vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Οκ. Σας ευχαριστώ και τους δυο. Απόλυτα ασφαλείς είμαστε μόνο χωρίς...





Δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα φιλε.

Τις μπαταριες αυτες τις εχω (οπως σχεδον ολοι μας εδω) και ειναι παρα πολυ καλες και δυνατες.
Το μόνο προβλημα που θα αντ/σεις  με μηχανικο μοντ ειναι αν θα κανεις πολυ χαμηλες αντ/σεις,θα δινει μεχρι να πεσει χαμηλα στα 3 ή και παρακατω Volt και εκει μπορει και να την χαλασεις (ας πουμε) γιατι δεν κανει να παει τοσο χαμηλα.

Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα και πολυ δυνατη μπαταρια.

Δεν ξερω για το madvapes, μετα απο το μπαν της φαστεκ με τις μπαταριες, πετυχα αυτον τον ινδο: http://24x7diy.com
και εβαλα παραγγελια 4δα panasonic NCR 18650B με μολις 23,33 ευρω και ΔΩΡΕΑΝ μεταφορικα. Δυστυχως ομως εχει μικρη ποικιλια σε μπαταριες.
Θα επανελθω οταν παραλαβω και επιβεβαιωθει η αξιοπιστια του.
Χρονια πολλα σε ολο τον κοσμο!


Διόρθωση link.
Απ'το συντονισμό του φόρουμ.


Φιλε μου παρελαβες τελικα απο εκει?Εκανα μια παραγγελια και εγω στις 28 και μεχρι στιγμης μου λεει οτι εχουν πολλα δεματα τα ταχυδρομεια και δεν μπορει να στειλει...

Αποσυνδεδεμένος Projectoras

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά μια διευκρίνιση...Σε μηχανικό μοντ πρέπει αποκλειστικά να χρησιμοποιούμε για λόγους ασφαλείας protected μπαταρίες;
ή είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε unprotected imr ώστε να μην κόβεται η δύναμη της μπαταρίας;

Κοιτα protected παρε αν δεν παρεις ποτε kick.Αν παρεις kick παρε imr που ειναι και ποιο φθηνες και μπαινουν σε ολα τα mod χωρις σου ξου μου ξου  - μανταλακια  :thumpup:
Και παντα να τσεκαρεις αν το modaki περνει protected.Βασικα αναλογως και τι φοβασαι οτι θα γινει.Εγω ασ πουμε φοβομουνα οτι θα ρουφουσα την μπταρια κατω απο τα volt που πρεπει πραγμα που καταλαβα οτι δεν προκειται να γινει,αφου στο δικο μου σεταπ στα 3.5v το ντουμανι ειναι ανεπαρκης κανει μπαμ  για τα δεδομενα μου οποτε την αλλαζω.Τωρα αν θες κατω απο ohm και τετοιες αλητειες δεν εχω ανακατευτει ακομα  :thumpup: ισως να μην πυροβολαει καν η protected.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2014, 16:51 από Panos_smokeit »

Αυτό ακριβώς σε ρώτησα:
Γιατί δεν τις εμπιστεύεσαι; (τις Sony)

Sent from my ST21i using Tapatalk

Δεν εχω αποδειξεις. Εχω ενδειξεις. Μου εχουν αναφερει ασταθεια(ανεβοκατεβαζει την ενταση) και σε μια περιπτωση υπηρχε και ενα ελαφρυ "παφ" σε εναν ατμοποιητη μαζι με mod αλλα επειδη δεν ημουν μπροστα δεν γνωριζω αν το "παφ" που μου αναφερανε εχει να κανει με τον ατμο ή την μπαταρια. Οπως και να εχει η ασταθεια που ειναι σιγουρη απο ατομα που εχουν εμπειρια και χρησιμοποιουν aw ή cgr18650ch μου φτανει για να μην τις εμπιστευομαι.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ασταθεια οταν λες........

Δεν τις υποστηριζω,ρωταω για να μαθω γιατι θελω την ........

 http://www.dampfakkus.de/akkutest.php?id=485

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου παρελαβες τελικα απο εκει?Εκανα μια παραγγελια και εγω στις 28 και μεχρι στιγμης μου λεει οτι εχουν πολλα δεματα τα ταχυδρομεια και δεν μπορει να στειλει...
Ακριβως τα ιδια λεει και σε εμενα. Θα του δωσω λιγες μερες ακομα και αν δεν δω καποιο φως...... φουμο!

Ασταθεια οταν λες........

Δεν τις υποστηριζω,ρωταω για να μαθω γιατι θελω την ........

 http://www.dampfakkus.de/akkutest.php?id=485

Μιλαω για το feedback που εχω παρει σχετικα με τα σκαμπανεβασματα στην ενταση. Μολις τωρα βεβαια ενας συμφορουμιτης μου εδωσε αλλο feedback θετικο. Τι να πω......
Οπως και να εχει με αγχωνουν λιγο οι δυγκεκριμενες για το τεστ βραχυκυκλωματος.

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου παρελαβες τελικα απο εκει?Εκανα μια παραγγελια και εγω στις 28 και μεχρι στιγμης μου λεει οτι εχουν πολλα δεματα τα ταχυδρομεια και δεν μπορει να στειλει...

