vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2100 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 00:54 »
Έστω και με ανεστραμμένη τη βάση είχα δυο επιλογές.
Ή την περιστρέφω ώστε να βλέπω ταυτόχρονα και τα δύο φιτίλια (για να μην τα μετακινήσω στο βίδωμα) ή την περιστρέφω έτσι ώστε να βλέπω ταυτόχρονα τα δυο μισά σπειρώματα.
Αρχικά είχα κάνει τη λάθος επιλογή δίνοντας σημασία στα φιτίλια και προσπαθώντας  να εναρμονίσω το βίδωμα σε δυο σπειρώματα ενώ το ένα έκρυβε το άλλο και μόνο με την αφή.
Μετά από αυτή τη διαπίστωση και με την λίγη πίεση που αναφέρθηκε σε άλλο post, μόνο λόγω βιασύνης έχω πρόβλημα στο βίδωμα.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2101 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 01:09 »
[size=78%]@iPant...[/size]

Ομολογώ οτι όταν ήρθε η ώρα του βιδώματος της καμπάνας το έκανα με άγχος, γιατί σκεφτόμουν αυτό που σου είπα... :))

Και σιγά μην έγινες ρόμπα...
Αν η δεξιότητα που μας κάνει διαφορετικούς ή ικανούς είναι αυτή η βλακεία να τη χ63σ@...

Υπάρχουν πραγματικά σπουδαία πράγματα που είμαι σίγουρος οτι μπορείς να κάνεις και θα με έκανες ρόμπα :)) :))


Εννοείται πως κάνω χιούμορ για να χαλαρώσω και την τεταμένη κατάσταση των τελευταίων ημερών. Θα επανέλθω επί του βιδώματος σύντομα  :))

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2102 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 01:13 »
Καταρχήν είναι λίγο φάουλ η φράση "έχει καταντήσει αηδία αυτό που λένε μερικοί για το βίδωμα".
Εφόσον το λένε μερικοί και όχι ένας πάει να πει οτι σε μερικούς συμβαίνει.
Ούτε βλάκες ούτε κουλοί είναι.
Σε πληροφορώ λοιπόν αγαπητέ φίλε οτι αν την αντίστασή σου τη στήνεις πάνω σε σταθερό σημείο (σε ωμόμετρο, σε μοντ κλπ) δε θα βγάλεις τη βάση για να τη βιδώσεις με την καμπάνα όπως δείχνεις στο βίντεο. Θα βάλεις την καμπάνα απο πάνω, καπέλο. Και τις περισσότερες φορές στραβοβιδώνει.
Και για να το λένε άνθρωποι που έχουν στήσει και καμιά διακοσαριά φορές kayfun (και δεν έχει στραβοβιδώσει ούτε μισή) και διάφορους άλλους ατμοποιητές πριν πάρουν φαινόμενο πάει να πει οτι υπάρχει θέμα.
Και δεν υπάρχει θέμα κατασκευαστικού λάθους, δεν εννοώ αυτό. Εννοώ οτι η καμπάνα θέλει τρόπο.
Γιατί δεν έχει στραβοβιδώσει κανένας κεφαλή σε εργοστασιακό. Γιατί στραβά δεν βιδώνει. Γιατί δεν έχει στραβοβιδώσει κανείς καμπάνα σε kayfun? Γιατι στραβά δεν βιδώνει. Βάλε στραβά καμπάνα σε kayfun να δούμε, θα βιδώσει? Όχι. Θα σε πάνε μόνες τους οι βόλτες και θα "πατήσει" μόνο όταν είναι ίσια και τότε θα αρχίσει να τις παίρνει τις βόλτες και να βιδώνει.
Στο φαινόμενο και στραβά να μπει βιδώνει. Πως να το κάνουμε δηλαδή. Μη μας βγάζετε και τρελούς.

edit: τωρα που ξαναδιαβάζω το μηνυμά μου μού φαίνεται λίγο επιθετικό.
Συγγνώμη αλλά είμαι στην τσίτα όλη μέρα σήμερα και ίσως παίρνω λίγο στραβά πράγματα που μπορεί να λέγονται με χιούμορ. Αν συνέβη κάτι τέτοιο παρακαλώ συγχωρέστε με.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2015, 01:28 από vato »

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2103 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 01:30 »
αν εισαι τσίτα τοτε τα ατμιστικα εργαλεία δεν ειναι καλα.
πλακα κανω. :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2104 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 01:33 »
Αστα να πάνε. Στη φάση που είμαι ευτυχώς έχω στημένο σεταπ, γιατι αν ήθελα να ατμισω και μου στραβοβίδωνε παλι 1-2 φορές θα έτρωγε καμιά σφυριά άνετα. χχαχαχαχαχα
Πάντως μπορεί να συμβαίνει κάτι με τη βάση. Αν πχ όλοι που λέμε οτι πατάει στραβά έχουμε lite και οι άλλοι με τη zest δεν έχουν θέμα και μας περνάνε για κουλούς, ίσως να το κοιτάξουμε μπας και παίζει τίποτα τέτοιο και δε φταίει η καμπάνα αλλά η βάση.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2105 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 01:59 »
Εγώ σου ζητάω συγνώμη (αν μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ) φίλε Vato...

Δεν βγάζω κανέναν τρελλό... Πράγματι η καμπάνα βιδώνει ακόμη και στραβά να πιάσει...

Το σχόλιο ήταν φάουλ, δεν έχω δικαιολογία...

Από την πρώτη στιγμή που πήρα τον Zest, έστειλα πμ στην ομάδα GUS με το ζήτημα της καμπάνας... Πριν ακόμη αναφερθεί στο νήμα...

Όπως αν δείς τα πρώτα μου σχόλια θα δεις και τι λέω για το γέμισμα, την (αρχικά) σκληρή ρύθμιση του αέρα, που προτείνω δυο ίσια αντιδιαμετρικά σημεία κάτω στη βάση ώστε να μπορεί ο χρήστης να έχει πιάσιμο ώστε να γυρνάει εύκολα το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα...

Μετά όμως το πρώτο παίδεμα, ξεπέρασα αυτά τα σημεία γιατί τα αντιμετώπισα...
Με καλή διάθεση... Πρώτα από όλα...

Τα γραπτά υπάρχουν και υπαρχουν και οι πρώτες μου σκέψεις...

Αν λοιπόν βγάζω κάποιον τρελλό πρώτα βγάζω τον εαυτό μου...

Όμως πολύ γρήγορα, τα ξεπέρασα όλα τα ζητήματα... Σε σημείο να νοιώθω οτι δεν υπάρχουν... :)
Τα ξεπέρασα γιατί η ατμιστική απόδοση του ατμοποιητή και ιδιαίτερα στην ξεκάθαρη και αναλυτική γεύση είναι... Φαινόμενον...
Έμαθα λοιπόν να βιδώνω την καμπάνα... Να λιπαίνω τα όρινγκ... Να γεμίζω γρήγορα αν και ανορθόδοξα τον ατμοποιητή...

Πάντα με καλή διάθεση... :) Εξάλλου με καλή διάθεση μόνο βλέπω κάτι που ουσιαστικά το έχω στο στόμα μου ολημερίς... :))
Αν με χαλούσε, δεν θα το είχα...

Σε ότι και να πεις για εμένα έχεις δίκιο... Συγνώμη και πάλι...

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2106 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 02:00 »
πριν πουλήσω τον light ειχα ακριβώς το ιδιο προβλημα που δεν ειχα με τον zest. >:(
το προβλημα λύθηκε αρκετά οταν με φιλο αλλάξαμε την καμπάνα και μου έδωσε την μυτερή. :)
επίσης ο φιλος παρατήρησε οτι στην αρχή του βιδώματος έβρισκε λίγο ο τρούλος στην βίδα του πόλου και για αυτο στραβοβιδονε. :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2015, 02:08 από χολερας »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2107 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 02:09 »
vato και εγω με βαση zest δεν πινω καφε το πρωι αν θελω να βιδωσω σωστα τον ατμο το βραδυ :tongue_smilie: δεν νομιζω να ειναι μονο θεμα του λαιτ.κωστα τι εννοεις με τα''δυο ισια αντιδιαμετρικα σημεια κατω στην βαση''?επισης χολερα και εγω εχω παρατηρησει οτι με την μυτερη βισωνει πιο ευκολα :(

