vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

240 επισκέπτες, 7 χρήστες
Parolos, dkostas, Lazy Dog, antre, TasMan, Milarepa, papoys

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
1) 4-5 Amperes θελεις με 0.7-1.0 Ωμ.....δεν τις λες και σωστες αυτες τις αντ/σεις..... :-\

2) Τα Amp. τα χρειαζεσαι πιο πολυ για να παρεις ότι καλυτερο μπορεις με όσο λιγοτερη ενεργεια
 
  --Π.Χ.--
 
Με μπαταρια των 10 Amp. θα εχεις πτωση απο 4.2 στα 4.0 Volts  μεσα σε 3 ωρες
  Με μπαταρια των 30 Amp. θα εχεις πτωση απο 4.2 στα 4.0 Volts  μεσα σε 6 ωρες
(Παραδειγμα ειναι αυτο , οχι απολυτοι αριθμοι)

Ενα αλλο κομματι που ειναι σημαντικο σε οποιους δουλευουν μηχανικα μοντακια ειναι το θεμα των απωλειων.

Με μια μπαταρια των 10 Amp. θα εχεις με αντ/ση των 1.0 Ωμ  3.70-3.80 Volts
Με μια μπαταρια των 30 Amp. θα εχεις με αντ/ση των 1.0 Ωμ  3.90-4.00 Volts
(Παραδειγμα ειναι κι αυτο)


Σε VV/VW θα εχεις περισσοτερη ισχυ , αρα ακομα και με 3.3 Volts μπαταρια δεν θα καταλαβαινεις ουτε στο ελαχιστο πτωση της τασης/δυναμης (VV-VW) που εχεις ρυθμισει. Το ιδιο βεβαια και η πλακετα σου.


Αφου εχεις λοιπον παραπάνω δυναμη απο οτι χρειαζεσαι , ειναι φυσικο να καταναλωνεις λιγοτερο απο αυτο που ειναι ικανη η μπαταρια να σου δωσει...... 8) ;)



Τωρα κατι αλλο που εγω απ' οτι εχω καταλαβει , εχουμε ολοι μας παρεξηγησει.

Οταν λεμε οτι η NCR 18650 B 3400mAh........αυτα τα mAh δεν τα εχουμε ποτε στην πραγματικοτητα.

NCR 18650 B 3400 mAh 6.5 Amperes
Στα 3.3 V με 2 Amp. αποφορτισης , θα μας εχει δωσει 2399 mAh
Στα 3.3 V με 3 Amp. αποφορτισης , θα μας εχει δωσει 2088 mAh
Στα 3.3 V με 5 Amp. αποφορτισης , θα μας εχει δωσει 1508 mAh

Sony Konion US 18650 VTC4 2100 mAh 30 Amperes
Στα 3.3 V με 2 Amp. αποφορτισης , θα μας εχει δωσει 1816 mAh
Στα 3.3 V με 3 Amp. αποφορτισης , θα μας εχει δωσει 1777 mAh
Στα 3.3 V με 5 Amp. αποφορτισης , θα μας εχει δωσει 1635 mAh.

http://www.dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=141&akku2=485&akku3=0&akku4=0&akku5=0&akku6=0


Eδω λοιπον οπως βλεπουμε , η Sony των 30 Amp. στα 5 Amp. αποφορτισης , ειναι καθαρα πολυ πιο δυνατη απο την αρχη μεχρι τα 3.3 Volts  που σε 'μας ειναι και η κλιμακα '''εργασιας''' μας.

Σε πιο ''ηρεμες'' αποφορτισεις , ειναι λογικο η ''μεγαλη'' να τα παει καλυτερα , αφου στα 2 και στα 3 Α , δεν ζοριζεται καν.



Ελπιζω να μην κουρασα και να τα ειπα ολα σωστα.
Αν εχω κανει λαθος καπου , χιλια συγνωμη παιδες. Δεν ειμαι και ειδικος , οπως τα ξερω και τα ειδα....σας τα εγραψα.......... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Βασίλη ωραία παραδείγματα..
Πρακτικά για μένα π.χ. που κινούμαι στα 1.4-1.8 ohm, με 3.7-4.2 v με max 12 watts με vw mods καταλαβαίνω ότι η χρυσή τομή αυτονομίας και απόδοσης θα ήταν σε κάτι σαν τις panasonic ncr18650pd , ncr18650pf...

Συμφωνείς ;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ουτε και 'γω ηξερα για τις μπαταριες αυτες που λες . Ο SEB  μου ειπε για τις PD  και τις πηρα.