Σε μένα έκανε περίπου 3 εβδομάδες να ερθουν απο εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Projectoras

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Κοιτα protected παρε αν δεν παρεις ποτε kick.Αν παρεις kick παρε imr που ειναι και ποιο φθηνες και μπαινουν σε ολα τα mod χωρις σου ξου μου ξου  - μανταλακια  :thumpup:
Και παντα να τσεκαρεις αν το modaki περνει protected.Βασικα αναλογως και τι φοβασαι οτι θα γινει.Εγω ασ πουμε φοβομουνα οτι θα ρουφουσα την μπταρια κατω απο τα volt που πρεπει πραγμα που καταλαβα οτι δεν προκειται να γινει,αφου στο δικο μου σεταπ στα 3.5v το ντουμανι ειναι ανεπαρκης κανει μπαμ  για τα δεδομενα μου οποτε την αλλαζω.Τωρα αν θες κατω απο ohm και τετοιες αλητειες δεν εχω ανακατευτει ακομα  :thumpup: ισως να μην πυροβολαει καν η protected.

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Βασικά χρησιμοποιώ μέχρι τώρα μόνο ηλεκτρονικά μοντ.Θα έπαιρνα μηχανικό μόνο για να δοκιμάσω χαμηλές αντιστάσεις,αλλά μ'αυτά που ακούω φοβάμαι για κανα μπαμ! Γι' αυτό ρώτησα τι μπαταρίες θα χρειαζόμουν.

Φιλε μου παρελαβες τελικα απο εκει?Εκανα μια παραγγελια και εγω στις 28 και μεχρι στιγμης μου λεει οτι εχουν πολλα δεματα τα ταχυδρομεια και δεν μπορει να στειλει...

Αυτες οι συγκεκριμενες μπαταριες που βλεπω στην φωτο ειναι απο τις πρωτες ncr18650b που βγηκαν και εχουν πανω τους chip pcb με ενα mosfet που κοβει πολυ χαμηλα τα Α
Για του λογου το αληθες δες αυτες τις φωτο.


Το εχω βγαλει απο panasonic ncr18650bΣτην πρωτη φωτο εχει κατι τρυπιτσες κατω και στην δευτερη φωτο τις εχει πανω. Αν προσεξεις καλα τις ιδιες τρυπιτσες εχει και η φωτο απο το σιτε που βαλατε.

To καλο pcb ειναι με 2 mosfet που κοβει το ρευμα στα 7.8Α και ειναι αυτο


Γενικα θα πω και εγω οπως εχουν πει και αρκετοι αλλοι πριν απο εμενα, μεγαλη προσοχη απο που αγοραζουμε. Δε σημαινει οτι επειδη γραφει η μπαταρια μια μαρκα και ενα μοντελο το οποιο ερχεται σε πολυ δελεαστικη τιμη πως ειναι και καλο.
Προτεινω ανεπιφυλακτα αγορες απο hkequipment.net οπου οτι αγοραζεις αυτο θα σου ερθει και θα ειναι και φρεσκο.

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
 Εχω την εντυπωση οτι οι μπαταριες που αναφερομαστε ειναι απροστατευτες και δεν εχουν κανενος ειδους κυκλωμα επανω τους. Εξ ου και η χαμηλη τιμη. Αν ριξεις μια πιο προσεκτικη ματια θα δεις οτι εχει και βερζιον με pcb (δεν ξερω βεβαια με ποιο mosfet), αλλα σε πιο τσιμπημενη τιμη.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Oι μπαταριες για τις οποιες λεει το παιδι πιο πανω,βγαινει σε protected αλλα και σε unprotected.

Άλλο ομως οι unprotected,άλλο οι IMR

Οι IMR δεν χρειαζονται προστασια λογο του οτι εχουν διαφορετικη χημεια και λογο αυτης ειναι ασφαλης με αλλο τροπο.

Ειναι φυσικο να ειναι πιο ακρηβες οι προστασιας,αφου εχουν κατι παραπανω σαν υλικο.....

Για 'μας μπορει να ειναι πιο ''καλες'' οι unprotected ,οι εταιρειες ομως εχουν καποιο κοστος να τις κατασκευασουν.

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Δυτυχως δεν εχει τις PD/PF ο ινδος και η αμεσως καλυτερη λυση για μενα ειναι οι Β, αλλα σε απροστατευτο, καθοτι χρησιμοποιω ηλεκτρονικο και στα μηχανικα μου εχω σε ολα kick. Αν καταλαβα καλα, ο φιλος προειδοποιησε απλα οτι υπαρχει πιθανοτητα οι PROTECTED που εχει το σαιτ, να ειναι παλιοτερης βερζιον με μοσφετ που κοβει σε χαμηλα αμπερ.

Σωστα
Απλα δεν λέω οτι υπαρχει πιθανοτητα απλα. Ειμαι σιγουρος. Επισης αν οι protected ειναι παλιες γιατι να ειναι οι unprotected πιο καινουριες; Μαλλον ο ινδος μαζεψε οτι παλιο υπαρχει, το πηρε σε καλη τιμη και τωρα βγαινει ο πιο φτηνος.
Στις μπαταριες κατα την γνωμη μου πρεπει να σταματησουμε να ψαχνουμε τις πιο φτηνες και να κοιταμε τα πιο αξιοπιστα σιτε.


[Διαγραφή άμεση παράθεσης σε συνεχόμενα μηνύματα]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2014, 23:22 από slammer »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278648 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos