vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 1 χρήστης
dkostas

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Κάθε πότε αλλάζεις αντίσταση;  :confused1: :o

2,5 χρόνια; Και ακόμα καθαρό;
....που ειναι το περιεργο?
εγω δεν αλλάζω ποτε αντιστασεις. :-[
:tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Ούτε εγώ... Αν χρειαστεί , πολύ σπάνια ομως , την βάζω κάτω από την βρύση...

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Μετά το αφήνεις να στεγνώσει στον ήλιο, κάνεις και οικονομία στο βαμβάκι έτσι  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Georgesod

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Kάποιο αντίστοιχο σύρμα σε ohm με το alien demon killer αλλά πιο γρήγορο για χρήση σε rda (venus και dead rabbit). Διπλή αντίσταση χρησιμοποιώ και watt από 55-80max. Από δω κάποιο αν έχετε να προτείνετε

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Μετά το αφήνεις να στεγνώσει στον ήλιο, κάνεις και οικονομία στο βαμβάκι έτσι :laugh1:
Μπαααα...τα βαμβάκια μπορεί και να είναι σαν καινούρια. Η αντίσταση όμως μοιάζει σαν τον πάτο ταψιού που έχει πιάσει καμμένα λίπη. :)) Πώς να την pulsάρεις για να τηνε ξύσεις την μάκα με τα βαμβάκια μέσα... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια εχω μια απορια αν μπορει καποιος να βοηθησει. 

Εχω αλλεργια στο νικελιο. Για αρκετο καιρο χρησιμοποιουσα Ν80 για τους drippers μου πιστευοντας πως δεν θα εχω προβλημα. Τελικα διαπιστωσα πως οταν χρησιμοποιω Ν80 εχω "γρατζουνισμα" στο λαιμο και βηχα. Στηνω πλεον με kanthal παραλληλο και τα προβληματα εξαφανιστηκαν χωρις να χασω ιδιαιτερα τη γευση.

Ατμιζω χρονια αλλα ποτε μου δεν εχω δοκιμασει SS. Εχοντας ακουσει τη γνωμη πολλων συνατμιστων για την καθαρη του γευση και επειδη ξερω οτι εχει μικροτερη τιμη αντιστασης απο το kanthal θα ηθελα να το δοκιμασω.

Ομως to SS περιεχει και αυτο νικελιο.. 

Υπαρχει καποιος με αλλεργια στο νικελιο που να το ατμιζει χωρις προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
To 316L έχει 10-14% Ni to 317L λίγο παραπάνω (δες φωτο) το κλειδί είναι κατα τη νώμη μου να στρίβεις τέτοιες αντιαστάσεις ώστε να μη χρειάζεσαι πολλά watt ή ψηλή θερμοκρασία στο TC και έχω την αίσθηση ότι δεν θα σε πειράζει. Μια δοκιμή ίσως. Πολλοί έχουν πάει σε 317L και λένε πολλά καλά (όχι εγώ)

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου mpari, η μια δοκιμη ισως να μην ειναι αρκετη.

Μου πηρε καμποσος χρονος να καταλαβω οτι η ενοχληση ηταν απο το Ni80 αφου απεκλεισα νικοτινη, ποσοστα pg/vg, δοκιμες σε διαφορετικους ατμοποιητες, αλλαγη στο στησιμο, watt κλπ.

Σε καθε περιπτωση, ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ισως να παρω ενα καρουλι 316L 24GA να δοκιμασω για λιγο καιρο και βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Εχεις δίκιο βέβαια, όμως μην πάρεις UD έχω άσχημη εμπειρία (και πολλοί άλλοι) δοκίμασε της CRAZYWIRE που είναι μια χαρά. Υπάρχει βέβαια και το 430L που δεν έχει καθόλου Ni αλλά δεν ξέρω αν το βρίσκεις ή αν ατμίζεται γενικότερα αραγε κανείς εδώ μέσα τοχει δοκιμάσει ? Επίσης μήπως πρέπει να πάς σε κάτι πιο ψιλό αφού με αυτό που λές θα πας σε πάνω από 40 Watt ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2018, 08:47 από mpari »

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απότι κατάλαβα από τα γραφόμενα για αλλεργία στο Ni μόνο με δοκιμή μπορεί κάποιος να το καταλάβει.
Δεν υπάρχει δηλαδή κάποια εξέταση.

 

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Επειδη δεν με απασχολει καθολου το TC, ολοι οι τυποι SS μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε power mode?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Θενκς. Θα κανω μια δοκιμη και βλεπουμε

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. Οι αλλεργίες μπορούν να γίνουν πολύ επικίνδυνες σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.
Μην ρισκάρεις με την υγεία σου.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Grat αυτος ειναι και ο λογος που δεν το εχω παρει ηδη. Για να ειμαι ειλικρινης, με παραλληλο 24αρι kanthal και αποδοση καλη εχω και το κεφαλι μου ησυχο...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364