vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, filikos4, Ηρακλης, billythekid

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Θα σου έλεγα μπακαλίστικα 2,5-3w/cm αλλά θέλει δοκιμές για να βρεις πού σε ικανοποιεί

Αποσυνδεδεμένος NickosRousis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
26gauge εχω οποτε απο το engine που μου εστειλες βλεπω οτι για 0.4Ω θελει 4.6 σπειρες. Παντως οσο μικροτερα Ohm τοσα περισσοτερα Watts,σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Αν μιλάς για τη ρύθμιση που πρέπει να κάνεις στο μόντ , σε λιγότερα ώμ δώσε λιγότερα βατ .

Αποσυνδεδεμένος NickosRousis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
σε διαφορες αντιστασεις και builds που εχω δει,βλεπω οτι οι μικρες αντιστασεις λενε αρκετα watts. π.χ 30-60 watts.Θελω να κανω ενα build για αρκετα συννεφα.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
για 0.52 ωμ αντισταση εγω παιζω γυρω στα 25-35 watt.βεβαια αυτο ειναι σχετικο και ο καθενας την βρισκει αλλιως.πειραματισου λιγο και βρες που σου καθεται εσενα καλα..αμα σαρεσει εσενα και χαμηλοτερα νασαι δεν υπαρχει προβλημα

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
σε διαφορες αντιστασεις και builds που εχω δει,βλεπω οτι οι μικρες αντιστασεις λενε αρκετα watts. π.χ 30-60 watts.Θελω να κανω ενα build για αρκετα συννεφα.



Καλέ μου φίλε επειδή βλέπω ότι είσαι νέος στους επισκευάσιμους (από ότι γράφεις), θα σου πρότεινα τώρα στις αρχές να ασχοληθείς με νορμάλ στησίματα και όχι να κάνεις διαγωνισμούς για το πιο στήσιμο θα βγάλει πιο πολύ ντουμάνι.

Και όταν λέω νορμάλ, εννοώ στησίματα με αντιστάσεις της τάξης των 0,5 Οhm και πάνω και άτμισμα σε λογικά Watt.

Όλα θα έρθουν σιγά σιγά αφού εξοικιωθείς με το στρίψιμο και αφού μάθεις τα βασικά περί της λειτουργίας των επισκευάσιμων.

Θέλει αρκετό διάβασμα και υπομονή και το φόρουμ είναι εγκυκλοπαίδεια και θησαυρός γνώσεων.

Στο πόσα Watt θα δουλέψεις μία αντίσταση, παίζουν πολλά ρόλο, όπως το πάχος και το είδος του σύρματος, η διάμετρος σπείρας, ο αριθμός τως σπειρών, ο ατμοποιητής, το μοντ, κλπ.

Δεν ασχολούμαι με το άθλημα των ντουμανιών και δεν κυνηγάω σύννεφα, αλλά νομίζω ότι τα σύρματα clapton είναι γι αυτό το σκοπό.

Όλα τα παραπάνω τα γράφω με φιλική διάθεση και πιστεύω να μην παρεξηγήσεις τα γραφόμενά μου. :)

Αποσυνδεδεμένος NickosRousis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,οντως ειναι πολλα αυτα που δεν ξερω και πρεπει να μαθω.Μην φοβασαι makis66 δεν σε παραξηγω! :) Αν καποιος εχει αποθηκευσει κανα καλο οδηγο περι επισκευασημων κτλπ θα το εκτιμουσα αν αφηνε ενα συνδεσμο.Και παλι ευχαριστω παιδια :D


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Οδηγός για επισκευάσιμους μάλλον δεν υπάρχει, αλλά υπάρχουν διάφορα νήματα που μπορείς να μελετήσεις.

Χρόνο, όρεξη και υπομονή θέλει.

http://e-kapnisma.gr/index.php/board,72.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22319.0.html

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια καλημερα,αυτα τα συρματα τις ud kanthal ειναι καλα(σαν εταιρια λεω);Προτηνετε καποια αλλα καλητερα;

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο το Kanthal και το Clapton τους.

Αποσυνδεδεμένος NickosRousis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να αγορασω,απο ηλ.καταστημα,ετοιμη αντισταση clapton?

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Ξερω οτι το www.osmoshop.gr εχει ετοιμες Clapton

Αποσυνδεδεμένος NickosRousis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Ωραια,λεω να παραγγειλω 1-2 να εχω γιατι ακουω πως ειναι καλες.Αληθεια,ποια ειναι τα πλεονεκτηματα τους?

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
παιδες τι συρμα να παω για να στηνω διπλες αντιστασεις γυρω στο 0,80 - 0,90, με οσο το δυνατο λιγοτερες σπειρες? 

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Γιατί να θες διπλές αντιστάσεις με λίγες σπείρες και όχι μονή με περισσότερες ;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558061 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9325 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364