vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 6 χρήστες
maprix, dkostas, bloodlessz, manoslykos, white varadero, Milarepa

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απόλυτα κατανοητό ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Kαλησπέρα.
Η πρώτη μου μπαταρία και χωρις να γνωρίζω πολλά πολλά (όυτε μοντάκι δεν ειχα τότε)  διάλεξα μια panasonic NCR18650 B 3400 mah με γνώμονα μόνο την χωρητικότητα! 
Όταν πήγα λοιπόν σε κατάστημα να αγοράσω το μοντάκι, του δείχνω την μπατάρια και του λέω να έχω μια, είναι καλή?  Καλή είναι μου λέει αλλά μην κοιτάς μόνο τα mah,και μου δίνει  αυτή :   IMR Efest 3,7 V 3000 mah !! 
Mε προβλημάτισε που δεν έδωσε σχεδόν καθόλου σημασία στην panasonic μου και κατευθείαν μου έδωσε την efest που εν τέλη την πήρα για να έχω ακόμα μια.

Δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα ρε παιδιά και συγχωράτε με, αλλά ποιες οι διαφορές μεταξύ των δύο και γιατί κοίταξε απαξιωτικά την πανασόνικ :confused1:που αυτή είναι που χρησιμοποιώ σαν κύρια και μου βγάζει μια χαρά την μέρα μου τελικά?
Ποια είναι αυτή η efest? κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν είναι κατασκευάστρια?  Έχει αναφερθεί κανένα θεμα με τις μάρκες αυτές? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Αν ατμιζεις μεχρι το οριο 15/18w μια χαρα ειναι η Panasonic, αυτες χρησιμοποιω εγω συνεχεια 14 μηνες τωρα...

Για περισσοτερα w ομως θελεις αλλες...

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Kαλησπέρα.
Η πρώτη μου μπαταρία και χωρις να γνωρίζω πολλά πολλά (όυτε μοντάκι δεν ειχα τότε)  διάλεξα μια panasonic NCR18650 B 3400 mah με γνώμονα μόνο την χωρητικότητα!  
Όταν πήγα λοιπόν σε κατάστημα να αγοράσω το μοντάκι, του δείχνω την μπατάρια και του λέω να έχω μια, είναι καλή?  Καλή είναι μου λέει αλλά μην κοιτάς μόνο τα mah,και μου δίνει  αυτή :   IMR Efest 3,7 V 3000 mah !!  
Mε προβλημάτισε που δεν έδωσε σχεδόν καθόλου σημασία στην panasonic μου και κατευθείαν μου έδωσε την efest που εν τέλη την πήρα για να έχω ακόμα μια.

Δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα ρε παιδιά και συγχωράτε με, αλλά ποιες οι διαφορές μεταξύ των δύο και γιατί κοίταξε απαξιωτικά την πανασόνικ :confused1:που αυτή είναι που χρησιμοποιώ σαν κύρια και μου βγάζει μια χαρά την μέρα μου τελικά?
Ποια είναι αυτή η efest? κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν είναι κατασκευάστρια?  Έχει αναφερθεί κανένα θεμα με τις μάρκες αυτές? Ευχαριστώ.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.2865.html

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Xρήσιμο link 
http://best18650battery.com
αν έχει ξαναμπεί παρακαλώ να αφαιρεθεί.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Kαλησπέρα.
Η πρώτη μου μπαταρία και χωρις να γνωρίζω πολλά πολλά (όυτε μοντάκι δεν ειχα τότε)  διάλεξα μια panasonic NCR18650 B 3400 mah με γνώμονα μόνο την χωρητικότητα!  
Όταν πήγα λοιπόν σε κατάστημα να αγοράσω το μοντάκι, του δείχνω την μπατάρια και του λέω να έχω μια, είναι καλή?  Καλή είναι μου λέει αλλά μην κοιτάς μόνο τα mah,και μου δίνει  αυτή :   IMR Efest 3,7 V 3000 mah !!  
Mε προβλημάτισε που δεν έδωσε σχεδόν καθόλου σημασία στην panasonic μου και κατευθείαν μου έδωσε την efest που εν τέλη την πήρα για να έχω ακόμα μια.

Δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα ρε παιδιά και συγχωράτε με, αλλά ποιες οι διαφορές μεταξύ των δύο και γιατί κοίταξε απαξιωτικά την πανασόνικ :confused1:που αυτή είναι που χρησιμοποιώ σαν κύρια και μου βγάζει μια χαρά την μέρα μου τελικά?
Ποια είναι αυτή η efest? κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν είναι κατασκευάστρια?  Έχει αναφερθεί κανένα θεμα με τις μάρκες αυτές? Ευχαριστώ.


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg887442.html#msg887442




SilverA  
το ξερουμε τo site , αλλα καλα εκανες και το ποσταρες , γιατι υπαρχουν και ατομα που δεν το ξερουν.

Αποσυνδεδεμένος papoys1

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητε μου φιλε
shadockan θα ηθελα την συμβουλη σου,θελω να αγορασω για την γυναικα μου το ksd vamo box 25w θα παρω 2 μοντακια γιατι ενα δεν τη βγαζει ολη μερα χρησιμοποιη τον ατμοποιητη τωρα τον κ1 και τον δουλευη στα 10 βατ και 4 βολτ με το mini  istic eleaf  που εχει.  Tωρα με το μοντ το καινουργιο οπως ξερεις θελει εξτρα μπαταριες γιαυτο θελω να μου δωσης ενα λινκ απο GB η FT για να παρω 2 μπαταριες με σωστη ασφαλεια ακομα και αν φταση τα 15 βατ με καποιον αλλο ατμοποιητη .Θα με υποχρεωσεις αν μου εδινες τα φωτα σου ευχαριστω.
Υ.Γ Μπαταριες περνει 18350
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2016, 11:06 από papoys1 »

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας



Λοιπόν... η προσωπική μου γνώμη μετά από 2 βδομάδες συμβίωσης μαζί του (λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ανέβαλα την παρουσίαση, αλλά θα ακολουθήσει λίαν συντόμως)


Το μοντάκι αυτό είναι φτηνό και ανάλογης ατμιστικής αξίας.
Δεν ατμίζει καλά, διότι
α) είναι αδύναμο. Με 15 βατ ατμίζει όσο τα στικάκια με 11-12
β) έχει θέμα διαχείρισης της μπαταρίας. Με την μπαταρία κάτω από το 50% βγάζει συχνά την ένδειξη άδειας μπαταρίας αν έχουμε πάνω από 15 βατ. Με κάτω από 15 βατ μπορεί να την κρατήσει μέχρι το 25%
γ) κατά διαστήματα, μπορεί την ένδειξη άδεια μπαταρία να την εμφανίσει ακόμη και στο 75% ή και κάτω από το 25%. Ασταθές δηλαδή.
δ) κατά διαστήματα επίσης, μπορεί να κάνει από μόνο του reset και να κλείσει.


Θα το πρότεινα μόνο για κάποιον που έχει μια χούφτα μπαταρίες περίσσευμα ή έστω δυο μπαταρίες και κάποιο άλλο μοντ και το θέλει για έξοδο, με ατμοποιητή που οριακά θέλει πάνω από 10 αλλά κάτω από 13 βατ, οπότε δεν τον καλύπτει το στικάκι 10. Αλλά και πάλι, θα του πρότεινα να έχει μαζί του κάποιο μεγαλύτερο κουτάκι στην τσέπη.
Οταν είναι στα καλά του πάντως, ατμίζει καλά με αντιστάσεις 1.2-1.5 ομ.


Και όχι, δεν έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι, ούτε θέμα με μπαταρίες έχω. Η μια εκ των δυο αγοράστηκε ειδικά γι΄αυτό το μοντ. Μου το έστειλαν για παρουσίαση από την gearbest, τους ενημέρωσα για τα θεματάκια, τους είπα ότι θα προχωρήσω σε αρνητική παρουσίαση, κάτι που θα ήταν άδικο αν το κομμάτι ήταν ελαττωματικό, αλλά η απάντηση που πήρα ήταν ότι πιθανότατα η απόδοσή του οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είναι υψηλής αξίας μοντ.
Το έχω κρατήσει για παιχνιδάκι σε εξόδους και ραντεβού, που θέλω κάτι μικρό για λίγη ώρα.


Αναμείνατε λίγες μέρες για να δείτε φωτό και βίντεο, μαζί με αναλυτικότερη παρουσίαση.

Για σκέψου το για κάτι άλλο, μην πετάξεις τα λεφτά σου..  :dontknow:

Αν θες διάβασε για το συγκεκριμένο μοντ εδω
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=27096.0
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2016, 14:51 από norton »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Tωρα με το μοντ το καινουργιο οπως ξερεις θελει εξτρα μπαταριες γιαυτο θελω να μου δωσης ενα λινκ απο GB η FT για να παρω 2 μπαταριες με σωστη ασφαλεια ακομα και αν φταση τα 15 βατ με καποιον αλλο ατμοποιητη .Θα με υποχρεωσεις αν μου εδινες τα φωτα σου ευχαριστω.

Επίσης έχε υπόψη σου ότι από Κίνα μεριά σταμάτησαν να στέλνουν μπαταρίες λόγω κάποιου συμβάντος σε αεροπορική εταιρεία.
Οπότε μπαταρίες μόνον από Ελλάδα προς το παρόν.
Αυτό έχει αναφερθεί από πολλά άτομα εδώ στο φόρουμ (σε άλλο νήμα) αλλά και σε φόρουμ του εξωτερικού.
Επίσης το ανακοίνωσε και η Fasttech, ότι δεν στέλνουν προς το παρόν μπαταρίες και ψάχνουν ανα βρουν λύση.

Αποσυνδεδεμένος papoys1

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Ασ ειναι και απο ελλαδα παιδια
εκ των υστερων συμπληρωσα οτι οι μπαταριες ειναι 18350


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Kαλησπέρα.
Η πρώτη μου μπαταρία και χωρις να γνωρίζω πολλά πολλά (όυτε μοντάκι δεν ειχα τότε)  διάλεξα μια panasonic NCR18650 B 3400 mah με γνώμονα μόνο την χωρητικότητα!  
Όταν πήγα λοιπόν σε κατάστημα να αγοράσω το μοντάκι, του δείχνω την μπατάρια και του λέω να έχω μια, είναι καλή?  Καλή είναι μου λέει αλλά μην κοιτάς μόνο τα mah,και μου δίνει  αυτή :   IMR Efest 3,7 V 3000 mah !!  
Mε προβλημάτισε που δεν έδωσε σχεδόν καθόλου σημασία στην panasonic μου και κατευθείαν μου έδωσε την efest που εν τέλη την πήρα για να έχω ακόμα μια.

Δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα ρε παιδιά και συγχωράτε με, αλλά ποιες οι διαφορές μεταξύ των δύο και γιατί κοίταξε απαξιωτικά την πανασόνικ :confused1:που αυτή είναι που χρησιμοποιώ σαν κύρια και μου βγάζει μια χαρά την μέρα μου τελικά?
Ποια είναι αυτή η efest? κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν είναι κατασκευάστρια?  Έχει αναφερθεί κανένα θεμα με τις μάρκες αυτές? Ευχαριστώ.
Ποιο μοντάκι πήρες και στα πόσα watt δουλεύεις τον ατμοποιητή σου ?

Η Panasonic είναι μια χαρά μπαταρία αν παίζεις με χαμηλά watt. Προσωπικά δεν θα ανησυχούσα καθόλου με αυτήν την μπαταρία αν το ηλεκτρονικό  mod μου είναι αξιόπιστο (επιπέδου eleaf, joyetech, innokin)  με όλες τις προστασίες και εγώ άτμιζα μέχρι 14-15Watt. Εσύ αν ξεπερνάς τα 15Watt στο άτμισμα καλό θα ήταν να την αφήσεις στην άκρη και να πάρεις άλλη μπαταρία για 2η.

