vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 3 χρήστες
SEB, dkostas, Boogie2008

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Και παραπάνω μη σου πώ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
estrifan φιλε μου αμα το επειβαιβεωνεις σιγουρα οντως με εσωσες απο το ψυχιατρειοοοοοοοοοοο :o :o :o :o :o :o εχω χασει τον υπνο μου να βρω τι σκατα φταιει

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μη σκας...αλλά αν θέλεις να σκάσεις, μπορώ να σου δώσω άλλο λόγο  ;)
Αν ας πούμε έχεις κάνει παραπάνω απο 4 σπείρες θα έπρεπε να ανησυχείς γιατί σου βγαίνει 0.82 Ohm και όχι παραπάνω... :tongue_smilie:

Και για να μην σκας για το πρώτο θα σου πω τι εννοώ με το "παραπάνω" με ένα παράδειγμα. Αν είχες στρίψει αντίσταση με 8 σπείρες και σου έβγαιναν 1.5 τα Ohm, κατά την ατμοποίηση η αντίσταση θα έφτανε και τα 1.53 Ohm ;)   0,03 Ohm διαφορά δηλαδή!

καλησπέρα παιδιά, βασικές διαφορές στην ποσότητα και γευση του ατμου μεταξύ των kanthal, ss, clapton??

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Kanthal και ατσάλι να τα συγκρίνεις μεταξύ τους. Το clapton δεν είναι ένα σύρμα απο ένα υλικό. Είναι συνδυασμός συρμάτων απο ένα ή και διαφορετικά υλικά. Μπορείς να έχεις clapton απο kanthal, clapton απο ατσάλι, clapton και απο τα δύο μαζί... :dontknow:
Μεταξύ kanthal και ατσάλι τώρα, στο ατσάλι οι περισσότεροι λένε ότι έχουν πιο καθαρή γεύση.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Να δώ αν το πάω σωστά. Σε λίγες μέρες θα έχω ένα κλώνο Kayfun v3 mini. Θα έιναι η πρωτη φορά που θα ασχοληθώ με επισκευάσιμο. Θέλω να φτιάχνω τσιγαρίσιες αντιστάσεις ( για τα ohm ακόμα το σκέφτομαι, μάλλον 1.6-1.8 ). Λέω να πάρω Kanthal Α-1 σύρμα στα 0.20 και οργανικό βαμβάκι. ξεκινάω καλά ή θα βασανιστώ?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2016, 09:28 από NekosAthina »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Προτιμότερο θα ήταν να πάρεις σύρμα Kanthal Α-1 διαμετρήματος 0.30 - 0.32mm.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Kαλά ξεκινάς, αλλά το σύρμα που σκέπτεσαι να πάρεις είναι πολύ λεπτό και ίσως σε παιδέψει λίγο.
Θα σου πρότεινα kanthal 0.28mm, που είναι πιο εύκολο να το δουλέψεις.
ed. μαζί γράφαμε Tem

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Ερώτηση προς τους γνώστες.

Παρήγγειλα και παρέλαβα από zivipf.de σύρμα 27wag SS316L & 27awg Kanthal A1. Και τα 2 σύρματα τα στρίβω σε 2.5αρη πυρήνα και βγάζω αντιστάσεις από 0,6 ως 0.8 Ω πάντα με τις ανάλογες σπείρες που αντιστοιχούν στην κάθε περίπτωση. Το ζήτημά μου είναι οτι ενω με τον ίδιο ακριβως τρόπο στρίβω και 26awg & 28awg σύρματα και δεν έχω ΠΟΤΕ πρόβλημα, με το συγκεκριμένο και σε όλους τους ατμοποιητές μου (Skyline, GTIII, Hadaly και διάφορους άλλους original & κλώνους) έχω σκασίματα. Με το που πατάω να ατμίσω δεν έχει ομαλό άτμισμα αλλά σκάει συνεχως.

Παίζει να έχει κανείς άποψη για το τι μπορεί να φταίει?

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
καλησπερα ,σας εχω ζαληση το ξερω αλλα εχω αποριες και δεν μπορω να βρω λυση
θα παρουσιασω 2 αντιστασης.Παρακαλω οποιος ξερει να μου πει σε τι watt παιζουν.
http://www.eliquid.cz/?goto=katalog_detail&id=332&page=0
UD Kanthal A1 26GA, 0.4 x ID2.5 x 0.5ohm
και
http://smoki.me/UD-Kanthal-A1-26-AWG-0-4mm-1-2ohm-10pcs

UD Kanthal A1 26 AWG 0.4mm 1.2ohm
παιζω με τον bachelor nano
:dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Χρησιμοποιησε το steam engine εκει θα μπορεις να υπολογισεις οτι θελεις

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
η δευτερη ειναι 1.2 ωμ αρα παιζει ωραιοτατα στα 11-14 βατακια (εσυ θα βρεις το ποσο ακριβως σε ευχαριστει)η πρωτη τωρα 0.5 ωμ ξεκινα απο 20 βατ και ανεβαινε μεχρι να σε ευχαριστει το ντουμανι η γευση και να μην εχεις υποτροφοδοσια.λογικα θα παιζει καλα στα 25-30 βατ περιπου.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
ευχαριστω παρα πολυ και τους δυο σας  :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σας.  :respect_hat: :respect_hat:
Βάζω στον κάλαθο της ft συρματάκια και βαμβάκια και πήρε κάπου το μάτι μου για nichrome ποιο να πάρω για να δοκιμάσω/παίξω έτσι για αρχή;

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364