Ειχε απολυτο δικιο για τις μπαταριες αυτες. Ειναι δυνατες , μεγαλες σαν mAh και σαν Amperes .

Εγω εχω τις καλυτερες εμπειριες απο αυτες τις κουκλες και σε μηχανικο και σε ηλεκ/κο μοντ.



Για τετοιες αντ/σεις που λες ειναι ''μανουλα''. Θα ξεχασεις τι παει να πει φορτισμα.
Και απο δυναμη , ειναι παρα πολυ καλες

Οι PD  ειναι λιγο πιο δυνατες και διαρκείας , μπαταριες.
Ειναι ομως μικρη η διαφορα , τετοια που δε νομιζω να καταλαβει καποιος πια ειναι καλυτερη... 8)

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
...εγώ έχω τις Β και PD. Οι Β αντέχουν λίγο περσσότερο αλλά οι PD σηκώνουν περισσότερο. Με τις Β δεν μπορώ να πάω πάνω από 11.5 watt  :nope: ούτε για δευτερόλεπτο.
Τις έχω τις PD και ο Βαγγέλης μου είπε ότι είναι ΟΚ. Απλά επιβεβαιώνω ότι πράτω καλώς και  επειδή σκέφτομαι να πάρω καμία ακόμα, ψάχνω να δω τι με βολεύει καλύτερα. Ίσως δοκιμάσω και τις PF...
Από αυτονομία πάντως δεν ξέρω γιατί από το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα περίπου με 3-3.5 ml με 1.4-1.8 ohm σε genesis, αδειάζουν. Εντάξει τις έχω και 7-8 μήνες...

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Να κουρασες shado ? Αφου αυτο επιζηταμε - την γνωση!! Πολυ καλα τα λες. Απλα τα συμπερασματα που προκυπτουν απο τα στοιχεια που παραθετεις, ερχονται σε συμφωνια με τα λογια του vamire: οτι δηλ οι high drain εχουν νοημα στις μικρες αντιστασεις. Μεχρι και στα 3 αμπερ (πχ αντισταση 1,5ohm στα 4,5 volt) η panasonic δειχνει πιο δυνατη απο την sony. Και στην τελικη, αν τα αμπερ ειναι επαρκη για την αντισταση, η/και για το κυκλωματακι του VV μας, το μονο που μας ενδιαφερει ειναι τα mAh που θα αποδωσει  το στοιχειο σε αυτην την καταναλωση.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Και 'δω εχουμε κατι που μπορεις να πεις οτι ειναι ανωτερες οι μπαταριες που εχουν πιο πολλα Amperes.

Αν δεν κανω λαθος
, οσο πεφτουν τα mAh της μπαταριας , τοσο πεφτουν και τα Αmperes.

                                             Π.χ.

Aν λοιπον εχουμε απο μια μπαταρια 5 Αmp. στα 4.2 V. , με το περας του χρονου λειτουργιας , τα Amp. της μπαταριας απο 5 θα πανε στα 3.....

Οταν εσυ θελεις 2.5-3.5 Α , το μοντ πρεπει να τραβηξει π.χ. 5 για να σου τα δωσει....
Που θα τα βρει ;;;;

Εδω λοιπον εχουμε το κακο που μια μπαταρια αν εχει π.χ. 3.7 V , αλλα τα Amp εχουν κατεβει στα π.χ. 4 , τοτε με πολλα Volts θα δεις οτι δεν θα εχεις αποδωση.
Ακομα νομιζω οτι αν μια μπαταρια εχει πολλα Amp. , τοτε και η πλακετα θα διαβαζει πολυ δυναμη ακομα και στα 3.3 V και θα εχεις τρελη αποδωση ακομα και στα τελειωματα της μπαταριας.
(και ξαφνικα τελος χωρις καμια προειδοποιηση για το τελος της μπαταριας...καλοοοο... ;D )

(Αυτο το ειδα απο Sanyo UR 18650 FJ 2200 mAh  με 4.2 Amp.  Στα 3.7 Volts.........τελος.....)


Λογικα λοιπον , αφου θα εχεις παραπανω απο οτι χρειαζεσαι , θα καταναλωνεις και λιγοτερο.


Γενικα , το να εχεις δυναμη ειναι καλυτερα. Γνωμη μου παντα.

