vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

801 atmo

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
801 atmo
« στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 16:46 »
Προσφατα δοκιμασα τον 801 ατμο. Ευτυχως πηρα μονο εναν μαζι με 10 φιλτρακια. Για μπαταρια χρησιμοποιησα απο 901 ατμο με ανταπτορα. Στην αρχη με εντυπωσιασε το ...μεγεθος του. Το φιλτρακι του ειναι πραγματικα τεραστιο και παρ' οτι αφαιρεσα αρκετο πολυεστερα, χωρισε ανετα 30-40 σταγονες. Οι σχετικα καλες εντυπωσεις ομως ηταν μεχρι εδω. Ο ατμο αυτος απο μενα τουλαχιστον δεν μπορει να χρησιμοποιηθει. Μετα απο 4-5 'τζουρες΄ ερχεται γευση καμμενου. Και το βρισκω απολυτα λογικο γιατι κοιτωντας το φιλτρακι, ειναι στεγνο πανω-πανω. Πως ειναι δυνατον τα τραβηξει υγρο απο ενα τοσο μεγαλο φιλτρακι. Το χτυπημα μου φανηκε σχετικα καλο αλλα θελει συνεχως να γεμιζω και να ξαναγεμιζω το φιλτρακι. Παλι καλα που πηρα μονο εναν για δοκιμη  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 17:06 »
Το μισό υγρό και κάτι καταφέρνει να το καταναλώσει συνήθως, lionor.
Ίσως δεν ταιριάζει το υγρό με τον πολυεστέρα του φίλτρου και κολλάει πάνω του ή είναι μάπα πολυεστέρας. Αν έχεις υλικό από κάτι άλλο, κάνε καμιά δοκιμή.

Με στάξιμο δουλεύει εντάξει ο ατμοποιητής;

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 17:11 »
Το μισό υγρό και κάτι καταφέρνει να το καταναλώσει συνήθως, lionor.
Ίσως δεν ταιριάζει το υγρό με τον πολυεστέρα του φίλτρου και κολλάει πάνω του ή είναι μάπα πολυεστέρας. Αν έχεις υλικό από κάτι άλλο, κάνε καμιά δοκιμή.

Με στάξιμο δουλεύει εντάξει ο ατμοποιητής;

Ισως να το καταφερνει αλλα η γευση ειναι ενα μιξ υγρου-καμμενου και δεν ξερω και γω τι αλλο :) Υγρο εβαλα flue απο bestecig.
Αν εννοεις φιλτρα ενυδρειου και τετοια σχετικα, δεν τα εχω χρησιμοποιησει ακομα αυτα. Dripping δεν εχω δοκιμασει ακομα. Θα κανω δοκιμη ομως και θα αναφερω λιγο πιο μετα :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 17:36 »
Mπα δεν την παλευει με τπτ λεμε! Του εβαλα το αγαπημενο μου υγρο, τουλαχιστον αυτον τον καιρο (καραμελα απο heaven). Γνωριζω πολυ καλα την γευση του, το χτυπημα του. Ο 801 αλλαζει την γευση, σαν να ειναι πιο....στιφη, μπλιαχχχχ
Dripping ειναι δυσκολο να κανω, αντε να πετυχω την γεφυρα με μπουκαλι απο heaven. Τωρα αν επεσα σε ελλατωματικο ατμο, ή αν τα φιλτρακια του δεν ειναι καλα, δεν ξερω. Δεν θα τον πεταξω ομως. Θα τον στειλω στον Κωστα  ;)

