vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, dkostas, mathimatikos1966, Ribot, george kotsopoulos

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Για αυτό εδώ εδω έλεγαhttp://www.vapormarket.gr/index.php?route=product/product&product_id=1339στο steam engine δεν το έχει σαν τύπο συρματος όμως
Κάπως έτσι θα το κάνεις, σπείρες διαμέτρους κτλ δεν άλλαξα απλά θες τις επιλογές clapton και parallel για να δεις πως και τι θα κάνει ενα fused clapton.

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Καλημέρα. Τις τελευταίες ημέρες στήνοντας κάποιες αντιστάσεις με Ni80 μου έτυχε το εξής το οποίο δεν μπορώ να εξηγήσω:
Με σύρμα Ni80 Fused Clapton (26ga*3 + 36ga) σε 3mm πυρήνα με 7 σπείρες κολλητές το steam-engine μου υπολογίζει 0,28 Ohm.
Όταν μετράω την αντίσταση (και στο μετρητή και σε Mod) μου βγαίνει 1,3 Ohm. Ψάχνοντας για Hot-Spot διαπιστώνω ότι ανάβει πρώτα στις άκρες και όχι στο κέντρο.
Δεν έχω ξαναδεί τόσο μεγάλη αποκλιση στο άναμα σε όλες τις αντιστάσεις Kanthal που έχω φτιάξει (δεν είναι πολλές βέβαια, αλλά υπολογίζω ότι έχω φτιάξει τους τελευταίους μήνες καμμιά 20αριά περίπου). 

Αφου την "χαιδεύω" με το κεραμικό, την στρώνω ώστε να ανάβει κανονικά (από το κέντρο στις άκρες) και την ξαναμετράω και τότε δείχνει την σωστή τιμή (0,28 Ohm).
Το ίδιο μου συνέβει σε 4 ξεχωριστές αντιστάσεις Ni80 Fused Clapton που έφτιαξα. Σε Kanthal/Ni80 Clapton με μονό πυρήνα δεν έχω αυτό το πρόβλημα.
Δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή της αντίστασης πριν και μετά? 
Θα μπορούσα να υποθέσω ότι ήταν τυχαίο αν συνέβαινε σε μια αλλά αφού συνέβει και στις 4 αντιστάσεις ίσως κάνω κάτι λάθος ? Τι μπορεί να είναι αυτό ?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Ψάχνοντας για Hot-Spot διαπιστώνω ότι ανάβει πρώτα στις άκρες και όχι στο κέντρο.
Αυτό συνέβη. Hot spot.

Λογικό για 7 κολλητές σπείρες fused clapton
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2018, 11:12 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
τα χοντρα και περιπλοκα συρματα τυπου κλαπτον θελουν πολλα watt και αερατους ατμοποιητες,αν εχεις τετοιους ατμο μπορεις να δοκιμασεις
Καλά όχι απαραίτητα,μια χαρά δουλεύω fused clapton N80 (28x2/35) sta 17w.Βέβαια για αρκετούς και τα 17-18 είναι πολλά :)

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Γι αυτούς που τα 17-18W είναι πολλά, δεν έχουν καμμία δουλειά με τα fused clapton

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
τα συρματα που παιζουν σε watt
ολα ομως που παιζουν σε watt,υπαρχει καποιος <<νομος>> στα ποσα watt θα μπουν?
π.χ. ss316L  30gax2(=)+38ga-----------> στα 0.58 ohm -------->απο 20  εως 30 watt
π.χ. Nichrome 80    2-28/36------------->  στα 0.58 ohm-------->απο 30  εως  40 watt.



Tα νουμερα στα watt ειναι τυχαια.Ελπιζω να καταλαβατε τι ρωταω.

Συνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ρε συ Ντίνο, χτες άρχισες το άτμισμα? Ηλεκτρονικό μοντ χρησιμοποιείς, βάλτο εκεί που σ' αρέσει και τέλος. Τι νόμους ψάχνεις να βρεις, απορώ δηλαδή! :WhatHeMeans:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
τα συρματα που παιζουν σε watt
ολα ομως που παιζουν σε watt,υπαρχει καποιος <<νομος>> στα ποσα watt θα μπουν?
π.χ. ss316L  30gax2(=)+38ga-----------> στα 0.58 ohm -------->απο 20  εως 30 watt
π.χ. Nichrome 80    2-28/36------------->  στα 0.58 ohm-------->απο 30  εως  40 watt.



Tα νουμερα στα watt ειναι τυχαια.Ελπιζω να καταλαβατε τι ρωταω.
:nope:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
τα συρματα που παιζουν σε watt
ολα ομως που παιζουν σε watt,υπαρχει καποιος <<νομος>> στα ποσα watt θα μπουν?
π.χ. ss316L  30gax2(=)+38ga-----------> στα 0.58 ohm -------->απο 20  εως 30 watt
π.χ. Nichrome 80    2-28/36------------->  στα 0.58 ohm-------->απο 30  εως  40 watt.



Tα νουμερα στα watt ειναι τυχαια.Ελπιζω να καταλαβατε τι ρωταω.
:palios: Να μην ξεπερνάς τα 4.2 βολτ τέκνον μου :palios:
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
τα περασα γεροντα κατα πολυ.  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
δεν μπορω να δω ουτε το βινδεο αυτουνου.
Μου ενοχλει ΤΟ ΟΠΤΙΚΟ ΜΟΥ ΠΕΔΙΟ.   :yes:

Μου θυμιζει κακομαθημενο κολοπαιδι που νομιζει οτι ξερει τα παντα

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Κι όμως, το συγκεκριμένο βίντεο είναι πολύ χρήσιμο. Εντάξει, ο τύπος φτάνει αρκετές φορές στα όρια της γραφικότητας, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο ειλικρινής και τίμιος από την πλειοψηφία των ''μεγάλων'' ριβγιούερζ. Μόνο και μόνο ότι δεν κολώνει να τα ''χώσει'' στις εταιρίες για τα προϊόντα-ανέκδοτα που του στέλνουν, όταν η συντριπτική πλειοψηφία των ριβγιούερζ τα βρίσκει όλα καταπληκτικά και απροβλημάτιστα, εμένα με κάνει να τον συμπαθώ.

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
:palios: Να μην ξεπερνάς τα 4.2 βολτ τέκνον μου :palios:
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


. . . . . . πέστα , γιατί όταν τα λέω εγώ , μου λένε ότι δε ξέρω λέω . . . . . .


 __  και όποιος παίζει με Ni80 καλό θα είναι να μην υπερβαίνει τα 3,4 βολτ __

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Έχει βάλει και φατσούλες όμως. Που γελάνε. Έξι... :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9348 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364