vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Sergios, Milarepa, Xxristos, Kouros17, demaker

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Μη δενεις κομπο οτι λεει ο καθενας.
Το οτι οι αντιστασεις των 0.5 Ωμ δουλευουν στα 30 - 40 W , ειναι κατι που ειπε καποιος γιατι το ειπε καποιος αλλος που το ακουσε απο καποιον αλλο , χωρις να ξερει ακριβως το λογο ......  και παει λεγοντας ......

Αν κανεις αντισταση στα 0.50 Ωμ με 0.25mm συρμα , ουτε στα 20 W δεν θα ατμισεις .
Αν κανεις αντισταση ομως στα 0.50Ωμ  με 0.50mm συρμα , θα χρειαστεις τα Watts αυτα , γιατι εκτος του οτι θα ειναι χοντρο , για να βγει αυτη η τιμη , θα πρεπει να ειναι και μεγαλο το κομματι του συρματος σαν μηκος .

Οποτε δεν εχει σχεση η τιμη της αντιστασης μοναχα , αλλα και με τι συρμα ειναι φτιαγμενη....

Αυτες οι μπαταριες για τις οποιες  γραφουμε , σαν ανωτερη σε αναλογιες λειτουργια , εχουν τα 50W.
Μεχρι εκει θα εχεις δυναμη , καλη διαρκεια και μικρη ανοδο θερμοκρασιας στο στοιχειο (τιποτα το σημαντικο).


Υ.Γ.
Οι μπαταριες που εχεις (Panasonic NCR B - Samsung ICR F) , δεν ειναι αχρηστες .......
Αν τις δουλεψεις σε ηλεκτρονικο μοντακι , θα μπορουν να λειτουργησουν καλα μεχρι τα 20 Watts.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2016, 22:57 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Αδερφε αυτες εδω ειναι οι αντιστασεις.
https://www.fasttech.com/p/4581101
Επανω γραφουν οτι δουλευουν στα 20-40 watt μακαρι να ισχυει αυτο...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Με τις κεφαλες αυτες , σιγουρα θα χρειαστεις πολλα Watts , γιατι θα πρεπει να ζεστανεις το κεραμικο ωστε να παρεις ατμο.....
Θα εχουν μεγαλη καταναλωση ενεργειας φιλε μου.
Δεν θερμαινεις βαμβακι σ' αυτες , αλλα το κεραμικο το ιδιο .....  Με τις υγειες σου .... ;D
Παρε μπαταριες μπολικες φιλε μου...


Κατι αλλο που ειδα και δεν μου αρεσε , ηταν το χρωμα των κεφαλων....
Απο τι υλικο ειναι ;;;;  Μηπως ειναι μπρουτζος ;;;;
Αν ειναι μπρουτζος , εγω θα τις ακύρωνα φιλε μου....

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Stainless Steel ανοξιδωτο ατσαλι αν δεν κανω λαθος.Οσο για τις μπαταριες θα παρω δυο και βλεπουμε στην πορεια...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αμα ειναι SS .... ο.κ. 
Ειδα το χρωμα ''κιτρινο'' και νομισα οτι ειναι Brass ....

Παρε μπαταριες ..... παρε ......

Οι παππουδες ελεγαν ....:
- Αν δε περισσέψει , δε φτανει .... -


;D :))

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Χαχαχα μακαρι να ειχα λεφτα να παρω 10 μπαταριες να παρω και 5 φορτιστες που φορτιζουν δυο δυο να παρω και 3 solarcharger και μια χαρα χαχαχαχα!!!

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
http://www.vapenova.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=406
Την συγκεκριμενη πως την βλεπετε παιδια?Την εχει δοκιμασει καποιος?Μουφα τα αμπερ που γραφει?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Ας μας πούν οι πιο ειδικοί γιατί εμένα δεν μου αρέσουν τα νούμερα...   ;D

http://www.hmengtg.com/productshow.asp?showidd=1&sID=001

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπαρχουν αυτα τα νουμερα.... Η συγκεκριμενη μπαταρια εχει γινει αντικειμενο συζητησης ξανα στο φορουμ και ουτε τοτε  μπορεσαμε να βρουμε εστω και ενα διαγραμμα αποφορτισης και φυσικα ουτε τωρα. (Παρατηρηστε επισης οτι οι αναφορες σε αυτην στο google ειναι ελαχιστες.)

Εφοσον λεει 3500mah χωρητικοτητα ειναι το πολυ 10μπερη (οι καλυτερες 3500 μεχρι τοσο πανε) αλλα δεν εχουμε την παραμικρη ιδεα τι ειδους και ποιο στοχειο βρισκεται απο κατω.
Οποτε....

(Δεν μπορεις να εχεις ΚΑΙ μεγαλη χωρητικοτητα ΚΑΙ μεγαλα αμπερ αποφορτισης. Μεχρι στιγμης η βελτιστη λυση ειναι 3000mah και 20Α)

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω και μενα μου φανηκαν περιεργα τα νουμερα..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Σκεφτειτε το εξης :

Μια απο τις γνωστες καλες NMC , μπορει να αποφορτιστει με 20Α συνεχομενα σε διαρκεια μισης ωρας .
Αυτη η ιδια μπαταρια μπορει να αποφορτιστει με 35Α για 75΄΄
Αυτη η ιδια μπαταρια μπορει να αποφορτιστει και με 100Α για 1΄΄

Αυτη η ιδια μπαταρια ομως , μπορει και να  φορτιστει με 4Α.
Κοιταξτε με ποσα Amperes μπορει η Hmeg να φορτιστει και μετα κοιταξτε με ποσα Amperes μπορει να φορτιστει και η LG MJ1 , η οποια ειναι NCA μπαταρια  με ικανοτητα μεχρι 10Α ενταση αποφορτισης ρευματος ........
Σκεφτειτε λοιπον τι θα γινει αν καποιος πιστεψει τι γραφει το ταμπελακι της Hmeg και σκεφτειτε τι θα γινει αν η μπαταρια αυτη ανεβασει θερμοκρασια ....

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά να κάνω μια γρήγορη ερώτηση γιατί έχω φοβηθεί. Πήγα πήρα τις δύο παρακάτω μπαταρίες και από το κατάστημα μου είπαν είναι χωρίς προστασια. Εγώ ένα vtc mini και ένα istick pico έχω. Οκ δεν είμαι με αυτες? Μπαταρίες με προστασία μόνο στα μηχανικά βάζουμε σωστα???

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
δουλεψε τες ΑΦΟΒΑ.

απο τις καλυτερες :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος manou

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα και από εμένα,
Με το πρώτο μου μύνημα, θα ήθελα να ευχαριστήσω το forum για όλες αυτές τις πληροφορίες που έμαθα τους 2 αυτούς μήνες που ατμίζω, και να κάνω μια ερώτηση.
Εχω στο mod (Wismec RX75) μια μπαταρία Sony VTC4 και θέλω να πάρω και μια δεύτερη αλλά μεγαλύτερης χωρητικότητας. Ο κατασκευαστης του mod προτείνει μπαταρίες με ρεύμα συνεχούς εκφόρτισης 25Α. Εγώ με αντίσταση στα 0.2 Ω και 30 W δεν χρησιμοποιώ πάνω απο 12 Α (κατα τα λεγόμενα του mod). Μπορώ να πάρω LG HG2 ή θα έχω κάποιο θέμα. 
Επίσης τα καταστήματα που έχουν κατα καιρούς αναφερθεί στο forum, ως προς το θέμα γνησιότητας των LG ισχύουν ακόμη ?

Ευχαριστώ πολύ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12717 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123546 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos