vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, bloodlessz

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά, μια ερωτησούλα καθότι νέοπας και στα σύρματα.
Τυχαία παράγγειλα κι εγώ από το συγκεκριμένο μαγαζί χθες και διαβάζω θετικά σχόλια.
( τα ΕΛΤΑ με έστησαν και θα παραλάβω αύριο λογικά  ::) )
Όταν μιλάτε για την ποιότητα του συγκεκριμένου σύρματος ( ή και γενικά ) αναφέρεστε
μόνο στην καθαρότητα από λάδια ή και στην απόδοση, γεύση, διάρκεια, αντοχή κλπ ?
Να περιμένω δηλαδή κάποια διαφορά από κάποια UD που είχα μέχρι τώρα ?
( εντάξει μη βαράτε, αυτά είχα πάρει από FT και ένα τοπικό μαγαζί  :-[ )
Πριν λίγες μέρες είχα παραλάβει και αυτό, αλλά δε μπορώ πχ να κάνω άμεση σύγκριση καθώς άλλαξα και τύπο βαμβακιού.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Προσωπικά αναφέρομαι και στις 2 παραμέτρους της καθαρότητας.

Και ναι από UD κλάσεις ανώτερα. Βασικα δεν υπάρχει σύγκριση.

Αποσυνδεδεμένος Zvoudas

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
και να προσθεσω στο πανω σχολιο του CaptainMorgan, τι σημαινει να καθαριζεις το συρμα με χαρτομαντηλο και να αφηνει πανω σε αυτο μια ελαφρως γκρι γραμμη (σε συρμα 0,3 mm περισσοτερο και σε 0,325 mm λιγοτερο, kanthal A1) απο το συγκεκριμενο καταστημα; ενω σε UD απο fasttech να μην βγαζει τιποτα;
η ερωτηση μου δεν περιεχει ειρωνεια, απλα διαπιστωση.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Δεν είδα κάτι τετοιο. Αντιθέτως σε 27awg από zivipf είδα. Καλά κάνεις και το λες να έχουμε το νου μας, αλλα τα δικά μου 3 στα 3 πεντακάθαρα

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Κάτσε @Zvoudas γιατί μπερδεύτηκα ???
Τα σύρματα της UD πάντα μου αφήνουν στη χαρτοπετσέτα ( ή στο πανάκι ) που τα καθαρίζω υπολείμματα :hmmm:
Κοντός ψαλμός... αύριο που θα παραλάβω θα κάνω κι εγώ τη σύγκρισή μου.

Αποσυνδεδεμένος Zvoudas

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
εχω την εντυπωση, απο τη στιγμη που υπαρχουν αντικρουομενες εμπειριες, οτι ειναι θεμα τυχης σε τι θα πεσεις. αυτο με κανει να αναρωτιεμαι μηπως με τον καιρο τα καρουλια/συρματα κατα καποιον τροπο οξειδωνονται και μενει στο συρμα το κατιτις; δεν ειμαι ειδικος, απλα μια σκεψη κανω.

μπορει να πηρα εγω απο vapespot και να ετυχε, οπως μπορει και απο fasttech να ετυχε να ηταν καθαρα...

edit: δεν εχω κατι με το μαγαζι, εξαλλου τα συρματα του κανω, απλα τα περναω με ενα πανακι/χαρτομαντηλο κανα δυο φορες και ειμαι οκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2017, 16:42 από Zvoudas »

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια σύρματα έχουμε καταλήξει ως κορυφαία;
Μιλάω για kanthal A1 28g (0,32mm).

Αυτό που είχα και δούλευα και ήμουν ευχαριστημένος ήταν της up in vape.
https://s21.postimg.org/99fj1nvrb/image.jpg

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Εγώ πάντως θα επιμείνω για την ποιότητα των συρμάτων από VapeSpot. Τα χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα για πάνω από 8 - 10 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
+1 και απο μενα.εχω δοκιμασει kanthal k nichrome αποκει και ειναι εξαιρετικα.τετοια ποιοτητα και τιμη δεν υπαρχει αλλου στην ελλαδα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2017, 17:40 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
+1 και από εμένα για το Vape Spot ποιοτικά σύρματα.

