vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, manoslykos

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1950 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 14:23 »
Η βάση είναι η πρώτη βάση του Zest...

Έτσι βγήκε αρχικά δηλαδή ο ατμοποιητής...

Η τροποποίηση έγινε στο να γίνει Μομέντους...

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

Το θέμα της είναι μόνο οτι έχει αυθεντική τζούρα τσιγάρου, σφιχτή πολύ δηλαδή.. Πράγμα όμως που το έψαχνα σε έναν ατμοποιητή!!!!

Δεν κάνει μπουρμπούρ... Δεν έχει καμμία διαρροή, έχει σούπερ γεύση...

Σε 5 καπνιστές την έδωσα να δοκιμάσουν μου είπαν οτι παρατούσαν άνετα το τσιγάρο γι αυτό που ένοιωσαν!!!

Ξαναλέω... Τζούρα ΤΣΙΓΑΡΟΥ!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1951 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 14:40 »
Σωστά μιλάει ο φίλος chzamp.
Μου διέφυγε να πω οτι κι εγώ πάντα στρώνω το φυτίλι να μην μπαίνει καθόλου στο πάνω deck.

Αφού δηλαδή έχω περάσει στο coil, έχω κόψει και βρέξει καλά το βαμβάκι, το κατεβάζω και το τοποθετώ στο κάτω ντεκ με τη βοήθεια μιας βελόνας εσωτερικά της γωνίας που θέλω να δημιουργηθεί, ενώ ταυτόχρονα βοηθάω απ'έξω με ένα κατσαβιδάκι. Υπόθεση δευτερολέπτων .. 

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1952 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 14:47 »
Σωστή η παρατήρηση του Χρήστου για το βαμβάκι που κάνει γύρισμα.
Εγώ νομίζω πως και η αντίσταση είναι πολύ στενή όμως. Το κόιλ πρέπει να καλύπτει τις τρύπες του αέρα,
αυτές στο πλάτος τους στον Φαινό, είναι σχεδόν ίσες με τη διάμετρο της βίδας. Εκτος του Ζεστ, που ίσως και να καλύπτεσαι με τον τρόπο σου, μάλλον πολύ οριακά όμως.
Αλλα όπως και να έχει παίζεις με την τύχη με κόιλ τόσο στενότερο  απο το πάνω ντεκ νομίζω ή με πολλές παραμέτρους.
Το παιχνίδισμα είναι βέβαια κάτι που κάνει ο Micro καθημερινά μέχρι να μηδενίσει απώλειες και να βελτιστοποιήσει απολαβές  :))

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1953 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 14:59 »
Πώς μπορεί όμως να στέκει αυτή η παρατήρηση? Αν δηλαδή έκανα 5-6 σπείρες microcoil το ίδιο στενή δε θα ήταν η αντίσταση?
Αλλά και μ' αυτό το στήσιμο, πόσο πιο αραιές να γίνουν οι σπείρες? Η απόσταση ανάμεσά τους είναι τουλάχιστον όσο το πάχος του σύρματος.

Μετά από αυτό που έγραψα νωρίτερα:
Ορίστε, δεν χρειάστηκε και πολύ να μείνει ξάπλα, μόλις 10 λεπτά. Τον σηκώνω να ατμίσω και μπουρμπουλήθρα. Φυσάω στις τρύπες να φύγουν τα περίσσια υγρά, κλείνω εντελώς την καμπάνα, που την είχα περίπου στο 1/4 της στροφής ανοιχτή και συνεχίζω το άτμισμα κανονικά και μια χαρά.

αφού έκλεισα τελείως την καμπάνα δηλαδή και χωρίς να κάνω καμιά διόρθωση στη θέση του βαμβακιού, όπως μου πρότειναν τα παιδιά, παίζει το ίδιο άψογα και χωρίς την παραμικρή διαρροή! Τον έχω ξάπλα από εκείνη την ώρα, ένα 3ωρο δηλαδή!
Άβυσσος η ψυχή του Φαινόμενου!

