vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, camber, Sergios

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Το ντεκ του ατμοποητη είναι μόνο. Αν κάνω παραλληλη;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Παράλληλη Clapton θα ανάβει μεθαύριο και παίζει και να μη χωράει


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Καλά λεπτό είναι το σύρμα, είναι και N80 άρα ανάβει γρήγορα.

Γενικά πολύ μεγάλο ID τα 3mm για 28/32, αν και δεν ξέρουμε και σε τι ατμοποιητή το βάζεις.

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Σε serpent ssm το χρησιμοποιώ. Αυτή την στιγμή έχω 4 σπείρες σε 3αρι 0.77ohm στα 23watt και έχω καλό αποτέλεσμα...
Πως ξέρω ότι είναι n80???

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Αφού είπες nichrome ωρέ.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Γι' αυτό βάζουμε φωτο, του σύρματος και του ντεκ στην προκείμενη, για να πάρεις πιο άμεση βοήθεια, χωρίς ένα κατεβατό σχολίων χωρίς νόημα. ;)

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Και τι ... όλα τα nichrome είναι 80άρια;



https://www.fasttech.com/product/7283403-thunderhead-creations-clapton-nichrome-heating

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2017, 17:09 από tsagod »

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχουν διάφορα nichrome αλλά στα δικά μας επικρατεί το Nichrome80.

Πάρε ένα τέτοιο δίπλωσε το στην μέση, περνά ένα στυλό στην άκρη και άρχισε να τα στρίβεις γύρω γύρω ενώ κρατάς την άλλη άκρη με μια πένσα τεντωμένη.

Twist twist twist και τύλιξε το με  3mm ή και 3.5mm ID. 5-6wraps και θα βγει μια χαρά αντιστασούλα για τον smm.


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Προσπαθηστε να στηνετε με απλα συρματα και αποφυγετε οσο μπορειτε τα χοντρα. Θα κερδισετε σε αυτονομια λογω χαμηλης ισχυος (εκτος αν επιλεγετε ζεστο ατμο). ;)

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα παιδιά, μου η το παρακάτω καρουλακι στην φοτο όπως και το στριφτιρι, πως μπωρο να κάνω αντίσταση περίπου 0.40;;;;;

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτά μου έδωσαν

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2017, 03:21 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
με 2.5 πυρήνα και 5 στροφές με αυτό το σύρμα εκεί βγαίνει περίπου,το κάθε νούμερο που έχει ψιλά αντίστοιχη χαμηλά στο "στριφτιρι"

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω αύριο

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Μια προταση για αυτους που θελουν να κανουν το κατι παραπανω απο μονο συρμα στον επισκευασιμο τους. Υπαρχουν συρματα πολλα. Το πιο απλο διπλο συρμα μετα το μονο ειναι το twisted και το parallel. Μετα παμε σε klapton κτλ.
Ομως, οτιδηποτε αλλο μετα το parallel (που αποδιδει εξαιρετικα) ακομα και το twisted χρειαζεται πολυ περισσοτερη ισχυς για να εχουμε αποδοση.
Με το διπλο συρμα εχουμε ωμικη αντισταση περιπου στο μισο της μονης (παντα με το ιδιο συρμα).

Ναι, αλλά όταν πας να κάνεις παράλληλη αντίσταση σε ατμο με διπλό στήσιμο, στρίβεις σήμερα για να τελειώσεις αύριο.

Θέλεις πολύ λεπτό σύρμα για τα γούστα μου, για να "κατέβεις στις 7-8 σπείρες για αντίσταση 0.6...
Αν πρόκειται και για ατμο, που το ένα post είναι εδώ και το άλλο Καπανδρίτι, άρα και ο αέρας είναι "φαρδύς" τότε μιλάμε για πάνω από 10 σπείρες...

Επίσης η διπλή παράλληλη, δεν πιάνει περισσότερο χώρο μιας και με την μονή θα την έκανες spaced...άρα τον χώρο του "spaced" τον καταλαμβάνει η άλλη...
Μπερδεύτηκα...

Στο tc με ss, δεν υπάρχει θέμα μιας και οι σπείρες είναι κολλημένες ή επειδή είναι σε "άλλη" αντίσταση δεν ενοχλεί?

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Αν είναι κολλημένες και θες TC, απλά θέλει προσοχή να βγάλεις hotspots και να μην την στραβώσεις όταν θα βάλεις το βαμβάκι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171744 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364