vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Περίεργη απορια

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Περίεργη απορια
« στις: Ιουλίου 27, 2017, 08:30 »
Ελπιζω να το γραφω στο σωστο νημα. Ειναι μια απορια ή αλλιως διαπίστωση... κατι που παρατηρησα και δεν ξερω για ποιο λογο γίνεται. Ισως να το εχετε διαπιστωσει κι εσεις ή να ειναι η ιδεα μου.
Εχω παρατηρησει λοιπον πως οταν βρισκομαι εκτος σπιτιου η γευση του Η.Τ μου ειναι πολυ καλυτερη απο οτι η γευση εντος σπιτιου. Ιδιαιτερα οταν οδηγαω... ισως να παιζει ρολο το οξυγονο και ο αερισμος. Ιδιατερα οταν οδηγαω ειναι απολαυση. Εχτες για παραδειγμα νομιζα πως θα ανεβασω τα επιπεδα της του ζαχαρου και θα αποκτησω διαβητη στα καλα καθουμενα.  Και που ειναι το κακο θα μου πειτε... οτι πολλες φορες η γευση σε κλειστο χωρο γινεται αδιαφορη σε σημειο να νομιζω πως θελει αλλαγη η αντισταση. Να οφειλεται σε κορεσμο γευσης δεν νομιζω γιατι και το πρωι που ξυπνησα μετα απο ωρες αποχης παλι αδιαφορη γευση μου ερχεται... λεω να παω καμια βολτα με το αυτοκινητο μπας και απολαυσω το Η.Τ μου... Αλλα η λυση της οδηγησης δεν παιζει... πιο πολυ θα μου κοστισει η οδηγηση σε βενζινη. Να ατμιζω με ανεμιστηρα αγκαλια?? Δεν το εχω δοκιμασει...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 27, 2017, 08:46 »
Εγώ πάλι νιώθω το ακριβώς αντίθετο! Στην ηρεμία του σπιτιού η γευση είναι καλύτερη και όταν οδηγάω δεν νιώθω και πολλά πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 27, 2017, 08:51 »
Πολλοί παράγοντες μπορεί να παίζουν ρόλο.

Μήπως σου αρέσει η οδήγηση? Μήπως χαλαρώνεις όταν οδηγάς? Μήπως χρονικά συμπίπτει με κάτι ευχάριστο?

Το πιθανότερο είναι ότι τις υπόλοιπες ώρες είσαι απασχολημένη και δεν ασχολείσαι με το θέμα του ατμου. Ατμίζεις δηλαδή μηχανικά, όπως κάποτε καπνίζαμε....

Πάντως κι εγώ έχω κάποιες ώρες που αντιλαμβάνομαι καλύτερα τη γεύση και σίγουρα δεν είναι οι πρωινές.

Συνήθως το απόγευμα ή το βραδάκι όταν κάθομαι να πάρω μια ανάσα.

Ίσως οι εμπειρίες και άλλων να μας διαφωτίσουν...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 27, 2017, 09:18 »
Μάλλον εντελώς τυχαίο είναι. Δεν νομίζω ότι η γεύση μπορεί να αλλάζει ανάλογα με το χώρο. Με το χρόνο ενδεχομένως....

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 27, 2017, 09:31 »
Τι να πω... αλλοκοτο μου φαινεται και μενα....  να τωρα που καθομαι μπροστα απο ανοιχτη μπαλκονοπορτα και φυσαει λιγο τσουπ ηρθε η γλυκια μου γευση. Οχι γιατρε δεν ειμαι τρελή  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 27, 2017, 09:51 »
Συμφωνω με την Νεφελη, αυτο θα σου γραφα κι εγω μηπως σου αρεσει η οδηγηση. Μηπως κολλας σε κινηση και σε χαλαρωνει αυτο οποτε το εκτιμας παραπανω? 2ο θα ρωτουσα αν εχεις παιδια μικρα και ειναι δυσκολο να ξενοιασεις εντος σπιτιου, προς το ψυχολογικο παντως κομματι το παω. Καποιοι επισης γενικα ψυχοπλακωνονται σπιτι, τους αρεσει το εξω ή αλλοι απλα ειναι υπερκινητικοι και σπιτι δεν μπορουν να ηρεμησουν για να απολαυσουν κατι. Αντικειμενικα η γευση μπορει να αλλαξει αν πας απο θαλασσα στην κορυφη βουνου αλλα μην νομιζεις πολυ. Επισης αν ειναι ζεστο ή κρυο το περιβαλλον, μηπως εχεις ανοιχτο air-condition στο αμαξι?

Προσωπικα αν δεν ειμαι στην ηρεμια του σπιτιου μου αδιαφορες μου ειναι οι γευσεις, απλα ατμιζω μηχανικα. Ισως στην παραλια οταν ειναι ηρεμα να το απολαμβανω παραπανω, αλλα με τις θερμοκρασιες που πιανουν τα μοντ κι εκει δυσκολο.

