vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, tibolaso, camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Ε καλά μη σκας τότε...άστο το σκούρο και δες το γυαλιστερό!  :)
Και πες μας και εσύ τις εντυπώσεις σου τελικά! ;)

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Το σκούρο το έχω ξεχάσει απ όταν συνειδητοποίησα ότι είναι...σκούρο :tongue_smilie: Αλλά με ρώτησες για τις τιμές που δίνει και προσπάθησα να απαντήσω, όσο μπορούσα. Πως θα μπορούσα να σε αγνοήσω άλλωστε; Αφού από το Φλεφάρη που παρακολουθώ το φόρουμ, ελάχιστοι "estrifan" σαν εσένα αντιστάσεις :laugh1:
Κι αν το σκούρο είναι καλύτερο;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Και κάπως έτσι αποκάλυψες το πως βγήκε το estrifan. :tongue_smilie:  (ο τόνος πάει στο a)
Μωρέ δοκίμασέ το αν θέλεις να σου λυθεί η απορία, εμένα απλά μου φαίνεται περίεργο... :dontknow:
fapeland είναι αυτή...ποιός ξέρει τί φέρνει...  ;)

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες, έστηνα αποκλειστικά είτε με kanthal είτε με SS316L. Από την ημέρα που δοκίμασα το πρώτο στήσιμο με nichrome (n80, 0,40mm) παρατήρησα ότι αποδίδει πολύ καλύτερα την γεύση των υγρών που κάνω (γλυκά γαρ). Αρχικά σκέφτηκα ότι είναι placebo αλλά έχω κάνει πανομοιότυπα στησίματα στον ίδιο ατμοποιητή, με kanthal/ss316l/ti (και ίδιο βαμβάκι, ίδιο υγρό) και δεν μπορώ να πάρω το αποτέλεσμα που μου δίνει το nichrome.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Το κανθαλ ΕΙΝΑΙ ni cr που το παραγει η εταιρια Kanthal και εχει κανει την πατεντα να το εμπλουτισει με σιδηρο για να αντεχει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες σε εκκινητες dc μοτερ (εκει που το ni cr ζεσταινοταν παραπανω και ηθελε υψηλοτερες διατομες με αποτελεσμα να βγαινει γκουμουτσα).
Αλο κει και περα ως νεοτερο και εμπλουτισμενο υλικο ειναι καλυτερο, τουλαχιστο οσον αφορα τη χρηση του σε αντιστασεις για κατασκευες. Τωρα σχετικα με τη χρηση στο ΗΤ θεωρω -χωρις ομως να το γνωριζω απο καποια μελετη- πως λογικα πρεπει να ειναι λιγακι καθαροτερο απο το κλασικο ni-cr αφου μερος του νικελ εχει αντικατασταθει απο σιδηρο που θεωρητικα ειναι φιλικοτερος στον ανθρωπινο οργανισμο.
Απ την αλλη το κλασσικο νικελ χρωμ εννωειται τσιμπαει καλυτερα θερμοκρασια (και αυτο του το ελαττωμα ηρθε να διορθωσει το κανθαλ)
Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά έχω καιρό να γράψω στο forum και διάβασα ότι δεν πρέπει να κάνουμε dry burn στις αντιστάσεις και φοβήθηκα να πω την αλήθεια, γιατί εδω και ένα χρόνο έστηνα kanthal a1 0,40mm σε subtank mini σε micro coil. Μιας και έχω πια pico στα χέρια μου είπα να περάσω να δοκιμάσω το temp control αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να πάρω. Βλέπω για SS, ni200 από τα πρώτα temp control wires και είδα και ένα άλλο που είναι NI80CR20. Δεν έχω κάποιο εργαλείο να κάνω αντιστάσεις όλες φτιάχνονται πάνω σε κατσαβιδάκι το γνωστό μπλε του subtank mini. Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας και την εμπειρία σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Στις πρώτες εποχές του στριψίματος, ο κόσμος έπαιζε αποκλειστικά με NiCr. Η φιλοσοφία τότε ζητούσε λεπτά σύρματα και μεγάλες αντιστάσεις, NRN, σε επισκευάσιμους με πολύ σφιχτή τζούρα και κυρίως χρήση με ego ή μηχανικά μοντ, καθώς τα VV της εποχής ήταν το ProVari, το οποίο δεν έδινε πάνω από 2.5Α αν θυμάμαι καλά, κάτι ιδιοκατασκευές που λειτουργούσαν στην ίδια φιλοσοφία, και όλα τα άλλα που έδιναν ότι ήθελαν, όποτε ήθελαν, αν ήθελαν. Το κάνθαλ έγινε μόδα όταν άρχισε να εξαπλώνεται η μέθοδος των κολλητών σπειρών, της τροφοδοσίας με βαμβάκι και του ντουμανιού αβέρτα. Το κανθαλ άνθισε πραγματικά όταν πολύ μεσάτοι τύποι άρχισαν να δουλεύουν ribbon. Τώρα που ξαναγυρνάει η ρόδα στις ανοιχτές σπείρες, ανακαλύπτουμε ξανά το NiCr. Το οποίο όντως, στις ανοιχτές σπείρες γράφει πολύ καλά. 

