vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Συγνώμη ρε Σταύρο και εσύ ni80 δεν κανεις όλη μέρα?

Υ.Γ.: Το τσαφ δεν ξέρω τι είναι.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
...αυτο που κανει πριν το "τσουφ" ρε συ... (το τρενο πρεπει να λεει  :confused1: ) 

:tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Συγνώμη ρε Σταύρο και εσύ ni80 δεν κανεις όλη μέρα?

Υ.Γ.: Το τσαφ δεν ξέρω τι είναι.
όχι ρε συ τα πρωινά που είμαι με τανκάτους στην δουλειά kanthalia ξηγιέμαι αλλά δεν έχει σχέση αυτό.
Γευστικά γούστα είναι αυτά της στιγμής αλλά ναι το Νi80 είναι και εμένα το αγαπημένο μου αυτή την χρονική περίοδο,ειδικά σε πλέξεις

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ δεν υποστήριξα όμως ότι το κάνθαλ είναι το καλύτερο, τον προβληματισμό μου εξέφρασα κι ότι δεν βλέπω κανέναν να ασχολείται μ' αυτά τα θέματα. Για το κάνθαλ μάλιστα έχω βρεθεί σε κουβέντα που κάποιος υποστήριζε ότι είναι χειρότερο γιατί έχει μέσα αλουμίνιο!
Ναι οκ, για ντριπερς, το κάνθαλ δεν είναι το καταλληλότερο, αν όμως για να παίξει όπως πρέπει ένας ντρίπερ χρειάζεται ΊΣΩΣ ακατάλληλο σύρμα, μήπως είναι ακατάλληλος κι ο ντρίπερ τελικά? Ή επειδή τον πληρώσαμε αδρά, δεν πρέπει να τον κακοχαρακτηρίσουμε?
Όσο για την ποιότητα των συρμάτων Σταύρο, τι θα πει έχει βελτιωθεί τα 2 τελευταία χρόνια? Το νικέλιο είναι νικέλιο σε ποσοστό 80 και 90%, είναι καλύτερο νικέλιο? Είναι λιγότερο βλαπτικό? Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να το υποστηρίξει κανείς αυτό, απλά βασιζόμενος στην εμπειρία από τη χρήση. Δηλαδή θεωρεί περιττές τις έρευνες -που δεν γίνονται- γύρω από τα σύρματα? Είμαστε μια χαρά? :dontknow:

Το νικέλιο είναι επικίνδυνο όταν είναι μόνο του γιατί μπορεί πολύ εύκολα να δημιουργήσει οξείδια ( βλέπε δημιουργουνται ελεύθεροι δεσμοι για το οξυγόνο με την θέρμανση) Όταν έχει γίνει κράμα με κάποιο άλλο μέταλλο η μοριακή του δομή είναι πιο σταθερή και πολύ πιο ανθεκτική στην οξείδωση.

ΥΓ. Μην με στραβό κοιτάξεις στην επόμενη συνάντηση που θα με δεις, φοβάμαι. :p

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Εσένα σε ποτάμι ή χαντάκι θα σε βρούμε μια μέρα :))

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Το νικέλιο είναι επικίνδυνο όταν είναι μόνο του γιατί μπορεί πολύ εύκολα να δημιουργήσει οξείδια ( βλέπε δημιουργουνται ελεύθεροι δεσμοι για το οξυγόνο με την θέρμανση) Όταν έχει γίνει κράμα με κάποιο άλλο μέταλλο η μοριακή του δομή είναι πιο σταθερή και πολύ πιο ανθεκτική στην οξείδωση.

ΥΓ. Μην με στραβό κοιτάξεις στην επόμενη συνάντηση που θα με δεις, φοβάμαι. :p
Το 10-20% χρώμιο δηλαδή είναι άκακο ε? Ρε συ Τάσο, υπάρχει κάτι περισσότερο από την ύλη της Α' λυκείου να μάθουμε ή θα θεωρητικολογούμε? Αυτό θέτω ως προβληματισμό. Δεν γνωρίζω και δεν απαντώ με τη σιγουριά που το κάνεις εσύ και όποιος το κάνει χωρίς εξειδικευμένη γνώση είναι επικίνδυνος για μένα.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Εγω τωρα θα πω κατι που μπορει να μην αρεσει σε πολλους αλλα αν καποιος εχει την ορεξη και το μερακι μπορει να κανει θαυματα ακομα και με το απλο κανθαλ. Ποιος σας ειπε οτι δεν μπαινει το κανθαλ σε ντριπερ? Ας φτιαξει καποιος παραλληλη κανθαλ 24ga και ας ερθει να μου πει οτι δεν παιρνει γευση...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Και εγω λογο νικελιου δεν εχω ατμισει με Ni80 αλλα βλεπω οτι στα σφιχτα που θελω να παιξω με το μηχανικο βλεπω οτι το Ni80 απο τα λεγομενα των παιδιων οτι εχει πολυ καλυτερη αποδοση.

Τωρα μου ηρθε και καθομαι και διαβαζω να δω τι ταιριαζει για το δοκιμασω στο μηχανικο.

Νικελιοι τυποι 5 στροφες 0.30-0.32 καλα δεν θα παιξει στο μηχανικουλι?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Σε 2mm πυρήνα, Θοδωρή, εγώ κάνω 6 σπείρες με 0,3mm Ni80 και παίζει όμορφα για τα γούστα μου.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Κι εγω σε μηχανικα ατμιζω φιλε μου. Απο mtl μεχρι πνευμονικα setup αποκλειστικα με SS χωρις κανενα προβλημα.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Ευχαριστω για την πληροφορια Κωστη,παιζει το ιδιο δυνατα και ωραια και το ss οπως το Ni80 στο μηχανικο δηλαδη?