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1954 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 15:09 »
Ribot. Θα σου πρότεινα να σηκωσεις λίγο την αντίσταση κ να την μακρινής ποιο αραιά οι σπείρες δηλαδή ώστε να μην ακουμπήσει το βαμβάκι στο πάνω ντεκ όπως λέει κ ο chzamp.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1955 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 15:25 »
Σταύρο μου, το είπα και πριν. Το να μακρύνει το μήκος της αντίστασης μπορεί να έχει αποτέλεσμα, αλλά δεν δικαιολογεί κανένα πρόβλημα. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να απαγορεύεται το mc με λιγότερες από 8 σπείρες, ώστε να ικανοποιιείται η συνθήκη του ικανού μήκους στα όρια δηλαδή του άνω ντεκ που μου λέτε.
Αν κάνω για παράδειγμα mc με 5 σπείρες, το μήκος θα είναι κοντύτερο από το ντεκ. Το συμπέρασμα θα είναι ότι το φαινόμενο δε δέχεται τέτοιο στήσιμο λόγω μικρού μήκους της αντίστασης? Δε στέκει ρε παιδιά αυτό :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1956 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 15:43 »
Γιώργο νομίζω πως αυτό που προσπαθουν να πουν τα παιδια ειναι το μηκος της αντιστασης να ειναι ισο ή ενα κλικ μεγαλυτερο απο το πλάτος του ντεκ που βρισκονται οι τρυπες του αερα, οχι το ντεκ που παταει το βαμβακι. Ασυναισθητα αυτο κανω κι εγω και το παρατηρησα τωρα που το ειπαν τα παιδια και ισως και γιαυτο να μην ειχα προβληματα διαρροων. Παντως αν αντι για 4 σπειρες κανεις πχ 5 ή 6 (με .30μμ-.32μμ συρμα) νομιζω η ωμικη αντισταση δε θα αλλάξει αλλα θα βοηθησεις το βαμβακι να ειναι λιγο μακρυτερα απο τις τρυπες εισαγωγης αερα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1957 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 15:53 »
Έχω καταλάβει εξαρχής ότι εννοούν το πάνω ντεκ με τις τρύπες που φέρνουν τον αέρα και γι' αυτό μιλάω κι εγώ. Με βάση αυτό ρωτάω και για στήσιμο mc που θα είναι στο ίδιο ή και μικρότερο μήκος ακόμη.
Σύρμα πάνω από 0,28mm, το θεωρώ χοντρό για μηχανικό μοντ και γι' αυτό το έχω απορρίψει.
Στο μεταξύ το πρόβλημα πάνω στο οποίο κουβεντιάζουμε, όπως είπα και πριν, έχει λυθεί, δεν ξέρω αν το πρόσεξε κανείς :laugh1:
Πάντως η συζήτηση είναι άκρως εποικοδομητική για μένα, με τις ιδέες που εκφράζετε. Αν κάποιοι που διαβάζουν το νήμα κουράστηκαν, τους ζητώ συγγνώμη :-[

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1958 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 15:59 »
Εχεις δικιο πως το προβλημα λυθηκε, απλα δε ξερουμε πως μιας και νομιζα πως ειχες δοκιμασει με τερμα κλειστη καμπανα και πιο πριν. Αν δε κανω λαθος τοτε δεν ειμαι σιγουρος πως η λυση θα ειναι μονιμη. Τωρα mc δε στηνω ειναι η αληθεια και συνηθως τα coils moy ειναι στις 5 σπειρες κι ενα κλικ μεγαλυτερες αποστασεις απο αυτο της φωτο σου οποτε δε μπορω να απαντησω λογω ελειπους εμπειριας. Συμφωνω ομως πως αυτου του ειδους οι συζητησεις ειναι ακρως επικοδομητικες (τουλαχιστον και για εμενα) και προσωπικα οχι μονο δε με κουρασες αλλα το απολαμβανω κιολας :-)

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1959 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 16:23 »
Παιδιά, η σωστή συμπεριφορά με τις φυσαλίδες κατά το άτμισμα ποιά είναι; Το πρώτο μου στήσιμο ήταν με 0.30mm kanthal 2.5 διάμετρος και 7 σπείρες με υγρό 100% vg και μου εκανε μια φουσκάλα πάντα. Δεύτερο στήσιμο 2 διάμετρος και 7 σπείρες με υγρό 50-50 vg-pg και δεν βγάζει καμία φουσκάλα. Βαμβάκι nakamitzi και στα δύο με χωρίς διαρροή ευτυχώς μέχρι τώρα

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1960 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 16:33 »
Χμμμ δεν έχεις φουσκάλες.... Έχεις μηπως δειγματα υποτροφοδοσίας υγρού? Εισαι στα όρια να παρεις καμμένο?
Αλλοιώς τσεκαρε μηπως και βγαζει φουσκαλες αλλά δε προλαβαινεις να τις δεις. Το εχω "καταφερει" κι αυτό προσωπικα! :))

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1961 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 17:11 »
το πλάτος του πάνω ντεκ είναι το ασφαλές όριο ειπα, το πλάτος των τρυπων του αέρα είναι όμως το ζητουμενο και ήταν απο πάντα απ όσα ξέρω.
Μετα με υπολογισμους υγρών, αντιστάσεω κλπ μπορεί να αντισταθμιστούν κάποια πράγματα, αλλα είναι προσωρινα και ευάλωτα, αυτο προσπάθησα να πω

Αποσυνδεδεμένος SPY DAG

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1962 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 17:17 »
Μην  τον ξαπλωνεται αμεσως μετα το στησιμο ιδιαιτερα αν εχετε
 ανοιχτοι καμπανα
Mετα το πρωτο μισο ml δοκιμαστε θελει στρωσιμο το βαμβακι

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1963 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 17:24 »
Δοκιμάστε και το στήσιμο Μ που έδειξα πριν λίγες μέρες. Δεν θα χάσετε... ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1964 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 17:35 »
Χμμμ δεν έχεις φουσκάλες.... Έχεις μηπως δειγματα υποτροφοδοσίας υγρού? Εισαι στα όρια να παρεις καμμένο?
Αλλοιώς τσεκαρε μηπως και βγαζει φουσκαλες αλλά δε προλαβαινεις να τις δεις. Το εχω "καταφερει" κι αυτό προσωπικα! :))
Καμμένο δεν έχω φάει ούτε φουσκάλες έχω δει. Κατα τη διάρκεια της τζούρας ρίχνει και το σκασιματάκι του που φαντάζομαι σημαίνει πως πάει υγρό. Η καμπάνα είναι τελείως κλειςτή αν και δεν μπορώ με τπτ να την στριψω. Δεν ξέρω, η νεκροψία θα δείξει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias