το κατάστημα. 

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
2*30+38 mtl fused Clapton σε 2,5 πυρήνα θα σου βγάλει 0,54.
Μιλάς όμως για mtl ή για dl;
Επίσης γιατι 5 σπείρες και όχι 4 ή 6; Δεν χωράει το ντεκ;

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
[member=19479]dinos_74[/member] ευχαριστώ για την απάντηση, σε destiny θέλω να στήσω κάτι μεταξύ mtl και dl, να παίξω κάπου στα 25w, χωράει και περισσότερες σπείρες το ντεκ αλλά είπα 5 γιατί είναι το πιο συνηθισμένο νομίζω, τα 0.54 μου κάνουν μια χαρά γι'αυτό που ζητάω οπότε κάτι τέτοιο θα πάρω, ευχαριστώ πολύ. 

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Για τον destiny το 2x30 ga με περίπου 18 watt θα σου πέσει λίγο.
Το minimum που θα πήγαινα είναι 2x28 σε 3mm πυρήνα με 5.5 σπείρες ni80  περίπου 0.45ohm στα 26 watt που και πάλι είναι μακριά από τον χαρακτήρα του ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
σε destiny θέλω να στήσω κάτι μεταξύ mtl και dl.
mtl στον destiny δεν μπορείς να παίξεις. Τσιγαρισια πολύ αερατη ναι,αλλά το σύρμα αυτό που σου είπα ΔΕΝ κάνει.
Όπως είπε και ο [member=19896]lounik[/member] πας σε ποιο χοντρό σύρμα
2*28+32(εάν θυμάμαι καλά  μπορεί και 2*28+36) 
Στα ohm θα είσαι πολύ κοντά στα 0.5

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
[member=19896]lounik[/member] το καταλαβαίνω ότι είμαι μακριά από το χαρακτήρα του destiny απλώς προσπαθώ να μειώσω λίγο την κατανάλωση γιατί είμαι καιρό άνεργος και μέχρι να βρω νέα δουλειά δε με παίρνει, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση έχω σημειώσει το σύρμα που λες
[member=19479]dinos_74[/member] ναι για κάπως πολύ αεράτη mtl το πάω, σφιχτή πνευμονική ας πούμε, ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σημειώνω τα σύρματα κι αύριο πάω σε κατάστημα 

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε Μπορείτε να μου πείτε αν αυτό  https://www.montecristo-shop.gr/surmata_phortistes_kai_axesouar/surma_bambaki_diy/surma_vandy_vape_mesh_wire_ss316l_150mesh_0.9o_5ft

Κάνει για τον Profile m rta Και για τον Kylin m rta mesh coil??

Και αν οχι τη μπορώ να παρω σε καρούλι mesh??


Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Κανείς ρε παιδιά??

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 589
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Καλησπερα
Εδω και χρονια χρησιμοποιω μονο Kanthal αξιζει η μεταβαση σε Νι80 
πια τα μειονεκτηματα/πλεονεκτηματα ? ???

Αποσυνδεδεμένος fkyriazid

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικά προσπαθώ να αποφεύγω πολύ το Ni80....  γενικά "παίρνει" πιο γρήγορα μπροστά, ίσως να βγάζει υπό συνθήκες (watt, υγρό, στήσιμο) και καλύτερη γεύση, αλλά νομίζω ότι δεν είναι για "βασικό" σύρμα... Έχει και Νικέλιο/Χρώμιο που δε γνωρίζουμε τι επιπτώσεις μπορεί να έχει (είναι λίγο πιο καθαρό το κανθαλάκι).... Κατά τα άλλα νομίζω αντοχή και ευκολία στη διαχείριση (στρίψιμο, στήσιμο) είναι ίδια...

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Για μένα σε πνευμονικό άτμισμα το Ni80 είναι  μονόδρομος σε θέμα γεύσης. Τώρα από άποψη υγείας δεν νομίζω ότι υπάρχει σοβαρή μελέτη που να λέει ότι το τάδε είναι πιο βρώμικο από το άλλο σύρμα. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που πρέπει να μελετηθούν για καιρό. Οπότε ο καθένας διαλέγει ότι του αρέσει. Εγώ γεύση από kanthal και ss πάντως δεν πήρα αντίστοιχη με το Ni80 με τα υγρά και τον τρόπο που ατμιζω.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Όπως επίσης σε mtl άτμισμα μπορεί βέβαια να μην μονόδρομος το kanthal, ωστόσο είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα
Εδω και χρονια χρησιμοποιω μονο Kanthal αξιζει η μεταβαση σε Νι80
πια τα μειονεκτηματα/πλεονεκτηματα ? ???
 Γειά σου Γιωργη,  η γεύση υποκειμενικά ειναι κάπως καλύτερη.  Αποφεύγεις μεν το αλουμίνιο που είναι χαρακτηριστικό του κανθαλ, όμως χρησιμοποιείς νικέλιο, μέταλλο φουλ τοξικό.  Τώρα αν πρακτικά έχει επίπτωση στην υγεία  άγνωστο. 
 Δες και το SS εμένα με άφησε πιο ικανοποιημένο από όλα τα άλλα,  αρπάζει εύκολα, δεν θέλει πολλά βατ αν και εχει χαμηλή ωμικοτητα. 

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Kanthal A1
Cr: 22%
Al: 5,8%
Fe Balance

Σημείο τήξης 1500C

Ni80
Ni 80%
Cr 20%

Σημείο τήξης 1400C

Αυτά είναι τα βασικά συστατικά που αποτελούνται τα σύρματα. Το κάνθαλ έχει και κάποια άλλα σε μικρές ποσότητες. Το ss είναι αν δεν κάνω λάθος το μόνο που δεν κράμα. Τα στοιχεία είναι από wire optim & crazy wire.



Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Με επιφύλαξη και το ss κράμα είναι 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9394 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364