vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Kouros17, lemon78, tibolaso

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
βγαινει φιλε μου.το συρμα σου ειναι 0.32mm..θες περιπου στις 6 σπειρες και θασαι καπου στο 1 ωμ.τωρα απο βατ ειναι θεμα γουστου..ξεκινα απο 11-12 και ανεβαινε σταδιακα μεχρι να βρεις το σημειο που σε ικανοποιει εσενα

Αποσυνδεδεμένος panos_skr

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ φιλε μου, θεωρητικά μεχρι ποσα watt μπορω να φτασω? 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μια μικρή παρατήρηση αν μου επιτρέπετε και δεν μου διέφυγε και κάπου στα λεγόμενά σας...
6 σπείρες θέλει για να βγεί 1 Ohm αν στρίψεις σε 2mm πυρήνα. Σε 3mm πυρήνα θέλεις 4,5 σπείρες περίπου...
Το λέω γιατί εγώ με τον subtank έστριβα πάντα σε 3mm πυρήνα... :dontknow:
Οι 6 σπείρες σε 3mm πυρήνα δίνουν κάπου 1,3 Ohm. Σε αυτό το setup θέλεις κάπου 13-16 watt...ανάλογα και τα γούστα σου...

Όλα αυτά τα βγάζεις πανεύκολα μέσα απο εδώ όμως, για να ξέρεις και τι να παραγγέλνεις! :)

Αποσυνδεδεμένος panos_skr

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Οκ ευχαριστώ πολύ, από οτι καταλαβα χαμηλότερη τιμη αντιστασης με αυυο το καλβδιο δυσκολα γίνεται  σωστα? 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Γίνεται με άλλους τρόπους...  :)
Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με το στρίψιμο... μπορεί να θέλεις να μάθεις τί είναι το twisted ή το clapton ας πούμε...λέω εγώ τώρα...
Πολύ νωρίς για αυτά αλλά μπορεί να σου αρέσει η ενασχόληση αν το μελετήσεις λίγο...
Πάντως αν θέλεις σύρμα σε αυτή τη διάμετρο με μικρότερη αντίσταση και για απλές αντιστάσεις μιας που είσαι στην αρχή αν κατάλαβα καλά, μπορείς να δοκιμάσεις το ατσάλι (SS316L) το οποίο σε 3mm πυρήνα θα σου δώσει 0,7Ohm στις 6 σπείρες, ή ακόμα καλύτερα για μένα (προσωπική άποψη) το Nichrome το οποίο θα σου δώσει αντίστοιχα 1 Ohm ακριβώς! ;)

Αποσυνδεδεμένος panos_skr

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Ετσι ακριβώς φιλε μου ειμαι αρχη ακομα εχω διαβασει αρκετα εδω θα ξεκινησω με αυτο για αρχη, απλα δεν θελω να ασχοληθω με ελεγχο θερμοκρασίας ευχαριστώ και παλι για τις απαντήσεις. 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Η προταση μου ειναι οπως και των συνατμιστων παραπανω να δουλεψεις με kanthal a1  απο 0,30-0,32mm σε 2,5mm πυρηνα και ss 316l με 0,30 ή 0,35mm σε 2,5mm πυρηνα και αναλογα τα watt θα βρεις το σημειο που σου αρεσει

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
εχει δικιο ο estrifan.επειδη εγω στριβω σε 2 και 1.8 mm εχω ξεχασει οτι παιζουν και μεγαλυτερα διαμετριματα.χαχαχαχα.σορρυ παιδες!!! :-[

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ ρε παιδία να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα σαν πιο καινούριος...?
Γιατί αυτό το nichrome δεν συζητιέται τόσο όσο το Kanthal? Για μένα που το δοκίμασα, μου άρεσε περισσότερο, μου έβγαλε καλύτερη γεύση και αρπάζει και πιο γρήγορα που τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα είναι ότι πρέπει... Φαντάζομαι κάτι χάνω απο τα χρόνια που υπάρχει το άτμισμα και σιγά σιγά εξελίσσεται...δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς... :dontknow:
Μόνο σε συνδιασμούς το πετυχαίνω...τύπου clapton δηλαδή...

Απο την άλλη βέβαια σκέφτομαι και το NiFe που δεν είναι τόσο διαδεδομένο και είναι απο τα πιο καινούρια σύρματα αν όχι το πιο καινούριο...μιλώντας αντίστοιχα για έλεγχο θερμοκρασίας... Ούτε με αυτό το καταλαβαίνω παρόλο που είναι το πιο ευκολοδούλευτο σύρμα, απροβλημάτιστο και δίνει και την καλύτερη γεύση...πράγμα παραδεκτό απο πολλούς μάλιστα...

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
ισως γτ το κανθαλ ειναι το πιο ευχρηστο και ευκολο ας πουμε ως πρως τους νεους ατμιστες συρμα.μια προσωπικη αποψη εκφερω κ δεν ξερω κατα ποσο στεκει.βεβαια δεν εχω δικαιωμα να μιλαω μιας και τα μονα συρματα που εχω δουλεψει ειναι κανθαλ και σσ και τελικα λογο ευκολιας και καλυτερης κατεμε αποδοσης προτιμισα το κανθαλ

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Το βρισκεις και το nichrome αλλα υπαρχει σε μικρες διατομες, το kanthal το βρισκεις και σε μεγαλυτερες πολυ πιο ευκολα

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό...εκτός αν ίσχυε παλαιότερα...με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα και nichrome 0,40mm σε διάφορα καταστήματα...παρόλο που εγώ το θεωρώ πολύ χοντρό.
Απο την άλλη όμως γιατί ούτε τα καταστήματα δεν ασχολούνται τόσο με το nichrome? Πολύ κακή διαφήμιση το καημένο το nichromάκι... ;D

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Προσπαθησα να βρω, αλλα δεν βρηκα, που το βρηκες; Ελλαδα εννοω

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
ειναι οτι κ το πιο διαδεμενο ειναι το power mode στα ηλεκτρονικα και μηχανικα μοντ και ειναι φυσιολογικο να υπαρχει μεγαλυτερη προωθηση του κανθαλ συρματος ρε παιδια.πολλοι μεσα καιγω βαριουνται να ασχοληθουν με tc και πανε στο πατροπαραδοτο power mode ;)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Αυτο ειναι αληθεια, εχει την ταλαιπωρια του ο ελεγχος θερμοκρασιας 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171758 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558010 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364