vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 6 χρήστες
Kouros17, dkostas, lemon78, tibolaso, maprix, noe

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ' όσο ξέρω λόγω τρέλας με μαχαίρια, σουγιάδες και λοιπά, το 316 έχει μεγαλύτερη αντοχή στο αλάτι και στα οξέα, γι'αυτό είναι μονόδρομος στη θάλασσα και προτιμάται στα μαγειρικά σκεύη. Ειδικά σε αυτά, άλλο από 316 θα βρείτε μόνο σε επαγγελματικά σκεύη (και στα γαλλικά de buyer)

Έντιτ
Επισης... Η σκληρότητα  έχει να κάνει και με το ποσοστό ανθρακα αλλά και με την διαδικασία της σκλήρυνσης (βαφής στη σχετική αργκό)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2018, 19:14 από vassilisk »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
https://www.bssa.org.uk/topics.php?article=45

Αξιόλογο άρθρο στην κατεύθυνση της συζήτησης

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
To Molybdenum είναι και ο λόγος που είναι πιο ανθεκτικά τα 316/317 όσον αφορά την οξείδωση σε σχέση με το 304.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ότι είναι πιο ανθεκτικό στην οξείδωση το 316 και άρα καταλληλότερο για τη θάλασσα το ξέρουμε, δεν είναι αυτό το ζητούμενο σε αυτή τη περίπτωση. Το ερώτημα είναι αν είναι όντως πιο σκληρό το 304L όπως λέει ο Leo, σε αντίθεση με αυτό που πιστεύαμε και άρα δυσκολότερο στην επεξεργασία από το 316.
Αν επίσης το 304 είναι καταλληλότερο για τρόφιμα και κατ' επέκταση για ατμοποιητές, η λογική λέει ότι θα είναι καταλληλότερο και για σύρμα αντίστασης.
Αν έχει δίκιο ο Leo λοιπόν, τζάμπα το hype για τα hi-end με το σούπερ ατσάλι 316.
Αν πάλι δεν έχει δίκιο ο Leo, αυτό σημαίνει ότι δεν ξέρει τι λέει για τα μέταλλα που χρησιμοποιεί και άρα χάνεται η εμπιστοσύνη στα λεγόμενα ενός κατασκευαστή που φιλοδοξεί να συνεχίσει την παράδοση που κληρονόμησε.

[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]
Κώστα ξέρω να γκουγκλάρω αναζητήσεις, θα προτιμούσα να εκφράσεις τη γνώμη που έχεις σχηματίσει εσύ από τις δικές σου αναζητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
[member=13664]Ribot[/member]

Για την σκληρότητα δεν γνωρίζω αλλά εδώ λέει οτι είναι ίδιας σκληρότητας(max) και για το 304 και για το 316 Hardness R = 90 max .

Στις αντιστάσεις το σημαντικό είναι η αντοχή σε φθορά και σε οξείδωση, δεν σε απασχολεί αν θα σπάσει εύκολα, δεν την βαράς με κάτι, ούτε σηκώνει βάρη.

Απο προσωπική εμπειρία αντιστάσεις από 317L αντέχουν πιο πολύ καιρό απ'ότι από 316L.

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Το 316 λόγω σύστασης (και αν υποθέσουμε σε παρόμοια βαφή) είναι πιο σκληρό από το 304, τα περί καταλληλότερου για τρόφιμα 304 είναι απλά μπουρδολογία.

Παραθέτω και τον πίνακα που αναφέρεται σε χρήση για τρόφιμα από το λινκ του [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]


[th]Types[/th]
[th]Typical Applications[/th]
420 (martensitic)Cooks and professional knives, spatulas etc
430 (ferritic)Table surfaces, equipment cladding, panel (ie components requiring little formability or weldability). Used for moderately corrosive environments (e.g. vegetables, fruits, drinks, dry foods, etc).
304 (austenitic)Vats, bowls, pipework, machinery parts (i.e. components requiring some formability or weldability). Corrosion resistance superior to 430.
316 (austenitic)Components used with more corrosive foods (e.g. meat/blood, foods with moderate salt contents), which are frequently cleaned, with no stationary solids and not under excessive stress.
1.4539 (austenitic)Used with corrosive foods (e.g. hot brine with solids that act as crevice forms, stagnant and slow moving salty foods).
1.4462 (duplex)Used with corrosive foods (e.g. hot brine with solids, stagnant and slow moving salty foods). Higher strength than austenitics. Good resistance to stress corrosion cracking in salt solutions at elevated temperatures.
6%Mo. types (austenitic)Used with corrosive foods (e.g. hot brine with solids, which act as crevice formers, stagnant and slow moving salty foods). Good resistance to stress corrosion cracking in salt solutions at elevated temperatures. Used in steam heating and hot work circuits, hot water boilers, etc
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2018, 20:59 από vassilisk »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Γιώργο, δεν έχω κάνει αναζητήσεις για να έχω άποψη. Παρέθεσα το λινκ που μιλάνε άτομα πιο ειδικά από μένα. Τα χρήσιμα είναι ο παραπάνω πίνακας και ότι δεν υπάρχει σχετική οδηγία της ευρωπαϊκής ένωσης μέχρι το 2012.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Tα έχω υπόψιν αυτά Βασίλη, αλλά επειδή πάντα μαθαίνουμε, αναρωτήθηκα μήπως αυτά που γνώριζα τα είχα καταλάβει με λανθασμένο τρόπο. Μετά το βίντεο που είδα και το οποίο ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο γύρω από διάφορα τεχνικά ζητήματα σχεδίασης-παραγωγής-κόστους, μου γεννήθηκαν ερωτήματα και είπα να τα θέσω εδώ για να μου πείτε τη γνώμη σας.
Προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλήξω με σιγουριά στο τι ισχύει. Άλλα γνώριζα απ' όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα από παλιά, πολλά απ' αυτά επιβεβαιώνονται από τα σχετικά λινκς που κι εσείς έχετε παραθέσει, άλλα λέει ο Leo που έχει δουλέψει τα μέταλλα και τα γνωρίζει υποτίθεται και οριστικό συμπέρασμα δεν υπάρχει.

