vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

220 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, Blackwolf, SEB

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Σορρυ για την δυσφημιση αλλα 2 ni80 σύρματα (28ga μονόκλωνο και Fused Clapton 2-26/36) από mythical vapers ειναι επιεικώς απαράδεκτα.Μαυρίλα στο βαμβάκι και απο γεύση όχι κάτι ιδιαίτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2022, 14:19 από chkontog »

Αποσυνδεδεμένος MrGeneral

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2986 στις: Απριλίου 06, 2022, 17:25 »
Καλησπέρα, χρησιμοποιώ επισκευάσιμους τον τελευταίο χρόνο και μου αρέσει γενικά το πνευμονικό άτμισμα. Χρησιμοποιούσα ni80 σύρματα της coilology, αλλά μετά είδα το βίντεο του Φαρσαλινού που μιλούσε για τα σύρματα και πήρα ένα ζευγάρι χειροποίητες ss316l alien για τον dripper μου. Επειδή όμως θέλουν αλλαγή πλέον, υπάρχει κάτι νεότερο πάνω στο κομμάτι των εκπομπών από ni80; Επειδή χρειάζομαι διπλές, όταν δοκίμασα kanthal (flat Clapton από crazy wire) αργούσαν πάρα πολύ να ζεσταθούν ακόμα και με 100w και παραπάνω, αλλά με το ss, αν χτίσω 3 πυρήνες 26άρηδες και τους τυλίξω με 36άρι θα είμαι κάτω από τα 0.1 στις διπλές

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Τόσο χάλια είναι τα Mythical Vapers;;;; Είχα διαβάσει καλά σχόλια και πήρα ένα Ni80 26GA και ένα Kanthal 26GA... 

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Έχω πάρει 3 ni80 καρούλια fused mtl και 2 μονόκλωνα 26. Κανένα θέμα με βρωμιά και απο απόδοση γεύσης πάρα πολύ καλή.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
[member=22389]vsotos[/member] δεν είμαι ειδικός στα σύρματα.Μόνο vandy vape μονοκλωνο χρησιμοποιούσα και coilology fused clapton.Ατμίζω 2 χρόνια σε επισκευάσιμους και αυτό το πράγμα με τα mythical vapers δεν το έχω ξαναδει.Τι να πω. :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί να έτυχε δεν αμφιβάλω για τα λεγόμενα σου. Η δικιά μου εμπειρία με τα mythical είναι πολύ καλή και σε γεύση λίγο πάνω από coilology για μένα 

Συνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2991 στις: Απριλίου 06, 2022, 21:04 »
 υπάρχει κάτι νεότερο πάνω στο κομμάτι των εκπομπών από ni80;
 Δεν υπάρχει κάτι νεότερο σε αυτό τον τομέα.
Πέρα από διάσπαρτες και μερικές φορές αντιφατικές πληροφορίες δεν περιμένω να γίνει μια έρευνα για τα 3-4 επικρατέστερα είδη σύρματος.

Τώρα πολύ σωστά το είπες ότι διπλές αντιστάσεις με τριπλό πυρήνα 26 ga σε ss και πάνω από 0,1 ohm απλά δεν γίνεται.
Ή το κάνεις fused Clapton (διπλό πυρήνα) ή πέφτεις σε 28 ga πυρήνα ή αλλάζεις υλικό.
Μια ακόμα εναλλακτική είναι αντί για 3χ26 πυρήνα  να βάλεις ribbon 0,3*0,8. Βγαίνει αρκετά φαρδύ αλλά δεν έχει μεγάλο πάχος οπότε δεν είναι τέρμα χαμηλά η αντίσταση. Σε μένα 0,28 έως 0,30 ohm η αντίσταση (κλασσικά 5 σπείρες, 3mm core)

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν αυτό που θα γράψω λογικά έπρεπε να το γράψω στα περί υγείας μάλλον αλλά τεσπα, άλλαξα από n80 σε κανθαλ και όλες τις μέρες αυτές έχω βήχα συνέχεια, μόλις βάζω n80 ούτε δείγμα για βήχα, όλα τα υπόλοιπα δηλαδή στα υγρά, βαμβακια...είναι ίδια, θα έλεγα ότι νοιώθω και λίγο απογοητευμένος, ξανά γύρισα στο κανθαλ γιατί με όποιον ατμιστη συναντιομουν μόλις έβλεπε ότι ατμιζα με  n80 έβγαζε κερατα...

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Το kanthal ειναι οτι πιο σταθερο σε συρμα για ατμισμα, εκει ξαναγυρισα κι εγω μετα απο δοκιμες σε σχεδον ολα τα συρματα

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, σίγουρα είναι το ποιο σταθερό τουλάχιστον από τα ποιο γνωστά, δυστυχώς ξανά έβαλα ni80 γιατί δεν άντεχα κάθε τζούρα και βήχα, τώρα τι έχει παιχτεί δεν ξέρω. 

Αυτό που ξέχασα να πω είναι ότι έχω ένα mtl fused clapton σε κανθαλ και με αυτο είναι κομπλέ αλλά με 5 σπείρες βγαίνει 0.55 στα 16 βατ ανάβει...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2022, 10:38 από Eternal »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Μετά από 120ml inspector από την steam train με το ίδιο βαμβάκι.  Το σύρμα μπήκε στις αρχές Μάρτη, πάνω από μήνα και λειτουργεί καθημερινά all day. Σήμερα θα στρίψω μια καινούργια αντίσταση.
Είναι το mtl fused clapton N80, της Lion και το φέρνει μόνο ο Atmoulis. Το βρήκα ψάχνοντας το αντίστοιχο της coilology το οποίο ήταν σε έλλειψη. Ο ατμούλης λέει ότι είναι αμερικάνικο, εγώ έχω τις αμφιβολίες μου, ωστόσο είναι εξαιρετικό και το συστήνω.
Με κάνθαλ ή οποιοδήποτε άλλο είδος σύρματος, δεν υπήρχε περίπτωση να έχω αναλογα αποτελέσματα και γι' αυτό δεν αποτελουν επιλογή για μένα. Για την απόδοση της γεύσης, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα.
Για μένα ξαναλέω, όσοι νομίζετε ότι κινδυνεύει η υγεία σας, συνεχίστε να στρίβετε αντιστάσεις ανά 10ml, με κάνθαλ ή ότι άλλο νομίζετε σωστό.


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το κανθαλακι ειδικά σε πλεκτό έχει πολύ περιορισμένο χρόνο ζωής σε σχέση με ni80. Τώρα για τα κέρατα που βγάζουν δε ξέρω το λόγο εγώ αυτό πρώτη φορά το ακούω Ένας άλλος λόγος που δε χρησιμοποιώ κανθαλ σε μονοκλονο είναι επειδή μου βγάζει και γεύση σιδήρου, αλλά οκ γούστα είναι αυτά όποιος τη βρίσκει με το σύρμα εννοείται μένει εκεί.

Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Γιώργο από άποψη καθαρότητας, συμφωνώ το ίδιο συμβαίνει και με μένα με το timekeeper.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Με το timekeeper? :o :o Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Δυο φορές το είχα πάρει αυτό, 3 χρόνια πίσω και ποτέ ξανά με τη μπίχλα που έβγαζε, αν και νόστιμο υγρό. Αυτό δεν το σώζει ούτε ο ατμοποιητής που θααα... βγει, χωρίς σύρμα και χωρίς βαμβάκι! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Τι να σου πω,πάντως ένα 120μλ που πήρα 1 φορά άλλαξα βαμβάκι σύρμα είχα mtl Clapton coilology ni80.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz