vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Για να τα βάλουμε σε μια σειρα και μεις οι απαίδευτοι: το nichrome ειναι για λειτουργία power και μόνο ενώ το niFe για tc?
To nichrome απο διάμετρο δεν ειδα καπου 0.32 αλλα 0.30mm.  Να υποθεσω οτι υπολογίζω τη διάμετρο που θελω οπως θα εκανα και με κάνθαλ?  Δηλαδη εγω που εκανα κανθαλ 32 και 35, ποια διάμετρο σε nichrome να προτιμήσω αφου ανεβαινει μονο κατα δεκαδες 0.20, 0,30, 0,40?

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο σύρμα νομίζω το πάχος 0,30mm είναι μια χαρά.

Εγώ αυτή τη διάσταση θα παραγγείλω στην επόμενη αγορά συρμάτων.

Υπόψην ότι χρησιμοποιώ σύρματα πάχους 0,28 και 0,32mm σε Kanthal A1 και σε SS316L.

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
προσωπικά χρησιμοποιούσα το 0.25 αλλά πλέον δεν το βρίσκω εύκολα, το 0.30 όπως  λέει ο Μάκης είναι μια χαρά  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Για να τα βάλουμε σε μια σειρα και μεις οι απαίδευτοι: το nichrome ειναι για λειτουργία power και μόνο ενώ το niFe για tc?
To nichrome απο διάμετρο δεν ειδα καπου 0.32 αλλα 0.30mm.  Να υποθεσω οτι υπολογίζω τη διάμετρο που θελω οπως θα εκανα και με κάνθαλ?  Δηλαδη εγω που εκανα κανθαλ 32 και 35, ποια διάμετρο σε nichrome να προτιμήσω αφου ανεβαινει μονο κατα δεκαδες 0.20, 0,30, 0,40?

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστά τα λες. Όσον αφορά τη λειτουργία τους.
Όσον αφορά τη διάμετρο, δεν τα λες και τόσο σωστά!  :)
Στα καταστήματα που έβαλα πιο πριν έχει και άλλες διαμέτρους και μάλιστα εγώ έβαλα μόνο εκείνα που το είχαν σε 0,40. Υπάρχουν και άλλα με πιο μικρές. Για παράδειγμα αυτό έχει σε 0,32 που θέλεις εσύ. Τη διάμετρο την υπολογίζεις όπως με το Kanthal, εκτός αν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα Ohm που θα βγάλει το σύρμα γιατί το nichrome βγάζει μικρότερη αντίσταση απο το Kanthal. Όχι πολύ, αλλά μικρότερη.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Συμφωνω Con και εγω αυτη την ανασφαλεια δεν την εχω ξεπερασει ακομα :nope:

Παντα οταν χρειαζεται να φυγω εκτος βασης για καποιο διαστημα ειδικα εχω παντα και το κανθαλακι μαζι.

Εχω ακομα την υποψια οταν χρειαστει να σεταρω ξανα εαν εχει κλειδωσει στην σωστη τιμη η αντισταση,με την σωστη θερμοκρασια,να ειναι ολα καλα με την τροφοδοσια απο το σεταπ etc etc....

Γι αυτο με τα 2 απο τα 3 διαφορετιτκα μοντ που εχω και δοκιμαζω tc μονο με ενα νοιωθω μια καποια ασφαλεια,
στα υπολοιπα 2 οποτε βλεπω κατι 0.02+ ή - δεν :nope:


Μην κοιτας τον estiafan που οτι μοντ και να του ερθει εχει πανω 510 απο provari  :sfyrigma:

Εγώ πάλι επειδή σχεδόν ξεκίνησα με έλεγχο θερμοκρασίας και απο τότε μόνο έτσι ατμίζω, δεν πρόλαβε καν να μπεί στο μυαλό μου αυτή η έννοια της ανασφάλειας...
Αλλά θα σας πω ότι απο τον οκτώβρη περίπου που ξεκίνησα με TC, μία φορά είχα πρόβλημα και αυτό απο δικό μου λάθος, υποτροφοδοσία. Το οποίο δεν ήταν και κάτι τόσο τραγικό όμως αφού και πάλι άτμιζα απλά λίγο υποτονικά! Απο την άλλη όμως, σε power mode με υποτροφοδοσία θα είχα φάει καμένο ε!  ;)
Μην το λες αγαπητέ teo77. Με το vtc mini έμαθα να ζω με μια διαφορά της τάξης του 0,01 με 0,02 Ohm. Προσαρμόστηκα και άτμιζα μια χαρά! Με το pico τα πράγματα είναι πιο στρωτά! Άσε που έμαθα να στήνω πιο σωστά, ή πιο καλά ίσως γιατί κυνηγάω πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα...  :dontknow:

Μια μικρή διόρθωση...το ψευδώνυμο είναι estrifan, όχι estiafan   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2016, 09:18 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Ετσι ειναι estrifan,σορρυ για το λαθος nickname!

To tc και εγω μαζι σου υποθετω οτι μπορει να βοηθησει τον ατμιστη να δουλεψει καλυτερα τα στησιματα του.

Εχω την εντυπωση οτι ισως να περνω λαθος ατμιστικο αποτελεσμα με την διαφορα τιμης αλλα δεν ειμαι σιγουρος φυσικα.