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 19:08 »
και εγω δοκιμασα τον 801  αλλα .... :thumpdown: εβαλα φιλτρο αποροφητηρα  , ενιδρυου  .....αλλα    παλι   :thumpdown:   αραιωσα τα φιλτρα  και παλι   :thumpdown:   παντα μετα απο 5 λεπτα η γευση καμεννου ετσι με κουρασε και τον αφησα ..πλεον 510 901 κ 401    :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 19:26 »
Δεν ειναι μονο οτι σου ρχεται μετα απο λιγο γευση καμμενου, οποτε πρεπει να ξανεγεμισεις, και ριχνεις 2-3 σταγονες και το φιλτρακι ξεχειλιζει απο υγρο...Προσωπικα μου αλλαζει και την γευση του υγρου, προς το χειροτερο βεβαια. Απορω πως σε αλλα forum τον θεωρουν ως τον καλυτερο ατμο. Χαιρομαι που συμφωνουμε :)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 19:30 »
Δεν ειναι μονο οτι σου ρχεται μετα απο λιγο γευση καμμενου, οποτε πρεπει να ξανεγεμισεις, και ριχνεις 2-3 σταγονες και το φιλτρακι ξεχειλιζει απο υγρο...Προσωπικα μου αλλαζει και την γευση του υγρου, προς το χειροτερο βεβαια. Απορω πως σε αλλα forum τον θεωρουν ως τον καλυτερο ατμο. Χαιρομαι που συμφωνουμε :)
Μήπως η γεύση προέρχεται από το εργοστασιακό υγρό του ατμο και απλά χρειάζεται λίγο παραπάνω στρώσιμο? Έχω το ίδιο πρόβλημα με μια 5άδα 4081 από HG όπου και οι 5 έχουν γεύση καμένου.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 20:09 »
O 801 είναι δυνατός ατμο και θέλει και  καταναλώνει πολύ υγρό. Πολύ καλός για dripping αλλά και για περισσότερα των 3.7v γιατί έχει αυξημένη αντίσταση (περί τα 3.8kohm).
Μπορεί να πέσατε σε ελαττωματικούς.
Φυσήξτε τον πολύ δυνατά απο την πλευρά του φίλτρου (αφού το αφαιρέσετε εννοείται) πάνω σε μια χαρτοπετσέτα αρκετές φορές να φύγει το περίσσιο ή όλο το υγρό. Ρίξτε 3 σταγόνες μετά και αφήστε τον όρθιο για 1-2 λεπτά να ποτίσει καλά η γέφυρα και η αντίσταση. Δοκιμάστε να ατμίσετε. Αν δουλέψει έχει καλώς. Αλλιώς άλλη μία ή δύο σταγόνες.
Δύο σταγόνες dripping αποδίδουν 5-10 καλές τζούρες και μόλις πάει να βγάλει γεύση καμένου ρίχνετε ξανά 2 σταγόνες.
Αν έτσι δε βγάλει καλό ατμό ή δυσκολεύεται ...ε τότε είναι ελαττωματικός.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 21:16 »
...κι εγώ θα συμφωνήσω οτι μάλλον πέσατε σε ελαττωματικούς  :(
Με το 801 μου και 4 έως τώρα ατμ, είμαι πολύ ευχαριστημένος (ως επι το πλείστον με dripping όμως  ;) ) πολύ καλή γεύση και αρκετό χτύπημα, ποτέ γεύση καμμένου και αρκετή διάρκεια ατμίσματος με τις "μαμα" μπαταρίες (πάνω από 2 ώρες γεμάτες). Αγορασμένο από HG το περασμένο καλοκαίρι  :)

Αποσυνδεδεμένος aris

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • JOYE V3/510/dse601/ggts-avs
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 15, 2010, 23:53 »
Ο 801 ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΒΡΩΜΑΕΙ. ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟ ΑΤΜΟ. ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ:
a. Blow out the atomizer from the screw end with slightly high pressure air.
b. Drip small amount of regular alcohol into the atomizer, then rinse out with distilled water, shake out well, then blow out with compressed air.
c. Connect the atomizer with a working battery, drip several drops of e-juice into the atomizer, then you can get good vapor.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 16, 2010, 01:26 »
Πιστεύω ότι ο 801 θέλει και δυνατή μπαταρία.
Αν έχεις μπαταρία αδύναμη δεν δουλεύει εύκολα,όσο τον χρησιμοποιούσα με φορτισμένη μπαταρία όλα καλά μόλις έπεφτε η απόδοσή της ύστερα από λίγη ώρα άρχιζαν τα τραγούδια.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 16, 2010, 01:29 »
Καί γω δεν έχω παράπονο απο τον 801 , εκτός απο τόν 1ο που ήταν για κλάματα , βρώμαγε καμένο καλαμαράκι σε κάθε τζουρα, μόλις μπήκε ο 2ος έστρωσε .
Ειναι ιδανικός για non υγρά παντως. Ισως και για low
Επειδή το έχω ρίξει στο low τον ξέθαψα , είχα να τον ατμίσω 2 μήνες. Δε με ικανοποίησε αλλά θα του δώσω λιγο χρόνο ακόμα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 18, 2010, 00:12 »
Να πω και 'γω την εμπειρία μου που νομίζω θα βάλει κάποια πράγματα στη θέση τους.
Πριν 3 μήνες πήρα το Joye Stick και δυο 801 ατμοποιητές σαν ανταλλακτικά για το Stick από Κίνα.  (Νόμιζα οτι φόραγε 801)
Κάποια στιγμή και ενώ ήμουν ικανοποιημένος από το Stick, βάζω πάνω τον ένα 801 και παρατηρώ ότι μετά από 4-5 τζούρες η ποσότητα του ατμού μειώνεται δραματικά και φέρνει γεύση καμένου.
Να πω εδώ οτι το φιλτράκι ήταν εντάξει, είχα αφαιρέσει αρκετό πολυεστέρα, περίπου το μισό, καθώς κάνω μόνο VG που είναι παχύρρευστο.
Έκπληκτος και απορημένος,  βάζω πάνω τον άλλο 801 που είχα πάρει, και βλέπω την ίδια συμπεριφορά.
Ξαναβάζω τον ατμ που είχε το ίδιο το Stick και βλέπω πλούσιο ατμό και φοβερή γεύση σχεδόν μέχρι εξάντλησης του υγρού στο φίλτρο.
Ότι πειράματα και αν έκανα στους 801 για να μην τους πετάξω, δεν κατάφερα τίποτα.
Συμπέρανα λοιπόν οτι στους 801, τουλάχιστον σε αυτούς που είχα εγώ, ήταν αδύνατο να έχουν μια σταθερή τροφοδοσία υγρού επί μακρόν.
Άλλα εφόσον το DSE-801 Pen style κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, τείνω να πιστέψω οτι κάποια αλλαγή έχουν κάνει τελευταία κατασκευαστικά και δεν τους βγήκε.
Οι δικοί μου οι ατμ είναι μαρκαρισμένοι με SLB (sailebao).
Tους έχω πετάξει κάπου μόνο και μόνο μην ξεμείνω τελείως.
Μόνο για dripping κάνουν, και αυτό με τα χίλια ζόρια.
Για το Stick πήρα σε άλλη αγορά 2 ατμ σαν αυτόν που είχε πάνω, (είναι του Joye302 PenStyle) και είναι άψογοι.

Να πω εδώ οτι, όλοι οι ατμοποιητές λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.
Όταν δεν παρέχεται ικανοποιητική και γρήγορη τροφοδοσία υγρού από το "φίλτρο" στην αντίσταση του ατμ, η αντίσταση στεγνώνει και τότε φέρνει γεύση καμένου.
Όταν η αντίσταση του ατμ αντιθέτως είναι πνιγμένη στο υγρό, - πάνω από το κανονικό -
τότε μειώνεται η παραγωγή ατμού αλλά δεν έχει γεύση καμένου.
Δυστυχώς η μεγάλη αναξιοπιστία των ατμ μέχρι τώρα, που οφείλεται στην πολύ απλή αρχή λειτουργίας τους, μας αναγκάζει να εφαρμόζουμε κολπάκια για να έχουμε σταθερή και ποιοτική παραγωγή ατμού.
Ένα κολπάκι λοιπόν που χρησιμοποιώ με μεγάλη επιτυχία είναι το εξής:
Όταν αντιληφθώ γεύση καμένου (σπάνια), γέρνω το ητ μπροστά όσον αφορά το οριζόντιο επίπεδο να τρέξει το υγρό από το φίλτρο στο ατμ.
Όταν αντιθέτως βλέπω να πνίγεται το ατμ από υγρό, τότε το γέρνω αντίθετα, το φίλτρο να είναι χαμηλά για να ξανακυλήσει το υγρό από το ατμ προς τα πίσω στο φίλτρο.

Όσον αφορά το Stick, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, ήταν μια αγορά πού δεν την μετάνιωσα - ακόμα αυτό κάνω.
Οι ατμ που έχει σε σχέση με άλλους ήταν αποκάλυψη..!!!
Έχω κάνει αρκετούς.. 401, 901, 510 αλλά κανείς δεν μου έδινε την γεύση, την ποιότητα ατμού και την ανεξαρτησία υγρού που δίνει ο ατμ του Stick / PenStyle.
Οι 401 βγάζουν πολύ εύκολα καμένο, με αυτούς ξεκίνησα, κάνα δυο μήνες τους άντεξα,
οι 901 έχουν τρομερή γεύση αλλά καίγονται πολύ εύκολα, μέτρια κυκλοφορία.
Οι 510 είναι οι καλύτεροι όσον αφορά την κυκλοφορία υγρού,
αλλά αλλοιώνουν την γεύση λόγω της χαμηλής αντίστασης / υψηλής θερμοκρασίας που αναπτύσσουν.
Επίσης καταναλώνουν πιο πολύ μπαταρία.
Οι Joye302 αντιθέτως, έχουν πλούσιο ζεστό, με γεύση ατμό, καλή και συνεχή κυκλοφορία υγρού, και μεγάλη ανεξαρτησία υγρού λόγω του όγκου του φίλτρου τους.
Όποιος έχει δοκιμάσει το Stick νομίζω θα συμφωνήσει μαζί μου.
Για μένα όλοι οι άλλοι εκτός των Joye302 είναι απλώς παιδικά παιχνίδια πλέον.
Περιμένω το Joye E-Go να του βάλω τον Joye302 πάνω, για μεγαλύτερη αυτονομία.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2010, 00:19 από iliteo »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 18, 2010, 00:21 »
Από πού προμηθεύεσαι τους Joye 302;

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 801 atmo
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 18, 2010, 00:34 »
Έχει η Heaven:
http://www.heaven-gifts.com/index.php?gOo=goods_search_list.dwt&gcat=95
EDIT: για να είμαι ακριβής, εδώ είναι ο μαύρος matte: --> http://www.heaven-gifts.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=413&productname=
Το λέει ότι είναι για το Stick.
Εγώ τους πήρα από healthcabin.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2010, 00:54 από iliteo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172394 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10926 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364