vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, tibolaso, camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Σε live του fambio ειχε αναφέρει οτι το ni80 είναι το ασφαλέστερο σύρμα για ατμισμα μετά το ss και τρίτο το kanthal,δεν το έχω διασταυρώσει να σου πω την αλήθεια απλά το αναφέρω

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Δεν θα έλεγα ότι μπορεί να σου πει κάποιος υπεύθυνα αν ένα σύρμα είναι ασφαλές ή όχι  :(

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Το 316 αντέχει περισσότερο σε κάποια χημικά αλλά δεν ανήκουν στις κατηγορίες που μας απασχολούν.
Βασικά αν κάνεις όξινα υγρά, εσπεριδοειδή και τροπικά φρούτα μια χαρά σε ενδιαφέρει. Μετά είναι και τα υγρά που έχουν αλάτι μέσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2018, 12:28 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
διαβαζοντας εχθες το παρων νημα, προσπαθουσα να θυμηθω πιο ατσαλι ειναι πιο "σκληρο" στην επεξεργασια.  :hmmm:
ματαιος κοπος.. :wall: δε θυμομουν με τπτ, μιας κ η ενασχοληση μου με τορνους κ φρεζες ειναι στο πολυ παρελθον. :-[
πριν λιγο, εκανα ενα τλφ σε καλο μου φιλαρακι, "καλλιτέχνη" μηχανουργο κ τον ρωτησα.
ορθα κοφτα μου ειπε οτι το 304 ειναι πολυ πιο σκληρο κ δυσκολοδουλευτο, σε σχεση με το 316.
για αυτο το λογο το 316 ειναι πολυ πιο ακριβο.... αρα, αντιλαμβανεσαι τη διαφορα στην τιμη, προϊοντων της μιας κατηγοριας κ της αλλης. ;)
αυτα...  περισσοτερες "ιατρικες" λεπτομερειες, κτλ, δεν τα κατεχω.

Αποσυνδεδεμένος vaggelas1991

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
μετα το τιτανιο και ενα πολυ σκληρο μεταλλο παρα πολυ σκληρο ειναι το τουνγκστενιο..

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Σύρμα κορδέλα (ribbon) Kanthal γιατί δεν παίζει γενικά; Έκανα ενα μικρό ψάξιμο και δεν βρήκα ούτε για δείγμα.

https://duckduckgo.com/?q=kanthal+ribon+site%3A.gr&t=ffab&ia=web


[member=20063]vaggelas1991[/member] Μάλλον μπερδεύτηκες. Μιλάς για το tungsten που στα Ελληνικά είναι το Βολφράμιο
Aν το ζητήσεις ως τουνγκστένιο, μάλλον θα πάρεις απάντηση τύπου: :confused1:

:)

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
[member=22251]knstn[/member] Έχω αυτό αν το θες και είσαι Αθήνα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2018, 15:14 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είμαι Αθήνα. Το 'χες παραγγείλει απο Αγγλία, ή το βρήκες εδώ;

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Αγγλία, ~5€ τα 100m. 

Σε live του fambio ειχε αναφέρει οτι το ni80 είναι το ασφαλέστερο σύρμα για ατμισμα μετά το ss και τρίτο το kanthal,δεν το έχω διασταυρώσει να σου πω την αλήθεια απλά το αναφέρω

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τον συμπαθώ τον fambio και κάποια άλλα παιδιά που ασχολούνται επαγγελματικά με τον χώρο του ατμίσματος.Όμως δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω στα σοβαρά τις γνώμες τους σε επιστημονικά θέματα,διότι πολύ απλά η πλειοψηφία τους είναι άνθρωποι χωρίς επιστημονικό υπόβαθρο και οι παραδοχες τους είναι στο επίπεδο του ''μου είπαν'' ή ''διάβασα''.Ακόμη και ο Φαρσαλινός με τόση υποδομή από πίσω του δεν μπορεί να δώσει υπευθυνη απάντηση για τα σύρματα,γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν έρευνες που να έχουν σχεδιαστεί επι τούτου.Οπότε πάμε δια της πλαγίας οδού που λέει ''τι σύρμα είναι αυτό που χρησιμοποιείται στις έρευνες που δείχνουν ότι το άτμισμα είναι πολύ πιό ασφαλές από το κάπνισμα''.Εκει θα είχαμε ένα καλό σημείο αναφοράς όχι για το ποιό είναι το πιό ασφαλές,αλλά για το ποιό έχουμε τις περισσότερες ενδείξεις ότι κάνει πολύ λιγότερο κακό από το καπνισμα.Στις έρευνες του Φαρσαλινoύ απ' οτι θυμάμαι χρησιμοποιείται ατμοποιητής με εργοστασιακές αντιστάσεις με kanthal.Οπότε μπορούμε να πούμε ότι το ταπεινό κανθαλάκι μια χαρά τα πάει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2018, 17:52 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Πήρα για πρώτη φορά ένα superfine fused Clapton ni80 mtl και σε 2 ατμοποιητές που το δοκίμασα κάνει πολύ θόρυβο με σκασίματα. Ξέρει κανείς που οφείλεται; Γιατί κατά τα άλλα μου άρεσε.
Υπάρχουν -αν έχω καταλάβει καλά - δύο  Superfine Fused Clapton, ένα Ni80 και ένα Kanthal. Επειδή, μ' ενδιαφέρει, θόρυβο κάνουν και τα δύο ή μόνο το Ni80;

Νομίζω ότι υπάρχει μόνο το Ni80 της Vandy vape.Υπάρχουν βέβαια και χειροποίητα όπως του Σπανογιαννακη που είναι και αυτά Ni80.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
[member=21404]Athanasios[/member] θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Τα μόνα σύρματα τα οποία γνωρίζουμε ότι είναι πιο επίφοβα από άλλα, είναι το Ni200 και το Ti (01+02) και αυτά υπό προϋποθέσεις, δηλαδή αν τα κάνεις dry burn και πυρώσουν.

Γενικά μιλώντας, καλό είναι να θεωρούμε ότι τα σύρματα είναι ασφαλή όταν τα χρησιμοποιούμε εντός του "φακέλλου" λειτουργίας τους. Όσο ασφαλές και να θεωρούμε το Kanthal, αν το δουλεύουμε στη θερμοκρασία του ήλιου, δεν νομίζω να μας φερθεί και με πολλή καλοσύνη...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Υπάρχουν -αν έχω καταλάβει καλά - δύο  Superfine Fused Clapton, ένα Ni80 και ένα Kanthal. Επειδή, μ' ενδιαφέρει, θόρυβο κάνουν και τα δύο ή μόνο το Ni80;

H VandyVape βγάζει σίγουρα Superfine Fused Clapton σε Ni80 και SS316L. Kanthal δεν νομίζω πως βγάζει... :dontknow:

Και πάντως το δικό μου Ni80 θόρυβο δεν κάνει...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171764 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364