vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 1 χρήστης
dkostas

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Όλοι όσοι αναρωτιέστε μπερδεύετε το τι συμβαίνει στην αντίσταση με το τι συμβαίνει στην μπαταρία. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ REGULATED MODs. Αυτό σημαίνει ότι ανάμεσα στην μπαταρία και την αντίσταση παρεμβάλεται κάτι που λέγεται τσιπάκι. ΑΥΤΟ δίνει ρεύμα στην αντίσταση. Και το ίδιο ΠΑΙΡΝΕΙ ρεύμα από τη μπαταρία. Η μπαταρία όμως δεν καταλαβαίνει από την τάση που απαιτεί η αντίσταση που βάζετε. ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ τάση που ξεκινάει από 4,2 V και όσο της τραβάτε ρεύμα η τάση της όλο και μειώνεται μέχρι το Weak battery ή το Low battery που θα δείτε στην οθόνη.

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΜΟΝΟ ΤΑ WATT ΣΕ REGULATED MODs

ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΑΣ. Αν βάλετε μπαταρία που μπορεί να δώσει μόνο 5Α και της ζητήσετε 10Α μην περιμένετε ούτε αυτονομία ούτε διάρκεια ζωής.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Και ολα με κεφαλαια γραμματα να τα γραψεις και παλι δεν βλεπω πως γινεται οταν τραβαω 6Α να εχω ιδια καταναλωση με οταν τραβαω 9Α.
Μαλλον το σκεφτομαι απο την πλευρα των μηχανικων mods.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Οκ,

Έστω οτι η τρέχουσα τάση στη μπαταρία του mod σου, είναι 3,5V.

Και έστω, οτι έχεις μία αντίσταση Χ στον ατμοποιητή.

Βάζεις λοιπόν 25W στο mod και πατάς το fire.

Αφού W=V * A,
A=W/V,

Άρα στη προκειμένη, Α=25/3,5 = 7,14Α.

Οκ, αλλάζεις ατμοποιητή στο mod και ξανα πατάς fire. Θα αλλάξει τίποτα??

Η διαφορά με τα μηχανικά, είναι πως εκεί, βραχικυκλώνεις την μπαταρία, με μία αντίσταση.
Άρα, τα ampere που θα τραβήξεις, εξαρτόνται απο τον τύπο V=Ι*R, άρα, Ι=V/R

Σε αυτή τη περίπτωση (μηχανικά mods) , η ισχύς δέν είναι σταθερή, αλλα πέφτει καθώς μειώνεται η τάση της μπαταρίας.

Στα ηλεκτρονικά mod, κρατάς σταθερή την ισχύ, αυξάνοντας τα ampere που τραβάς απο τη μπαταρία, καθώς πέφτει η τάση της.

Άρα, η κατανάλωση, εξαρτάται απο τα watt που ζητάς και όχι απο τα ampere που δίνει το mod στην αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Και ολα με κεφαλαια γραμματα να τα γραψεις και παλι δεν βλεπω πως γινεται οταν τραβαω 6Α να εχω ιδια καταναλωση με οταν τραβαω 9Α.
Μαλλον το σκεφτομαι απο την πλευρα των μηχανικων mods.
Αν δεν το βλέπεις ακόμη όταν κάποια από τα κεφαλαία μιλούν για regulated mods κι εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι ότι το βλέπεις από τη σκοπιά των μηχανικών mod...

Να βοηθήσω κι άλλο λοιπόν.

Έστω ότι αριστερά έχουμε μπαταρία (που άνετα μπορεί να δώσει 10Α) και έστω τη στιγμή που κάνουμε τους υπολογισμούς η τάση της βρίσκεται στα 4 V.

Έστω ότι στη μέση έχουμε το "τσιπάκι" του mod, ας το πούμε Μήτσο, ρυθμίσμένο στα 24W. Και έστω για λόγους απλότητας, να κάνουμε την παραδοχή ότι ο Μήτσος δεν έχει καθόλου απώλειες ισχύος (οι πραγματικοί Μήτσοι έχουν ένα χαρακτηριστικό που το λένε αποδοτικότητα και απαιτούν και οι ίδιοι ρεύμα για να δουλέψουν). Ο Μήτσος μας δεν είναι από αυτούς. Εϊναι σε θέση ο,τι ενέργεια παίρνει από τη μπαταρία να την αποδίδει χωρίς απώλειες κατ'ευθείαν στο φορτίο του (στην αντίστασή μας).

Έστω ότι δεξιά έχουμε αντίσταση που δεν έχει καμία σημασία πόσα Ω είναι.

Ο Μήτσος, ό,τι Ω κι αν βλέπει δεξιά του, ξέρει ότι πρέπει να χώσει 24 W, οπότε βάζει εκείνη ακριβώς την τάση που χρειάζεται η αντίστασή μας ώστε V^2/R = 24 και άρα δίνει ρεύμα στην αντίσταση V x I = 24.

Το θέμα όμως είναι ότι στα αριστερά, η μπαταρία σφυρίζει αδιάφορα για όλα αυτά. Δεν έχει ιδέα πόση είναι η αντίσταση, ούτε τη νοιάζει κιόλα. Ο Μήτσος για να δώσει στα δεξιά 24 W, χτυπάει την πόρτα της μπαταρίας και της λέει:
"Άκου να σου πω. Εϊναι εδώ δεξιά ένας πελάτης που θέλει 24 W, πόσα Volt έχεις;"
"Εγώ έχω 4 V."
"A, εντάξει, τότε θέλω μόνο 6 Α (4 χ 6 = 24)"
"Μόνο; Μπορώ και 10 άνετα, μη σου πω 12"
"Μπά, δώσε 6 κι είμαστε ΟΚ"

Αν και τώρα δεν έγινε σαφές ότι η διάρκεια ζωής της μπαταρίας δεν εξαρτάται από την αντίσταση που βάζουμε (εντός λογικών ορίων ανάλογα με την αντίσταση και τη μπαταρία), δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Και συμπληρώνω με τη σημασία που έχουν οι καλές μπαταρίες.

