vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ποια είναι η πρώτη απορία που δεν απαντήθηκε;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Περιμενα συγκεκριμενο νουμερο διατομης συρματος και προτινομενο αριθμο σπειρων για τις τιμες των αντιστασεων που ρωτησε γι αυτο το εγραψα.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
http://www.steam-engine.org/coil.asp?

Ιδιαιτερα στην advanced εκδοση εχεις οσες πληροφοριες χρειαζεσαι...

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Μιας και ειμαι ψιλοασχετος με τα συρματα τι συρμα πρεπει να αγορασω για να φτιαχνω αντιστασεις για τον Subtank mini γυρο στο 1Ω?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Kanthal A1 0.35mm, 6 σπείρες, τρυπανακι 2.5mm.
Θα σου βγει περιπου 1Ω αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Παίδες, ποια από τις παρακάτω αντιστάσεις (με ίδια διάμετρο σπείρας) είναι καλύτερη για την αυτονομία της μπαταρίας μας :
- 1.5Ω με 0,28mm σύρμα και 7 σπείρες ή
- 1,5Ω με 0,32mm σύρμα και 9 σπείρες ?

Ως προς το ατμιστικό αποτέλεσμα θεωρώ πως είναι καλύτερη εκείνη με τις 9 σπείρες λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας ατμοποίησης, αλλά ποια από τις δύο ταλαιπωρεί περισσότερο τη μπαταρία μας?

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά και στα δύο σου παραδείγματα η αντίσταση είναι 1.4ωμ  αν βάζεις 2χιλ τριπανακι η 1.6 αν βάζεις 2.5χιλ.
θεωρητικά καλύτερη γεύση είναι οι πολλές σπείρες αφού είναι κοντά στα 1.5cm μεγαλύτερο το micro coil και για μπαταρία είναι οι λίγες .

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Σωστά αλλά ο υπολογισμός έγινε για 2,25mm διάμετρο σπείρας   :))

Για τη γεύση - αίσθηση, συμφωνούμε. Μεγαλύτερο μήκος αντίστασης = καλύτερη ατμοποίηση.
Ως προς τη ζωή της μπαταρίας,  γενικά το μικρότερο μήκος σύρματος είναι καλύτερο ή το ίδιο ασχέτως της διατομής του ?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Οσο μεγαλυτερο το μηκος αλλα και η διατομη του συρματος τοσο περισσοτερο ρευμα χρειαζεται. Αρα και μεγαλυτερη η καταπονηση της μπαταριας.

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Με τι σύρμα ni200 και τι αντίσταση να φτιάξω σε  driper,  θα αξίζει ,θα έχω ντουμάνια;
Μπορώ να φτιάξω διπλή αντίσταση και αν ναι πως ρυθμίζεται θα πρέπει να αυξήσω πολύ τα watt  ;
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2015, 18:00 από araditsas »

Να ρωτησω , επειδη ειμαι καπως καινουριος στον χωρο τον επισκευασιμων ... μπορειται να μου πειτε ποιο ειναι το ποιο καλο συρμα για στρηψιμο αντιστασεις ? δεν εννοω τι διαμετορς (π.χ 0.30,0.28) εννοω Kanthal A1,Ni Cr , kntl. γιατι προχτες πηρα ενα συρμα που δεν ξερω τι προευλεσει ειχε, δεν ξερω απο ποιον φραχτη το εκοψε , απλα δεν μου εκανα σωστη ατμοποιηση ασε που ειχα και προβλημα στο λαιμο , δηλαδη πονουσε οταν καταπινα ... καμια ιδεα ?

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε vantas όλα τα σύρματα καλά είναι, με την προϋπόθεση ότι κάποιο υλικό δεν σου δημιουργεί πρόβλημα, πχ το νικελ στο NiCr. Κάποιοι βρίσκουν διαφορές στη γεύση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ όποτε είχα πρόβλημα με το λαιμό μου οφειλόταν είτε σε hot spot είτε σε βρώμικο σύρμα. Και στις δύο περιπτώσεις είχα και αλλοίωση γεύσης (μια μεταλίλα να το πω;). Πιστεύω πως για αρχή πρέπει να αγοράσεις κάποιο σύρμα (προτείνω kanthal A1 μονο και μόνο επειδή με έχει βολέψει προσωπικά) το οποίο να ξέρεις τι είναι. Αν μη τι άλλο θα ξέρεις αν σε ενοχλεί, τι να αποφύγεις στο μέλλον.
Φιλικά,
Γιάννης

οταν λες hot spot  τι εννοεις ? ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση σου ! δεν παιζει δλδ ρολο στο συρμα ? η στο υγρο το οι ποναει ο λαιμος μου ?

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Κοίτα δεν ξέρω τι υγρό ατμίζεις ούτε σε τι είσαι συνηθισμένος . Εγώ όταν πήγα από εργοστασιακό σε επισκευάσιμο έπεσα από 9-12mg νικοτίνη σε 6άρα. Επίσης δεν γνωρίζω τι εργοστασιακό χρησιμοποιείς ούτε ποιον επισκευάσιμο. (Αν πχ ο επισκευάσιμος έχει υπολείματα λαδίλας από την κατασκευή του, μπορεί ακόμα και αυτό να σου δημιουργεί θέμα)
Αν όμως το πρόβλημα στο δημιουργεί η αντίσταση και όχι το υγρό τότε (πιθανολογώ) μπορεί να έχεις hotspot, δηλαδή να πυρώνει κάποιο μέρος της αντίστασης πχ ένα ποδαράκι, ή το σύρμα να έχει βρωμιά (δοκίμασε να το καθαρίσεις με λίγο ασετον πριν φτιάξεις καινούρια αντίσταση), ή το σύρμα να μη σου κάθεται καλά στο λαιμό (συμβαίνει και αυτό). Αλλά πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει να ξέρεις τι σύρμα είναι αυτό που χρησιμοποιείς.
Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
γιατί δε μας δίνεις ένα link από το σύρμα που πήρες; Από τη σελίδα του καταστήματος εννοώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315871 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem