vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

491 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Θελω Clapton Wire SS316L και βλεπω 2 επιλογες. Πυρηνα ss316l και στα δυο αλλα στο ενα εχει εξωτερικα Kanthal A1 και το αλλο SS. Να φανταστω το διπλο SS θα αρπαζει πιο γρηγορα ετσι; Καποια αλλη παρατηρηση/γνωμη;

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Ο πυρήνας είναι το σημαντικό. Αν είναι ίδιας διαμέτρου οι SS πυρήνες του κλάπτον το ίδιο γρήγορα θα αρπάζει και την ίδια ωμική αντϊσταση θα βγάζει το τελικό αποτέλεσμα. Μιας και το ανέφερες όμως, ανάμεσα σε ποια σΰρματα ταλαντεύεσαι?  8)

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Επειδη ηδη χρησιμοποιω Kanthal Clapton, παρατηρω οτι συνεχιζεται μια μικρη παραγωγη ατμου για καμποσα δευτερολεπτα αφου αφησω το κουμπι γιατι η εξωτερικη σπειρα κραταει θερμοκρασια. Eχει και αργο ramp up. Eνω το SS αρπαζει και κρυωνει πιο γρηγορα, δε θα ισχυει το ιδιο και για την εξωτερικη σπειρα απο SS?

1) UD 316L 26/30 

2) UD 316L 26SS/32Kanthal

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Αν εννοείς για το εξωτερικό σύρμα, το ίδιο θα ισχύει αν συγκρίνεις και ίδια μεγέθη στα σύρματα δηλαδή. Το kanthal έχει μικρότερη θερμική αγωγιμότητα απο το ατσάλι και για αυτό το ατσάλι "αρπάζει" πιο γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Σε tc που παίζει καλύτερα ? Στου ss πάντως μπαίνει κόφτης γρήγορα αν θυμάμαι καλά.  Γύρω στο 120 ας πούμε ?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
No no no...κανονικά...
Για να σου έμπαινε κόφτης γρήγορα κάτι άλλο έφταιγε...
Αλλά έχει που έχει μικρό TCR το ατσάλι...να το βάλεις και σε TC το ατσαλένιο clapton...ούτε για φυλακισμένο... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Γενικα προτιμω σε γευση το ατσαλι. Για Clapton τωρα δε ξερω ποιο θα μ αρεσει καλυτερα απ τα δυο αλλα θω παω full metal και θα παρω διπλο SS. Το Kanthal Clapton μου αρεσε πολυ επισης αλλα λιγο αργο και με αναγκαζει να ανεβασω watts για γρηγοροτερο "αρπαγμα". TC ουτε που να σκεφτομαι ε; Ειναι και UD παιζει να μην επιχειρησω καν. Για τον Hadaly παει.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Και clapton και UD?  :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Και να δουλευε παλι Watts θα επαιζα. Χοντρο Clapton + TC + RDA δεν μου καθεται καλα...

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Χωρίς να έχω ιδέα τι στησίματα κάνεις και σε τι βατ ατμίζεις έχε υπόψιν και το SS316L της geekvape που ειναι καλύτερο. Κλαπτοναρισμένο (fused βέβαια) κυκλοφορεί στην εξής διάσταση 2x26ga+32ga και αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και με 30ga εξωτερικά. Έχω πιάσει στα χέρια μου το πιο χοντρό τους μονάχα (2x24+32) το οποίο παίζει πολύ καλά αλλά βγάζει υπερβολικά χαμηλή αντίσταση, ενώ το πρώτο θα μπορείς να το κουμαντάρεις.  ;)

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Το κοιτουσα κι αυτο αλλα στην ιδια τιμη το UD δινει 2 μετρα περισσοτερα. Οταν μαθω τα γουστα μου σε claptons θα ψαχτω για καλυτερη ποιοτητα. Ευχαριστω παντως.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απλά εάν είναι καλύτερη η ποιότητα έχει καλύτερη απόδοση και διάρκεια ζωής το σύρμα...  :dontknow:

Επίσης το κόστος επηρεάζει και η συνολική ποσότητα του σύρματος. Ένα 5 μετρο fused 2x26ga έχει διπλάσια ποσότητα 26αριού σύρματος από ένα απλό κλαπτοναρισμένο 26ga. Το τι σύρμα θες να χρησιμοποιήσεις από εκεί και πέρα είναι δικιά σου υπόθεση.  :)

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Σωστος. Ειναι και fused. Θα τα παρω και τα 2  ;D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Γενικα προτιμω σε γευση το ατσαλι. Για Clapton τωρα δε ξερω ποιο θα μ αρεσει καλυτερα απ τα δυο αλλα θω παω full metal και θα παρω διπλο SS. Το Kanthal Clapton μου αρεσε πολυ επισης αλλα λιγο αργο και με αναγκαζει να ανεβασω watts για γρηγοροτερο "αρπαγμα". TC ουτε που να σκεφτομαι ε; Ειναι και UD παιζει να μην επιχειρησω καν. Για τον Hadaly παει.
Αν έχεις μοντάκι που υποστηρίζει preheat, δώσε εκεί W για να αρπάζει αμέσως και μετά θα πέφτει σε χαμηλότερα W.
Πάντως εύκολα φτιάχνεις μόνος σου τέτοιες αντιστάσεις, ένα δραπανοκατσάβιδο θέλεις και λίγο χρόνο για να μάθεις σωστά το τύλιγμα.

Ειδικά για τον χαντάλι, παίζει πολύ ωραία και με απλές αντιστάσεις, πχ microcoil 3mm διάμετρο 316SS 0.32mm.

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Θα πειραματιστω πολυ στον Hadaly εννοειται.
Εχω DNA75, θα επιχειρησω το κολπο να δωσω preheat σε Kanthal, το ειχα σκεφτει οταν παρατηρησα ποσο αργα "φορτωνει" σε  χοντρο dual Clapton.

Αν επιλεξω TC profile π.χ. SS316 φορωντας Kanthal, δε θα με πεταξει αυτοματα σε wattage mode; Το preheat που εχω ρυθμισει στο προφιλ θα παραμεινει ομως; Φανταζομαι οχι γιατι η επιλογη στο escribe βρισκεται κατω απ τον τιτλο "if you connect a temperature sensing sensing coil"

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276145 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364