Ολο αυτο ειναι παραδειγμα και οχι απολυτοι αριθμοι....... ::)



Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Ωραια ολα αυτα, αλλα πολυ δυσκολα για καποιον που δεν εχει ασχοληθει με αυτα  :wall:
Μια πρακτικη ερωτηση: εχω μινι provari. Για να εχω οσο το δυνατο μεγαλυτερη αυτονομια, μεσα στις προδιαγραφες που καθοριζει η εταιρεια (πχ να εχουν πολο βυζι ...), εκτος των aw ποια ειναι η καλυτερη επιλογη?
Και αν επιλεξω μπαταρια τυπου 18490, ποιες οι καλυτερες με μεγαλη αυτονομια, πλην των aw?
Αν γινεται να υπαρχουν σε ελληνικα καταστηματα θα εξυπηρετουσε.
Thanks
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2014, 18:13 από jhon100 »

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Εκτος των AW υπαρχουν κι αλλες IMR οπως οι Efest και οι EH οπου ειναι στις ιδιες (ονομαστικα) δυνατοτητες.Εμπειρικα θα σου ελεγα οτι οι AW ειναι οι καλυτερες. Εδω ισχυει το ο,τι πληρωνεις παιρνεις.

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Ρωτησα σε σχεση με αυτα που διαβασα παραπανω για sαnyo, panasonic κλπ.
Aρα οι aw ειναι μονοδρομος.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Στις διαστασεις αυτες , ναι Γιαννη..

Οι εταιριες αυτες , δεν φτιαχνουν για 'μας τις μπαταριες τους.
Ειναι για ηλεκτρονικους υπολογιστες και αλλες συσκευες , που χρειαζονται τετοιου ειδους μπαταριες.

Απλα κανουν και για 'μας.

Οι μεγαλες εταιριες του χωρου , τις διανεμουν πρωτα σε εταιριες κατασκευης η/υ και οτι δεν φυγει το βγαζουν στην αγορα....

Πιστευω οτι οι καλυτερες ειναι οι AW στις διαστασεις αυτες.
Δεν εχω AW, εχω ομως Efest και δεν...........
Ατομα που εχουν και τις δυο , λενε οτι ειναι καλυτερες οι AW

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Σορρυ δεν το διευκρινησα...τα παραπανω αφορουν τις 18650,ενω στις 18500 η 18350 δεν εχεις τοσες επιλογες.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Αν δεν κανω λαθος , οσο πεφτουν τα mAh της μπαταριας , τοσο πεφτουν και τα Αmperes.

                                             Π.χ.

Aν λοιπον εχουμε απο μια μπαταρια 5 Αmp. στα 4.2 V. , με το περας του χρονου λειτουργιας , τα Amp. της μπαταριας απο 5 θα πανε στα 3.....

Οταν εσυ θελεις 2.5-3.5 Α , το μοντ πρεπει να τραβηξει π.χ. 5 για να σου τα δωσει....
Που θα τα βρει ;;;;

Σε γενικές γραμμές καλά τα είπες shadockan.  :thumpup: Παίρνεις 10 αλλά όχι 10' (δέκα με τόνο)  :))
Σε αυτό που λες παραπάνω διαφωνώ. Από τη στιγμή που μια μπαταρία είναι ικανή να σου δώσει 5Α θα σου τα δώσει έως την αποφόρτιση. Εξάλλου τα παρακάτω παραδείγματα που ανέφερες αυτό ακριβώς λένε. 3.3V @ 5A


NCR 18650 B 3400 mAh 6.5 Amperes
Στα 3.3 V με 5 Amp. αποφορτισης , θα μας εχει δωσει 1508 mAh

Sony Konion US 18650 VTC4 2100 mAh 30 Amperes
Στα 3.3 V με 5 Amp. αποφορτισης , θα μας εχει δωσει 1635 mAh.

http://www.dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=141&akku2=485&akku3=0&akku4=0&akku5=0&akku6=0

H διαφορά είναι πόσο δυνατά χτυπάει η κάθε μπαταρία. Βλέπουμε στο διάγραμμα του link ότι η Sony είναι πιο δυνατή σε όλο το φάσμα των 5Α έως την αποφόρτιση. Δίνει δηλαδή παραπάνω volt στα 5Α και άρα παραπάνω ισχύ (watt) αφού P= V * I.


