vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

267 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Doubt, paiktaras, Xxristos, mathimatikos1966

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ειναι μονο για τις 30αρες το Konion Γιωργο ;;;


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Όχι χρησιμοποιείται από το 2004-2005 νομίζω (αλλά δεν παίρνω και όρκο). Το όνομα παραπέμπει στον Konan για να υποδηλώσει τη βαρβατίλα των IMR (πολλά αμπέρ). Σε κάποιο γερμανικό site το είχα διαβάσει παλιά αλλά δεν θυμάμαι που.

Για παράδειγμα Konion ονομάζεται και η παλιά US18650V3



Αποσυνδεδεμένος Tinder

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Πρώτη αστοχία σήμερα με μπαταρία. αγόρασα αυτήν :
https://www.replacesmoke.com/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/variable-voltage/18650b-ncr-3400mah-panasonic-li-ion-battery-pcb-detail.html
και διαπίστωσα ότι δεν μπαίνει σε Nemesis (κλώνο).  Προφανώς δεν έχουν όλες οι 18650 το ίδιο πλάτος  :confused1:
Ας ελπίσουμε ότι θα μου την αλλάξουν με κάποια άλλη.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Περιεργο!!! Η PF εμενα μπαινει μια χαρα στον NEMESIS κλωνο της fasttech (ειναι ο ακριβος)


Μια και το εφερε η κουβεντα... αυτη η μπαταρια τα σπαει !!!!   :respect:



Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Αυτή πυο παρατέθηκε βέβαια είναι με τη ρόγα. Μεγάλη διαφορά μεταξύ των μπαταριών αυτών με ρόγα ή χωρίς, είναι πως οι έχουσες, έχουν ένα έξτρα προστατευτικό κάλλυμα πλαστικό από πάνω τους. Πολύ εκτιμηταίο για ανθρώπους σαν κι εμένα που τις μη έχουσας ρόγα έχω γδύσει σε σημεία εδώ κι εκεί (ενώ οι έχουσες ρόγα φοράνε τα ρούχα τους ερμητικά κλειστά) αλλά πράγματι έχω προσέξει στους σωλήνες μου πως μπαίνουν πιο σφηνωτά ακόμα και σε σχέση με άλλες μπαταρίες, πράγμα που εξηγεί το να μη μπαίνουν καθόλου κάπου.

Γιατί ότι έχει να κάνει με το άτμισμα ακούγεται πάντα τόσο πρόστυχο;;

Αποσυνδεδεμένος johnt7112

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Οντως περιεργο να μην ταιριαζει το παχος,συνηθως στο υψος παρατηρουνται οι διαφορες.

Αποσυνδεδεμένος stef08

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Και σε μένα σε κλώνο νέμεσις μια efest δεν μπαίνει ενώ οι aw  κανονικά

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Πρώτη αστοχία σήμερα με μπαταρία. αγόρασα αυτήν :
https://www.replacesmoke.com/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/variable-voltage/18650b-ncr-3400mah-panasonic-li-ion-battery-pcb-detail.html
και διαπίστωσα ότι δεν μπαίνει σε Nemesis (κλώνο).  Προφανώς δεν έχουν όλες οι 18650 το ίδιο πλάτος  :confused1:
Ας ελπίσουμε ότι θα μου την αλλάξουν με κάποια άλλη.
Οι συγκεκριμένες παίζει να είναι και οι μακρύτερες 18650. Μάλλον παίζει να έχουν και τη μεγαλύτερη διάμετρο.
Οι διαστάσεις της είναι Υ 64,93 Π 18,2mm, ίσως οι unprotected να είναι μικρότερες.

Αποσυνδεδεμένος Tinder

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Αν ήταν αυτές οι διαστάσεις θα χωρούσαν σίγουρα, αλλά είναι :  69.35mm tall including button top x 18.73mm wide.  :'(

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Τώρα με μπρίζωσες, όταν γυρίσω σπίτι θα τις μετρήσω με το παχύμετρο, αν και τώρα που το σκέφτομαι έχεις μάλλον δίκιο γιατί οι μετρήσεις αυτές πρέπει να είναι για το cell της Panasonic και όχι την τελική μπαταρία με την προστασία, τις επενδύσεις κτλ.
Πάντως στο vamo χωράνε μια χαρά στο πάχος, στο μήκος είναι λίγο ζορισμένο το καπάκι με το ελατήριο για να κλείσει.

Ομοίως καλά χωράνε και στο mod που έχω φτιάξει με χαλκοσωλήνα Φ22.
Παρεπιπτόντως, εδώ http://www.dgtools.gr/eshop/product.aspx?id=12669 τις έχει σε σχετικά καλή τιμή για Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2014, 10:40 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εχω NCR B που δεν μπαινει σε κλωνοΝεμεσις γιατι εχει μια μεμβρανη περιμετρικα.
Εχω ομως κι απο τη FT μπαταριες NCR B (απο τις παλιες καλες εποχες που εστελνε μπαταριες) , χωρις αυτη τη μεμβρανη , που χωρανε μια χαρα.
Αν μπορειτε αφαιρεστε αυτη τη διαφανη μεμβρανη και θα ειναι μια χαρα η μπαταρια.




Dimth , στα Amperes και τα mAh που εχει η PF , δυο μπαταριες μπορουν να την ξεπερασουν και μαλιστα με μεγαλο ζορι.....σε σημειο που να μην αξιζει να το ψαξεις παραπερα.....
Μια χαρα μπαταρια ειναι...

ΝCR 18650 PD 2900mAh
Samsung INR 18650 E 2900mAh

http://www.dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=353&akku2=99&akku3=498&akku4=0&akku5=0&akku6=0

Αποσυνδεδεμένος Tinder

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
....
Αν μπορειτε αφαιρεστε αυτη τη διαφανη μεμβρανη και θα ειναι μια χαρα η μπαταρια.
...


Να το κάνω άφοβα ή θέλει χειρουργική ακρίβεια και θα'χω κανά θέμα ?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
H μεμβρανη για την οποια λεω , ειναι ενα απλο καλυμα διαφανο πανω απο το κανονικο καλυμα της μπαταριας.
Δεν ξεγυμνωνεις κατι απο την μπαταρια ουτε εχεις καποιο προβλημα αν το βγαλεις .

Θα εχεις το κανονικο , το πρασινο που εχει απο κατω.

Τυχαινει να ξερω για ποια μπαταρια λες και δεν εχει προβλημα αν το βγαλεις.  Μονο ετσι θα μπει στο κλωνοΝεμεσις που εχεις.........

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Τόσο καιρό είχα βγάλει μια στην αχρηστία γιατί δεν έμπαινε στα twins.


+1 μπαταρία χάρη στον κύριο shadockan  :D

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Γνωρίζει κανείς αν αξίζουν οι keepower μπαταρίες; θέλω  μπαταρία με προστασια για μηχανικό αν έχει να προτείνει κάποιος κάποια ας γράψει μια γνώμη εκτός απο aw  καθώς το μαγαζί που θα αγοράσω δεν τις έχει.

στάλθηκε μέσω tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12700 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123530 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos