vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Ξεκινα με 0,30 και μετα αν θελεις πιο υψηλα watt πας στο 0,40

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Λογικα πιο χαμηλα θα θελω..
Σε ηλεκτρονικο mode ειμαι γυρω στα 10-11-12W
Γυρω στο Ω ειμαι με το kanthal..
Οποτε 0.28-0.30 ειχα στο μυαλο μου!
Thanks!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ 0.28 θα έπαιρνα πάντως για μηχανικό και για τα δικά μου γούστα. Ανάλογα τί θα ήθελα σαν αποτέλεσμα θα έκανα και απο 5 έως 7 σπείρες σε 2.5 πυρήνα κυρίως. Σε αυτή τη διατομή βγαίνει και αυτό κοντά στο Ohm. Το ωραίο και ενδιαφέρον με το μηχανικό είναι η διαδικασία προσαρμογής της αντίστασης για να φέρεις το αποτέλεσμα ακριβώς στα γούστα σου!

Αποσυνδεδεμένος darkmass

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα μια ερωτηση παιδια.την ωρα που εστησα μια αντισταση με συρμα κανθαλ 32αρι πριν βαλω το βαμβακι εκανα dry bern βστε να δω αν ειναι ολα καλα και μην εχω κανα hot spot.καθως ομως πηγα με ενα τσιμπιδακι για τα φρυδια να κλεισω λιγο τις σπειρες οπως εχω δει σε πολλα βιντεο το μοντ απλα σταματησε να δινει ρευμα και δεν εδειχνε καθολου την αντισταση.οταν αναψα και ξανα πθρωσα την αντισταση ηταν ολα οκ.με τα καταλαβα οτι το τσιμπιδακι ηταν πλαστικο στην ακρη που βλεπω σε τοσα βιντεο ενω εγω ειχα μεταλλικο(αυτο το κλασσικο για τα φρυδια).η αντισταση θα ειναι οκ η θα την εχω σκοτωσει ;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
μπορείς να το κανεις και με το μεταλλικό αλλα δεν πρέπει να πατάς το κουμπί την ώρα που πιέζεις
πατάς αφήνεις πιέζεις
αυτές που βλέπεις στα video είναι κεραμικές και δεν κάνει βραχυκύκλωμα

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
μην ανυσηχεις..ολα καλα θαναι απλα κανεις κατι σαν βραχυκυκλωμα.μμην πατας ποτε το fire οταν το κανεις και βασικα πρωτιμησε ενα τσιμπηδακι με κεραμικα ακρα για νασαι οκ
οτι ειπε ο συννονοματος!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος darkmass

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Ωωω να σαι καλα!αρα ειναι οκ η αντισταση;

Ευχαριστω παιδια ειμαι νεος στο αθλημα με επισκευασιμους και προσπαθω ακομα

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2017, 12:30 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος StefPasc

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • Ad astra per aspera
Εγώ 0.28 θα έπαιρνα πάντως για μηχανικό και για τα δικά μου γούστα. Ανάλογα τί θα ήθελα σαν αποτέλεσμα θα έκανα και απο 5 έως 7 σπείρες σε 2.5 πυρήνα κυρίως. Σε αυτή τη διατομή βγαίνει και αυτό κοντά στο Ohm. Το ωραίο και ενδιαφέρον με το μηχανικό είναι η διαδικασία προσαρμογής της αντίστασης για να φέρεις το αποτέλεσμα ακριβώς στα γούστα σου!
Γιάννη πόσο θα "κρατήσει" πρακτικά το αποτέλεσμα; Αν υποθέσουμε ότι βρίσκεις ένα καλό στήσιμο σε μηχανικό, όσο φθίνει η μπαταρία δεν θα έχεις διαφορετικό αποτέλεσμα γεύσης και πυκνότητας ατμου; Δηλαδή θέλω να πώ ότι το να δουλεύεις σύρμα για tc  πρακτικά σε  bypass πόσο θα σε ικανοποιεί ατμιστικά ;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Δυστυχώς ρωτάς τον λάθος άνθρωπο για αυτό. Εγώ πλέον που ατμίζω τόσο λίγο η διάρκεια του μηχανικού δεν με απασχολεί γιατί βγάζω άνετα μέρα ή και μέρες αναλόγως, με το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο καλό αποτέλεσμα.
Η συγκεκριμένη απάντηση βέβαια ήταν για nichrome και όχι για σύρμα για TC, αλλά ακόμα και με σύρμα για TC, την ίδια απάντηση θα δώσω!
Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, απο τα 3.8Volt θεωρητικά μέχρι τα 3.2, έχω μια πτώση στο heat flux της τάξης του 90. Για μένα που μου αρέσει ο ζεστός ατμός, θα έλεγα ότι καταλαβαίνω τη διαφορά κάπου στα 3.4. Φαντάσου πόσο λίγο ατμίζω για να βγάζω και μέρα! :tongue_smilie:


Το παράδοξο με το σύρμα για TC, ανάλογα το σύρμα αλλά εγώ μόνο με NiFe το έχω δοκιμάσει, είναι ότι ενώ στους 220 βαθμούς η αντίσταση μπορεί να είναι ας πούμε 0.6Ohm, αν ξεκινάς με μία αντίσταση στα 0.3Ohm και τα watt εκεί να είναι 19.2 περίπου που σου δίνει 232 heat flux, στους 200 βαθμούς, η αντίσταση είναι 0.57Ohm, τα watt 20.2 περίπου και όλο αυτό σου δίνει heat flux 246! Μεγαλύτερο δηλαδή ;)  Αυτά με υπολογισμό στα 3.4volt.
Εγώ απο αυτά καταλαβαίνω ότι προσαρμόζοντας τη τζούρα σου χρησιμοποιώντας σύρμα για TC σε μηχανικό, μή αφήνοντας ή αφήνοντας τη θερμοκρασία να ανέβει τόσο όσο με τον αέρα, προσαρμόζεις στην ουσία το ατμίστικό σου αποτέλεσμα ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Ήρθα για σκονάκια..., ;D (και μάλλον θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια του αγαπημένου φίλου estrifan). Έχω σχηματίσει μία μικρή (μικρή όμως) γνώμη για το Nichrome, κι έχω βέβαια πάρα πολλούς περιορισμούς + δεν το έχω δουλέψει τόσο ώστε να κάνω σωστή συζήτηση. Το θέμα μου. Όντως, σαν σύρμα το βρήκα πολύ καλό, δίνει γεύση και δεν κλέβει κάπου. Το δούλεψα μόνο σε 0.4mm και μόνο σε 0.4, 0.6Ω. Παρά τις θετικές μου εντυπώσεις για το άτμισμα που βγάζει, δεν εντυπωσιάστηκα τόσο (π.χ. όσο είχα εντυπωσιαστεί όταν είχα χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά το Ni200 σε έλεγχο θερμοκρασίας). Αυτό που δεν μπορώ να δω καθαρά: δεν εντυπωσιάστηκα γιατί η διαφορά είναι στις λειτουργίες vw και tc ή στο πώς θα στήσω το κάθε σύρμα; ή μήπως όλα αυτά μαζί;  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Όλα αυτά μαζί θα έλεγα συν του ότι είμαι σίγουρος ότι δεν έστησες το Ni200 σε διάμετρο 0.4 ε ;)
Εγώ ας πούμε το Ni200 το δοκίμασα σε 0.20mm μόνο. Το nichrome το έχω δοκιμάσει σε 0.25 και 0.32 κυρίως και σε clapton 0.32+0.20. Και τα δύο μου άρεσαν αρκετά. Επίσης εμένα γενικότερα τα χοντρά σύρματα (όχι οι συνδυασμοί απαραίτητα) δεν μου κάθονται καλά οπότε και δεν τα προτιμώ.
Απο εκεί και πέρα, εγώ το nichrome το χρησιμοποιώ σαν βασικό σύρμα για power mode ή και μηχανικό αντί του kanthal. Άρα αν θέλουμε τελικά να συγκρίνουμε δύο σύρματα που δουλεύουν στην ίδια λειτουργία και με κοντινές αγωγιμότητες, Kanthal & nichrome, έβγαλες κάποιο συμπέρασμα? Ή δεν έχεις καταλήξει ακόμα?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@estrifan, καλησπέρα κι ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Χαχα, ναι, έχεις δίκιο για το Νι200, έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε 0.25mm. Εδώ ήταν οι περιορισμοί μου, (Nichrome), το ήθελα μόνο σε χοντρά σύρματα, από 0.4mm και πάνω. Σαν σύγκριση με το kanthal, ακόμα δεν έχω σωστή άποψη γιατί έχω ελάχιστα στησίματα με Nichrome. Απλώς είδα πως είναι πολύ καλό σύρμα, αλλά δεν πήρα μπαμ διαφορά. Θα σε ζαλίσω στο άμεσο μέλλον. Χίλια ευχαριστώ και πάλι. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Καλά τώρα σιγά, ζάλισέ με όσο θέλεις.  ;D
Και εμένα αλλά και πολύ περισσότερο πιο έμπειρα άτομα που θα έχουν και κάτι παραπάνω να πουν!  ;)
Μην κοιτάς που τον τελευταίο χρόνο έδωσα εγώ μια ώθηση να ξαναχρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο σύρμα και να πάρει λίγο τα πάνω του. Υπάρχουν άτομα εδώ που το χρησιμοποιούν πολύ πριν απο εμένα και έχουν καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη άποψη. Εμένα απλά μου έκανε εντύπωση πως ένα σύρμα που συμπεριφέρεται τόσο καλά και σταθερά και που δίνει και καλή γεύση, δεν δουλεύεται τόσο πολύ. Και εμένα άλλος μου το έμαθε! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Εχει καποιος καλη εμπειρια απο ud nichrome 0.4 ωστε να προβω σε αγορα αυριο?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
@estrifan, κάτι ήθελα να σου πω και το ξέχασα, τέλος πάντων. Έχω ρίξει τέτοια στησίματα σήμερα που έφτασα σε άθλιο κορεσμό (χωρίς πλάκα). Έκαψα και τον τελευταίο γευστικό μου κάλυκα. Παρ' όλα αυτά, επιμένω σε χοντρό σύρμα και μόλις επανέλθουν οι λειτουργίες μου τότε θα επανέλθω κι εγώ στο θέμα. Ευχαριστώ ξανά.  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364