Για τον φίλο leon72 που έχει απορίες όπως όλοι μας.
Οι μπαταρίες λένε κάποια πράγματα για την ασφάλεια και πόσο είναι κατάλληλες για τις ανάγκες μας. Δεν λένε όμως όλη την ιστορία. Αυτή πρέπει να την ανακαλύψουμε εμείς με βάση τις ανάγκες μας: πόσα watt ατμίζουμε, πόσα Ωμ αντίσταση, ηλεκτρονικό ή μηχανικό mod.

Θα μείνω στο παράδειγμα του shadockan πιο πάνω για την Panasonic vs Sony. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε υπολογίσει πως ατμίζουμε στα 5Α.
Η Panasonic είναι 3400mAh στα 2C άρα θα μας δώσει 6.5Α για 30 λεπτά και συνεπώς 5Α για 39 λεπτά. (6.5 / 5 Χ 30)
Η Sony είναι 2000mAh στα 15C άρα θα μας δώσει 30Α για 4 λεπτά και συνεπώς 5Α για 24 λεπτά. (30 / 5 Χ 4)
Θεωρητικά βέβαια όλα αυτά.

Αν δεις τα σχεδιαγράμματα του dampfakkus.de η Sony μας δίνει 22.3 min μέχρι να τη φτάσουμε στα 3 volt και η Panasonic 31.7 λεπτά αντίστοιχα. (μπορούν να κατέβουν και πιο κάτω από τα 3 volt οπότε θα δώσουν χρόνους πιο κοντά με τη θεωρία).

Οι μπαταρίες δεν κατασκευάζονται για η.τ. επομένως εμείς δεν μπορούμε να εξαντλήσουμε τη (θεωρητική) χωρητικότητά τους. Στα 3.3V που είναι το ελάχιστο για μας η Sony βγάζει παραπάνω mAh στα 5Α από την Panasonic όπως πολύ σωστά λέει ο shadockan πιο πάνω. Αν όμως ατμίζεις στα 3Α η κατάσταση αντιστρέφεται και σε συμφέρει η Panasonic όπως θα δεις στα σχεδιαγράμματα.

Το σίγουρο είναι πως δεν απορρίπτουμε τη Sony επειδή εμείς δεν ατμίζουμε στα 0.3Ω και 30Α.
Αν αυτά που λέω είναι λάθος ας με διορθώσει κάποιος guru.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2014, 03:21 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Δεν απορριψαμε καμια μπαταρια - τουναντιον ειναι θαυματα τεχνολογιας (30 και 35 αμπερ!!!!). Συνατμιστης ανεφερε οτι δεν τις θελει για εξαιρετικα χαμηλες αντιστασεις και η ερωτηση/απορια μου για την χρησιμοτητα τους ηταν η εξης:
0,3 ohm αντισταση; 14 Α ρευμα με φουλαρισμενη μπαταρια δηλ; Ριχνει χαλαρα τα μισα αυτοματακια του πινακα στο σπιτι...   ;D ;D ;D
Αλλα εχει ενα δικιο ρε παιδια ο Vamire: Γιατι να κυνηγας τετοιες μπαταριες, αν δεν ασχολεισαι με τετοια.... εξτρημ σπορ; Σε φυσιολογικες αντιστασεις θα δινει περιπου τα αναγραφομενα mAh και δεν νομιζω να "ανατριχιασει" κανεις με τα 2100 και τα 2500....
Εκτος..... εκτος και αν ψαχνετε να ταΐσετε με Αmp αποκρυφα, υποχθονια ηλεκτρονικα κυκλωματακια που θα πυροβολανε ακομα και οταν η μπαταρια πεσει στα 3 volt.....
Αλλα τεσπα, το κουρασα το θεμα και ζηταω συγγνωμη απο ολους για αυτο...

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Σκέφτομαι να πάρω ενα svd itaste και ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για μπαταρίες. Είδα πως αυτές http://www.fasttech.com/products/1141100 εχουν παρει καλές κριτικές! Θα είναι οκ με το συγκεκριμένο mod ; (επειδή είδα κατι για unprotected και τετοια τα οποία δεν πολυκατέχω!)
Επίσης αν υπάρχει καποια άλλη εναλλακτική ακούω προτάσεις!

Επίσης ο φορτιστής αυτος http://www.fasttech.com/products/1421/10001638/1292100 ειναι οκ για την περίπτωση μου? !!  :)

ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Τα εχω και τα δυο, οι μπαταριες ειναι οκ, ο φορτιστης πολυ καλος!!!


Ομως η Fasttech νομιζω δεν στελνει πλεον Ελλαδα μπαταριες, με φτηνα μεταφορικα....  :thumpdown:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278544 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12835 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123720 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos