vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, lemon78, tibolaso, maprix, noe, tsiv

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Το κράμα Kanthal πατενταρίστηκε απο μια Σουηδική εταιρεία πριν χρόνια, και συνεχίζει να το παράγει και σήμερα.

Kanthal τύπου Α1 η εταιρεία δεν παράγει μικρότερο απο 1 mm, μόνο Kanthal A.

Αυτά που αγοράζουμε εμείς είναι κλώνοι, με πιθανόν διαφορετικά % μετάλλων στο τελικό κράμα, και καθαρότητας.

Αυτά τα ολίγα που έχω μάθει και εγώ διαβάζοντας forum.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Η μόνη εταιρεία πάντως που σεβάστηκε την πατέντα είναι η Crazywires που πουλάει το kanthal της ως FeCrAl (τον χημικό του τύπο). Όλοι οι άλλοι Kanthal A1 πουλάνε.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Κι η CrazyWire, Kanthal A1 Type πουλάει, τύπου kanthal δηλαδή, FeCrAl όπως είπε κι ο Κώστας. Το ότι δεν φτιάχνει η ίδια η Kanthal τα σύρματα που χρησιμοποιούμε, δε σημαίνει απολύτως τίποτα, ούτε τα κάνει κλώνους φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Σκέψου λίγο τι γράφεις :idiot1:


Η εταιρεία KANTHAL δημιούργησε και πατεντάρισε το συγκεκριμένο κράμα. Οποιοσδήποτε άλλος φτιάξει αυτό το κράμα, πρώτον δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει ακριβώς τις αναλογίες μετάλλων γιατί θα παραβιάσει την πατέντα, και δεύτερον απο τη στιγμή που δεν περιέχει ακριβώς τις ίδιες αναλογίες αποτελεί κλώνο θες, μαιμουδάκι θες, όπως θες πες το

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Το όνομα είναι πατενταρισμένο, όχι η σύσταση. Την σύσταση την αλλάζουν και οι ίδιοι όπως λένε στην σελίδα τους.

Συγκεκριμένα γράφουν: "Note: Composition listed is nominal. Actual composition may vary to meet standard electrical resistance and dimensional tolerances."

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Σκέψου λίγο τι γράφεις :idiot1:
Για πες μου εσύ σκεπτόμενε, η πατέντα καταχυρώνεται για πάντα? Η συνεργασία Philips-Sony δεν είχε τα δικαιώματα της πατέντας του cd? Στη συνέχεια, δεν μπήκαν άλλες εταιρίες στην αγορά?
Κάνουμε ολόκληρο θέμα τώρα αν είναι μαϊμού ή όχι το kanthal!  :idiot1:
Άλλωστε εσένα τι σε κόφτει, εσύ ud θα πάρεις, εγγύηση και προπαντώς φθηνό, τι θες το γνήσιο kanthal, μήπως θα πλήρωνες γι' αυτό? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tssotiris

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
ουτε η crazywires παιρνει απο την KANTHAL διότι σε ερωτηση που τους εγινε απάντησαν αρνητικά.η KANTHAL. Το γνήσιο υπάρχει σε kanthal A στη θεσσαλονικη και σε διαστάσεις 0,30-0,35-0,40. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράψω εδώ. Είναι το γνήσιο αλλά σε double price σε σχέση με τα άλλα που κυκλοφορούν.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Ναι, γράψε, γιατί όχι. Αν και τα υπόλοιπα επίσης μια χαρά είναι. Το γνήσιο δεν το έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
[member=13664]Ribot[/member]

O συνεξατμιστής [member=17553]tssotiris[/member] απάντησε για μένα θεωρώ.

:bye:

Αποσυνδεδεμένος tssotiris

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
σωστά knstn ,απλά σε άλλο φορουμ έιχαν στείλει email στην ΚΑΝΤΗΑL για την crazywires και από εκεί τους απάντησαν ότι δεν έχουν τέτοι πελάτη, εξάλλου δεν βγάζουν Α1 μικρότερο από 1 mm

Αποσυνδεδεμένος tssotiris

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
https://www.tceramics.com/product/80_KANTHAL-Wire-A-(Diameters-0.3-to-0.4mm)
αυτή είναι η εταιρία ,και θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμμία σχέση μαζί τους.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Έχει κάνει κανείς microcoil και να βγάλει τα hotspot με πύρωμα στο "γνήσιο" το Σουηδικό kanthal που λέτε;
Για κάντε μια φορά και πείτε μας εντυπώσεις...Αλλα να ατμίσετε μετά όλη αυτή την στάχτη που θα βγάλει  :laugh1:

Το κράμα για το άτμισμα αλλάζει ως προς τα ποσοστά γι αυτό τον λόγο...

Πείτε στους "άλλους" στα "άλλα" forum να μην κάνουν την τρίχα ,τριχιά...  :eleos:

Αποσυνδεδεμένος tssotiris

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
μπορεί να είναι και έτσι ,χημικός δεν είμαι. Ρωτάω διότι δεν ξέρω και εγώ αν πρέπει να παραγγείλω

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Θα σου συνιστούσα να μην το δοκιμάσεις...Ειδικά σε microcoil.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Χωρίς να έχω την γνώση του [member=17746]paloukaros[/member], δεν θα πήγαινα σε κατάστημα που πουλάει αντιστάσεις για θερμαντικά σώματα και φούρνους να μου πουλήσει σύρμα για να ατμίσω. Ίσως κάνω και λάθος. Αντίστοιχα δεν αγοράζω και orings στα καταστήματα με τις τσιμούχες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364