Υ.Γ. Μηπως να καθαρισεις τον ατμοποιητη???????

Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 27, 2017, 09:52 »
Αν στο αυτοκίνητο έχεις κλιματισμό ενώ στο σπίτι όχι, είναι και αυτό μια πιθανή εξήγηση.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 27, 2017, 10:05 »
Καλημέρα συνατμιστές. Η γνώμη μου είναι ότι όλα ειναι θέμα συμπεριφοράς εγκεφάλου και όχι πραγματικής διαφοράς. Στην οδήγηση ο εγκέφαλος είναι "απασχολημένος" με την παρατήρηση - εκτίμηση - αντίδραση δεκάδων ερεθισμάτων και προφανώς  η εκτίμηση των ερεθισμάτων που προσλαμβάνονται από το άτμισμα αφενός αξιολογούνται πολύ λιγότερο (έως καθόλου) αφετέρου οι απαιτήσεις που έχει ο εγκέφαλος από τη γεύση είναι διαφορετικές. Ενα καλό παράδειγμα για το πώς ο εγκέφαλος μπορεί να μην αξιολογήσει ΚΑΘΟΛΟΥ ερεθίσματα που υπό άλλες συνθήκες (όταν δεν είναι φορτωμένος) δεν θα περνάγαν απαρατήρητα ή θα αξιολογούταν διαφορετικά είναι το φαινόμενο του γορίλα .

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 27, 2017, 10:50 »
Έχεις κλιματισμό στο σπίτι;
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι όταν ο αέρας που εισέρχεται στον ατμοποιητή είναι δροσερός παίρνεις καλύτερη γεύση
Την προηγούμενη που ήμουν διακοπές,στην παραλία, το μόνο που ένιωθα ήταν ζεστός ατμός απροσδιόριστης γεύσης
Όταν γυρνούσα στο δωμάτιο που είχε κλιματισμό η γεύση επανερχόταν

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 27, 2017, 11:53 »
Οταν οδηγαω με ανοιχτα παραθυρα και χωρις air codition η γευση ειναι υπεροχη. Και στη παραλια που ημουν ωραια ηταν. Με αιρ κοντισιον στο σπιτι δεν βλεπω καποια διαφορα.... με ανεμηστηρα δεν εχω δοκιμασει... Ισως το ψυχολογικο κομματι να παιζει ρολο σε αυτο που λετε γιατι τωρα ειμαι διακοπες στο σπιτι των γονιων μου και δεν ξερουν οτι ατμιζω. Δεν θελω να μπω στη διαδικασια να τους εξηγω... οποτε το εχω ολιγον κρυφο ::). Και ισως αυτο να φταιει... δεν μπορω να το κανω με την ησσυχια μου. Μεθαυριο που φευγω και θα γυρισω στο λαγουμι μου τοτε θα σας πω... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 27, 2017, 12:28 »
και εμενα το αντιθετο συμβαινει....στο σπιτι αραχτος ολα ειναι καλυτερα,το χειροτερο μου ειναι οταν ειμαι σε ανοιχτο χωρο και φυσαει αερα,εκει δεν νιωθω τιποτα

Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 27, 2017, 12:45 »
Νομίζω ότι στην περίπτωσή σου είναι θέμα νικοτίνης. Και εξηγώ:
Όταν βρίσκεσαι σε ίσως αγχωτικές καταστάσεις, δρόμος, κίνηση, δουλειά η νικοτίνη επιδρά χαλαρωτικά πολύ περισσότερο απ' όταν όταν είσαι σπίτι. 
Ο εγκέφαλός σου μεταφράζει αυτή τη χαλάρωση και ως καλύτερη γεύση :) 

Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 27, 2017, 12:59 »
Η γεύση, επηρεάζεται πολύ από την όσφρηση. Εάν στο σπίτι σου υπάρχει μια άλλη μυρωδιά ας πούμε μπορεί να σου αλλάζει τη γεύση στο υγρό που ατμίζεις γιατί ανακατεύεται με τη μυρωδιά του υγρού σου.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 27, 2017, 13:17 »
μου αρεσει πολυ να διαβαζω τετοιες χυμα εντελως καταστασεις. :thumpup:
λογικα πρεπει να ισχυει αυτο που λεει η Νεφελη.... μου καθεται πιο λογικο συμφωνα κ με τις δικες μου προτιμησεις..



( αυτο το ατμιΖμα κ σαικς να δω πως θα συνδιασω ρε γμτ  :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περίεργη απορια
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 27, 2017, 16:17 »
Εμένα μπροστά στο υπολογιστη έχει την καλύτερη  γεύση. :tongue_smilie:
Στα 7 μποφόρ δεν έχει καθόλου γεύση.
Στο αμάξι το ντριπ τιπ παίζει να μου σπασει το δόντι όποτε δεν ξέρω τι γεύση έχει.
Μετά από σέρτικο πάλι καθόλου γεύση και μετά από χίλια σφηνάκια η βανίλια είναι σαν τζατζίκι. :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias