vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 4 χρήστες
tibolaso, dkostas, camber, tony1976

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Για αυτό κανθακακι 5-6 σπειρες και 10μελαρες.
Για εμάς φροντίζει το κράτος.

υπάρχει αλήθεια πίσω από αυτά που γράφετε για τις "υπερβολές" στα σύρματα και στα βατ. Τις τελευταίες μέρες έψαχνα ιδανικό στήσιμο για τον intake και δώστου Clapton, ss, Ni και όλα τα μπχλιμπίδια και τελικά αυτό που δούλεψε καλύτερα ήταν το kanthal 26g 6 σπείρες spaced και σε βατ τόσα που δεν θα άναβε λεντακι :P... κάπου ξέφυγε η κατάσταση και όλοι λίγο πολύ παρασυρθήκαμε

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Δεν ξέρω τι λέτε οι υπόλοιποι (παλιοσειρές και νεούδια) εγώ πάντως μετά το Ni80, στο Κάνθαλ δεν ξαναγυρίζω. Ακόμα και εάν αποδειχθεί ότι το Νι80 παράγεται στο Τσέρνομπιλ, στο Λονγκ Άιλαντ και στην Φουκουσίμα. Μπροστά μπορεί να πάω (βλέπε Νi200), πίσω όμως . . . δεν νομίζω Τάκη. :)) :)) :)) :))


Το να ρωτάει κάποιος για κάτι που με ένα απλο “Search” μπορεί να το βρεί, σίγουρα δεν είναι σωστό. Το να ρωτάει κάποιος για κάτι που έχει ήδη αναφερθεί 2 ποστ από πάνω μάλλον είναι μ@λ@κία. Άλλα από την άλλη σε ένα φόρουμ δεκαετίας με άπειρα νήματα και με ποστ ακόμα και από τον Κολοκοτρώνη, κάποιος που μπήκε πριν μερικές έβδομάδες ή μερικούς μήνες να πρέπει να ξέρει τί έχει γραφτεί οπουδήποτε και για οτιδήποτε, τότε μάλλον κάτι μας ξεφεύγει.  ;)



Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εγώ έχω άλλη απορία να εκφράσω: σοβαρά τώρα, παίρνετε γεύση με απλά σύρματα Ni80?

Ντάξει, κάτι alien, fused, GTO, TwinTurbo, Intercooler με Ni80 σπέρνουν, αλλά σε όσους ατμοποιητές έχω δοκιμάσει απλά Ni80 σε διατομές από 0.28 ως 0.80 (όχι όλα στον ίδιο ατμοποιητή μπρε), γεύση δεν είδα...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Πολύ καλή και καθαρή Τρύφωνα. Με 0.3mm το αγαπημένο μέσα στο φαινόμενο. Γεύση εφάμιλλη του ss και για μένα πολύ πιο καλή από kanthal, ίσως λόγω του πιο γρήγορου άναμματος.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Γευση με απλο Ni80 φυσικα, 0.30-0.32mm σε 2" coil.

Στον αντίποδα, παίρνετε γεύση με το SS 316L?
Ποτε μου δε συμπάθησα αυτο το συρμα, ποτε δε μου εβγαλε γουστα.
Το εχω δοκιμασει μονο σε απλο συρματακι, οχι σε clapton flapton TSi TDi. Δε με πείθει να το δοκιμασω κι ολας.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Χωρίς να προσπαθώ να σου αλλάξω άποψη να πω ότι συμφωνούσα μαζί σου. Όμως σε κάποια φάση αναγκάστηκα για στήσιμο σε μηχανικό να πάρω ss και είπα να πάρω κάτι καλό. Μέχρι τότε οι δοκιμές μου ήταν σε ud και noname. Πήρα τελικά το 0,32 της crazy wire. Ε, αναθεώρησα άμεσα, αν και δεν εκθρόνισε τα αγαπημένα μου ni80 και ni200.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω άλλη απορία να εκφράσω: σοβαρά τώρα, παίρνετε γεύση με απλά σύρματα Ni80?........

Προφανώς ναι. Αλλά δεν είναι όλα τα Ni80 ίδια.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω άλλη απορία να εκφράσω: σοβαρά τώρα, παίρνετε γεύση με απλά σύρματα Ni80?
ΑΦού 25% άρωμα στα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
[member=15018]GRat[/member] τα περισσότερα SnV που βγαίνουν στην αγορά σε ενημερώνω οτι έχουν κάτω απο 5% άρωμα...όλο το υπόλοιπο pg είναι.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω άλλη απορία να εκφράσω: σοβαρά τώρα, παίρνετε γεύση με απλά σύρματα Ni80?

Ντάξει, κάτι alien, fused, GTO, TwinTurbo, Intercooler με Ni80 σπέρνουν, αλλά σε όσους ατμοποιητές έχω δοκιμάσει απλά Ni80 σε διατομές από 0.28 ως 0.80 (όχι όλα στον ίδιο ατμοποιητή μπρε), γεύση δεν είδα...
Όχι, παίρνω φανταστική γεύση με flatwire clapton Ni80, αλλά με το απλό 0.36 μου φαίνεται μετά από πολλές δοκιμές ότι χάνονται πολλά από υγρά που ξέρω πολύ καλα. Και σε απάντηση στον
Ntinlanden από πάνω, το 316L είναι το αγαπημένο μου απλό σύρμα. Σε αντίθεση με το 316L Clapton που επίσης με χαλάει. Δεν ξέρω αν φταίνε τα στησίματα αλλά δεν έχω πάρει καλή γεύση. Έχω δοκιμάσει 316 και kanthal Claptons με ακριβώς τις ίδιες προδιαγραφές και στήσιμο και το Kanthal βγάζει καλύτερη γεύση σ'εμένα. 
Επίσης δεν έχω ως τώρα ιδιαίτερη επιτυχία με το MTL fused Clapton Ni80, παίζω καλύτερα με μικρή παράλληλη αντίσταση SS σε μηχανικά. 

Σχετικά με κάτι που διάβασα παραπάνω από τον Ribot ότι πλέον τα σύρματα είναι καλύτερα, είμαι 2 χρόνια ατμιστής οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αλλά είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι μια κατάσταση όπως άλλες στο άτμισμα που απλά μεγάλες εταιρίες απλά αγοράζουν και πακετάρουν ήδη υπάρχοντα βιομηχανικά σύρματα αντί οι ατμιστές να ψάχνουν στην Αθηνάς  στο υπόγειο του Μήτσου με "Σιδηρικά/Χρώματα" (δεν ξέρω αν έγινε ποτέ αυτό αλλά υποθέτω, έχοντας διαβάσει παλιά thread στο ECF ακριβώς για τα ψαξίματα και τις ανησυχίες των πρώτων ατμιστών); Θέλω να πω ότι η ΠΑΡΑΓΩΓΗ σύρματος χρειάζεται υποδομή και βαριά μηχανήματα που δε στήνεται σε 1 μέρα, ούτε καν στην Κίνα.

Επίσης συμφωνώ, παρ'ότι καινούριος στο άτμισμα, ότι πλέον δεν παίζει σε καμία περίπτωση εξίσου πολύ ψάξιμο από τους πιο καινούριους, γενικά είναι πολύ πιο προσβάσιμο.

Ό,τι δουλεύει στον καθένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2018, 08:03 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Αν και τον τελευταίο καιρό παίρνω κανθαλ crazywire, το κατάστημα της συνοικίας έχει ένα vapething κανθαλ είναι καλό έχει δοκιμάσει καποιος;

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Αν ειναι απλο round συρμα δεν θα δεις και διαφορες απο μαρκα σε μαρκα. Τα μονα που ειναι κατωτερης ποιοτητας ειναι τα UD σε οτι μεταλλο και να διαλεξεις.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Το 10-20% χρώμιο δηλαδή είναι άκακο ε? Ρε συ Τάσο, υπάρχει κάτι περισσότερο από την ύλη της Α' λυκείου να μάθουμε ή θα θεωρητικολογούμε? Αυτό θέτω ως προβληματισμό. Δεν γνωρίζω και δεν απαντώ με τη σιγουριά που το κάνεις εσύ και όποιος το κάνει χωρίς εξειδικευμένη γνώση είναι επικίνδυνος για μένα.
Δεν είναι καθόλου θεωρία και μάλλον έχει αλλάξει η ύλη της πρώτης λυκείου γιατί δεν θυμάμαι να έκανα μοριακή δομή μετάλλων η θεωρία κραμματων. Κάτι το οποιο έκανα στο πανεπιστήμιο.

Τώρα άμα θέλεις να το συζητήσουμε περαιτέρω πες το μου να ξεσκονίσω τους τόμους από την βιβλιοθήκη.


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν χρειάζεται να ξεσκονίσεις τίποτα Τάσο, με κάλυψε με την, μόλις προ μισής ώρας, δημοσίευσή του στο fb ο Φαρσαλινός. :yahoo:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171763 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364