Εγώ παράγγειλα 2 Sanyo/Panasonic NCR18650GA (https://www.fasttech.com/products/0/10010486/2399300-authentic-sanyo-ncr18650ga-3-6v-3500mah) για το Evic VTC Mini μιας και ποτέ δεν έχω ξεπεράσει τα 14Watt, ενώ έχω και 3 Samsung 30Q οι οποίες "τεμπελιάζουν" μέσα στο ίδιο mod με τα 3~3.5Α που τους ζητά.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
To vtc mini έχω και δεν ξεπερνάω τα 18 watt συνήθως! Γιατί να μην πηγαίνω πάνω από εκεί μ αυτή?  
Έχω δευτερη την IMR Efest 3,7 V 3000 αλλά τελιώνει πιο γρήγορα θαρώ στα ίδια watt.Όταν θα θέλω ένταση να παίζω με αυτή?
H panasonic ζεσταίνεται λίγάκι κατά την φόρτιση μέσα στο μοντ (από τρίτη θα έχω φορτιστή μη βαράτε) αλλά φυσιολογικό είναι αυτο έτσι? Και απ ότι κατάλαβα είναι αυτη που δεν έχει προστάσια είναι πράσινο το κάτω μέρος!
Χαμήλα σχεδόν άδεια η panasonic το μοντάκι έλεγε low bat, ενώ με την efest χαμηλα έδινε νομίχω.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Και να θες να πας παραπανω με την Panasonic το μοντ δεν θα σε αφηνει  και η μπαταρια (εφοσον αναγκαζεται να δουλευει στα ορια της) θα ειναι υποτονικη και θα τελειωνει γρηγορα.
Σε παραπανω βαττ και μικροτερες αντιστασεις θα "αναγκαστεις" να χρησιμοποιησεις την Efest (ελπιζοντας βεβαια οτι κατω απο το λογοτυπο υπαρχει η LG HG2 3000mah  η  Samsung 30Q 3000 mah και οχι καμια 10μπερη).

(Η Panasonic διαρκει περισσοτερο λογω διαφορας φορτιου-χωρητικοτητας - 3400 εναντι 3000mah. Αυτο ισχυει για τα ρευματα που ατμιζεις... Σε παραπανω ρευματα η Εfest θα υπερισχυει.)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2016, 13:08 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
To vtc mini έχω και δεν ξεπερνάω τα 18 watt συνήθως! Γιατί να μην πηγαίνω πάνω από εκεί μ αυτή?  
Έχω δευτερη την IMR Efest 3,7 V 3000 αλλά τελιώνει πιο γρήγορα θαρώ στα ίδια watt.Όταν θα θέλω ένταση να παίζω με αυτή?
H panasonic ζεσταίνεται λίγάκι κατά την φόρτιση μέσα στο μοντ (από τρίτη θα έχω φορτιστή μη βαράτε) αλλά φυσιολογικό είναι αυτο έτσι? Και απ ότι κατάλαβα είναι αυτη που δεν έχει προστάσια είναι πράσινο το κάτω μέρος!
Χαμήλα σχεδόν άδεια η panasonic το μοντάκι έλεγε low bat, ενώ με την efest χαμηλα έδινε νομίχω.
Γιατί έχει 4.87A maximum συνεχόμενη αποφόρτιση, πράγμα που σημαίνει ότι όταν κοντεύει να αδειάσει και "πέφτει" στα 3.3V = 16Watt. Και αν βάλεις και τις απώλειες που έχει το mod από το step up/down τότε ζητά περισσότερα amperes από αυτά που είναι κατασκευασμένη η μπαταρία να δίνει στα 18Watt που της ζητάς εσύ. Είναι στο όριο τα 18Watt και εγώ προσωπικά δεν θα έπαιζα μαζί της στα watt αυτά για τον παραπάνω λόγο. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να παίξουν στα 18Watt. Ο Tzenamo με αυτές σου είπε ότι 18 μηνες τώρα δεν έχει πρόβλημα στα watt αυτά. Εγώ είμαι πιο "φοβητσιάρης" :tongue_smilie:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2108 310308 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:49
από ThioVag
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias