vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, kon95, Milarepa, pirate, Jorge

Twitter

Mίξη Υγρών - Εμπειρίες

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #90 στις: Μαρτίου 01, 2010, 01:13 »
Φίλε Abet υπάρχει μια ιδιαιτερότητα ..Μιλάω για αρώματα ζαχαροπλαστικής χωρίς αιθέρια έλαια..Συγκεκριμένα έχω καραμέλα και φράουλα...Το 2ο είναι σαν μαρμελάδα :-)
Ψάχνω γενικώς να δω εαν διαφέρουν σε κάτι απο αυτά που πουλάν έξω για μίξεις ...Μέχρι στιγμής αυτό που διαπίστωσα είναι οτι δεν έχουν πολύ δυνατό άρωμα για την δουλειά μας οπότε ανεβάζοντας την περιεκτικότητα τους στο σύνολο της μίξης, μπορεί να μπουκώσουμε τον ατμ

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #91 στις: Μαρτίου 01, 2010, 01:42 »
Εξαρτάται
Κι εγώ δοκίμασα μιά φορά μπανάνα ζαχαροπλαστικής, δεν ήταν παχύρρευστο και είχε πολύ δυνατό άρωμα. Εβαλα λιγότερο απο 1% και ακόμη μύριζε έντονα.
Πάντως περα απο την αρχική μου περιέργεια να δω πως ατμίζεται το ένα ή το άλλο υλικό, σταμάτησα να πειραματίζομαι με τέτοια υλικά αφού δεν έχει κανένα νόημα, ούτε οικονομικό ούτε άλλο.
Με 5ml άρωμα από flavorart κοντεύω να βγάλω 2 μήνες και ακόμη δεν έχει ξεπεράσει τη μέση. Οπότε δεν αξίζει τον κόπο νομίζω. Τα υγρά που θα πετάξεις λόγω αποτυχημένων γεύσεων θα σου κοστίσουν πολύ περισσότερο  :)

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #92 στις: Μαρτίου 01, 2010, 01:46 »
με βάζεις σε σκέψεις τώρα :-)

Άρα σαν πιό έμπειρος με συμβουλεύεις να τα φτιάχνω με έτοιμα αρώματα πχ Flavourart και να τελειώνω !
Πάντως η γνώμη σου για τα αρώματα ζαχαροπλαστικής ποια είναι ? Εννοώ οτι τα θεωρείς το ίδιο "αθώα" με τα έτοιμα ?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #93 στις: Μαρτίου 01, 2010, 01:56 »
Πραγματικά δεν έχω ιδέα και γι αυτό σταμάτησα. Ενας χημικός θα μπορούσε ίσως να μας διαφωτίσει.
Εντάξει , να κάνεις 2-3 πειραματάκια και να ατμίσεις 10 - 20 ml (δεν εννοώ άρωμα , αλλά αρωματισμένη PG  η VG ) δε νομίζω ότι θα πάθεις τίποτα. Αλλά για μακροχρόνια πιθανώς να υπάρχει κίνδυνος.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #94 στις: Μαρτίου 01, 2010, 02:01 »
Η αλήθεια είναι οτι αυτός είναι και ο δικός μου προβληματισμός ...Μπορεί τα αρώματα να είναι βρώσιμα αλλά δεν ξέρουμε εαν είναι της ίδιας σύνθεσης με αυτά που πωλούνται απο τους καθαυτού προμηθευτές e-liquid...Ένα λάθος συστατικό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε υψηλές θερμοκρασίες όπως αυτες των ατμοποιητών...
Νομίζω οτι θα ακολουθήσω τον ίδιο δρόμο μέχρι νεωτέρας :-)

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #95 στις: Μαρτίου 01, 2010, 14:43 »
να κανονισουμε κανα γκρουπ buy απο flavoart?;h apo totally?

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #96 στις: Μαρτίου 01, 2010, 14:47 »
να κανονισουμε κανα γκρουπ buy απο flavoart?;h apo totally?
συμφωνω :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #97 στις: Μαρτίου 01, 2010, 21:47 »
Παράθεση
να κανονισουμε κανα γκρουπ buy απο flavoart?;h apo totally?
Νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο?
Μισό κιλό πράματα η Flavorart τα στέλνει με 7,50 ευρώ. Τι και πόσο θα κερδίσεις τελικά?

Πάντως, αν δε θες τσιγαρίσιες γεύσεις (οι οποίες ευτυχώς έχουν πάψει να με ενδιαφέρουν πια), συμφέρει πολύ από flavorart. Ειδικά αν ατμίζεις low και κόψεις το 36άρι της 3-4 φορές με απλή VG ή PG και 2-3 μπουκαλάκια άρωμα που γουστάρεις, με 50-70 ευρώπουλα καθάρισες μισό κιλό έτοιμο υγρό.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #98 στις: Μαρτίου 02, 2010, 00:14 »
πηρε η συζηγος σημερα απο αβ ενα αρωμα βανιλιας για να φτιαξει γλυκο...20μλ το μπουκαλακι....
οποτε οπως καταλαβατε ΤΟ ΚΑΒΑΤΖΟΣΑ.... :dance2:αλλα οταν το πηρε χαμπαρι..... :fight_knuppel: :shock_sick_01:
αλλα κερδισα την μαχη οποτε εχουμε
vg krystal 36 mg  1.5ml ή 30 σταγονες
vg σκετη    1,5ml ή 30 σταγονες
αρωμα 2ml ή 40 σταγονες
αποτελεσμα με black line επιτελους............βανιλια,καλο ντουμανι,χτυπημα μηδεν αλλα εχει γευση....
          με prestige λιγοτερο βανιλια,μηδεν χτυπημα,πολυ χαμηλο ντουμανι
    με e-go  πολυ βανιλια,γευση δηλαδη,ντουμανι απιστευτο αλλα και χτυπημα...
αλλα πολυ παχυρευστο...το αρωμα το λενε vahine
Το συγκεκριμένο δεν θα το άτμιζα. Περιέχει σιρόπι γλυκόζης. Αν θέλεις να αρωματίσεις λίγο κάποιο υγρό που δεν σου αρέσει, μπορείς να βάλεις λίγο ανθόνερο ή ροδόνερο για ζαχαροπλαστική. Το ΑΒ και το carrefour έχουν σίγουρα. Πρόκειται για μείγμα νερού και κάποιου αποστάγματος λουλουδιού - συνήθως νεραντζιάς, πορτοκαλιάς ή τριαντάφυλλου (ροδόνερο).

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #99 στις: Μαρτίου 13, 2010, 13:18 »
Janty capuccino high 10 ml+1,5 ml Krystal Ecopure

MLB nobacco high 15 ml+2 ml Krystal Ecopure

Και στις δυο μιξεις ο ατμος διπλασιαστηκε σε σημειο που μου θυμισε υγρα Εcopure.Το χτυπημα φοβερο σε σημειο που κανεις τζουρα ανα πεντε λεπτα,ισως γιατι η νικοτινη σε γεμιζει.Οι γευσεις δεν ειχαν μεγαλη αλλοιωσει αν και περιμενα να σπασει αυτη η γλυκαδα που εχουν τα περισσοτερα υγρα pg.
Τo θετικο για μενα γιατι αναλογα για αλλους μπορει να ειναι αρνητικο,ειναι το γεγονος οτι το χτυπημα υπαρχει σε ολη την διαρκεια της μερας αντιθετα απο σκετα υγρα που μετα μια δυο ωρες συνηθιζει ο φαρυγγας  και ελαχιστοποιειται το χτυπημα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #100 στις: Μαρτίου 13, 2010, 14:37 »
Janty capuccino high 10 ml+1,5 ml Krystal Ecopure

MLB nobacco high 15 ml+2 ml Krystal Ecopure

Και στις δυο μιξεις ο ατμος διπλασιαστηκε σε σημειο που μου θυμισε υγρα Εcopure.Το χτυπημα φοβερο σε σημειο που κανεις τζουρα ανα πεντε λεπτα,ισως γιατι η νικοτινη σε γεμιζει.Οι γευσεις δεν ειχαν μεγαλη αλλοιωσει αν και περιμενα να σπασει αυτη η γλυκαδα που εχουν τα περισσοτερα υγρα pg.
Τo θετικο για μενα γιατι αναλογα για αλλους μπορει να ειναι αρνητικο,ειναι το γεγονος οτι το χτυπημα υπαρχει σε ολη την διαρκεια της μερας αντιθετα απο σκετα υγρα που μετα μια δυο ωρες συνηθιζει ο φαρυγγας  και ελαχιστοποιειται το χτυπημα.
Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό SEB!
Θα δοκιμάσω κι εγώ μίξεις με Krystal...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #101 στις: Μαρτίου 13, 2010, 14:46 »
Μερικοί προτείνουν στις μίξεις 10-20 % VG σε υγρά PG και 1% καθαρό οινόπνευμα, νομίζω οτι αυτό συντελεί στην καλή ανάμειξη παρά στο όποιο χτύπημα
Το αποτέλεσμα ( απο +VG) είναι μικρή ελάττωση  του χτυπήματος και πλουσιότερος ατμός.
Εγώ προσ8έτω πάντα και λίγο άρωμα latakia  :thumpup:
EDIT
Πάντως με τα υγρά δε βγαίνει άκρη, όπως έχουμε ξαναπεί είναι καθαρά θέμα γούστου. Το παραπάνω υγρό στο οποίο πίνω νερό στο όνομά του , δεν άρεσε στον Κώστα που του μύριζε έντονα το TAB  απο HG που είχε μέσα. Εμένα το tab μου είναι αδιάφορο , δηλ . απλά ατμίζεται, αλλά το βρίσκω πάρα πολύ κοντινό με το flue cured στου οποίου το όνομα ο Κώστας κάνει τεμενάδες.
Γι αυτό σας λέω , μόνο τη μύτη σας να εμπιστεύεστε και κανέναν άλλο  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2010, 14:55 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #102 στις: Μαρτίου 15, 2010, 16:09 »
καμια καινουργεια μιξη εχουμε?καμια συνταγη?

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #103 στις: Μαρτίου 15, 2010, 17:56 »

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mίξη Υγρών - Εμπειρίες
« Απάντηση #104 στις: Μαρτίου 15, 2010, 18:46 »
δεν εχει συνταγες :sad_eyes: :'(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix