vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, th3ofilos, Doubt, Jorge

Twitter

Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές

Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« στις: Μαΐου 13, 2012, 13:19 »
Επειδή βλέπουμε τον τελευταίο καιρό κάποιοι ή να εγγράφονται ή κάποιοι που δεν
συμμετέχουν να θέλουν να συμμετέχουν σε κάποια ομαδική που διοργανώνεται
μήπως θα ήταν σκόπιμο - και προκειμένου να μην δημιουργείτε και κάποιο θέμα με τα
καταστήματα εμπορίας η.τ. - να υπάρχει ένα πλαφόν σε νέους χρήστες ή να μην βλέπουν
το θέμα της ομαδικής ή να μην μπορούν να συμμετάσχουν αν προηγουμένως δεν πληρούν
κάποια εκ των κριτηρίων κάτι αντίστοιχου των πωλήσεων και των αγγελιών?

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:08 »
Ρε Γιαννη μεσα στο μυαλο μου εισαι ρε φιλε.

Και εγω σκεφτομουν οτι καλο ειναι, ειδικα σε ομαδικες που αφορουν mod, να ειναι λιγο "ψημενοι" με το ηλεκτρονικο ατμισμα. Οχι γιατι οι ανθρωποι ειναι κατωτεροι ή οτιδηποτε απλα καμια φορα εχουν αλλες προσδοκιες.

Βεβαια, στην τελικη, μεγαλα παιδια ειμαστε... δεν ξερω, ας το δουμε λιγο παντως.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:22 »
Μας απασχολεί το θέμα, παιδιά και το εξετάζουμε.
Εγώ προσωπικά βλέπω την κατάσταση να παρεκτρέπεται. Δε θέλω το φόρουμ να γίνει σημείο πώλησης που ανταγωνίζεται τους νόμιμα κινούμενους ανθρώπους της αγοράς. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του φόρουμ. Εδώ είμαστε για ανταλλαγή πληροφοριών και ενημέρωση και εκεί θα προσπαθήσουμε να δώσουμε περισσότερο βάρος στους επόμενους μήνες. Οι ομαδικές θα μπορούσαν να οργανωθούν σε επίπεδο παρέας στις συναντήσεις με άτομα που γνωρίζονται μεταξύ τους και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έστω και με μια ανακοίνωση εδώ.
Το να προσπαθούν να φτάσουν τα 1000 κομμάτια για να έχουν μία έκπτωση στην τιμή της τάξης του 5% παραπάνω από ότι αν ήταν 10-20 κομμάτια, το βρίσκω παράλογο. Μετά δεν έχουν τι να τα κάνουν και κοιτάνε να τα ξεφορτωθούν όπως όπως.
Κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα και σίγουρα θέλει μελέτη το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:31 »
ναι. σωστά όλα αυτά δεν αντιλέγω.. πως θα μπορούσα άλλωστε από τη στιγμή που έκανα και εγώ ομαδική..

ΑΛΛΑ, υπάρχουν άνθρωποι που τώρα θέλουν να δοκιμάσουν για πρώτη φορά η.τ. και οι ομαδικές είναι μια καλή ευκαιρία να πάρουν και αυτοί σε πολύ καλή τιμή 1-2 κομμάτια για να δοκιμάσουν.. και προσωπικά δεν μου πάει η καρδιά να στεναχωρώ τον κόσμο και να τον αποθαρρύνω στο να κινηθεί προς το η.τ. γιατί δεν τον βάζω μέσα στην ομαδική..

ίσως λοιπόν για αυτά τα άτομα να μπορούσε να γίνει κάποια μοντα του τύπου "το πολύ 2 κομμάτια απο τις ομαδικές των ατμοποιητών.."

δεν ξέρω.. μια σκέψη είναι αυτό..  :)

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:38 »
Το να προσπαθούν να φτάσουν τα 1000 κομμάτια για να έχουν μία έκπτωση στην τιμή της τάξης του 5% παραπάνω από ότι αν ήταν 10-20 κομμάτια, το βρίσκω παράλογο. Μετά δεν έχουν τι να τα κάνουν και κοιτάνε να τα ξεφορτωθούν όπως όπως.
Κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα και σίγουρα θέλει μελέτη το θέμα.

+1000000
Οι ομαδικες ξεκινησαν για να παρουμε κατι σε πολυ κατωτερη τιμη απο οτι πωλειται στα μαγαζια.
Το να παραγγελνει καποιος 30 και 40 κομματια ξεφευγει εντελως, και πολυ λογικα οπως ειπε ο Atmos μετα δεν εχουν τι να τα κανουν η απλα (λεω εγω) τα μεταπουλανε παραπερα!

Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:41 »
Εγώ τώρα νομίζω πως δεν γίνεται να μπει κανένα πλαφόν εκτός και αν δεν φαίνεται το νήμα
σε κάποιους χρήστες ας πούμε με χρήση φόρουμ λιγότερη των 3 μηνών και με λιγότερα από 50 μην
Τώρα για τα κομμάτια αν θέλει κάποιος να βάλει 100 κομμάτια μπορεί στο νήμα να δηλώσει 5
και με ΠΜ να πει στον διοργανωτή βάλε με άλλα 95 !! δεν μπορεί να γίνει αυτό  :nope:

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:44 »
Εγω Γιαννη δεν ειπα με το μηνυμα μου να μπει πλαφον στο τι παραγγελνει ο καθενας .Οσα θελει βαζει !
Εγω απλως συμφωνησα με τον atmos και προσθεσα οτι υπαρχουν καποιοι που βαζουν πολλα και μετα μπορει να τα πουλανε .Υπαρχουν και αλλοι που τα παραγγελνουν πραγματικα για παρτη τους και καλα κανουν .

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:45 »
Εγώ τώρα νομίζω πως δεν γίνεται να μπει κανένα πλαφόν εκτός και αν δεν φαίνεται το νήμα
σε κάποιους χρήστες ας πούμε με χρήση φόρουμ λιγότερη των 3 μηνών και με λιγότερα από 50 μην
Τώρα για τα κομμάτια αν θέλει κάποιος να βάλει 100 κομμάτια μπορεί στο νήμα να δηλώσει 5
και με ΠΜ να πει στον διοργανωτή βάλε με άλλα 95 !! δεν μπορεί να γίνει αυτό  :nope:

και πάλι είναι άδικο οι 3 μήνες για τους νέους ατμιστές..

τώρα για την ποσότητα είναι απλό το θέμα.. αν πει βάλε μου 5 και μετά σε πμ95, να τον κόψει ο διοργανωτής..
so simple..  :)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:46 »
θελουν ξεχωριστό πίνακα οι ομαδικές, προφανώς μή ορατο σε νέα μέλη, αν και αυτό ισως τις "ενθαρρύνει"
Αυτο βασικα που πρεπει να εχει στο μυαλό του ο κάθε οργανωτής ομαδικής, και οι συμμετέχοντες βέβαια, μιας και οι ομαδικές μπορούν για πλάκα να αλλάξουν προμηθευτή, είναι να "εξαντλεί" τα περιθώρια της εγχώριας αγοράς.
Αν το καρτο που θα παρω απο ομαδική κίνας εχει 5 ευρώ και το Ελληνικό μετά απο συνεννόηση 6 θα προτιμούσα το "Ελληνικό" κι ας παρω λιγότερα.
Οι ομαδικές εχουν και τον σκοπό της συμπίεσης τιμών στην εγχώρια αγορά, μήν το ξεχνάμε, και το σύστημα φαίνεται να δουλεύει κιόλας.


Οσο για τα κομμάτια, δεν ειναι δυνατόν να θεωρήσουμε εμπορο οποιον παίρνει 20 ατμο ας πούμε.
Τι να πουμε για αυτους που πηραν 400 μετρα φυτίλια τοτε?
Αλλα κι ενα πλαφον στην παραγγελία απο τους οργανωτές ομαδικών αναλογα με το αντικείμενο ισως δεν ηταν κακο!
 

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:51 »
Οσο για τα κομμάτια, δεν ειναι δυνατόν να θεωρήσουμε εμπορο οποιον παίρνει 20 ατμο ας πούμε.

Συμφωνω μαζι σου μεχρι εκει.
Αν παραγγειλω εγω 30 κομματια που εχω ασχοληθει με τον CE4+ ,δεν νομιζω καποιος να με θεωρησει εμπορο γιατι αυτον χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα.
Αν ομως ειχα γραφτει προσφατα και δεν ειχα κανενα μηνυμα αλλα εμπαινα και παραγγελνα 30 Ce4+ με € 1,55 δεν θα πηγαινε το μυαλο σου εκει??

Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:51 »
Αλέξη δεν ισχύει αυτό που λες όλες οι ομαδικές όταν ξεκινούν έχουν διαφορά τιμής στο 400 με 500 % ασχέτως αν μετά βγαίνουν καταστήματα και κάνουν προσφορές !
Όλα τα παραπάνω με μια εξαίρεση ομαδικής που όλοι ξέρουμε ποια είναι και δεν άξιζε καν να μπει κάποιος στον κόπο να συμμετάσχει ;)

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:55 »


Το να προσπαθούν να φτάσουν τα 1000 κομμάτια για να έχουν μία έκπτωση στην τιμή της τάξης του 5% παραπάνω από ότι αν ήταν 10-20 κομμάτια, το βρίσκω παράλογο.


Για τις ομαδικες σκεφτομαι τουλαχιστον προσωπικα με καποιο τροπο να μην γινονται ορατα (η και εντος) στο φορουμ,
τωρα το ποιος θα ειναι αυτος ο τροπος ειναι μια δευτερη συζητηση.
Συμφωνω με το πνευμα του μηνυματος, πλην το παραπανω και για αυτο το αφησα μονο του:
Οταν ο CE4 στην αθηνα εχει απο 5 κατι ευρω εως και 7 (αν ειμαι μεσα στην αγορα...)
και με ομαδικη το παιρνεις 1.50 ευρω... εεεε οκ δεν ειναι και 5% μειον, η εκανα λαθος στις πραξεις?

ελαφρως ασχετο:
Φαινεται οτι η ομαδικη του CE4 συζητιεται και στη αγορα της κινας.... ;D
Μου σκασανε κινεζες απο το πουθενα και μου ριχνανε ακομα πιο κατω τις τιμες και μαλιστα απο μονες τους...
Δεν ανοιξα συζητηση γιατι ηδη η τιμη ηταν φιξ, και δεν γινεται καποιος να παρει με 1.5 και ενας επομενος με πχ -0.2 ευρω...
Αλλα το αναφερω ενδεικτικα οτι αν δικτυωθεις καλα, μπορει και το 1.5 ευρω να ειναι πολυ ακριβο....

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 13, 2012, 16:58 »
εγω κυριες και κυριοι πιστευω οτι εφτασε η ωρα που θα σταματησουν σιγα σιγα απο μονες τους οι ομαδικες.σε αυτο συνεβαλε οτι ανοιξαν πολλα μαγαζια και υπαρχει ανταγωνισμος αναμεταξυ τους οποτε οι τιμες πεφτουν.σε λιγο θα παιρνουμε τα πραγματα στην ιδια τιμη απο μαγαζια εδω,και μαλιστα θα εχουμε και το θαρρος να τους επιστρεψουμε και κατι οταν δεν ειναι καλο.και δεν θα ψαχνουμε τον καθε χουαν στην κινα να του κανουμε παραπονα.
λιγο υπομονη.πολυ σωστα τα εγραψε πιο πανω και ο Αλεξ οσον αφορα την τιμη.
πρεπει να στηριζουμε τα μαγαζια τα ελληνικα οχι αυτους βεβαια που θελουν ευκολο και γρηγορο κερδος,και να δειτε οτι τα πραγματα θα ειναι καλα.
τελος μιλαμε για πολυ μικρα ποσα γενικα στο να κανουμε τεστ υπομονης ηρθαν δεν ηρθαν,θαρθουν δεν θαρθουν.επειτα σαν ιδιωτες με απλο ταχυδρομειο τα πραγματα ειναι ενταξει.αν ενα κουτι φρεναρει στο τελωνειο οχι απλα ειναι μια η αλλη αλλα θα μπουν και μεσα οι κυριοι τις ομαδικης.
τα περισσοτερα αν οχι ολα τα μαγαζια εκτελωνιζουν κανονικα τα προιοντα τους για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο.οποτε λιγο παραπανω κοστος θα εχει ρε αδερφε.
αυτα απο εμενα ευχομαι να μην κουρασα αν και εχω να γραψω σελιδες επανω σε αυτο το πονεμενο κοματι της ομαδικης.


υ.γ.εχει φαει κανεις καμια γερη ηττα με ομαδικη με καλα λεφτα (500 ευρω)και το προιον ναναι για πεταμα?εκει να δεις μπλεξιμο.

Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 13, 2012, 17:03 »
Καλησπέρα, νομίζω οι ομαδικές παραγγελίες πρέπει να είναι ορατές σε όλα τα μέλη, νέα και καραβάνες. Είναι σημαντικό το όφελος για τον ατμιστή καθώς του παρέχεται η δυνατότητα να αποκτά διάφορα καλούδια σε ανταγωνιστικές τιμές.
Συμφωνώ όμως απόλυτα με τον Atmo ότι πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο ως προς τις ποσότητες των παραγγελιών ανά άτομο γιατί αλλιώς δημιουργούνται θέματα περί συστηματικής μεταπώλησης κάτι που είναι έξω από τις αρχές αυτού του Forum.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Συζήτηση για τις ομαδικές αγορές
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 13, 2012, 17:03 »
@greekn1c Συμφωνω και για αυτο λεμε οτι θα επρεπε να μην εναι ορατες στα νεα μελη, η/και σε μελη με αριθμο μηνυματων ταδε και κατω. Τα ενεργά μελη ειναι ενεργά και τους βλεπουμε! Εκει δεν μπορεις να τα ελεγξεις πλεον!




@Giannis Pap μα το θεμα ειναι οτι τα καταστηματα οντως κανουν προσφορες εστω και ετεροχρονισμενα! Είναι μεγάλη υποθεση αυτο!!!!!
και για ποιοα ομαδική μιλας???

Μην ξεχναμε οπως λεει και ο Varadero  οτι πρεπει και εμεις να στηρίζουμε τα μαγαζια μας μιας και τοσοι συμφορουμιτες εχουν ανοιξει δικα τους! ΟΤΑΝ ειναι σωστες οι τιμες βεβαια!
και κατ εμε οι ομαδικες συμπιεζουν τις τιμες προς τα κατω αλλα ΜΗΝ τους ξεχναμε κιολας! Εξαλλου, παιρνοντας κατι απο δω εχεις φιξ τιμη και εγκαιρη παραδοση, ενω απο κινα δεν ξερεις τι επιπροσθετα εξοδα μπορει να βγουν και ποτε θα τα παρεις, και αν ειναι και μαπα το καρπουζι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8470 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085520 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35557 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10414 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12