[justify]@nikonian, καλησπέρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Είχα μία υποψία για όσα λες κι ο εγωισμός δεν με άφηνε να καταλάβω, (αφού όλα ήταν όπως πάντα, στρωτά κι όμορφα...). Όμως είδα πως έχεις δίκιο. Πιο συγκεκριμένα: [/justify]

[justify]Είχα σήμερα, στον NoLegal, Nichrome (n80) 0.5mm, 10 σπείρες, 2.5mm πυρήνα, διπλή αντίσταση και 0.3Ω. Έκοψε-έκαψε πάλι το βαμβάκι (2 φορές, μία με απλό οργανικό και μία με cb), και μάλιστα με χαμηλά βατ (από 20 βατ και πάνω), αλλά συνεχόμενες τζούρες. Το έκοψε ακριβώς στο κέντρο του πυρήνα. Υποθέτω επίσης πως πρέπει να βοηθάει και το σύρμα για το φαινόμενο, δηλ. να συγκρατεί παραπάνω χρόνο τη θερμοκρασία, να στεγνώνει πιο εύκολα το βαμβάκι στο κέντρο κ.λπ. κ.λπ. / είμαι περίεργος αν έχει συμβεί και σε άλλο φίλο. Ευχαριστώ και πάλι. [/justify]
Φίλε Joe το ίδιο συμβαίνει και σε μένα στον Skyline 0.4mm με 9 σπείρες σε συνεχόμενες τζούρες αρχίζω και αισθάνομαι ότι πάει να έρθει καμένο, το προλαβαίνω και σταματάω και εάν το ξανακάνω συμβαίνει μια από τα ίδια. Μάλλον συμβαίνει εκείνο που λες ότι συγκρατεί παραπάνω χρόνο τη θερμοκρασία διότι παρατήρησα ότι όταν άφηνα το fire άκουγα συνέχεια για 1 δευτερόλεπτο παραπάνω το βράσιμο της αντίστασης, μερικές φορές άνοιγα για να δώ το στήσιμο και δεν έβρισκα κάτι στραβό το μόνο που έβλεπα ήταν ότι στο κέντρο της αντίστασης το σύρμα ήταν πιο μαύρο. Σαν τελευταία ευκαιρία θέλω να δοκιμάσω με κλειστές σπείρες για να δώ τι παίζει, όταν το κάνω θα αναφέρω.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2017, 17:41 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
+1 και απο εμενα για τα συρματα απο vapespot και σε πολυ καλη τιμη,ειναι και τα μοναδικα που χρησιμοποιω εδω και κατι μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Για να το λέτε πολλοί ότι τα κανθαλ από vapespot είναι καλά και καλύτερα και από τα ud, θα δοκιμάσω.
Όμως χωρίς να θέλω να τα "ρίξω" με την ερώτηση μου, γνωρίζουμε κάτι ακόμα καλύτερο; Πχ είδα τα temco αλλά δεν συμφέρει να τα φέρει κανείς απέξω..

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Stealthvape και zivipf


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Crazywire κορυφαία

Sent from my SM-N920C using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Stealthvape και zivipf


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν πάει μόνο σε σένα η ερώτηση.  :tongue_smilie:

Παίδες, εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά Kanthal, συνήθως 35mm ή 32mm (μερικές φορές 40mm)
και είμαι comple με αντιστάσεις γύρω στο 1ohm. Τα σύρματα από vape-spot ή UD από FT. με SS (έχω UD νομίζω
32mm/35mm) δεν τα βρήκα γιατί δεν μου κάθονται καλά οι παραπάνω σπείρες από 6-7 και δεν παίζω με έλεγχο
θερμοκρασίας. Θα ήθελα να ασχολήθω και με άλλα σύρματα. Πχ με Nichrome 80 ή κάτι άλλο (Nife? δεν έχω ιδέα).
Έλεγα να πάρω αυτά (με βολεύει γιατί με κάτι άλλα μικρο-αντικείμενα δεν θα έχω μεταφορικά):
https://www.fasttech.com/products/3608702
https://www.fasttech.com/products/3608703

Έχετε να προτείνετε κάποια (άλλα) σύρματα που να μου ταιριάζουν βάση αυτά που έγραψα και από που; Να μην
με σκίσουν τα μεταφορικά όμως για 20-30m σύρμα...

Ευχαριστώ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364