Απο προσωπική εμπειρία αντιστάσεις από 317L αντέχουν πιο πολύ καιρό απ'ότι από 316L.
Βρε Γιάννη εγώ δε ρώτησα πιο αντέχει περισσότερο, ρώτησα αν είναι πιθανόν πιο ανθυγιεινό το ένα από το άλλο, λόγω αυξημένου μολυβδαίνιου και νικελίου. Το ζήτημα της αντοχής είναι άλλο θέμα, αυτή τη στιγμή κοντεύω να κλείσω δίμηνο με την ίδια αντίσταση από απλό κάνθαλ σε genesis ατμοποιητή. Τι σημαίνει αυτό, ότι το κάνθαλ είναι πιο ανθεκτικό? Προφανώς όχι!

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Ναι βασικά αυτό σημαίνει. Τουλάχιστον ώς χρήστης είναι το μέτρο που θα σου δώσει να καταλάβεις αν θες αντικατάσταση.

 Όταν σκουριάσει θα δεις αλλαγή στην γεύση και είναι καιρός ή για αλλαγή ή αν δεν βαριέσαι τρίψιμο με μεταλλική βούρτσα να φύγει η σκουριά, καλύτερα αλλαγή αλλά λέμε τώρα.


Δεν έχω δει κάτι άλλο που να μπορεί να είναι βλαβερό στην υγεία μας πέρα απο αυτό(σκουριά). Δεν διαβάζω όλες τις έρευνες που βγαίνουν, αλλά αν υπάρχει κάποια που να λέει για σωματίδια μετάλλων στον ατμό θα ήθελα να την δώ.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Αν δεν με απατά η μνήμη μου, κάτι δεν έχει βγάλει ο Φαρσαλινός για την παρουσία σωματιδίων μετάλλων στον ατμό;

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Αμφιβάλω για αυτό και με μια αναζήτηση στο google δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο. Ίσως θυμάσαι ψευτό έρευνες που κάνανε δοκιμές με fire 30sec και 200W. 

Αν κάνω λάθος και υπάρχει κάτι φυσικά link!

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Έχουν βγει και αυτά τον Φεβρουάριο. Δεν ξέρω αν έχουν συζητηθεί, εκείνη την περίοδο είχα κάποια θέματα και δεν έμπαινα στο φόρουμ.
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180221152347.htm

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/02/170207105312.htm


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Το θέμα είναι οτι δεν αναφέρουν μεθοδολογία, παραμέτρους ούτε ποιές συσκευές δοκίμασαν οπότε δεν στέκει ως legit info σαν πηγή.

Τουλάχιστον όχι για μένα. Άσε που λέει οτι αναλύσανε το υγρό και όχι τον ατμό. Ποιός ξέρει τι κάνανε.


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Να προσθέσω και κάτι ακόμα: 304 σκληρότερο από 316, τιμή 316 περίπου 2πλάσια από 304. Οι μηχανικές τους ιδιότητες είναι παραπλήσιες ενώ το 316 αντέχει καλύτερα στις συγκολλήσεις (δεν κάνει ρωγμες). Το 316 αντέχει περισσότερο σε κάποια χημικά αλλά δεν ανήκουν στις κατηγορίες που μας απασχολούν. Συνολικά το 316 χρησιμοποιείται πιό συχνά σε εφαρμογές που απαιτούν αντοχή στην διάβρωση και κύρια σε θερμό περιβάλλον (όπου με ιατρική πιστοποίηση παίρνουν και το επίθεμα L). Σε επίπεδο ατμοποιητών μας ενδιαφέρει κύρια το θέμα της αντοχής στην θερμοκρασία, αλλά μέχρι εκεί. Τώρα τί ρόλο παίζει το μολυβδαίνιο, είναι άλλη ιστορία, αλλά στην πραγματικότητα είναι 2 διαφορετικά κράματα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris2000

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μου τους κύκλους τάραττε.
Πέρα από τις αλλεργίες που αναφέρθηκαν για το ni 80 (σε σχέση  με το νικελιο)υπάρχουν αλλά θέματα για την χρήση του συγκεκριμένου σύρματος 
δλδ. αν κάποιος δεν είναι αλλεργικός στο νικέλιο έχει άλλες επιπτώσεις στην υγεία σε σχέση πάντα με το kanthal   που θεωρείται ασφαλής επιλογή. :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171755 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364