vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

431 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, camber, panoskapa, Mimhsdr, Jorge

Twitter

E-cig for ever!

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
E-cig for ever!
« στις: Μαΐου 29, 2009, 08:57 »
Δεν ξερω για σας, αλλα θα ηθελα να μαθω, εγω παντως θα ημουν ευτυχισμενος αν τα αποτελεσματα που θα βγουν μελλοντικα ή οι τροποποιησεις στα e-cig, που θα υπαρξουν, το αθωωναν εντελως. Δεν σας κρυβω οτι παρ'ολο που το χρησιμοποιω μολις 1,5 μηνα, με εχει κερδισει και πολυ θα το ηθελα να μου ελεγε καποιος οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις εφ'ορου ζωης χωρις κανενα προβλημα, εστω και χωρις νικοτινη. Εσεις το βλεπετε σαν κατι προσκαιρο;

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 29, 2009, 10:39 »
Οχι πρόσκαιρο, κάθε μέρα που περνάει, μου αρέσει περισσότερο

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 29, 2009, 14:50 »
Πρόσκαιρο για τον καθένα ατομικά ή ως παρουσία στην αγορά;

Ατομικά, θα έλεγα ότι ελπίζω κάποια στιγμή να το έχω μόνο για να κάνω συνολικά 20-30 τζούρες όλη τη μέρα. Όποτε μου "καπνίσει" που λέμε.  ;) Αλλά ως τότε κι εγώ θα ήθελα να το ακούσω αυτό ότι - έστω και χωρίς νικοτίνη - μπορείς να ατμίζεις forever.

Ως παρουσία στην αγορά, πιστεύω ότι ήρθε για να μείνει και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα εκτοπίσει το παραδοσιακό τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 29, 2009, 15:19 »
Ως παρουσία στην αγορά, πιστεύω ότι ήρθε για να μείνει και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα εκτοπίσει το παραδοσιακό τσιγάρο.

Μόνο αν "πέσουν" πάνω του οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες να το υποστηρίξουν, γιατί κακά τα ψέμματα, ειτε από άποψη marketing είτε από δίκτυο πωλήσεων είτε από R&D το δεις, όλες οι υπάρχοντες εταιρίες/παραγωγοί/κατασκευαστές σήμερα είναι "ψιλικατζήδες"

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 29, 2009, 15:35 »
Πρόσκαιρο για τον καθένα ατομικά ή ως παρουσία στην αγορά;

Προσκαιρο για το καθενα εννοειται. Ως παρουσια στην αγορα ειμαι σιγουρος οτι θα στεριωσει!

Μόνο αν "πέσουν" πάνω του οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες να το υποστηρίξουν,

Ή τελος παντων μεγαλες εταιριες, τελεία. Θα μπορουσαν πχ να ειναι και ηλεκτρονικων, γι'αυτο το λεω.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 29, 2009, 16:04 »
Ή τελος παντων μεγαλες εταιριες, τελεία. Θα μπορουσαν πχ να ειναι και ηλεκτρονικων, γι'αυτο το λεω.

Απλά οι καπνοβιομηχανίες έχουν ήδη ενα εκτεταμένο "πελατολόγιο", οπότε οι χρήστες θα πάνε τσουπ, συστημένοι!

Πχ ο καπνιστής Marlboro θα πάρει το e-Marlboro, ο καπνιστής Camel το e-Camel κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 29, 2009, 16:09 »
Θα περιμένω το e-Old Holborn Yellow  ;D

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 29, 2009, 16:12 »
Θα περιμένω το e-Old Holborn Yellow  ;D

Συμφωνώ! Αλλά μόνο με e-Rizla πράσινα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 29, 2009, 20:50 »
Θα περιμένω το e-Old Holborn Yellow  ;D
Συμφωνώ! Αλλά μόνο με e-Rizla πράσινα!  ;D

  Κι εγω, αλλα πάντα με e-swan κιτρινα!   ;D

Αποσυνδεδεμένος luke

Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 01, 2009, 00:58 »
Ναι όμως πόσο εθιστικό μπορείς να το κάνεις αν έχεις προκαθορισμένη λίστα υλικών για τα υγρά σου; Τώρα αν βρεθεί κάτι παράξενο στον καπνό (που σιγά μην βρεθεί ανάμεσα σε 40.000 ουσίες) μπορεί να πει ότι είναι από τα φυτοφάρμακα του παραγωγού. Για το υγρό που φτιάχνεται στο εργαστήριο τι θα πει;

Το κανονικό τσιγάρο έχει πολύ απλό και ισχυρό business model. Παράγεις ένα προϊόν που γίνετε απαραίτητο. Είναι εθιστικό, τελειώνει γρήγορα και μόλις τελειώσει ο πελάτης ψάχνει το επόμενο. Αμφιβάλω αν θα ρίξουν έσω και ένα βλέφαρο στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Εκτός ίσως για να το πολεμήσουν

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 01, 2009, 01:08 »
Ισως luke, απλα πιστευω οτι , ηδη οι εξελιξεις γυρω απο το e-cig παιρνουν μορφη χιονοστοιβαδας. Ηδη οι περισσοτεροι πια, δεν με ρωτανε τι ειναι αυτο που κραταω, αλλα "αυτο ειναι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ε;".
Ηδη οι μισοι των καπνιστων που γνωριζω εχουν ζητησει να τους παραγγειλω ή τελος παντων βλεπεις μια διαθεση να το ψαξουν λιγο παραπανω. Και το καλυτερο στοιχειο που εχω δει, απο ολους αυτους που γνωρισαν και παραγγειλαν το ηλεκτρονικο τσιγαρο μεσω εμου, χοντρικα γυρω στα 20 ατομα, μονο οι τρεις για διαφορους λογους σταματησαν τη χρηση του.
Τα αναφερω ολα αυτα για να δειξω οτι ειναι ενα προιον με ιδιαιτερη δυναμικη που μονο καποιες πολυ ασχημες αναφορες για την υγεια θα μπορουσαν να του κοψουν τη φορα.

