vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 6 χρήστες
ChrisFinny, lounik, dkostas, treloneritis, sakissalonika, Eizomar

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Για οσους γεροντες σαν την αφεντια μου εχουν diver και sofia η απαντηση για τα n-r-n ηταν σωτηρια :yahoo: :yahoo: :yahoo:τα μερσι μου απο εναν δεινοσαυρο :respect:

οι νεοι να ξερετε   χανεται  ;D

Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
Εχω μια απορία. Εχω το pharaon mini rta  και  φτιάχνω αντίσταση με 3αρι πυρηνα κ 6 σπειρες χρησιμοποιώντας fused clapton coil που βγαινει στα 0.4 ohm. Την αντίσταση τη δουλευω κοντα στα 23-25 watt. Παραπάνω μου χαλάει η γεύση κ παίρνω καμένο. Σε βίντεο όμως στο youtube βλέπω πως παιζουν 50 watt στο νερό. Κάνω κάτι λάθος? Η ενέργεια που θέλει ενα τέτοιο συρμα ποιά είναι για παίξει σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Τι πυρήνες έχει αυτή η fused;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
είναι 28ga*3 +26ga

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Kanthal; έτσι μου βγαίνει... Το βαμβακωμα σου πρέπει να είναι το θέμα. Στο 26 που έγραψες μάλλον εννοείς 36. Σωστά;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
Ni80 είναι. Το βαμβάκωμα όπως κ να το κάνω το ίδιο είναι. Άντε να πάω βαριά στα 30 watt. Στα 25  watt δε παίρνω καμένο

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
το βαμβακωμα σου ειναι σταδαρ, αλλα οκ... 
τι τα θες τα 50 βατ?  αφου παιρνεις καλο αποτελεσμα στα πολυ πιο χαμηλα, μια χαρα εισαι. ;)

Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
Οκ. Θενκς

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Παντως το κανθαλ κλαπτον mtl της vandy νομίζω ότι μετά απο καμια 6αρια τζούρες δίνει παρα πολυ καλή γεύση, εκτός και αν είναι πλασιμπο.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
[member=15403]Eternal[/member]

Το βαμβάκι ευθύνεται για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Ο pharaoh mini εχει τα θεματακια του με το βαμβακωμα. Αν δεν το πετυχεις οπως πρεπει εχεις το καψουλι σιγουρο..

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
GRat θα δοκιμάσω και με άλλο βαμβάκι γιατί τώρα έχω το prime για να δω αυτό που λες

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Εικάζω πως δεν είναι η μάρκα το πρόβλημά σου. Στις γουρουνοαντιστάσεις είναι λίγο διαφορετική η λογική του βαμβακώματος.

Ενώ στα λεπτά σύρματα δεν έχουμε πολύ περιθώριο στριμώγματος, παίζουμε στο τόσο όσο. Στις πλέξεις, ιδιαίτερα τις χοντρές, όπως το 28x3 που έχεις εκεί, πρέπει να στριμώξουμε δίχως αύριο.

Παράδειγμα, έχω στον σκάι μου αυτή τη στιγμή ένα fused clapton 30x2/40 της coilology, 2,5mm ID, 5 σπείρες νομίζω στα 0,67Ω. Το βαμβάκι το έβαλα μέσα στην αντίσταση κρατώντας την με την τσιμπίδα για να μην την παρασύρει το βαμβάκι που πέρναγε. Τόσο σφιχτά. Παρότι το fused μου είναι κατά πολύ πιο λεπτό από το δικό σου και ίδιο υλικό (Ni80 δηλαδή), παίζω στα 25W με προθέρμανση κοντά στα 30W εντελώς απροβλημάτιστα.

Μήπως, λοιπόν, εσύ βαμβάκωσες χαλαρά;

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα σε μένα το λες; Εγώ είπα ότι είμαι κομπλέ και απλά καταλαβαίνω παραπάνω γεύση με το mtl κλαπτον, εκτός και αν λες για τον φίλο με τον φαραώ.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Εντάξει, άκυρο, μπλέχτηκα  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364