vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
estrifan ενα θα σου πω..εμενα τον κανθαλακια με τοση προπαγανδα θα με κανεις να αγορασω και Nichrome k nife.. :)) :)) :)) :))

Καθόλου προπαγάνδα...είναι απλά η πραγματικότητα!  ;)
Σαν κανθαλάκιας το πιθανότερο είναι να σου αρέσει το nichrome. Το NiFe, αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με έλεγχο θερμοκρασίας, μπορεί να σε παιδέψει. Ο έλεγχος όμως, όχι το σύρμα! Αλλά απο τη στιγμή που τον μάθεις και πάρεις το σωστό αποτέλεσμα, θα καταλάβεις και εσύ γιατί το διαφημίζω τόσο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
εγω με το ss της ud καπου στα 92 tcr τα βρισκαμε..δεν ξερω :idiot1:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
οχι το εχω το tcr..ειχα δουλεψει κ συνεχιζω να δουλευω που και που το ss απλα δεν με ικανοποιει ιδιαιτερα

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
για να ειμαι πιο σπαθι θα σας πω οτι στο κανθαλ εδωσα πολλες ευκαιριες. δυστυχως δεν με ικανοποιει το αποτελεσμα.
δεν το πεταω, ουτε το απορριπτω, αλλα με το ss εχω πολυ καλυτερο αποτελεσμα.
το σπαστικο με αυτο που εχω κ δεν ξερω το tcr του ειναι οτι βαριεμαι τη διαδικασια, αναψε σβησε το μοντακι, λιγο πανω, λιγο κατω..  παντως πιστευω οτι κοντα στο 100 βγαζει σωστο αποτελεσμα, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος.

Και πάλι θα σου πω να μη σκας γιατί ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος. Αν επιμένεις με το ατσάλι και σε έλεγχο θερμοκρασίας μόνο, αφού μπορείς να το δουλέψεις και σε power mode, δεν παίρνεις καλύτερα της zivipf που δίνει και TCR να είσαι τουλάχιστον καλυμμένος απο αυτό το κομμάτι?  :dontknow:
Και αν επιμένεις για ένα σύρμα κοντά στο Kanthal με καλύτερο αποτέλεσμα και σε TC, δεν δοκιμάζεις και εσύ κανένα NiFe?  :angel:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
περιμενω να μου ρθει τις επομενες μερες το NiFe. θελω να δω τι κανει κι αυτο.
δε σκαω κ ιδιαιτερα, αλλα ειμαι της τρελολογικης οτι θελω να περνω το απολυτο στην αποδοση, ειτε αυτο ειναι συρμα, ειτε ιπποδυναμη, ειτε οτιδηποτε. :laugh1:
εχω ακομα αρκετο απο δαυτο... τεσπα... θα το παιδεψω λιγο ακομα μπας κ του βρω το σωστο tcr.

περιμενω να μου ρθει τις επομενες μερες το NiFe. θελω να δω τι κανει κι αυτο.
δε σκαω κ ιδιαιτερα, αλλα ειμαι της τρελολογικης οτι θελω να περνω το απολυτο στην αποδοση, ειτε αυτο ειναι συρμα, ειτε ιπποδυναμη, ειτε οτιδηποτε. :laugh1:
εχω ακομα αρκετο απο δαυτο... τεσπα... θα το παιδεψω λιγο ακομα μπας κ του βρω το σωστο tcr.
Όταν το παραλάβεις και αφού το δοκιμάσεις ...ενημέρωσε και τα φιλαράκια σου βρε drum. ..

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Καθόλου προπαγάνδα...είναι απλά η πραγματικότητα!  ;)
Σαν κανθαλάκιας το πιθανότερο είναι να σου αρέσει το nichrome. Το NiFe, αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με έλεγχο θερμοκρασίας, μπορεί να σε παιδέψει. Ο έλεγχος όμως, όχι το σύρμα! Αλλά απο τη στιγμή που τον μάθεις και πάρεις το σωστό αποτέλεσμα, θα καταλάβεις και εσύ γιατί το διαφημίζω τόσο :thumpup:

Αν σας πω οτι κι εγω σαν "kanthalακιας", το Nichrome μου φαινεται οτι βγαζει πιο ωραια γευση;;; Αυθυποβολη; Δεν ξερω..

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Ως πρώην κανθαλάκιας έχω να πώ τα εξής:

Κάνθαλ με κάνθαλ έχει μεγάλη διαφορά. Όταν άτμισα για πρώτη φορά το κάνθαλ από zivipf απλά δεν ξαναγόρασα από πουθενά αλλού. Η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη ώς προς την γεύση. Λές και ήταν άλλο σύρμα...Φυσικά και μπορεί να υπάρχει κάποιο πιο καλό...δεν έχω δοκιμάσει και όλα τα κάνθαλ που κυκλοφορούν.

Μετά είπα να μπώ και σε tc και δοκίμασα ni200, ss, ti. Mε εξαίρεση το ni200 που κάτι έλεγε, τα υπόλοιπα μου ήταν απλά αδιάφορα.
Άλλο που δεν ήθελα φυσικά. Πού να μπλέκεις τώρα με tc και δεν ασχολήθηκα και πολύ, δηλώνοντας φανατικός κανθαλάκιας.