Ειχα ενα ud το δοκιμασα θυμαμαι σε tc και vw και μετα ουτε που ηθελα να το ξαναδω στα ματια μου

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Προσωπικά, το UD δεν το θεωρώ σύρμα. Το χρησιμοποιώ μονάχα κάποιες φορές που χρειάζονται σύρμα τα παιχνίδια της μικρής.

Κατά τα άλλα, σε μηχανικό παίζει μπόμπα και το SS, απλά ίσως χρειαστεί μια 7η σπείρα, γιατί ανάβει ακόμα πιο εύκολα. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Το ωραίο είναι πως αυτοί που λέμε (οι νέοι ντε, οι νεοεισερχόμενοι...) πως γουστάρουν ντουμανάτες γεύσεις και καθώς δεν έχουν ατμιστική παιδεία (ανάμεσα σε άλλα), δεν ψάχνονται, δεν διαβάζουν, δεν μαθαίνουν, δεν ρωτάνε...και απλώς επιλέγουν εξωτιικά σύρματα-μπετόβεργες και μπαταρίες αυτοκινήτου για βατάρες...
Αυτοί λοιπόν, τα βρήκαν όλα αυτά έτοιμα στην αγορά. Δεν τα ανεκάλυψαν αυτοί.
Κάποιοι άλλοι, σαφώς παλαιότεροι (από των πρωτοπόρων την γενιά), τα ανεκάλυψαν και τα επέβαλαν...ή όχι;

Εδώ και μερικά χρόνια, όταν άρχισαν οι κινέζοι να μας βομβαρδίζουν με subohm ατμοποιητές-καζάνια με δύο και τρία και τέσσερα παιδιά ποστς, μια αντίσταση 0,50 Ωμ θεωρήθηκε "τεράστια". Και συνόδευαν τους βομβαρδισμούς με μοντάκια-χειροβομβίδες των δύο και τριών μπαταριών και των εκατοντάδων βατ, για να τροφοδοτήσουν αντιστάσεις 0,001 Ωμ και πάχους αλυσσίδας άγκυρας με τα διαθέσιμα "απειροβάτ". Που ήθελαν ένα κυβικό υγρού την ημέρα...
Και εμείς, όχι μόνον τα υποδεχθήκαμε με αλαλαγμούς, αλλά αν κάποιος ρηβγιούερ τολμούσε να εκφράσει κάποια επιφύλαξη για τα βατ ή τα σύρματα, τον παίρναμε με τις πέτρες.
Εμείς είμαστε που ξεχάσαμε μελέτες, αναλύσεις, έρευνες και ξεθαρέψαμε και πλακώσαμε τα dry burn και σε σπείρες που απέχουν 2mm η μία από την άλλη...

Εμείς λοιπόν στρώσαμε το έδαφος για την νέα γενιά ατμιστών και όπως οι γέροι (και εγώ τέτοιος είμαι), γκρινιάζουμε για το "που πάει η ατμιστική νεολαία σήμερα..." :))

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
 O ribot μια χαρα τα λεει, αλλα να κανω και μια γενικοτερη παρατηρηση.

Δεν ειναι μονο για τα συρματα (που περιμεναμε οτι θα εχουν γινει καποιες ερευνες τοσο καιρο) που υπαρχει κενο γνωσης, για τα περισσοτερα υλικα του ατμισματος (υγρα, βαμβακια, κεραμικα, συρματα) υπαρχει μια αδιαφορια και μια νιρβανα σε σχεση  με την υπαρξη εξειδικευμενων ερευνων- μελετων για την καταλληλοτητα τους  και την πιεση που (θα επρεπε να) ασκουμε ως καταναλωτες σε τετοια θεματα.
Στην Ελλαδα το ξερουμε το φαινομενο, το εχουν επισημανει πολλοι, για το εξωτερικο δεν ξερω αν ισχυει.
Ομως δεν βλεπω κατι καινουργιο να βγαινει, οποτε και εξω μαλλον τα ιδια.

υ.γ. δεν μιλω για ερευνες για το ατμισμα γενικως, αυτες κουτσες-στραβες γινονται, μιλω για στοχευμενες σε σχεση με την καταλληλοτητα των επιμερους υλικων που χρησιμοποιουνται.

υ.γ.2 για την υπερβολη που οδηγηθηκαν τα ατμιστικα προιοντα (απειρα βατ, συρματοσχοινα, κλπ κλπ) καποιος ειχε δωσει μια λογικη εξηγηση.
Οι Κινεζοι που παραγουν το 90% των ατμιστικων δεν ατμιζουν (μαζικα) οι ιδιοι, ειναι κυριως καπνιστες.
Οποτε για να δουν προς τα που θα πρεπει να κινηθει καθε φορα το επομενο προιον τους, παρακολουθουν τα δυτικα κοινωνικα δικτυα.
Αυτοι ομως που γραφουν σε αυτα για το ατμισμα δεν ειναι οι μεσοι ατμιστες, ειναι χομπυστες που παντα θα ψαχνουν για το κατι παραπανω.
Οποτε..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2018, 17:16 από haros »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Χώρια που τα συρματόσχοινα καίνε πιο γρήγορα τα υγρά, κινώντας ολόκληρη την ατμιστική οικονομία. Εμ πως, θα κάτσει ο άλλος να περιμένει 15 μέρες να "πιείς" το SnV; Εδώ κάποια από αυτά εκφυλίζονται στον μήνα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364