Θυμαμαι οτι οποτε κλειδωνε λαθος εχανα απο χτυπημα , ενταση γευσης και ατμου,
ενω με υψηλοτερη τιμη αντιστασης και μαλλον και αυξημενη θερμοκρασια στο coil ειχα πολυ επιθετικο ατμισμα και πιο θερμο ατμο που παλι δεν μου αρεσε.

Οποτε κλειδωνω με σταθερη τιμη στο ενα μου μοντ και θερμοκρασια δωματιουπερνω εξαιρετικο αποτελεσμα 
και ξερω πια οταν κατι δεν μου παει καλα ατμιστικα πως οφειλεται ή στο σεταπ μου ή σε καποιο θεμα του ατμοποιητη και οχι σε καποια μεταβλητη που εχει να κανει με το tc.

Σε Ελληνικο καταστημα υπαρχει το NiFe48 apo Stealthvape? 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μπααα...ούτε στη stealthvape  ;D

Αν όντως ψάχνεις NiFe48, έχει το fabvape και το ατμόραμα, της zivipf είναι όμως. Η stealthvape βγάζει NiFe30, οπότε αν θέλεις αυτό, απο όσο ξέρω εγώ δεν υπάρχει ελλάδα...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ετσι ειναι estrifan,σορρυ για το λαθος nickname!

To tc και εγω μαζι σου υποθετω οτι μπορει να βοηθησει τον ατμιστη να δουλεψει καλυτερα τα στησιματα του.

Εχω την εντυπωση οτι ισως να περνω λαθος ατμιστικο αποτελεσμα με την διαφορα τιμης αλλα δεν ειμαι σιγουρος φυσικα.

Θυμαμαι οτι οποτε κλειδωνε λαθος εχανα απο χτυπημα , ενταση γευσης και ατμου,
ενω με υψηλοτερη τιμη αντιστασης και μαλλον και αυξημενη θερμοκρασια στο coil ειχα πολυ επιθετικο ατμισμα και πιο θερμο ατμο που παλι δεν μου αρεσε.

Οποτε κλειδωνω με σταθερη τιμη στο ενα μου μοντ και θερμοκρασια δωματιουπερνω εξαιρετικο αποτελεσμα
και ξερω πια οταν κατι δεν μου παει καλα ατμιστικα πως οφειλεται ή στο σεταπ μου ή σε καποιο θεμα του ατμοποιητη και οχι σε καποια μεταβλητη που εχει να κανει με το tc.

Σαφώς και παίρνεις λάθος ατμιστικό αποτέλεσμα με τη διαφορά τιμής. Αν είχαμε τρόπο να ρυθμίσουμε την αρχική αντίσταση (όπως σε κάποια Koopor mod) θα ήταν όλα καλύτερα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα ήταν και τέλεια όμως ε. Αν το λάθος ήταν στο στήσιμο και όχι στο mod, δεν νομίζω να ήταν και τόσο σταθερό το αποτέλεσμα έτσι και αλλιώς... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2016, 19:32 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
χρησιμοποιει καποιος +ατμιστης αυτο το συρμα? τι στα διαλα tcr εχει?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Έμπλεξες και εσύ με τα ατσάλια ε...  :D
Εγώ θα σου έλεγα να μη σκας...ο κατασκευαστής δεν το δίνει οπότε ότι και να σου πει ο οποιοσδήποτε, σχετικό θα είναι...οπότε κάνε τις δοκιμές σου και εσύ και βάλε το εκεί που σε ικανοποιεί περισσότερο! ;)

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
estrifan ενα θα σου πω..εμενα τον κανθαλακια με τοση προπαγανδα θα με κανεις να αγορασω και Nichrome k nife.. :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Εγω πηρα σημερα 0,30mm nichrome να το δοκιμασω

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
ωραιος..περιμενω απο εσενα τοτε εντυπωσεις που αποτι καταλαβα εισαι πιο κοντα στα γουστα μου και με νιωθεις!!!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Θα τα αναφερω εδω σιγουρα (ποτε δεν αφηνω την ατμοπαρεα ετσι) 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
για να ειμαι πιο σπαθι θα σας πω οτι στο κανθαλ εδωσα πολλες ευκαιριες. δυστυχως δεν με ικανοποιει το αποτελεσμα.
δεν το πεταω, ουτε το απορριπτω, αλλα με το ss εχω πολυ καλυτερο αποτελεσμα.
το σπαστικο με αυτο που εχω κ δεν ξερω το tcr του ειναι οτι βαριεμαι τη διαδικασια, αναψε σβησε το μοντακι, λιγο πανω, λιγο κατω..  παντως πιστευω οτι κοντα στο 100 βγαζει σωστο αποτελεσμα, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος.

Μπααα...ούτε στη stealthvape  ;D

Αν όντως ψάχνεις NiFe48, έχει το fabvape και το ατμόραμα, της zivipf είναι όμως. Η stealthvape βγάζει NiFe30, οπότε αν θέλεις αυτό, απο όσο ξέρω εγώ δεν υπάρχει ελλάδα...


Σε ευχαριστω θερμα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9387 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364