Και πριν από περίπου 2-3 εβδομάδες λέω δεν βάζεις και αυτό το nife να το δοκιμάσεις; Ε λοιπόν βάζω το nife και έχω κολλήσει. Από τότε χρησιμοποιώ ελάχιστα κάνθαλ και όταν το χρησιμοποιώ ξενερώνω. Τεράστια διαφορά στην γεύση. Το ότι το βάζω ακόμη είναι καθαρά λόγο δικής μου ανασφάλειας με το tc γιατί αν δεν σου κλειδώσει σωστά το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα παίρνεις ούτε χτύπημα, ούτε ατμό.  Και μιλάω για το nife48. Πού να δοκιμάσω και το nife30 του Άγγλου. 

Αν είναι καλύτερο όπως λέει ο estrifan τότε θα του στείλω πολλά πεινερλί  :laugh1:

Προχθές δοκίμασα και το Nichrome και ακόμη απορώ γιατί ένα τόσο καλό σύρμα δεν το έχω δουλέψει τόσο καιρό  :confused1: Για όσους δεν θέλουν να αχοληθούν με tc νομίζω αξίζει να το δοκιμάσετε.

Το καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα για μένα μέχρι στιγμής (περιμένω και το nife30 του Άγγλου) είναι:

1. Nife48(Zivipf)
2. Nichrome
3. Nife30(Zivipf)
4. Kanthal
5. Ni200

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Ωραίος,είμαι του κάνθαλ κ εγώ,περιμένω τον αβοκαντο,θα δοκιμάσω και το Nichrome μεταξύ άλλων!
Θενκξ για τις πληροφορίες παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Βάλε nichrome 26ga στον Avocado και...  :tongue_2: 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας

Το καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα για μένα μέχρι στιγμής (περιμένω και το nife30 του Άγγλου) είναι:

1. Nife48(Zivipf)
2. Nichrome
3. Nife30(Zivipf)
4. Kanthal
5. Ni200

Αν κρίνω απο την κατάταξή σου, μάλλον το NiFe30 της zivipf είναι στα ίδια με το NiFe30 της dicodes...αν και έχουν μεγάλη διαφορά στο TCR και δεν το έχω δοκιμάσει κιόλας το 30άρι της zivipf για να ξέρω...δεν νομίζω κιόλας, τρία NiFe έχω δοκιμάσει, δεν χρειάζεται νομίζω να δοκιμάσω και τέταρτο...
Βέβαια απο την άλλη εσύ έχεις και το Kanthal πιο πάνω απο το Ni200, αλλά είπες είναι του γερμανού και αυτό...δεν ξέρω...θα γράψω και εγώ λοιπόν μια ολοκληρωμένη κατάταξη με όλα όσα έχω δοκιμάσει και με γνώμονα τη γεύση:

1. NiFe30 (stealthvape)
2. NiFe48 (zivipf)
3. NiFe30 (dicodes) - Nichrome
4. Ni200 - τιτάνιο
5. Kanthal - ατσάλι

Ναι ναι...το ατσάλι δεν μου έδωσε καθόλου έντονη γεύση, πιο καθαρή ναι, έντονη όμως όχι... :dontknow:  Τα βάζω μαζί μόνο και μόνο γιατί τα χρησιμοποιώ το ίδιο "ευχάριστα" και με την ίδια συχνότητα...όποια και αν είναι αυτή....  ;D

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αν σας πω οτι κι εγω σαν "kanthalακιας", το Nichrome μου φαινεται οτι βγαζει πιο ωραια γευση;;; Αυθυποβολη; Δεν ξερω..

Πιο πολύ πραγματικότητα!  ;)
Το ανάποδο έπαθα με το ατσάλι! Εκεί που είμαι έτοιμος να πάρω γεύση καλύτερη που έβλεπα που έλεγαν οι περισσότεροι, έχω προετοιμάσει τον εαυτό μου ψυχολογικά, τραβάω τζούρα και ήταν λες και τράβηξα απο drip tip 5 μέτρων...το μόνο που κατάλαβα ήταν μια καθαρή γεύση του υγρού στο βάααθος.... :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2016, 02:44 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
<Εισερχομενη ερωτηση αδαη> Το Nichrome ειναι για VW ή για TC? Ανοιχτες ή κλειστες σπειρες?

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Σύρμα Νικελοχρώμιου για χρήση σε mods χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας.
Η περιγραφή του προιόντος από Ελληνικό κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
<Εισερχομενη ερωτηση αδαη> Το Nichrome ειναι για VW ή για TC? Ανοιχτες ή κλειστες σπειρες?
Το Nichrome ειναι για VW  με ανοιχτες  σπειρες

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί όχι με κλειστές?

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Οπως θες το φτιαχνεις. Εγω προτιμω ανοιχτες γιατι νομιζω οτι παιρνω καλυτερη γευση, και γλυτωνω το ντραβαλο των hot spots. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364