vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 6 χρήστες
teo77, Jorge, manoslykos, bloodlessz, Doubt, infernity

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Συνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
εχει χαμηλη ωμικη αντισταση αρα δεν ειναι για σφιχτη τζουρα εκτος λογικα και αν θες 10 σπειρες για να περασεισ το ομκαι να εχει πολυ θερμοκρασια που δεν το θελω.και εγω θελω να ασχοληθω με ss.εχω vtc και μηχανικο.παιζει δηλαδη ενας τυπος συρματος να εχει την ικανοτητα να ειναι ευμεταβλητος στη θερμοκρασια αλλα να παιζει και χωρις ελεγχο?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μια χαρα μπορεις. Το iStick30 απο 0.5Ω και πανω δε δουλευει? Θυμαμαι λαθος?
Με ss 316L διαμετρου 0.32mm που εχω εγω βγαζω αντιστασεις γυρω στα 0.7-0.8Ω.
Γενικα υπολογιζε πως εχει τη μιση αντισταση απο το αντιστοιχο Kanthal.
Παναγιώτη, ξέρεις ότι είμαι κυνηγός της γεύσης. Έχει όντως σοβαρή διαφορά? Να την κάνω την απόπειρα στα 0.28mm?

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Τρυφωνα, παραπανω γευση δε θα παρεις, αλλα δε θα εχεις την μεταλλιλα που μπορει να εμφανισει το Kanthal.
Επισης, το ss ειναι πιο ανθεκτικο. Με το Kanthal καθε 15ml ηθελα αλλαγη συρματος, με το ss φτανω τα 20-25ml χωρις προβλημα.
Τελος, ειναι πιο ευκολο στο στησιμο. Φτιαχνω mc με το χερι χωρις καψιμο, οπου την πας την σπειρα εκει θα κατσει, εχει ελαχιστη ελαστικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δε βαριέσαι, ένα μέτρο για δοκιμή θα το χτυπήσω. Θα επανέλθω μετά από εξαντλητική δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας34

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα.προσπαθησα να στησω μια αντισταση με νικελιο σε magma και μου βγηκε 0,12 εβαλα θερμοκρασια 255c ειμαι καλα?

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Μακριά από αυτό:     https://www.fasttech.com/p/1758907
 Μάλλον σιδερίλα θα αποκαλούσα την ...ακατονόμαστη γεύση που δίνει.
Ίσως το kanthal της Fasttech είναι έτσι γιατί έχω χρησιμοποιήσει διάφορα σύρματά τους κι ήταν μια χαρά.
Kanthal από ελληνικά καταστήματα έχω χρησιμοποιήσει μόνον ribbon (για τους πάλαι ποτέ genesis-τους έκοψα). Μια χαρά ήταν κι αυτό.
 

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Μακραν απο τα καλυτερα kanthal που εχω δοκιμασει ειναι του Youde


https://www.fasttech.com/products/2675100


Πιο καθαρο συρμα και με πιο καθαρη γευση δεν ξαναπερασε απο τα χερια μου.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Αρκετά καλό βρήκα κι εγώ αυτό το kanthal: https://www.fasttech.com/products/1992907
Αλλά με πιάνεις αδιάβαστο. Ποια είναι η διαφορά των δυο αυτών;


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2015, 21:24 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Μαζί σου φίλε  micron αν και έχω στήσει μονο με Ni200 απο τη UD έχω να πω τα καλυτερα

παρα πολύ καθαρό και ευκολο στο χειρισμό του χθες εκανα παραγγελία και έβαλα και kanthal το μονο κακό οτι δεν έχουν όλα τα νούμερα σύρματος

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
το https://www.fasttech.com/products/1992907 γράφει πως είναι χρώμιο αλλά kanthal. Δηλαδή;
Ξετυλίγεται όλο σαν ελατήριο, όμως στρίβεται εύκολα και δίνει καλό άτμισμα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2015, 21:25 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Εγω σε kanthal ετσι και αλλιως μονο 32mm & 40mm χρησιμοποιω οποτε με καλυπτει :thumpup:


Η διαφορα με τα αλλα ειναι,


- Πιο ευκολοδουλευτο (δεν γνωριζω γιατι)

- Πιο καθαρη γευση (αυτο ειναι το ατου του)

- Χωρις υπολείμματα (απο την πρωτη τζουρα καθαρη γευση)


Τωρα παρηγγειλα για νεες εμπειριες και τα 316SS συρματα του Yude σε 32mm & 40mm επισης, ελπιζω να ειναι ενταξει.


Το Ni του Youde που παρηγγειλα ακομα ερχεται, εχει κανα 2 μηνες, μαλλον δεν θα ερθει ποτε :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Και παίρνω την απόφαση λοιπόν να "φτιάξω" ένα microcoil χρησιμοποιώντας NiCr10. Φτιάχνω λοιπόν, ατμίζω δυο-τρεις τζούρες, λέω "πωπω εδώ είμαστε". Μετά την 10 τζούρα μιλάμε για ό,τι πιο βρωμερό έχω κάνει. Σαν να έφτιαξα υγρό με γεύση σκουριάς. Και όχι τίποτ' άλλο, επειδή μου άρεσε στην αρχή, πρόλαβα και γέμισα τον kl+ και πήγε όλο στο νεροχύτη. Θυμίστε μου να μην το ξαναδοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος daffy

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα δεν ξέρω αν ποσταρο στο σωστό νιμα ασ το διορθώσουν η διαχειριστές αν γίνεται ευχαριστώ.
Λοιπόν έχω εδώ και μια βδομάδα τον oncetc από την γνωστή εταιρεία το πρόβλημα όμως θεωρώ ότι δεν είναι στο μηχάνημα αλλά στο σύρμα γιατί έστησα σε subtank mini με n200 και ενώ είχα ντουμανι και χτύπημα από γεύση τίποτα, να συμπληρώσω ότι είχα φτιάξει αντίσταση στα 0,17 με 28ga  και είδα και απόειδα ξανά έστησα με κανθαλ και όλα καλά. Η ερώτηση μου είναι γιατί δεν έχω γεύση με tc και αν μπορώ να κάνω microkoil χωρίς να κάνω dry burn για τούς ευνόητους λόγους που δεν μας έχει εξηγήσει ακόμα ο γιατρός. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το SM-T315 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
παιδια τα φωτα σας.
για να στησω με καθαλ 30 gauge αντισταση στα 0,6-0,7 ohm με ποσες σπειρες και τι διαμετρο πρεπει να χρησιμοποιησω?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Για να στήσεις τόσο χαμηλή αντίσταση 0,6 Ohm με αυτό το σύρμα (30 AWG - 0,25mm) κανονικά θέλεις σε 2,5mm τρυπανάκι 2 σπείρες. Δηλαδή αδύνατο. Με 6 σπείρες είσαι στα 1,7 Ohm.
Πρέπει να προμηθευτείς Kanthal A1 26 AWG - 0,40mm σύρμα για να πετύχεις με 6 σπείρες 0,7 Οhm σε 2,5mm τρυπανάκι.
Το παρακάτω πρόγραμμα θα σε βοηθήσει πολύ να κατανοήσεις τί παίζεται αλλάζοντας τις τιμές:

http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=0.7&hfnw=14&awg=26&id=2.5&ll=4

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix