vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, dkostas, costasibiza84, FaniFox, akis91

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
αν βρεις vtc6 χτυπα τις και θα εχεις και λιγο περισσοτερο χωρητικοτητα.
ολες αυτες (lg hg2, 30q, vtc6) ειναι το ιδιο πραγμα
30 αμπερ και 3000 δεν υπαρχουν ακομα φιλε μου


εκτος απο τις εφεστ που ειναι 35 :)) :nope:

Αποσυνδεδεμένος Giuseppe Busso

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλώς σας βρήκα. 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Να πάρω άλλες 2 30Q λοιπόν ή να πάω σε VTC6;
Να πάρεις τις φθηνότερες, διαφορά δεν θα καταλάβεις.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Παίζω στα 45W με τη 1 30Q που έχω τώρα. Θέλω να βάλω και το διπλό κάλλυμα όπως είπα, άρα να αγοράσω ένα καινούριο ζευγάρι.
Η 30Q που έχω τώρα είναι σχεδόν 20 ημερών, την έχω φορτίσει περίπου 20 φορές. Δεν ξέρω αν είναι καλή ή κακή. Αυτή μου έδωσε το κατάστημα από όπου πήρα το Η.Τ. μου (νέος γαρ).
Η VTC6 της Sony βλέπω ότι διαφημίζεται σαν 30Α.
Να πάρω άλλες 2 30Q λοιπόν ή να πάω σε VTC6;

Συγγνώμη παίδες για τις όποιες κουλές ερωτήσεις. 3 εβδομάδες μόνο στο χώρο!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Με αφορμη το παραπανω ποστ , να ξεκαθαρισουμε οτι τις περισσοτερες φορες καποιοι δεν λενε ολη την αληθεια .....

Αυτο ειναι το εντυπο των τεχνικων χαρακτηριστικων της Sony VTC6.
Κοιταξτε το λιγακι .....


https://www.imrbatteries.com/content/sony_us18650vtc6-2.pdf


Εδω λοιπον βλεπουμε οτι η Sony VTC6 ειναι ικανη για 15Α κατα τη δηλωση της εταιριας .
Η Sony VTC6 μπορει να αποδωσει 20Α χωρις να φτασει το οριο αντοχης του στοιχειου , που ειναι οι 80°C.
Τα 30Α μπορει να τα αποδωσει με οριο τους 80°C και αυτο σημαινει οτι μπορουμε να τραβηξουμε 30Α , αλλα θα πρεπει να σταματησει η αποφορτιση πριν φτασει τους 80°C.
Μπορει να γινει τετοια αποφορτιση και με εξωτερικη μοναδα ψυξης , οπως και στις VTC5 - VTC5A ....... ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ....

Απλα οι αλλες εταιριες δεν αναφερουν κατι αναλογο .

Η Sony το αναφερει και οποιοσδηποτε το ερμηνεύει οπως γουσταρει ...... Δυστυχως ....

Οι εταιριες μετρανε τις μπαταριες  τους και δηλωνουν την αποδοση τους με βαση τους 60°C σαν ανωτερη θερμοκρασια λειτουργιας .
Η θερμοκρασια των 80°C , ειναι η ανωτερη σαν αντοχη του στοιχειου και οχι η ανωτερη σαν λειτουργια .

Δυστυχως ομως οπως εχουμε δει , ο καθενας τα λεει οπως γουσταρει και αγαπα και το κακο ειναι οτι λενε οτι να 'ναι και σε ατμιστες που δεν εχουν καμια γνωση και ετσι καθιστουν ακομα και επικινδυνο πολλες φορες το ατμισμα για καποιους .....

Η Sony VTC6 , η Samsung 30Q , η LG HG2  .... , ειναι ολες ιδιας ικανοτητας μπαταριες και με την ιδια διαρκεια .
Τις διαφορες τους θα τις δουμε σε πολυμετρο και οχι στο ατμισμα .


Επομενως μη πιστευετε οτι να 'ναι .
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2017, 02:26 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος AndyPlkd

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας παιδιά!!!
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Παίζω 25-70 Watt ανάλλογα τον ατμοποιητή και την αντίσταση που έχω και θα ήθελα να μου πείτε ποιές μπαταρίες είναι οι καλύτερες κατά τη γνώμη σας για να πάρω και αν υπάρχει η δυνατότητα και ξέρετε κάποιο αξιόπιστο site να τις πάρω πιο φτηνά από εξωτερικό. Έχω ακούσει πως οι LG HG2 είναι καλές. Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!!

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
με τί μπαταρίες τα παίζεις αυτά? 18650? 18500? Πάντως αν διαβάσεις απο πάνω σου και  2-3 σελίδες πίσω θα δέις πολλές προτάσεις για διάφορες.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Αν ρίξεις μια ματιά στο ακριβώς από πάνω post υπάρχει η απάντηση: Sony VTC6 , η Samsung 30Q , η LG HG2

Για φτηνές και σίγουρες μπαταρίες από Ολλανδία: https://www.nkon.nl/

Αποσυνδεδεμένος framefreeze

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
αυτες που αναφερεις, οι vtc 5 , oι samsung 30 q , ειναι μπαταρίες δουλεμένες απο τους περισσοτερους εδω μεσα   με καλές κρητικες.  παιξε με αυτες που εχουν δοκιμαστεί αρκετα και δεν εχουν ακουστει προς το παρων αρνητικά σχολεια. 
αγορα τωρα δεν ξερω τι εχει καθε μαγαζι σε ποιοτητα, εγω προσωπικά τις αγόρασα απο κατάστημα περιοχης μου μετα απο ενδελεχή προσωπικό έλεγχο γι αποφυγή μαιμουδιας .

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε AndyPlkd, κάλο θα ήταν να αναφέρεις για ποιο τύπο μπαταρίας ενδιαφέρεσαι?
Αν εννοείς 18650 υπάρχουν αρκετά καταστήματα στην Ελλάδα με προσιτές τιμές 6-10 ευρώ, νομίζω ότι είναι καλό να ψωνίζουμε από Ελλάδα, εάν δεν υπάρχει διαφορά τιμής. Για αγορά από εξωτερικό θα χρεωθείς και μεταφορικά. Για την LG HG2 δες τιμή από Αθήνα.


http://www.discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-ilektronikon-18650-26650-37-lithiou/lg-inr18650hg2-3000mah-36-37v-20a-lithium/

Αποσυνδεδεμένος AndyPlkd

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Αν ρίξεις μια ματιά στο ακριβώς από πάνω post υπάρχει η απάντηση: Sony VTC6 , η Samsung 30Q , η LG HG2

Για φτηνές και σίγουρες μπαταρίες από Ολλανδία: https://www.nkon.nl/
Ευχαριστώ φίλε μου ναι το έχω υπ όψιν μου το συγκεκριμένο site.

αυτες που αναφερεις, οι vtc 5 , oι samsung 30 q , ειναι μπαταρίες δουλεμένες απο τους περισσοτερους εδω μεσα   με καλές κρητικες.  παιξε με αυτες που εχουν δοκιμαστεί αρκετα και δεν εχουν ακουστει προς το παρων αρνητικά σχολεια.
αγορα τωρα δεν ξερω τι εχει καθε μαγαζι σε ποιοτητα, εγω προσωπικά τις αγόρασα απο κατάστημα περιοχης μου μετα απο ενδελεχή προσωπικό έλεγχο γι αποφυγή μαιμουδιας .
Φίλε μου να σου πω την αλήθεια μετά από έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο εμείς εδώ την μια μπαταρία την έχουμε στο 13ευρω ενώ έξω 5-6 ευρώ. Θέλω 8 να αγοράσω. Αν ήταν για 1 δεν θα το συζητούσα θα την έπαιρνα από εδώ. (8 χ 13 € = 104 € από εδώ και από GearBest που το ξέρω πως πλέον δεν στέλνουν μπαταρίες στη χώρα μας έχω δει πως την 8άδα την έχουν 34 € και δωρεάν μεταφορικά) γιαυτό και ψάχνομαι για εξωτερικό. Αν υπάρχουν καλύτερες τιμές και εδώ από κάποιο κατάστημα φυσικά γιατί όχι να τις πάρω από εδώ.

Φίλε AndyPlkd, κάλο θα ήταν να αναφέρεις για ποιο τύπο μπαταρίας ενδιαφέρεσαι?
Αν εννοείς 18650 υπάρχουν αρκετά καταστήματα στην Ελλάδα με προσιτές τιμές 6-10 ευρώ, νομίζω ότι είναι καλό να ψωνίζουμε από Ελλάδα, εάν δεν υπάρχει διαφορά τιμής. Για αγορά από εξωτερικό θα χρεωθείς και μεταφορικά. Για την LG HG2 δες τιμή από Αθήνα.


http://www.discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-ilektronikon-18650-26650-37-lithiou/lg-inr18650hg2-3000mah-36-37v-20a-lithium/
Ναι για 18650 αναφέρομαι και όπως είπα και πιο πάνω φυσικά να πάρω από Ελλάδα αν δω τιμές καλές. Το site που έστειλες είναι ενδιαφέρον και θα το έχω στα υπ'όψιν μου.Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
Το θέμα είναι πως δεν θέλω 1 μπαταρία αλλά 8-10 και γιαυτό ψάχνω για καλύτερες τιμές.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2017, 22:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Για μεχρι 25W μπορεις να αγορασεις και μπαταριες των 3500mAh με 10Α αποδοση εντασης .
Απο 'κει και περα θα πρεπει να αγορασεις μπαταριες με ανωτερη ικανοτητα αποδοσης εντασης και αυτες ειναι οι 