Αποσυνδεδεμένος luke

Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 01, 2009, 16:53 »
Φίλε cyan από τι βλέπω και εγώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο ήρθε για να μείνει. Αυτό που λέω είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα το αγκαλιάσει η καπνοβιομηχανία. Πες με θιασώτη θεωριών συνωμοσίας αλλά έχω την εντύπωση ότι τα μέσα που χρησιμοποιούν για την προώθηση του προϊόντος τους δεν είναι και τα πιο καθαρά. Δεν ξέρω αν η βιομηχανία αυτή έχει συμφέρον να προωθεί ένα απόλυτα ελεγχόμενο προϊόν χωρίς μεταβλητούς παράγοντες.

Κάποια στιγμή βέβαια αναπόφευκτα θα στραφεί προς τα εκεί ειδικά με τον πόλεμο που τους γίνετε στον δυτικό κόσμο. Θα αργήσει όμως αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 01, 2009, 22:18 »
Ειμαι πεπεισμενος οτι θα μεινει. Αν προσεξετε την ιστορια ανα τους αιωνες, ολα τα καινοτομα προιοντα ετσι ξεκινησαν. Το e-cig ειναι επανασταση και σαν τετοιο θα κατακλυσει την αγορα, ειδικα τωρα με την απαγορευση. Οι μεγαλες καπνοβιομηχανιες δεν μπορεσαν να κανουν τιποτα για την απαγορευση, οποτε θα στραφουν στο e-cig σιγουρα. Αρα, απο την μια η απαγορευση, απο την αλλη η χρονια επιθυμια των καπνιστων "να βρεθει το τσιγαρο που δεν κανει κακο ρε γ@#ώτο" και τελος σαν επαναστατικη ιδεα που θα παρει μορφη χιονοστιβαδας, τα αποτελεσματα ειναι σιγουρα. Το παραδοσιακο τσιγαρο πεθαινει παιδια, εκτος και αν εργαστηριακες μελετες αποδειξουν οτι ειναι επικινδυνοτερο του αναλογικου. Αλλα ακομη και τοτε αν εχει γινει συνηθεια, ξερετε πολυ καλα οτι "πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι".

Θεωρω βεβαιο οτι ποτε δεν θα αποδειχθει επικινδυνοτερο του αναλογικου διοτι μεσα σε 4 -5 ετη που ηδη κυκλοφορει, θα επρεπε οι μελετες (εστω και βεβιασμενες απο καπνοβιομηχανιες) να εχουν ηδη δειξει αρνητικα αποτελεσματα. Ομως η pg δεν εχει αποδειχθει εδω και 50 χρονια οτι κανει κακο. Επομενως σιγα σιγα θα δουμε την marlboro κτλ με e-cig. Περιμενουν απλως την μεγιστη πτωση τους μετα απο την οποια θα γινει ασυμφορη η παραγωγη του αναλογικου και επειτα θα πληρωσουν αδρα την ιδεα των Κινεζων. Το τελικο βημα θα ειναι η παραγωγη e-cig. Ετσι ηταν παντα και ετσι θα γινει και τωρα. Οι νομοι του εμποριου ειναι γνωστοι εδω και χρονια απλως αναβαθμιζονται ως προς τον τροπο που παρουσιαζονται στο ευρυ κοινο. Νεες δικαιολογιες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 01, 2009, 22:37 »
τα μέσα που χρησιμοποιούν για την προώθηση του προϊόντος τους δεν είναι και τα πιο καθαρά.

Οι μεγαλες καπνοβιομηχανιες δεν μπορεσαν να κανουν τιποτα για την απαγορευση,

Αλληλοσυμπληρούμενες, αντικρουόμενες και απόλυτα σωστές παρατηρήσεις!

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: E-cig for ever!
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 03, 2009, 21:20 »
μεςστην τρεχαλα της ημερας ξαφνικα διαπιστωνω οτι εμεινα απο τσιγαρα.οχι οτι τρελαινομαι κιολας,σκετη γλυκερινη και νερακι εχει μεσα απλα να εχω κατι να ασχολουμαι.πανε 2 χρονια απο την εποχη που ημουν εξαρτημενος στην νικοτινη.
σταματω στο πρωτο περιπτερο που βλεπω και...φιλε πιασε ενα Evo.0 με γευση πρασινο μηλο.βγαζω 3 ευρω και πληρωνω.
ανοιγω το μικρο κουτακι που περιεχει το τσιγαρο,σπρωχνω το φιλτρο να κανει κλακ ωστε να σκιστει το αλουμινιο που κραταει ερμητικα κλειστο το υγρο μεσα στο φιλτρο.ετοιμο.θα με βγαλει μια μερα και μετα θα το πεταξω.

.....λετε σε κανα δυο χρονια αυτη να ειναι μια σκηνη της καθημερινοτητας?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364