vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος dpapan

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Δοκίμασε με κανα fused clapton 2,5-3μμ ID, δεν θα πάρεις τίποτα σε μονόκλωνο ούτε απο γεύση ούτε απο ατμό.
Τι προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεν διεκδικώ δάφνες, οι περισσότεροι στρίβουν καλύτερα από εμένα γιατί δεν χρειάζονται μεγεθυντικούς φακούς κεφαλής για να δουν τα σύρματα  :laugh1:
Σχεδόν 5 χρόνια που αγοράζω σκέτα σύρματα από τον γερμανό, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα όπως αυτά που αναφέρονται στα έτοιμα.
Έχω ατμίσει με πάμπολλα ήδη σύρματος από αυτόν χωρίς θέμα.
Τα έτοιμα είναι βιομηχανοποιημένης παραγωγής από κινεζοεργοστάσια και λογικά δεν έχουν και τα υψηλότερα στανταρντ στις ανοχές τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2019, 16:26 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Ο γερμανος ποιος ειναι??

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
zivipf.de

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
οκ ευχαριστω!!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Να προσθέσω ότι επίσης δεν είχα κανένα πρόβλημα με έτοιμες αντιστάσεις από έλληνες κατασκευαστές.
Απλά επικεντρώνονται στις πιο περίπλοκες κατασκευές οι οποίες δεν κάνουν για το δικό μου στυλ ατμίσματος, γι αυτό και στρίβω τα δικά μου ώστε να τα φέρνω ακριβώς όπως μου αρέσει. Δεν διατείνομαι βεβαίως ότι τις φτιάχνω καλύτερα, αλλά ότι τις φτιάχνω ώστε να δίνουν το αποτέλεσμα που αρέσει σε εμένα τον γεροπαράξενο...

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
 Authentic VapeThink Ni80 28 AWG Heating Resistance Wire for RBA / RDA / RTA - Silver, 0.32mm x 10m (30 Feet)
Καλησπερα παιδια. :)
Γνωριζει καποιος την παραπανω μαρκα?

Αποσυνδεδεμένος variax

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
κανθαλ 28αρι που πηρα κανα δυο φορες ηταν καλο..

Αποσυνδεδεμένος kpatre

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απο απορια..ποσες φορες καιτε την αντίσταση να καθαρισει και αλλαζετε μονο βαμβάκι για να μην  στηνετε ξανα?

Αν μιλάμε για απλό round σύρμα, καμία. Το κόστος και ο χρόνος που θες για να στρίψεις μια αντίσταση μου φαίνεται ελάχιστο για να μην φτιάξω μια καινούρια. Αν είναι κάποια έτοιμη πιο περίπλοκη, μπορεί να την κάνω dry burn 2-3 φορές. Βέβαια δεν αγοράζω χειροποίητες ακριβές αντιστάσεις οπότε και πάλι το κόστος δεν είναι μεγάλο για να την αλλάξω.

Αποσυνδεδεμένος mnrtzs

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απο απορια..ποσες φορες καιτε την αντίσταση να καθαρισει και αλλαζετε μονο βαμβάκι για να μην  στηνετε ξανα?
Ανάλογα το σύρμα,μου έχει τύχει κ χειροποίητη αντίσταση fused clapton που κράτησε 2 μήνες με πάρα πολύ καλή γεύση...

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με τους συνατμιστες και εγώ.
Αν οι χειροποίητες είναι δικές μου στα 2-3 dry burn τις αλλάζω και βάζω νέες.
Αν είναι αγοραστές που έχουν ένα κόστος θα τις τερμάτιζα και όσο δίνουν γεύση θα τις χρησιμοποιούσα.
Αντικειμενικά πάντα όσο συχνότερη αλλαγή στο σεταρισμα κάνεις τόσο πιο ποιοτικό είναι και το ατμισμα κατά τη γνώμη μου.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.

Η νέα σειρά με τις πολυαναμενόμενες χειροποίητες αντιστάσεις Steampunk είναι κοντά σας. Είναι κατασκευασμένες από υψηλής ποιότητας σύρματα τύπου Ni80 και Kanthal A1.


Ni80 / Kanthal A1
MTL FUSED CLAPTON 0.8Ohm KA/NI80
FRALIEN CLAPTON 0.3Ohm KA/NI80

Ni80
ALIEN CLAPTON 0.25Ohm
ALIEN CLAPTON 0.32Ohm
ALIEN CLAPTON 0.5Ohm
FUSED CLAPTON 0.4Ohm
MTL FUSED CLAPTON COIL 0.75Ohm

Αν προλάβει και τις δοκιμάσει κανείς ας ενημερώσει..

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Και γιατί ήταν πολυαναμενόμενες αυτές? Τι το ιδιαίτερο υπόσχονται και ποιος τις φτιάχνει?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Χειροποίητες σε αυτές τις τιμές κάτι δεν πάει καλά...
Αλλά και μόνο στην περιγραφή που λέει τα fralien και τα alien clapton κάπου πάει το μυαλό μου... :deviltroll:  (σίγουρα πάντως δεν τις κάνει γνωστός Έλληνας builder)

Yπομονή μέχρι την Πέμπτη  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364