3000mAh  20A
Samsung 30Q
Sony VTC6
LG HG2

2600mAh  20A
Sanyo NSX
Sony VTC5

2500mAh  20A
Samsung 25R
Sony VTC5A
LG HE4
LG HE2

2000mAh  20A
Samsung 20R
Sony VTC4
LG HD2C
LG HD2
Sanyo RX

Ειναι γραμμενα ολα πολλες φορες σε προηγουμενες σελιδες φιλε μου .

Τωρα παμε σε κατι αλλο ....
Τα 70W τα εχεις απο μοντακι με μια μπαταρια ;;;;;
Αν τραβας 70W απο μονομπαταριο μοντακι φιλε μου , δυστυχως το μοντακι σου λεει ψεματα .
Πανω απο 50W δεν θα μπορεσεις να παρεις με καμια μπαταρια .
Αντε να παρεις 60W για 10 τζουρες ....

Απο 'κει και περα ................. χαμηλ μπαταρ αδερφε ........

Για να εχεις αποδοση με περισσοτερα απο 50W , θα πρεπει να εχεις μοντακι με δυο μπαταριες .


Υ.Γ.

Με 50W θα εχεις αποδοση απο 4.20 V  μεχρι τα  3.30 - 3.40 V.
Aρα μια πληρη αποφορτιση στα πλαισια σωστης λειτουργιας για μια πλακετα .

Οσο για τις αγορες σου απο Ελλαδα ή εξωτερικο , υπαρχουν καταστηματα που μπορεις να αγορασεις σε πολυ καλες τιμες και μονο το οτι θα τις εχεις την αλλη μερα τις μπαταριες σου , ειναι κι αυτο ενα θεματακι.

Κατι αλλο ειναι οτι θα πρεπει οι μπαταριες σου να ειναι οσο γινεται αρίστης ποιοτητας .
Αυτο δυστυχως ειναι κατι που δεν θα το βρεις γραμμενο πουθενα φιλε μου .
Θα πρεπει να ξερεις ή να εχεις εμπιστοσυνη στο καταστημα .
Υπαρχουν και αυθεντικες που ειναι καπως κατωτερης ποιοτητας δηλαδη ..... Δυστυχως ....

Αποσυνδεδεμένος AndyPlkd

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Τωρα παμε σε κατι αλλο ....
Τα 70W τα εχεις απο μοντακι με μια μπαταρια ;;;;;
Αν τραβας 70W απο μονομπαταριο μοντακι φιλε μου , δυστυχως το μοντακι σου λεει ψεματα .
Πανω απο 50W δεν θα μπορεσεις να παρεις με καμια μπαταρια .
Αντε να παρεις 60W για 10 τζουρες ....

Απο 'κει και περα ................. χαμηλ μπαταρ αδερφε ........

Για να εχεις αποδοση με περισσοτερα απο 50W , θα πρεπει να εχεις μοντακι με δυο μπαταριες .
Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.
Ναι μοντάκι με 2 μπαταρίες χρησιμοποιώ (Smok XCube Ultra 220W) και σκέφτομαι να πάρω τώρα και ένα δεύτερο με 4 μπαταρίες γιατί στα 50-60 W άτμισης δεν έχω την αυτονομία που θα ήθελα γιαυτό και ψάχνομαι για μπαταρίες  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2017, 15:25 από AndyPlkd »

Αποσυνδεδεμένος framefreeze

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας

Οσο για τις αγορες σου απο Ελλαδα ή εξωτερικο , υπαρχουν καταστηματα που μπορεις να αγορασεις σε πολυ καλες τιμες και μονο το οτι θα τις εχεις την αλλη μερα τις μπαταριες σου , ειναι κι αυτο ενα θεματακι.

Κατι αλλο ειναι οτι θα πρεπει οι μπαταριες σου να ειναι οσο γινεται αρίστης ποιοτητας .

Θα πρεπει να ξερεις ή να εχεις εμπιστοσυνη στο καταστημα .
Υπαρχουν και αυθεντικες που ειναι καπως κατωτερης ποιοτητας δηλαδη ..... Δυστυχως ....
για αυτο τον λογο σωστα γράφεις βασιλη λεω απο Ελλάδα,να τις δεις νατις επεξεργαστεί αν ειναι γνήσιες κτλ παρα να παραλάβει και ειναι μουφα ....

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Ποια θεωρείτε καλύτερη 18490/18500 για μηχανικό mod?


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15728 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12