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Το nicr τι ακριβώς είναι? Είναι για temp control? Καλημέρα

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 11:40 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Σύρμα από κράμα νικελοχρωμίου με ωμική αντίσταση λίγο μικρότερη από το kanthal. Δεν παίζει σε έλεγχο θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ακριβώς. Αυτό το οποίο προορίζεται για έλεγχο θερμοκρασίας, είναι το Ni200.

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Είναι δηλαδή πιο καλό από το kanthal. Και αυτό πως το ζητάμε; Για temp control τι να πάρω; ss ni200 ή ti;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Το ζητάς σαν νικελοχρώμιο ή Nichrome (Ni80Cr20). Aπλά, πρόσεξε μήπως σου δώσουν κατά λάθος το Ni200, το οποίο είναι μόνο για TC. Από τα σύρματα που ρωτάς για tc, θα σου πρότεινα το ss.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
........... Για temp control τι να πάρω; ss ni200 ή ti;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από τα τρία που αναφέρεις θα σου πρότεινα περισσότερο τα δύο πρώτα. Με προτίμηση όμως στο SS. Στα περισσότερα καταστήματα θα το βρείς ως SS316L.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι για temp control θα πρότεινα να ξεκινήσει κανείς με Ni200 ή τιτάνιο αν μιλάμε για έτοιμες αντιστάσεις ειδικά.
Αν μιλάμε για σύρμα, θα πρότεινα Ni200 με τις γνωστές ιδιαιτερότητες που έχει. Έτσι και αλλιώς για να δουλέψεις έλεγχο θερμοκρασίας πρέπει να γνωρίζεις κάποια πράγματα πρώτα.
Αυτό γιατί στο ατσάλι αλλάζει λίγο η αντίστασή του με την άυξηση της θερμοκρασίας, που έχει σαν συνέπεια να μην συμπεριφέρεται τόσο σωστά όσο θα θέλαμε αν δεν προσέξουμε λίγο παραπάνω κάποια πράγματα. Συνεπώς πολλοί απογοητεύονται απο τον έλεγχο θερμοκρασίας και θεωρούν ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή ότι δεν παίζει σωστά.
Παρόλα αυτά, το ατσάλι θεωρείται πιο ασφαλές και ακόμα και αν δεν δουλέψει όπως θα θέλαμε σε έλεγχο θερμοκρασίας, μπορούμε να το δουλέψουμε άνετα και σε power mode. Τα άλλα δύο όχι. Απλά αν δεν δουλέψει τελικά όπως θα θέλαμε, το πιο σίγουρο θα είναι οτι φταίει κάτι με το στήσιμο ή την αντίσταση αν είναι εργοστασιακή ή τις ρυθμίσεις, παρά με τον έλεγχο θερμοκρασίας σαν λειτουργία.

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Δοκίμασα τιτάνιο και νικέλιο στον melo και στο subtank mini, με έλεγχο θερμοκρασίας και έτοιμες αντιστάσεις. Και στους δύο ατμοποιητές μου φάνηκε πολύ σφιχτή η τζούρα. Στον melo, οκ, αλλά στο subtank mini δεν ξέρω γιατί, συνήθως είναι αρκετά ικανοποιητική η τζούρα... Μπορεί να έπαιξε ρόλο ο έλεγχος θερμοκρασίας ή το νικέλιο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171765 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364