vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

493 επισκέπτες, 1 χρήστης
dkostas

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
 :wall:

καταστροφη εισαστε ρε... απαπαπαπαπααα

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Νέα ατμίστρια, σοβαρή, εχέμυθη, που θέλει να διευρύνει τους ορίζοντές της με επισκευάσιμους ατμοποιητές για πνευμονικές χωρίς μεγάλα σύννεφα, αναζητά γνωριμία για σχέση ή και γάμο με σύρματα αντίστασης.

Κοινώς: με τι μου προτείνετε να ξεκινήσω γιατί έχω πελαγώσει με τις άπειρες επιλογές;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Για αυτό που ψάχνεις εγώ θα πρότεινα ένα απλό και ταπεινό 40άρι kanthal a1 ή αλλιώς 26AWG. Μετά βλέπεις και τα πιο περίπλοκα.

Τροποποίηση: Βέβαια, πάντα πρέπει να έχεις κατά νου και τον ατμοποιητή σου, οπότε ρίξε μια ματιά και στο αντίστοιχο νήμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 11:47 από Κώστας Άλεξ »

Πες μας και σε τι ατμοποιητή/mod θα στήσεις μπας και υπάρχει καμιά καλύτερη ιδέα, αν και όλοι -όταν λέμε όλοι, δεν εννοούμε και όλοι- έτσι ξεκινήσαμε.
:)

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
για πνευμονικές χωρίς μεγάλα σύννεφα
Ελπίζω επίσης να καταλαβαίνεις το οξύμωρο του πράγματος, έτσι?

Επειδή ομως παρακολούθησα την συζήτηση για την επιλογή ατμοποιητή, χρειάζεσαι 40αρι Kanthal ή 26AWG με 5-6 σπειρες στήσιμο από 18-20W

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Όχι, δεν κατάλαβα το οξύμωρο. Έχω πλήρη άγνοια αυτών που ξεστομίζω  :))
Μάλλον θα εννοούσα σφιχτές πνευμονικές ή ίσως αεράτες τσιγαρίσιες; Δεν ξέρω, στην τύχη τα λέω.

Επειδή θα παραγγείλω από 3f που το κόστος είναι αρκετά χαμηλό αλλά η αναμονή μεγάλη, έλεγα να πάρω 2-3 διαφορετικά να έχω να παίζω. Να κινηθώ γύρω από το AWG 26 ή να πάρω ας πούμε κι ένα 20 κι ένα 30 για να δω το εύρος που μπορώ να παίξω;

Υ.Γ.: Για τους υπόλοιπους που δεν με παρακολουθούν, Skyline κλώνος είναι το αντικείμενο του πόθου.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Βάλε ένα 28GA που είναι το προσωπικό μου αγαπημένο (εγώ βέβαια κάνω τσιγαρίσιες)

Βάλε και ένα SS στις ίδιες διαμέτρους να δεις μπας και δεις διαφορά στην γεύση.

Βάλε και ένα 24GA έτσι για το πιο ντουμάνι.

Με τον Skyline διάβασε για τα δισκάκια. Έχουν αρκετά μεγάλη σημασία και τα τοποθετείς αναγκαστικά πριν την αντίσταση, οπότε αν κάνεις λάθος επιλογή απλά το λούζεσαι μέχρι να αλλάξεις αντίσταση.

Γενικά... βάλε... Με του αλλουνού την τσέπη είμαι πολύ λάρτζ! :D

Βάλε και ένα κλαπτονάκι 26/32

Εγώ θα πρότεινα να πας σε ένα μαγαζί τοπικό, να πάρεις από ένα μέτρο σύρμα που έχεις κατά νου και να κάνεις τις δοκιμές σου.
Όταν αποφασίσεις ποιο σε βολεύει, τότε προχωράς σε μαζική παραγγελία.

Όλα τα μαγαζιά ατμιστικού υλικού, σου δίνουν με το μέτρο σύρμα.

Όσο ποιο χαμηλό awg τόσο παχύτερο το σύρμα, ενώ για την ίδια αντίσταση -0.8Ω πχ- πρέπει να κάνει με 24awg κάνθαλ 15 σπείρες, ενώ με 26awg 10 και με 30awg 4 σπείρες. Εξαρτάται από το μέγεθος του deck -εκεί που βιδώνεις τις αντιστάσεις- και τις δυνατότητες του ατμο σου. Επίσης όσο ανεβαίνεις σε αριθμό awg, τόσο λιγότερη ισχύ απαιτείται για το ίδιο -σε θερμότητα- ατμιστικό αποτέλεσμα.

Όλα αυτά και άλλα πολλά θα τα καταλάβεις όταν επισκεφτείς το www.steam-engine.org και δεις μερικά στο youtube.

Πνευμονική τζούρα = πνευμονικός ατμο + σύννεφα παντελονάτα. Με τσιαγαρίσιο ατμο, δεν μπορείς να κάνεις γιατί έχει περιορισμένη εισαγωγή αέρα, άρα και προφανώς όχι-σύννεφα. :)

Ψάχνω κάποιο καλό παιδί, να μου κάνει δώρο έναν skyline-κλώνο. Μιας και θα τον παραγγείλεις, ψήνεσαι? :P

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 13:03 από Π. Σκουλουδάκης »

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]
Μέχρι στιγμής κι εγώ λαρτζ είμαι. Να πάρω και εξτρά τζαμάκια, να πάρω και antislip (5-6 γιατί όλα τα σχέδια μ' αρέσουν), βάλε κυρ-Στέφανε κι εκείνο το αυτοκόλλητο για το mod γιατί δείχνει πολύ ωραίο, να πάρω και κανά driptip, βάλε κι εργαλειάκια κυρ-Στέφανε γιατί με το χέρι δεν γίνονται αυτές οι δουλειές, στο τέλος με βλέπω να βγάζω τον Skyline από το καλάθι γιατί θα έχω ξεπεράσει το μπάτζετ μου.  :laugh1:

[member=20813]Π. Σκουλουδάκης[/member]
Ενδιαφέρον αυτό με την ισχύ...
Φυσικά και θα σου πάρω έναν δώρο! Απλώς θα χρειαστεί να με φιλοξενήσεις μερικούς μήνες, μέχρι δηλαδή να μετριάσει η δολοφονική μανία του Ήρωα, όταν δει ότι άδειασα την Prepaid, γιατί «Μωρό μου, με το ΗΤ θα ρίξουμε πολύ και τα έξοδα του τσιγάρου».

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Βάλε και τα δισκάκια aka airdisks όλα. Αυτό πέρα από την πλάκα, για να έχεις τις επιλογές. 

Για να σου συμπληρώσω αυτό που ειπώθηκε από τον φίλτατο παραπάνω, γενικότερα όσο πιο λεπτό σύρμα τόσο πιο "τσιγαρίσια" πας. Δεν είναι το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα. Αλλά ναι, τα λεπτότερα σύρματα "παίζουν" με λιγότερα βάττ. 

Σε γενικό πλαίσιο η σελίδα που δόθηκε είναι θαυμάσια για να δεις πως λειτουργεί. Έχει κάτω δεξιά παράθυρο με την θερμοκρασία που αναπτύσσεται. Έχε το υπόψη για να μην καεί η γλώσσα σου.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
To ότι κάποιος είναι νέος ατμιστής ή νέος στους επισκευάσιμους, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ατμίζει με ότι ελεεινότερο κινεζοσύρμα κυκλοφορεί στην άπω ανατολή. Δε γίνεται να διυλίζουμε τον κώνωπα σε όλα τ' άλλα και στα σύρματα να βολευόμαστε με τα κινεζοσκραπ!
Τα ss ειδικά είναι για τον π@@@σο καβάλα. Η γνώμη μου είναι να ψωνίζουμε από ευρωπαϊκά μαγαζιά ή ακόμη καλύτερα από επιλεγμένα ελληνικά. Οι τιμές στα σύρματα είναι αρκετά καλές κι εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 13:35 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Πραγματικά όμως τα σύρματα είναι ότι πληρώνεις.Οι διαφορές είναι τεράστιες.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Εγώ κύριε πρόεδρε διαχωρίζω την θέση μου, όπως έκανα και στο άλλο νήμα για τον skyline. Είναι δυνατόν να προτείνουμε σε έναν νέο ατμιστή να ξεκινήσει με σαραντάρια και πενηντάρια σύρματα σε skyline με τα αεράτα airdisks έτσι για το καλημέρα στους επισκευάσιμους; Μετά που θα αποκτήσει εμπειρία με τι θα ατμίζει; Με το κοτετσόσυρμα του γείτονα της του κύριου κυρ-Γιώργη; Όταν κάποιος προέρχεται από εργοστασιακό τσιγαρίσιο ατμοποιητή, ακόμα και το ντουμάνι από ένα φαινόμενο με 28άρι σύρμα και δυάρι πυρήνα θα του φανεί ομίχλη! Νομίζω πως οι προτάσεις μας πρέπει να είναι πιο συντηρητικές...

ΥΓ. Συνεχίζετε να γράφετε τα σύρματα σε awg. Κι εγώ θα γράφω στα υγρά για ουγγιές!  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
ναι αλλά άμα ο νέος ατμιστής μιλάει για ντουμάνια και αεράτες τζούρες? δεν φταίνε τα "παιντάκια" μετά...όλα κι όλα... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Εγώ κύριε πρόεδρε διαχωρίζω την θέση μου, όπως έκανα και στο άλλο νήμα για τον skyline. Είναι δυνατόν να προτείνουμε σε έναν νέο ατμιστή να ξεκινήσει με σαραντάρια και πενηντάρια σύρματα σε skyline με τα αεράτα airdisks έτσι για το καλημέρα στους επισκευάσιμους; Μετά που θα αποκτήσει εμπειρία με τι θα ατμίζει; Με το κοτετσόσυρμα του γείτονα της του κύριου κυρ-Γιώργη; Όταν κάποιος προέρχεται από εργοστασιακό τσιγαρίσιο ατμοποιητή, ακόμα και το ντουμάνι από ένα φαινόμενο με 28άρι σύρμα και δυάρι πυρήνα θα του φανεί ομίχλη! Νομίζω πως οι προτάσεις μας πρέπει να είναι πιο συντηρητικές...

ΥΓ. Συνεχίζετε να γράφετε τα σύρματα σε awg. Κι εγώ θα γράφω στα υγρά για ουγγιές!  :laugh1:
Εγώ με σαραντάρι (26awg) ξεκίνησα στους επισκευάσιμους  :-[
Και από κει και πέρα πήγα σε πιο λεπτά. Δηλαδή η εξέλιξη ήταν αντίστροφη. Λες να γίνομαι νεάντερταλ;
Τέλος, νομίζω το σωστό για τα υγρά είναι σε pints και όχι στα ψωροml σας. Συμβιβάζομαι με οκάδες, μπας και κάνουμε και καμιά κομπίνα από αυτές του παλιού καλού καιρού.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9408 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364