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2108 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 08:20 »
''Σε πληροφορώ λοιπόν αγαπητέ φίλε οτι αν την αντίστασή σου τη στήνεις πάνω σε σταθερό σημείο (σε ωμόμετρο, σε μοντ κλπ) δε θα βγάλεις τη βάση για να τη βιδώσεις με την καμπάνα όπως δείχνεις στο βίντεο. Θα βάλεις την καμπάνα απο πάνω, καπέλο. Και τις περισσότερες φορές στραβοβιδώνει. ''  VATO δοκιμασε να βιδωσεις τη βαση με την καμπανα με τα χερια ωστε να εχεις καλυτερη αισθηση στο που βιδωνει σωστα.                                                                                                                                                                                     

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2109 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 09:06 »
εγώ στην αρχή, κυριολεκτικά έλεγα απο μέσα μου, "ώπα τέλος η αντίσταση, τώρα καμπάνα"  για να το συνειδητοποιήσω βαθειά μέσα στη ψυχούλα μου  :-[ πως δεν είναι όπως τις άλλες
και αυτό ειναι προφανές, απο την μικρή επιφάνεια.
Ο ντεμ είναι πιο συνειδητοποιημένο παιδί προφανως  :D ή απλά ενσυνείδητο 
Θέλει τον "χρόνο" της, αυτά τα τιμημένα 5" , πόσα είναι..
 

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2110 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 10:03 »
Ξέχασα να σου πω χθες chillo...

Το τανκ της ΕΣΤΙΑΣ δεν ταιριάζει... :)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2111 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 10:18 »
ξέρω, ξέρω
(εννοώ θα ειχε βουίξει αλλιώς)
ας πουμε οτι απλά ήθελα την επιβεβαίωση
 :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2015, 10:29 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2112 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 11:09 »
Η καμπάνα ιδίως οταν την κουμπωνουμε στο τανκ και γεμιζουμε και μετα παμε να βιδώσουμε το συνολο στη βαση βιδώνει στραβα. Ειναι γεγονος. Αν το κανουμε οπως ο demkoni, πρωτα καμπανα μετα δοχειο και γεμισμα απο πανω τοτε τα ποσοστα επιτυχιας του demkoni ειναι πολυ πιθανόν να τα πιασω και εγω και ας εχω δουλεψει πριν κομπρεσερ  :)) . Παρολα αυτα θελω να ευχαριστησω τον demkoni που αφιερώνει τον πολύτιμο του χρονο να φτιαχνει video να βγαζει φωτο τα στησιματα του και να μας ανοιγει τα ματια. :respect:

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2113 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 14:22 »
Όπως είπα και σε πμ στον demkoni δεν υπάρχει λόγος να νιώθει άσχημα, εγώ νιώθω άσχημα που βγήκε το ποστ λίγο φορτωμένο και 2 φορές άσχημα γιατί ήταν απάντηση σε ένα μέλος οπως ο demkoni που σέβομαι και θεωρώ δάσκαλο στο θέμα του phenomenon.
Απλά ο συσορευμένος εκνευρισμός απο τα στραβοβιδώματα που χαλάνε το στρώσιμο του βαμβακιού έκανε το ποστ μου να θυμίζει λίγο το γνωστό ανέκδοτο με το γρύλλο.
Σε φάση οτι το να βιδώσω σωστά την καμπάνα το έχω στην ίδια κατηγορία με το να βάλω usb σωστά με την πρώτη  :))
Πλέον θα το κάνω όπως στο βίντεο, δε θα βιδώνω την καμπάνα στη βάση αλλά θα τα βιδώνω και τα δυο μαζί ζευγαράκι.
Και φυσικά εξακολουθώ να πιστεύω οτι το φαινόμενο είναι ο καλύτερος επισκευάσιμος που έχει περάσει απο τα χέρια μου. Εξάλλου όσες φορές και να μπει στραβά το usb δεν σε κάνει να ξαναγυρίσεις σε δισκέτες.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2114 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 21:50 »
Από την Κυριακή είμαι ευτυχής κάτοχος και δεύτερου Φαινόμενου αυτή τη φορά momentus. Αυτά που έχω να πω από τις λίγες ημέρες μαζί του και σε σύγκριση με τον lite είναι:
- Όμορφη αεράτη τζούρα αλλά αρκετά θορυβώδης ειδικά σε σχέση με τον lite
- Γεύση πολύ καλή αλλά νομίζω ένα κλικ πιο κάτω από τον lite (αυτό βέβαια ίσως να είναι και αναμενόμενο λόγω του περισσότερου αέρα)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310440 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278764 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias