vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 12 χρήστες
djfloor, Tem, lagoudakis, Buliwyf, billythekid, maprix, grag, Jorge, Kliman, Lazy Dog, tibolaso, Chris66

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος panagos87

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Θα το ξαδοκιμασω αυριοο.τα παντα εχω κανει τα χω παιξει δν παει αλλο...στο σπιτι ειμαι.στηνω και απο τις πρωτες τζουρες γινετε αυτο σιγα :wall:

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα το ξαδοκιμασω αυριοο.τα παντα εχω κανει τα χω παιξει δν παει αλλο...στο σπιτι ειμαι.στηνω και απο τις πρωτες τζουρες γινετε αυτο σιγα :wall:το υψος εδω το χω

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

   

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Νομίζω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με την αντίσταση όπως δείχνει η φωτό.

Αφού κανείς τα 2ml,βγάλε τον ατμό χώρις το ντεκ και γυρνά τον 180 μοίρες. Λογικά μετά από 2ml θα μαυρίσει και από την άλλη μεριά το βαμβάκι.
Σε δεύτερη φάση κοίτα εάν αλλαζουν τα ohm όταν πατάς fire και εάν ναι κατά πόσο αλλάζουν.


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2022, 08:57 από dinos_74 »

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
εγώ βλέπω οτι όλως τυχαία ( ; ) το καμμένο είναι απο την μεριά που υπάρχει το κεραμεικό.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Αναφορικά με το ζιρκόνιο, αυτό το δουλεύουμε σε θερμοκρασία μονο;

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
οχι μπορεις να το δουλεψεις οπως και το κανθαλ.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Α μάλιστα καλό αυτό, γιατί αν και έχω ss για θερμοκρασία δεν έχω δοκιμάσει και δεν νομίζω κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Oπως αναφερθηκε ηδη , στο FAB VAPE εχει Ζιρκονιο .
Νομιζω υπαρχει και η νεα παρτιδα οπου το συρμα ειναι πιο μαλακο
 
Να πουμε ομως και κατι αλλο παιδες ...........
Να τα γραφουμε ΟΛΑ και οσο γινεται πιο σωστα , διοτι δημιουργουνται μυθοι και μετα γινονται ...... νομοι ..... κι ας μην εχουν καμια απολυτως λογικη βαση ....

ΚΑΝΕΝΑ συρμα δεν εχει δημιουργηθει για ατμισμα .
ΟΛΑ τα συρματα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις ειτε σε TC , ειτε σε Watts .
Kαποια συρματα ειναι ικανα για λειτουργια TC και καποια ΟΧΙ .
To FeCrAl ή αλλιως Kanthal (λαθος ονομασια συρματος ) , δε μπορει να συνεργαστει με το συστημα TC .
Το ιδιο ισχυει και για το NiChrome ή αλλιως Ni80 .

Τα συρματα
Ζιρκονιο ( Zr )
Αν. Ατσαλι  ( SS )
Τιτανιο (Ti )
Νικελιο (Ni200)
Σιδηρονικελio ( NiFe )
και αλλα δυο - τρια ακομα που δε θυμαμαι , ΔΕΝ εχουν κατασκευαστει για ατμισμα .
Υπαρχουν πριν εμφανιστει το ατμισμα και χρησιμοποιουνται ........ οπου χρησιμοποιουνται .

Ολα δουλευουν σε λειτουργια Watts , αλλα ειναι καλο να αποφευγουμε τετοια χρηση , διοτι ΕΑΝ κατι παει στραβα στο στησιμο και θερμανθει  το συρμα περισσοτερο απο οσο πρεπει , εκλυονται ουσιες που ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ .
Οποιοδηποτε συρμα και αν θερμανθει πανω απο ενα σημειο , η λογικη λεει οτι θα υπαρξουν διαφορα αερια τα οποια για τον ανθρωπο δεν ειναι και οτι καλύτερο .
Απλα με συρματα οπως για παρδειγμα το Ni200 , εαν δεν ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ τι να κανεις και πως να το κανεις  ...... , μη γινεσαι πειραματοζωο ...
Δεν αξιζει ...

Αρα δεν υπαρχουν συρματα ΕΙΔΙΚΑ για TC .
Υπηρχαν τα συρματα και μερικα απο αυτα , ειδαμε οτι μπορουν να συνεργαστουν με τετοια λειτουργια  ( TC ) .

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
...οπότε με την λογική του μή χείρον βέλτιστον, ποιό σύρμα προτείνεις για wattage mode που είναι και το πιο διαδεδομένο;

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Προφανέστατα θα έλεγα kanthal

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας, το αντίστοιχο της vandyvape με το n80 mtl clapton της coilology  ποιο ειναι αλλα σε κανθαλ? η και αλλης εταιρειας οχι μονο της vandy.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2022, 11:29 από Eternal »

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Το μόνο που ξέρω είναι αυτό
https://mythicalvapers.gr/image/cache/syrmata%20kantal/resis_Kanthal_MTL%20clapton-900x900.png
Αλλά το claptonarisama τούς είναι για κλάματα πολλή χαλαρό Με αποτέλεσμα να (  ξεχειλωνει) χαλάει πολύ εύκολα.. όσες φορές προσπάθησα να το βάλω στο FEV έφαγα τά μούτρα Μου σέ αντίθεση Με τόν Brunhilde πού είναι πιο εύκολο το στήσιμο του και δεν το χαλάει καθόλου

Αποσυνδεδεμένος Haruspex

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά αν μπορεί κάποιος να μου λύσει κάποιες απορίες σχετικά με το temp control καθώς είμαι ώρα τώρα και πειραματίζομαι.

Καταρχάς το στήσιμο μου είναι με kanthal 28ga 5 - 6 ανοιχτές σπείρες και ατμίζω περίπου στα 12w. Τώρα δοκιμάζω και με ss316l με παρόμοιο στήσιμο. Όλα κομπλέ.

Όμως είπα να δοκιμάσω με το SS και το temp control μιας και το istick pico μου από ότι έχω δει σε reviews παρόλο που είναι παλιό mod αποδίδει σωστά σε αυτό το mode.

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως ακριβώς να το σετάρω. Πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να κλειδώσω την αντίσταση, στα 0.65 ohm. Μετά επέλεξα το Temperature SS mode και πάτησα με την θερμοκρασία στους μόνο 100c και προς έκπληξη μου ατμοποιούσε σωστά. 

Διαπίστωσα όμως ότι μπορείς να ρυθμίσεις και τα watt στο temp mode πράγμα που δεν το ήξερα και ήταν εξαρχής ρυθμισμένα στο τέρμα στα 75w, τα κατέβασα στα 12w.

Ξαναδοκιμάζω στα 100c και ίσα ίσα που ατμοποιεί αλλά μου φαίνεται ότι μου κάνει κάτι περίεργα μόλις πλησιάζω τους 200c.

Κάτι άλλο να δοκιμάσω ή που έχω παραλείψει ίσως;

Τέλος και ίσως το πιο σημαντικό. Έστω ότι ρυθμίζεις με temp control στους 200c για πιο ασφαλές άτμισμα και όντως λειτουργεί απρόσκοπτα. Σε σύγκριση τώρα αυτό με απλό wattage mode σε χαμηλά watt, ας πούμε 9w, είναι ασφαλέστερο;

Δηλαδή για να γίνει πιο κατανοητό σε wattage αν φροντίσεις να έχεις ένα σωστό στήσιμο χωρίς υποτροφοδοσία ακόμη και σε χαμηλά watts η θερμοκρασία της αντίστασης ενδέχεται ενίοτε να πλησιάζει ας πούμε και τους 300c;

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
 Ο έλεγχος θερμοκρασίας συνήθως λειτουργεί σαν proof of concept. Το έχουμε δει να κόβει όταν είναι στεγνό το βαμβάκι και να μη σε αφήνει να πάρεις καμένο αλλά το έχουμε δει και να υπολειτουργεί χωρίς προφανή λόγο ή να μην κόβει και να βαράει στρακαστούκες.

Ο αλγόριθμος έχει πέντε παραμέτρους
Αρχική ωμικότητα αντίστασης σε θερμοκρασία δωματίου (20 οC)
Ωμικότητα αντίστασης κατά την λειτουργία
η δυνατότητα του mod να διαβάζει σωστά την αντίσταση και οι καθαροί πόλοι είναι πολύ σημαντικός παράγοντας.
Μέγιστη επιτρεπτή ισχύ
σε αντίσταση που λειτουργεί με 12 watt δεν θα του ρίξεις 50w και να περιμένεις πότε θα κόψει το mod αλλά θα πας λίγο πιο πάνω π.χ. max 15watt
Επιθυμητή θερμοκρασία
Βαθμός αλλαγής ωμικής αντίστασης ανά θεοκρασία (tcr) του σύρματος.
Για το ss νομίζω είναι 88-110. Προσωπικά συνήθως το βάζω 98 αλλά μπορεί να αλλάξει ανάλογα το σύρμα & mod

Η προπυλενογλυκόλη βράζει στους 180 οC αλλά πάνω από 101 αρχίζει να ατμοποιείται
Η γλυκερίνης βράζει στους 290 οC αλλά πάνω από 176 αρχίζει να ατμοποιείται.
Η μίξη μεταξύ τους θα έχει ένα ενδιάμεσο όριο βρασμού και ατμοποίησης ανάλογα τα ποσοστά vg/pg

Για να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα (όγκος ατμού) ο στόχος θα πρέπει να είναι κάπου 200-220 οC
Επειδή όμως αυτό που βλέπεις στην οθόνη είναι μόνο μια εκτίμηση που κάνει το mod, εάν έχεις καλό αποτέλεσμα δεν σε πειράζει εάν δείχνει 180 -240 οc.

Σε watt mode εάν κατά την διάρκεια της τζούρας σταματήσεις να ρουφάς, φυσικά η θερμοκρασία θα αρχίσει να ανεβαίνει. Αυτό μπορεί να είναι ένα θεμιτό παιχνίδι ελέγχου θερμοκρασίας ανάλογα την τζούρα μας. Στο tc λειτουργεί διαφορετικά αφού όσο ρουφάμε τόσο περισσότερα watt δίνει το mod στην αντίσταση μας.
Στους 300 δεν θα αντέξει το βαμβάκι και θα πάρεις καμένο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2022, 08:53 από lounik »

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
[member=20435]Haruspex[/member]

Ίσως σε βοηθήσει κι αυτό.....


Αποσυνδεδεμένος panagos87

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με την αντίσταση όπως δείχνει η φωτό.

Αφού κανείς τα 2ml,βγάλε τον ατμό χώρις το ντεκ και γυρνά τον 180 μοίρες. Λογικά μετά από 2ml θα μαυρίσει και από την άλλη μεριά το βαμβάκι.
Σε δεύτερη φάση κοίτα εάν αλλαζουν τα ohm όταν πατάς fire και εάν ναι κατά πόσο αλλάζουν.
Τα βολτ δν μενουν σταθερα ειδα

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8838 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz