vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

492 επισκέπτες, 3 χρήστες
tony1976, dkostas, Kouros17

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
0,7 και 0,9 αντίστοιχα +/-

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Γειά σε όλους! Επειδή έχω βαρεθεί να αλλάζω συνέχεια βαμβάκια και σύρματα σε επισκευάσιμους, μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο κολπάκι που κάνετε κατα το dry burn και το βαμβάκωμα στην συνέχεια, ωστε να κρατάει περισσότερο το στήσιμο (set up) ; Ξέρω οτι την ευθύνη την έχουν τα υγρά αυτά καθεαυτά σε μεγάλο βαθμό, όμως θα ήθελα να ξέρω τι κολπάκια προτείνετε.
Σημειώστε οτι είμαι του mtl , χρησιμοποιώ ss και ni80 σύρματα επι το πλείστον, ατμίζω σε χαμηλά watt (ιδίως με τα ss σύρματα) της τάξεως των 8 watts και κάτω.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Μια καλή λύση θα ήταν χειροποίητες αντιστάσεις που κρατάνε πάνω απο ένα μήνα.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Η ατελής καύση δημιουργεί περισσότερα κατάλοιπα. Τα 8 watt είναι λίγα εκτός κι αν χρησιμοποιείς πολύ λεπτά σύρματα 0.15-0.20mm. Δοκίμασε να ανεβάσεις ισχύ.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Όταν λες αλλάζεις συνέχεια βαμβάκια κ αντιστάσεις κάθε πότε? Τα 8w είναι όντως πολύ λίγα, ουσιαστικά ίσα που ανάβει η αντίσταση. Τα υγρά πάντως παίζουν τον πρώτο ρόλο σε αυτό το κομμάτι.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
περίπου κάθε 5 ml αλλάζω σύρμα και κάθε 3 ml αλλάζω βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Τι διάμετρο σύρμα χρησιμοποιείς και αλλάζεις τόσο συχνά, ειδικά σύρμα.??

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
συνήθως 28 εώς 30 AWG

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δηλαδή μετά από ένα-δύο γεμίσματα στο τανκ, αλλάζεις σύρμα? Κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά με τους επισκευάσιμους φίλε, η όλη σου οπτική είναι λαθεμένη κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
περιμένω να μου πείς την σωστή, για αυτό τον λόγο έγραψα του post

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
το σωστό είναι ανάλογα τα γούστα του καθενός και ανάλογα τον ατμοποιητη τον αέρα το υγρό κ.ο.κ, με kanthal 28g 32mm  εγώ παίζω στα 12, 13 w σε 2mm πυρήνα κάποιος άλλος στα 14, 15

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
περιμένω να μου πείς την σωστή, για αυτό τον λόγο έγραψα του post
Μήπως θα έπρεπε να δώσεις περισσότερα στοιχεία για τις αντιστάσεις που φτιάχνεις(διάμετρος σύρματος,εσωτερική διάμετρο της αντίστασης,πόσες σπέιρες κάνεις) για να μπορέσει αν θέλει κάποιος να βοηθήσει;
Ακόμα και ποιόν ατμοποιητή έχεις θα ήταν χρήσιμο να πείς.
Το dry burn αν έχεις διαβάσει σχετικά ποστ εδω στο φόρουμ δεν προτείνεται και πολύ.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
εντάξει νομίζω πως το πλατιάσαμε. Μένει να αναφέρω την θερμοκρασία του χώρου, το γεωγραφικό μήκος και πλάτος που βρίσκεται το σημείο που στήνω τις αντιστάσεις κ.τ.λ.
:D
Με κάλυψε η απάντηση με τα παραπάνω watts τα οποία και θα δοκιμάσω. Σας ευχαριστώ όλους!  Σας εύχομαι καλά set up!

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Έτσι θα είναι αφού έτσι νομίζεις.Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
[member=22879]elr4cs[/member]
Αυτό να κάνεις για αρχή, να ανεβάσεις τα watt στα 11-12 τουλάχιστον με τα σύρματα που ανέφερες και ΟΧΙ dry burn στο ss, απαγορεύεται. Πάντως και τα πιο "βρώμικα" υγρά να ατμίζεις, αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιο που να μην αντέχει 10ml έστω, για αλλαγή βαμβακιού. Το σύρμα σίγουρα αντέχει για αρκετά παραπάνω. Καλό θα ήταν να αναφέρεις συγκεκριμένα υγρά τα οποία σε οδηγούν σε τόσο συχνή αλλαγή φυτιλοαντίστασης, θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα. Υγρά και ατμοποιητή πες μας, έχει μεγάλη σημασία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171759 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364