vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 2 χρήστες
mankar72, camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ίσως να έχουν στο κεντρικό τους μαγαζί στη Ν.Σμύρνη. Πολύ καλό Ν80 είχε και το Athens Vape (πρώην replacesmoke Aμφιθέας).

Ρε να μην γνωρίζω τα γειτονικά μου μαγαζιά και να τρέχω ΗλιούπολΕς & κέντρΑ....
Δίπλα στην disc impex που παίρνω dvd είναι...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
This just in.
Παραγγελία έγινε Παρασκευή.~34€ total
Εχεις προλάβει να τα δουλέψεις τα 317L και να μας πεις εντυπώσεις και ίσως καμία διαφορά απο το 316L;Είχα παρει ενα καρούλι 0,35 και πραγματικά δεν κατάλαβα κάτι .ίσως πιο δύσκολα έπιανε θερμοκρασία απο ότι κατάλαβα εγώ 3-4 φορές που το δοκίμασα

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα καλημέρα, έχει δει κανείς σε κατάστημα Αθήνας (Κέντρο ή Νότια Προάστια) N80 (απλό ή clapton)?

Atmosfaira, mpixlimpidi, esmokeguru, zerobacco.. ΔΕΝ

Αυτά είναι τα κοντινά μου...
με μια μικρη επιφυλαξη: το ηλεκτρονικο τσιγαραδικο στο Νεο Κοσμο. Φραντζη.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Εχεις προλάβει να τα δουλέψεις τα 317L και να μας πεις εντυπώσεις και ίσως καμία διαφορά απο το 316L;Είχα παρει ενα καρούλι 0,35 και πραγματικά δεν κατάλαβα κάτι .ίσως πιο δύσκολα έπιανε θερμοκρασία απο ότι κατάλαβα εγώ 3-4 φορές που το δοκίμασα
Ουσιαστικά κρατάνε λίγο περισσότερο καιρό από αντιστάσεις με SS316L.Μερικά dry burns παραπάνω.
Επίσης αν και πολύ χαλαρά να είναι απλά ιδέα μου αυτό, νομίζω δίνει ελάχιστα πιο καθαρή γεύση σε σχέση με το SS316L.
Τα TCR τους γενικά είναι πολύ κοντά, οπότε δεν έχουν μεγάλη διαφορά συμπεριφοράς σε TC.
SS316L: 0.00092
SS316: 0.000915
SS317L: 0.00088
SS317: 0.000875

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Μόνο οτι αργεί ελάχιστα να πιάσει θερμοκρασία και οτι θελει λίγα wattakia παραπάνω σε watt mode για να δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα εγώ κατάλαβα.Dry burns δεν κάνω στα λεπτά σύρματα για να δω αντοχές.Οπότε κρατάμε το λίγο καλύτερη γεύση και την αντοχή τους.Ενδιαφέρον...θα παραγγείλω μερικά ακόμα στην επόμενη παραγγελία μου απο crazy να κάνουμε κανένα twisted.ΤHX U

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Το πρωτοδοκίμασα πριν 6μήνες περίπου και αρχικά το τύλιγα με nichrome 80, αλλά εδώ και 3μήνες είμαι αποκλειστικά με SS317L σε ολόκληρη την αντίσταση.

Δοκίμασα και μερικά nife την προηγούμενη εβδομάδα αλλά δεν μου άρεσαν καθόλου.Σε watt παίζει να έχεις δίκιο να θέλει λίγο παραπάνω από το 316L αν και δεν το έχω παρατηρήσει.

Επίσης ένα μεγάλο κακό είναι οτι δεν μπορώ να ατμίσω σε kanthal πλέον.Μου βγάζει μεταλλίλα full.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Kanthal μόνο στα καπνικά και κυρίως 3becοειδή χρησιμοποιώ.Εγώ είμαι Ni80ακιας αλλά στα πολύπλοκα υγρά που έχουν φρούτα μέσα με έχει κερδίσει το SS τώρα τελευταία.Η εμπειρία του nife ήταν μια απογοήτευση και για εμένα.Μόνο στα καπνικά κάτι έλεγε...

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Καπνικά δεν κάνω, οπότε δεν δοκίμασα καν με Nife.
Τρία υγρά δοκίμασα. Ένα φρούτα, ένα custard και ένα μπισκότο/λεμόνι.

Δοκιμές σε CSMNT και serpent mini.Χάλια μαύρα πραγματικά.Δεν ξέρω τί έφταιγε γιατί και τα σύρματα καθάρισα πριν τα στρίψω με οινόπνευμα και μετά νεράκι, δοκίμασα και να κάνω αντίσταση spaced χωρίς dry burn αλλά πάλι γεύση ήταν mehh.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Eγώ σε 3-4 τανκάτους έπερνα μια περίεργη πικρή γεύση που δεν μπορώ εύκολα να την προσδιορίσω αλλά με χάλαγε πολύ οπότε τα εκανα δώρο σε παιδιά να τα δοκιμάσουν και αυτά γιατί για εμένα τέλος το NiFe.Αν σταμάταγε και η crazywires σε κάθε σχεδόν παραγγελία να μου κάνει δωράκι τα Nife θα ήμουν ευτυχισμένος :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος gureto

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα καλημέρα, έχει δει κανείς σε κατάστημα Αθήνας (Κέντρο ή Νότια Προάστια) N80 (απλό ή clapton)?

Atmosfaira, mpixlimpidi, esmokeguru, zerobacco.. ΔΕΝ

Αυτά είναι τα κοντινά μου...

Εγω πήρα χθες από ατμόσφαιρα στον Πειραιά αυτό:
https://www.atmosfaira.com/demon-killer-flame-wire-ni80.html
Νομίζω ότι υπάρχει ακόμα εκεί.



(Επιτέλους έγραψα το πρώτο μου μήνυμα!)
:offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Καλημέρα καλημέρα, έχει δει κανείς σε κατάστημα Αθήνας (Κέντρο ή Νότια Προάστια) N80 (απλό ή clapton)?

Atmosfaira, mpixlimpidi, esmokeguru, zerobacco.. ΔΕΝ

Αυτά είναι τα κοντινά μου...
Kαλησπέρες . . . . . το μπιχλιμπίδι έχει το Ν80 το Thunder Head το οποίο είναι 0.51mm και επίσης 
ένα Ν80 δικής του εισαγωγής σε καρούλι που είναι 0.45mm .
Για μένα το δικό του ανταποκρίνεται περισσότερο  .

Πιθανότατα να το έχει αλλά όχι στο κατάστημα του Καλαμακίου που είναι 100 μέτρα από το σπίτι μου.
Στον Πειραιά ίσως, αλλά δεν κατεβαίνω Πειραιά με τίποτα..

Έχει γίνει χειρότερος από κίνηση/parking -εδώ και πολλά χρόνια- από Σύνταγμα με διαδήλωση. :)

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Μου ήρθε επιτέλους το clapton  nichrome wire 32/28 από fasttech. Η ερώτηση μου είναι ότι κάνοντας 5 σπηρες σε 3αρι πυρήνα Η αντίσταση βγαίνει κοντά στο 1 ohm.
Τι στήσιμο προτείνετε να κάνω για να βγει η αντίσταση κοντά στο 0.5 με 0.6 ohm????

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Διπλή! ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364