Από το παραπάνω Post φαίνεται ότι όσο πέφτει η τάση της μπαταρίας με τη χρήση κατά τη διάρκεια της ημέρας, τόσο περισσότερα Α απαιτούνται με την ίδια αντίσταση!
Στο παράδειγμα που αναφέρω, αν η τάση πέσει στα 3 V, ο Μήτσος θα απαιτήσει 8 Α, αντί για 6, για τα 24 W του πελάτη. Αν λοιπόν θέλει κανείς να δει τι μπαταρία χρειάζεται, ΔΕΝ σκέφτεται τις αντιστάσεις που κάνει αλλά σε τι Watt ατμίζει.
Αντίσταση 0,2 Ω στα 24 W απαιτεί 8 A από μπαταρία που έχει πέσει στα 3 V.
Αντίσταση 0,4 Ω στα 48 W απαιτεί 16Α από την ίδια μπαταρία.
...και δεν υπολογίζω τις απώλειες του Μήτσου που θέλει κι αυτός ρεύμα για να δουλέψει.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Τωρα που σας βρηκα, εχω μια ερωτηση, επιστημονικοτατα διατυπωμενη.
Εγω ατμιζω στα 11 watt.
To νεο μου ρημαδακι διαβαζει τις εργοστασιακες αντιστασεις μονιμα ψηλοτερα, δηλαδη τις 1,8 που χρησιμοποιω, τις διαβαζει 1,92 το λιγοτερο, μεχρι 2,09.
Διαβαζοντας λαθος τις αντιστασεις, χωνει περισσοτερα κοκοροψιψικια απο αυτα που πραγματικα χρειαζονται?
Να χαμηλωσω ελαφρως τα watt (πχ στα 10) για να ειμαι στα ισια μου?
Μην γελατε ωρε, ειναι πραγματικη η απορια μου.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Να πάς τα watt, εκεί που σου αρέσει η γεύση και η αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Ναι, καταλαβαινω τι λες, δεν νοιωθω διαφορα στο ατμιστικο αποτελεσμα να πω την αληθεια, αλλα διαβαζοντας ψηλοτερα τις αντιστασεις, δεν καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια απο αυτη που πραγματικα χρειαζεται για να δινει τα 11 watt?
(δεν ξερω πως να το διατυπωσω σωστα)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Τωρα που σας βρηκα, εχω μια ερωτηση, επιστημονικοτατα διατυπωμενη.
Εγω ατμιζω στα 11 watt.
To νεο μου ρημαδακι διαβαζει τις εργοστασιακες αντιστασεις μονιμα ψηλοτερα, δηλαδη τις 1,8 που χρησιμοποιω, τις διαβαζει 1,92 το λιγοτερο, μεχρι 2,09.
Διαβαζοντας λαθος τις αντιστασεις, χωνει περισσοτερα κοκοροψιψικια απο αυτα που πραγματικα χρειαζονται?
Να χαμηλωσω ελαφρως τα watt (πχ στα 10) για να ειμαι στα ισια μου?
Μην γελατε ωρε, ειναι πραγματικη η απορια μου.
Εύλογη η απορία!! Νομίζω έτσι πρέπει να κάμεις.

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Βέβαια, καλό είναι πρώτα να μετρήσεις τις αντιστάσεις με σοβαρό ωμόμετρο για να βεβαιωθείς ότι όντως στις διαβάζει μεγαλύτερες. Αν το επιβεβαιώσεις... βλέπε
Buliwyf

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Ναι, καταλαβαινω τι λες, δεν νοιωθω διαφορα στο ατμιστικο αποτελεσμα να πω την αληθεια, αλλα διαβαζοντας ψηλοτερα τις αντιστασεις, δεν καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια απο αυτη που πραγματικα χρειαζεται για να δινει τα 11 watt?
(δεν ξερω πως να το διατυπωσω σωστα)
Τί σημασία έχει?
Το σημαντικό είναι να σε ικανοποιεί το άτμισμα και όχι να ατμίζεις στα 11 watt ακριβώς.
Άν νοιώθεις πως χρειάζεται λιγότερη ισχύς, κατέβασέ τη.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Και εκτός από αυτό, αν διαβάζει λάθος την αντίσταση, σου λέει λάθος και τα Watt.
Οπότε ένεκα άβυσσος η μέτρηση του μοντ, ρύθμισε όπου την ακούς καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος panagos87

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
πηρα 32 μμ κανθαλ απο crazy wire..σας εχει τυχεει να αφηνουν γευση περιεργη απο ατους.απογοητευτικα πληρως..περιμενα οατι θα ναι κλυτερα απο ud αλλα δεν..

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
έχω πάρει πολλά σύρματα από αυτούς, όλα ήρθαν πεντακάθαρα. Είχα ακούσει για λαθάκια σε παραγγελίες αλλά ποτέ για θέμα με την ποιότητα ή τη γεύση (από λαδίλα πχ)
Άμα το σκουπίσεις με χαρτοπετσέτα σου αφήνει μαυρίλα?

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Πρόσφατα μου έδωσε ένας φίλος ένα καρουλάκι σύρμα Ni80Cr20 0.30 διατομής. Αξίζει το κόπο να το χρησιμοποιήσω? Ρωτάω γιατί εδώ και καιρό δουλεύω ss που πάει πολύ καλά με tcr 120.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364